Jump to content

Liskun i pasta za odvodjenje toplote


Sipi

Preporučeni Komentari

Jos jednom mi je dosao na popravku samograditeljski uredjaj sa precrklim izlaznim tranzistorima zbog pregrevanja. Razlog pregrevanja - preveliki i predebeo liskun (industrijski listovi debeli nekoliko desetih delova milimetra) i stednja paste za odvodjenje toplote.Ionako se svaki cas dize povika na samograditelje kako prodaju zbudzene krseve, nemojte da se brukamo kao zajednica zbog ovakvih kerefeka. Dzaba veliki, dobar hladnjak ako je liskun neodgovarajuci i nije celom povrsinom bogato namazan pastom sa obe strane (kad se stegne sraf pasta treba da iscuri malo sa svih strana). Inace, hladnjak ce da bude hladan a izlazni tranzistor ce da se krchka dok ne krepa.Ko nije siguran da li je dobro uradio neka pita (i to javno, kako bi dobio vise odgovora koji se poklapaju), glupa su samo ona pitanja koja ostanu nepostavljena.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 79
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Kupovao sam pastu na velike kolicine. Jos uvek trosim to i prilicno sam nezadovoljan. Izdvaja mi se neka bezbojna tecnost a pasta je dosta retka. Nekad je pasta bila daleko bolja. Iam li ko preporuku gde kupiti i kog proizvodjaca?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... Izdvaja mi se neka bezbojna tecnost a pasta je dosta retka....

To sam i ja primetio kod bele paste (za PC CPU) kada ostari u tubi. Kad je nova, dobro se ponasa pri montazi, gusta je i ravnomerno se maze i ostane dobra godinama na komponenti. Kad pocne da joj curi limfa bacam i kupim novu (zadnju sam kupio u Grckoj pre 3 g. - na preporuku drugara, no name bulk pakovanje, zuta tuba iz koje pune one male tubice/spriceve sto ih daju uz CPU) ...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nemoj samo onu Arctic Silver - elektricno je provodna

edit :

kad sam radio Shavijinu Hiragu - u F5 , od jednog liskuna koji je bio montiran unutra sam dobio 4 kom za sve mosfete :good2:

in ace - sva 4 prethodno montirana su bila iste debeljine ........

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kad sam radio Shavijinu Hiragu - u F5 , od jednog liskuna koji je bio montiran unutra sam dobio 4 kom za sve mosfete :good2:

Кад си "Соћа"!   :good2:.

Коришћење паста које су у туби је добро кад се отвори туба.

Садржај тубе после отварања исцедити  у неку мању посуду са добрим затварачем.

Када се примети одвајање безбојне материје треба само добро измешати и паста је опет као нова.

Тренутно користим ову пасту и мислим да је најбоља јер и после 5 година је у житком стању на нашеном месту!

Postavljena slika

Али моја радозналост је ишла и даље. 

Једном приликом док сам помагао другару око монтаже   :wub: централног грејања, уз неке термостатске вентиле

добија се и термална паста која је упакована у алуминијумску фолију величине као влажне марамице у авионима.

Веома квалитетна паста!

Е сад што се тиче лискуна, ту се слажем са Сипијем да треба да буде што тањи.

По мени су најбољи они Керамички подметачи али их је тешко наћи, бар код нас.

кајзеР_Созе

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jos jednom mi je dosao na popravku samograditeljski uredjaj sa precrklim izlaznim tranzistorima zbog pregrevanja. Razlog pregrevanja - preveliki i predebeo liskun (industrijski listovi debeli nekoliko desetih delova milimetra) i stednja paste za odvodjenje toplote.

Koliko sam ja upoznat termalnu pastu treba naneti u što tanjem sloju, jer njena uloga je da popuni mikroskopske neravnine koje postoje na hladnjaku i komponenti.Ovo pričam iz iskustva, imao sam priliku da servisiram računar kome je neko namazao debeli sloj paste i temperatura se kretala bliizu 100 stepeni, nakon uklanjanja paste i stavljanja tankog sloja jedva vidljivog temperatura je bila upola niža.Probajte....
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko sam ja upoznat termalnu pastu treba naneti u što tanjem sloju, jer njena uloga je da popuni mikroskopske neravnine koje postoje na hladnjaku i komponenti.Ovo pričam iz iskustva, imao sam priliku da servisiram računar kome je neko namazao debeli sloj paste i temperatura se kretala bliizu 100 stepeni, nakon uklanjanja paste i stavljanja tankog sloja jedva vidljivog temperatura je bila upola niža.Probajte....

Na PC-u je to potpuno drugi par pantalona. Stavis CPU u socket, namazes malo paste i jednim potezom pricvrstis cooler. Nema liskuna, nema srafova, sve je quick & easy...Kod montaze izlaznih tranzistora uvek imas malo mehanickog podesavanja (da legne kako treba) jer tu su obicno i neke zice, pa se liskun malo mrdne dok se nanisani rupa za sraf, itd... Dok se sve to namikeri, ako si stedeo pastu, ostane je nedovoljno na kraju. A ako se izdasno namaze, sav visak ce iscureti sa strane nakon zatezanja srafovima i sve je OK.Obratiti paznju: pasta u izvesnoj (maloj) meri menja viskoznost sa temperaturom. Zato je potrebno nakon sto uredjaj postigne radnu temperaturu, malo dotegnuti srafove koji drze tranzistore. Ako hladnjak nakon svega izgleda ukrmaceno zbog viska paste, papirna maramica i stapic sa vatom za usi su dovoljni za brisanje.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 Ako hladnjak nakon svega izgleda ukrmaceno zbog viska paste, papirna maramica i stapic sa vatom za usi su dovoljni za brisanje.

Слажем се са колегом само што ја никад не наносим пасту до ивице транзистора, кад се стегне сама маст притискањем дође до краја.Ту сам избегао накнадно брисање, јер сам се пар пута толико усвињио, а пасту коју користим је тешко опрати :good2:.кајзеР_Созе
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Слажем се са колегом само што ја никад не наносим пасту до ивице транзистора, кад се стегне сама маст притискањем дође до краја....

Naravno, tako moze da radi onaj ko je montirao bar 50 komada (koji posle toga nisu krepali) - pocetnicima je bolje da mazu vise, makar se i umazali.Inace, posledice budu ovakve:post-20-12653795036_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne zaebai - ovo bi trebalo da bude pokazni thread za pocetnike , a ne senlucenje matoraca :good2: ( zabole me za monetu pacovske klopke ; rascepka/vijak - stegnuto kako treba )

Slika spremljena u downloads! :good2: Neobično kako nailazim na nepredviđene troškove... Ovo bi mi moglo probiti predviđeni budget! :wub: Moram pitati i pod cijenu da ispadnem smiješan: Ovo je za ozbiljno? Ima li kakva opasnost? (osim presedana da se po prvi put aktivira pravna država kako je кајзеР upozorio)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja koristim dinar za srpske IRFP-ove ;ti moras koristiti kune za hrvatske IRFP-ove :good2:nije zezancija - poenta je u velikoj povrsini platne , a materijal je bolji nego da kupujes "gvozdene" platne u prodavnici srafovske robe ; na stranu sto je tesko naci veliku platnu sa malom rupom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja koristim dinar za srpske IRFP-ove ;ti moras koristiti kune za hrvatske IRFP-ove :good2:nije zezancija - poenta je u velikoj povrsini platne , a materijal je bolji nego da kupujes "gvozdene" platne u prodavnici srafovske robe ; na stranu sto je tesko naci veliku platnu sa malom rupom

Vidim da će biti problema sa traženjem valuta jer ću naručiti iz Farnell-a. Gdje da, pobogu, nađem njihove kovanice?! I koje odgovaraju promjerom? Sve sam progooglao i ne mogu naći data sheet za sterlinge... :good2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...