Jump to content

Laptop baterije


sir Oliver

Preporučeni Komentari

Trazi se pomoć ako neko ima znanja ili (i) iskustva sa ovim problemom.Imam Acer laptop koji je skoro uvek radio pod napajanjem (kao kućni računar) i baterija mu je pražnjena manje od 10 puta. Sada je potpuno mrtva. Kako ne verujem da je mogla da posle tako malo vremena propadne, malo sam proguglao i ono što sam našao, pogotovo o ACER baterijama, je da ima neki SW za oživljavanje kao i da se preporučuje resetovanje EPROMa u bateriji. Otvorio sam bateriju, ima 4 elementa, napon je oko 11,5V što nije malo i daje mi nadu da moze da se dopuni. Od elektronike ima malu pcb sa puno SMDova. Ne znam šta je EPROM na njoj i ima jedna čudna komponenta za koju neznam šra je. ( Možda ridrele ili ko zna šta).Da li je neko išta radio po pitanju oživljavanja baterija za laptop i kakva su iskustva?Da li smem da na silu napunim bateriju ( jer je laptop ne vidi pa naravno i ne pokusava da puni)? Povezao bih napon direktno na ćelije. Da li da otkačim elektroniku ili da ne diram ništa?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 74
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ako je lap-top služio kao Desktop, baterija nije trebala biti u njemu uopšte. Trebao je biti na punjaču. Dovoljno je jednom mesečno ubaciti i napuniti bateriju pa isprazniti kako bi ostala kvalitetna. Dakle ako se iznađe rešenje za osveženje :buehehe: ne ponavljati istu grešku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma sad znam šta ću. Nego da li smem ovu da napunim ovako na divlje, punjačem direktno na kleme ćelija?Izgleda da logika u bateriji na neki način broji punjenja i onda "ubije" bateriju posle odredjenog broja punjenja a moje stalno držanje na AC je smatrao za cikluse punjenja. kako da resetujem taj eprom?Na poslu ima neki HP pljuckavac koji , đubre jedno, posle 6 meseci prijavi da su kertidži bajati i neće više da radi pa moramo da kupujemo nove.Nešto sam načuo da se u savremene elektronske aparate ugrađuje takav čip koji posle nekog vremena pokvari uredjaj ili mu toliko degradira performanse da mora da se kupi nov.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma sad znam šta ću. Nego da li smem ovu da napunim ovako na divlje, punjačem direktno na kleme ćelija?Izgleda da logika u bateriji na neki način broji punjenja i onda "ubije" bateriju posle odredjenog broja punjenja a moje stalno držanje na AC je smatrao za cikluse punjenja. kako da resetujem taj eprom?Na poslu ima neki HP pljuckavac koji , đubre jedno, posle 6 meseci prijavi da su kertidži bajati i neće više da radi pa moramo da kupujemo nove.Nešto sam načuo da se u savremene elektronske aparate ugrađuje takav čip koji posle nekog vremena pokvari uredjaj ili mu toliko degradira performanse da mora da se kupi nov.

Nema potrebe da napamet pljujete i optužujete proizvodjače zbog sopstvenog neznanja odnosno početničke greške...kupite novu bateriju!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

proizvodjac nije pljackas ako je baterija softwerom proglasena kao neispravna ?idi molim te - nije ti ovo fifi forum gde se raspravlja na 10 strana o 15 ili 45 dana roka za ispunjenje obaveza u garantnom roku .ovo je DIY forum , gde ljudi raspravljaju o tome da tu istu batertiju iskoriste jos 10 puta koliko joj je zivotni vek .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni su odmah rekli kako da koristim laptop. Ako je stalno na punjaču, bateriju vaditi. Pošto laptop koristim za posao, redovito radi i na baterije. Dve godine odkako imam svog Acer-a (Extensa 5220), baterija još uvek izdržava do dva sata rada. Tri do tri i po u neopterećenom režimu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za bateriju nemam primedbi samo trazim savet kako da je ozivim jer mislim da je i dalje ispravna, napon celija je podjednak i dobar.Pljackaju oni sa tonerima. Pustis test koji kaze da je 75% pun ali nece da radi jer je bajat.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za bateriju nemam primedbi samo trazim savet kako da je ozivim jer mislim da je i dalje ispravna, napon celija je podjednak i dobar.Pljackaju oni sa tonerima. Pustis test koji kaze da je 75% pun ali nece da radi jer je bajat.

Ja sam posle četiri inkdžeta odustao. Suštinski, zavisi od proizvođača i softvera koji daje uz njega. Mnogi, ali ne svi, daju softver koji ti kaže da je npr kartridž crko, prazan, štagod i dole, napomenu, da ako si zamenio kartridž a štampač nije detektovao novi kartridž, klikni naneki tamo ok ili next da mu potvrdiš zamenu. To se uglavnom radi zbog punjenja kertridža koje štampač i dalje vidi kao prazne i tim postupkom se memorija resetuje. Ja imam HP laser (monohromatski) i uopšte nisam oduševljen softverom koji ide uz njega. Naprimer, za razliku od Lexmarka i Canona, ne ume da zapamti da treba da radi sa A4 formatom. Svaki put pre štampanja mora da se podešava, i to čak i kada treba odštampati nekoliko zasebnih dokumenata, bez gašenja štampača. Zanimljivo je da to radi i pod Linuxom, dakle, nije izgleda čak ni do softvera na računaru. Pod Linuxom, ipak manje zeza jer Linux ima svoj (CUPS ?) softver koji ga zezne i podesi po mojim difoltima.Što se baterije tiče, nisam pametan. Ako vađenje i vraćanje ne resetuje i dalje neće da puni... Onda ne znam tačan odgovor na pitanje.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To sa štampanjem pod Linuxom me je sexovalo samo tako! Naime, imam stari Lexmark Z45 koji još radi perfektno sa prvim kertridžom, koji se stalno dopunjava. Probao sam gomilu distribucija i sve se isto ponašaju. Nekako dođem do jednog PowerMaca i na njemu sve štampa ko satić, a OS 10 je BSD jelte. Instaliram novi Kubuntu i sa štampačem prođem isto, štampa kad hoće i kako hoće. Kako sam već čitao i pobenavio od kucanja u konzoli, probam da izbegnem ono što sistem daje kao defaul, CUPS + Neki pišmolj i izaberem najstariju, nepreporučenu, opciju! I gle, sve radi! Štampač štampa kad ja oću i kako oću! Bem ti napredak!!Što se tiče baterija, to je prvi IBM uradio, tj ubacio eeprom koji broji cikluse punjenja i onda zahebe ispravnu bateriju. Posle su im se svi priključili, kao fol brinu za kvalitet. LOPOVI!!!!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo ti znimljiv sajt http://www.electronics-lab.com/articles/Li_Ion_reconstruct/to u bateriji nije eprom nego je "inteligentni" punjac za li-ion bateriju tako da bez njega lepo moze da explodira ako je punjenjem pregrejes...ima prica da se puni par minuta nekoliko puta vecom strujom od one kojom inace treba da se puni, tzv sokiranje baterije, ali ne ynam tacno kako se to radi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...