Jump to content

separatno napajanje


Zoki

Preporučeni Komentari

Pri završetku sam stabilisanog cevnog separatnog napajanja.Hvala P18 za šemu.Zanima me na koji način bi vi vodili napon za grejanje pretpojačavačke lampe.Da li voditi naizmeničnih 6.3v pa zatim ispravljač raditi u pretpojačavačkoj kutiji,ilivoditi DC iz napajačkog modula.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 16
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Pri završetku sam stabilisanog cevnog separatnog napajanja.Hvala P18 za šemu.Zanima me na koji način bi vi vodili napon za grejanje pretpojačavačke lampe.Da li voditi naizmeničnih 6.3v pa zatim ispravljač raditi u pretpojačavačkoj kutiji,ilivoditi DC iz napajačkog modula.

А шта на то каже колега П18?, који ти је дао шему!дискО_Сту
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko razumem imaš dve kuije ,u jednoj preamp u drugoj napajanje?U tom slučaju ja bih u kutiju ispravljača smestio i ispravnjače grejanja.Mnogo je bolje kablom voditi jednosmerni napon koji ne unosi smetnje ,nego naizmenični koji može da indukuje i da u preamp unese :buehehe: raznorazna sra...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ispravljanje napona obaviti u externoj kutiji , voditi DC do glavne kutije - Speakon konektori su dobri kao i visepolni XLR zatim finalnu filtraciju/regulaciju izvrsiti u glavnoj kutiji

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1)

ako je predpojačalo samo linijsko (tj. nema phono sekciju), ima uobičajeno i razumno pojačanje (20-30 dB ili čak manje...) i izvedeno sa indirektno grejanim cevima (triodama, obično),

potpuno je nepotrebno

ispravljati napon grejanja cevi, odnosno vršiti stabilizaciju tako ispravljenog napona.

2)

ako je predpojačalo sa phono sekcijom, ili sa direktno grejanim cevima,

neophodno je

ispraviti napon grejanja (DC grejanje)

a prilično je uputno

izvršiti stabilizaciju napona (pogotovo ko voli nemačko viđenje zabavne elektronike, ili je mnogo gledao unutrašnjost Krell pojačala).

Neverovatno je koliko malo DIY-era je svesno činjenice pod 1). Ili mnogo vole zabavnu elektroniku na Elektor i sl. način. Što je sigurno, sigurno je... prvo DC, pa onda stabilizacija... a moglo bi još jednom ispred svake lampe, tek da povećamo "parts count"...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

lepo si to izveo izgleda dobro na fotografiji....I pored toga sto je gore navedeno dosta tacnih i logicnih stvari oko grelanjaJa mislim da nema puno znacaja na koji nacin ces to izvestiposto si koristio samo jedan transformator za SVE...- za oba kanala,- grejanje zajedničke ispravljačice,- grejanje cevi u preampu i stabilizatoru- visoki napon.a najveca nepogodnost je to sto kod tih komplet mreznih trafoanamotaj za grejanje ispravljacice, koji je ujedno i + Vbodmah do namotaja za visoki napon...to je ono kada se povecavaju kapaciteti u napajanju, a ground plane je kao u redupa opet brum i sum....ili isprobaj? :) .ima jedno apstrakno skoro idealno resenje...grejanje naizmenicnom strujommanji trafo odmah ispod cevi... conekcije kratke, samo blankirana Cu zica, odmh na pinove grejanjatrafo 1:1 CT trafoa za direkno grejane cevi na Katoduza indirektno na neki potencijal ili NC...a moze se primeniti i pasivno kolo koje obezbedjuje oko -30dbza naizmenično grejanje....ovo je subjektivno i stvarno ne mora ništa da značiali meni naizmenicno grejanje bolje zvučiima više prostora, prozračniji je zvuk, kako bih rekao sa više swinga...jednosmerno zvuči kruto, veštački precizno imalo je sve kao sabijeno.cheers :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

И не би сметало да се публикује и шема по којој је то одрађено,Такође би било корисно измерити наизменичну компоненту стабилисаног напона,Што се тиче грејања предпојачавачких цеви:-већ је доста речено,и ништа није погрешно-некоме се више допада једносмерно,некоме наизменично грејање-питање брума је апстрактно и може се појавити и када се испоштују сви принципи(Марфи је Марфи)Небитно за коју опцију грејања се одлучиш, ја бих ти препоручио да грејање водиш са 2 проводника међусобно уплетена и по могућству оклопљена ширмом који се само са једне стране спаја са масом(DIY варијанта).На улазу у преамп још повољније је да се тај проводник провуче кроз феритно језгро(као напајања од монитора).Анодно напајање водити такође уплетеним проводницима-ШИРМОВАНО, мада мислим да сам ти већ напоменуо да за све проводнике дуже од 6цм користиш оклопљен проводник.Постоји могућност да се појави неки шум који се не може сврстати под брум,а зна да потекне од гасних стабилизаторки, али надам се да си све конкретно одрадио и да нећеш имати проблема са тиме.И шта још рећи него уживај у свом труду.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

......namotaj za grejanje ispravljacice, koji je ujedno i + Vb......

Ако смем да додам,није увек намотај грејања и + Vbима и исправљачица код којих је грејање независно од катоде,тј. катода је индиректно грејана.Зато сам и предложио публиковање шеме. :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mali opisIspravljanje se vrši sa dve EZ81 vezane u paralelu.Dalje sledi CLC filter posle kojeg idu 6n2p koja upravlja babuškom.Stabilizatorka je OC3 i daje prelepu roze boju.Trenutna naponska regulacija je od 180 do 280v.(ovu cifru možete lako promeniti).Kad podesite željeni napon on ne mrda ni za 1volt.Ovde vam nije potreban soft start preampa jer dok se makina ugrije i pusti napon, vaše cevi su spremne za svirku.Cevi su grejane sa 6.3v a babuška sa 12v.Kućište je rađeno od medijapana furnirano sa mahagonijem i lakirano bezbroj puta.Gornja ploča je sendvič (1mm alu 2mm pvc 1mm alu).Veoma je čvrsta i laka za obradu, sad to koriste u alu stolariji.Što se tiče grejanja za preamp AC :cheers: DC probaćemo sve kombinacije.Prihvatam vaše sugestije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Надам се да ниси заборавио да се на бабушку доводи анодни напон тек после 120с,што ће рећи да није довољно постепено подизање анодног напона условљено грејањем катода исправљачице,већ је пожељно одрадити мали тајмер,рецимо са 555 колом и релејем...У супротном скратио си радни век бабушке :cheers: Иначе било би катастрофално и узалудно правити серијски стабилизатор напона када би регулисани напон шетао 1V.Предпостављам да наизменична компонента стабилисаног напона(пулзације) не прелази 10-15mV и управо је тај податак мерило рада стабилизатора :rofl:ЕДИТ: Такође предпостављам да су намотаји за грејање цеви у стабилизатору и намотаји за грејање цеви преампа ОДВОЈЕНИ.Не пишем ово да бих се правио паметан,него превентиве ради ,јер стварно си се потрудио на направиш нешто и било би штета исправљати касније (не дао бог) евентуалне пропусте. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja znam da prijatelj ima babuske vec 30 godina i da izgledaju isto kao kad ih je kupio. On ih nekad zove matrjoski

Ја их зовем најрадије тегле,што да им тепам,ту су да раде а не да се мазе.Него кад смо код тога јел неко досад успео да их спали, ја сам пропуштао кроз њих струју и преко 2А(непредвиђени кратки спој) и лепо је флешовала,али је после тога наставила да ради као да јој ништа није било.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZZZ"a moze se primeniti i pasivno kolo koje obezbedjuje oko -30dbza naizmenično grejanje..."Može li nešto više o ovome.Želja mi je da izbegnem poluprovodnike što je više moguće.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...