Jump to content

STALCI DIY i polozaj kompresionih kutija u prostoru


SHAVIJA

Preporučeni Komentari

Trejdovao sam Spendor kutije jer su mi bile overkill sto se tiche bass-a , jbg, mala mi je soba 3x6 a zvucnici su na 3 metra strani....inace izvanredne kutije..ah ;) , na preporuku ovog ovde sto drzi ovaj forum (zaboravi mu ime :vava: ) i jos nekih ljudi trampio sam se za Cabasse Sloop kutije 94db kompresija 12" bas. Prezadovoljan sam :hyper: iistim pa bih da resim par problema oko sobe, naime iako kompresija imam slican ali manji boomy efekat na nekim frekvencijama , kao i svi valjda, pa me zanima koja pravila vaze za polozaj kompresija, neki ih guraju u coskove, neki stavljaju na pod...a ja ne mogu vise da grebem parket :idea: pa me zanima. Ovo je kao neka kompresija ali je phase plug od neke svile koja je perforirana kao platno pa vazduh valjda tu brze izlazi, znaci po meni kompresija/BR iako vaze za kompresione i nemaju port :cray: izvinte ako sam glup ..Drugo, imam stalke 55cm super uradjene ali sa malom gornjom plocom za ove zvucnike i malo su nestabilni pod ovom tezinom i neodgovarajucom bazom pa mozda i zato boomy bass ponekad...(opet - moja soba je retardirana).Zanima me jel ima neka shema ili servisno uputstvo :blush: kako napraviti stabilne stalke visine 30ak cm. Jedan francuz mi reche da je koristio cigle i MDF pa redjao kao jaffa-tortu , a negde procitah da treba da bude praznog prostora ispod zvucnika...bemga zasto ili sam sanjao..Eto znaci polozaj zvucnika i kako da naklepam neki stalak a da se ne smaram po chelichanama, alternative ovo ono, vudu magija...pozzz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 13
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Približavanje zidu, podu, ćoškovima rezultuje pojačavanju basa, a "karakter" istog će u mnogome uvek zavisiti od prostorije... Najjednostavniji stalak ikada koji sam video je 4 komada limenki piva napunjenih peskom ispod kutije. Bude praktično besplatno za pivopije. Za veću visinu može i 4 boce vode, kole, švepsa, whatever, napunjeno ili vodom ili peskom. Mada, pametnije je to pošteno odraditi od metala ili bar drveta... Pomeranje okolo potpomažu nalepljeni mali filcani komadići kojih uglavnom bude u prodaji i u super marketima koji pripadaju, kao i sve u Srbiji, ljubljenom nam gospodinu M. :blush:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nekima će možda zvučati kao voodoo. Ne poznajem te kutije, niti njihov ustroj, pa zato pogotovo pažljivo odvagni moje riječi. Moja iskustva (dobro, i od mojih prijatelja) su sa BR kutijama. Jedan frend ima B&W 801 matrix, drugi B&W 603 a ja Dynaudio audience 72. Matrixi su uočljivo unaprijedili zvuk nakon što ih je stavio na mesingane šiljke dužine cca 7-8 cm, a mali B&W stoje na hand made "shun mook"(tako se nekako zvao proizvod" podloškama - i to tri po zvučniku. Ja sam na svojim zvučnicima isto napravio i napredak je, iako suptilan, jasno uočljiv. Dakle, kakve god stalke napravio, predlažem da ti kutije ne leže na njima, nego da ih kupluješ na neki od ovih načina. Svoje kutije sam još stavio na podlogu od betona - jedna od onih kocki za popločavanje dvorišta. Mislim da je tu više bila stvar u promjeni visine nego podloge, ali da kažem još i to.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uh ovo je jako tesko pitanje .....Moji stalci su cista celicana .... svaki ima 40 kila iako nisu punjeni.... pravljenisu rucno od dva stara postolja za semafore....i plus su na siljcima....Ja sam zadovoljan samo sastalcima preko 30 kila - jedino tad se dobija "prava" dubina basa i istovremeno stabilnost - bez obzira na jacinu i frekfenciju... :hyper: (kad bih mogao drzao bih zvucnike na dva mermerna stuba od pola tone ;) )Sto se tice polozaja u prostoru:Ovde imas temu - Pozicioniranje Zvucnika:http://www.diyaudio.rs/topic/72-pozicioniranje-zvucnika/page__p__1431entry1431(nije niko pisao sem mene - sramota)svaki zvucnik se ponasa drugacije na stalku i u prostoru , samo eksperimentisanje ce ti dati pravi odgovor.... :blush:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

~30 - 40 cm

U vezi visine, gotovo se svi "audiofooli" slažu da visokotonac treba biti u razini uha slušatelja. Sad, je li to baš sveto pismo - ne znam! Jedan moj prijatelj se bavi snimanjem, i ima nekakve certifikate za svoj posao za koji se školovao(ne pitajte gdje jer ne znam detalje), a uz to je i muzičar. On tvrdi da kod pravljenja snimki kao i kod reprodukcije, uho mora biti otprilike na polovici udaljenosti između visokotonca i srednjotonca. Isprobao sam to i mogu reći da su oni "kepeci" koji su do sada svirali u mojoj sobi odjedanput narasli! :blush:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

koji za plocnike? el mogu cigle ili beton blokovi (burazer ima stovariste gradj.materijala :hyper: ) i jel problem sto ispod zvucnika nece biti prostora...sta mislis pod kuplaza? coupling? :blush:

nakradi blokova za plocnike ;) pa ih naslazi stvarno - nema zamene za masu .... a kuplaza sa zvucnicima je obaska pitanje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

koji za plocnike? el mogu cigle ili beton blokovi (burazer ima stovariste gradj.materijala :hyper: ) i jel problem sto ispod zvucnika nece biti prostora...sta mislis pod kuplaza? coupling? :blush:

sta god ti smislis - a da ima masu ;kuplaza - kupling , naravno ako i napravis puni stalak od toga - mislim da nece biti problem dodatna silueta ispod basa
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Coupling - povezivanje. Ne misli se na povezivanje kondenzatorom, nego na povezivanje ili spajanje zv. kutije sa podlogom. U mom prijedlogu sa tokarenim šiljcima ili ovako kako sam i sam napravio, umjesto da cijela površina zv. kutije leži na podlozi. Smatra se da podloga treba treba biti masivna i predlažem da to uzmeš u obzir kada budeš planirao stalke. Jedini zvučnici koje sam do sada slušao, ada nisu bili na neki od ovih načina povezani sa podlogom su horne, koje, opet prema opće uvriježenom mišljenju i trebaju ležati cijelom površinom na podlozi.Što se smještaja zvučnika u prostoru tiće možeš proguglati u potrazi za Cardas tehnikom smještaja ili kako to rade u Wilson audiu kada ti dođu montirati preskupo plačene kutije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedino pravilo koje ja znam je da duzina od centra bas membrane do poda , daljina od zadnjeg i daljina od bocnog zida ne smeju biti iste 3 vrednosti, pa ni 2.

Moje konkretno pitanje je dali malo ljuljav -wobbly stalak moze da izrezonira kutiju ili sta vec a da rezultat bude perceptovan kao boomy bas tj da mid ide malko napred a bas da zvuci boomy, i do koje mere. Znam za uticaj ali ne u kolikoj meri se ispoljava i dali je vise soba krivac.

@Zen probao sam onu tvoju paricu za zvucnicki i da gi bem, dobra zica :blush: , cak je malo i smanjila problem ali i dalje postoji.

Ove kutije imaju 12" bas i konstruisane su da izadje samo onoliko basa kolko ima na snimku i to daje prilicno realne rezultate mogu priznati. Sad ga guram direkt sa SSdac-a , ko zna mozda sam se tamo nesto prehebao sa Osconima pa imam taki bas, mada ,,,ce ustanovimo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....

Moje konkretno pitanje je dali malo ljuljav -wobbly stalak moze da izrezonira kutiju ili sta vec a da rezultat bude perceptovan kao boomy bas tj da mid ide malko napred a bas da zvuci boomy, i do koje mere. Znam za uticaj ali ne u kolikoj meri se ispoljava i dali je vise soba krivac.

@Zen probao sam onu tvoju paricu za zvucnicki i da gi bem, dobra zica :hyper: , cak je malo i smanjila problem ali i dalje postoji.

Ove kutije imaju 12" bas i konstruisane su da izadje samo onoliko basa kolko ima na snimku i to daje prilicno realne rezultate mogu priznati. Sad ga guram direkt sa SSdac-a , ko zna mozda sam se tamo nesto prehebao sa Osconima pa imam taki bas, mada ,,,ce ustanovimo

ako se stalak ljuljka naravno da ce sve da bude wobbly

btw- ta zicka ti je ipak malo tanusna za te kutije ; probaj nesto malo deblje ili nabavljaj slicno i stavi po dva ili tri struka

ja ti rece da ti trebaju buffers izmedju DAC-a i xformers , tek onda bi to pokazalo pun sjaj . ovako - DAC nema mOOda da pogura primar .... implementacija trafoa na DAC zahteva igranje sa sig. gene i osciloskopom , da se nadje optimalno opterecenje sekundara za linearan odziv , a i onda je neophodno znati definisan otpor potrosaca ( sledeceg stepena - iza trafoa )

pozajmi od nekog macan player i probaj bas , nema veze i ako mulja u srednjima :blush:

onda kasnije sredjivati taj tvoj SSDAC

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Aj bachi oko opet na uputstvo trafoja, gledali smo pre neko vece opaki zemunac, neskor i ja i ovlaz pogledali i ustanovili da je okay, tj oni, a ne ja, al to je bilo ovlaz...bemga 1:1 je.alo opet neam ti ja pojma :blush:A sto se tice zichka, radi lepo i ovako a jedina alternativa bi bio UTP pa maznem vise licni, sto mislis da neje dosta? Onaj moj licnasti debeli nepoznatog porekla povecava problematiku problema :hyper:pozzz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...