Jump to content
Sign in to follow this  
ALFA

Babelfish J V2

Recommended Posts

Da, cena je fantastična.

Izaći će te više, sigurno :) Osim ako nemaš već nekog drugara sa CNC mašinom, i elsoksažera, limara, većinu delova, itd.

Ako ćeš kupovati gotove kutije po  ovako ''fantastičnim cenama'', kako reče neko, možda ti je onda bolje da kupiš od Štajnike gotov Babel i rešiš se muke ...  a proći ćeš na kraju možda čak i jeftinije. Al' to onda nije DIY, to pojačalo je onda pomalo i Steinovo, Zenovo, a ne samo tvoje.

A ako hoćeš da imaš pojačalo koje si sam napravio, onda nemoj kupovati ovakve gotove kutije i potrudi se da sam napraviš nekakve kutije  koje i ne moraju biti baš ovako lepo urađene kao prethodno prikazane. Za početak pokušaj da nabaviš odgovarajuće hladnjake i oni nek ti budu osnova za izgradnju kutije. Hladnjaci se lako mogu povezati sa stranicama L-profilima ili tzv ''firkantima'', a oni sami mogu ti  biti bočne strane.

E da se nisi predomišljao, mogao si nedavno i ovde na forumu nabaviti odgovarajuće hladnjake. 

P.S. Ako pak planiraš da sam praviš Babela, pregledao sam zalihe i mogu da ti ponudim jedan komplet kondenzatora(8 x 33mF/35V) i par pločica za njihovu montažu(koju je projektovao Zocky a rađene su u okviru GB na ovom forumu).

Cena jeste fantastična.

Jedan komad hladnjaka koji može da valjano ohladi Babel a da bude Fisher je 100e plus troškovi dostave (obrći okreći od jutra do sutra, tako 'e).

Limovi za prednju, donju i zadnju ploču sa eloksažom i CNC sečenjem ne mogu da izađu manje od 100-150 evra.

Dodaj konektore, prekidače, nogice = eto još 50e.

Total 350-400.

E sad druga strana priče je što tu može i mnogo da se uštedi pa da diy kutija izađe dosta manje nego kupovna ili CNC, a da izgleda lepo.

NPR hladnjaci ova 2 komada, presečeni po širini na visinu cca 150mm završavaju posao: http://mgelectronic.rs/aluminijumski-hladnjak-a6023300

Eloksaža za ta dva kod Ante neće da izađe više od 2000 din, dakle total 90e.

4 stranice mogu da se odrade od parčeta AL lima 3mm 32x90cm (koji bi koštao oko 2500 din) tako što čovek sam iseče na 3 parčeta 32x40 (2 kom) i 32x15 (zadnja).

Eloksaža za to tipa 1500 din. Dakle total 35e.

Prednja, naručiti parče flaha iz AlCu metala, 15x45cm izaći će oko 1500 din. Eloksaža oko 1000 din, dakle 20e.

Konektori, prekidači može da se nabavi za 20e sve a da budu normalni, ni nekvalitetni ni neki od prepucijuma.

Nogice pustiti mašti na volju.

TOTAL 165 evra, ali i mnogo bušenja, sečenja, rada, itd.

54 minutes ago, Alex said:

Cena jeste fantastična.

Pa cena Steinovog  Babela je još fantastičnija u poređenju sa tom kutijom. Al' nije u tome poenta. Dečko pravi, ako sam dobro razumeo, svoje prvo pojačalo, koje je za njega praktično prototip ili bar nulti primerak. Ne pravi ga za prodaju pa da mora imati kutije od po nekoliko stotina evra. 

I gde piše da stranice, mislim pre svega na prednju i zadnju, moraju biti od metala. Šta fali drvetu, šperploči i sl. materijalima. Mnogo su lakši za obradu, ne zahtevaju CNC mašine i profesionalce za obradu, a mogu se napraviti jako lepe kutije od toga.

Ni hladnjak ne mora da se eloksira, ako je dovoljnog kapaciteta za hlađenje. A ne mora ni da se kupuje nov, može biti i korišten, što dodatno doprinosi smanjenju troškova.

Ne treba odmah na startu ljude obeshrabrivati, ne mora prvi uređaj odmah u neke fensi kutije.  Može to da svira privremeno i na dasci:), a pare je bolje uložiti u kvalitetne(ne fensi za koje treba bubreg dati) delove koji će obezbediti pouzdan rad.

Ako može sebi to da priušti neka kupuje gotove kutije,  ja samo hoću da kažem da to može i drugačije i jeftinije ... a posebna priča je osećaj koji će imati na kraju kad pojačalo proradi, naročito kad je ono u celosti njegovih ruku delo .

Može i hladnjak da bude drven :)  I to ne mora neko drvo obrađeno (da mu stolar ne uzima pare), može da odseče hrast ispred zgrade i da ga izdelje.

I ovo je pojačalo, i to lepo svira, šta:

blur-bird.jpg.789408428466d6d1f3df4bacbd97a462.jpg

A sad ozbiljno: Polovne hladnjake nema šanse da kupi a da pobiju cenu ovih iz MG koje sam naveo - za tu količinu ohlađene toplote.

Viđao sam na ovom i drugim forumima jako lijepe kutije koje sigurno nisu koštale previše novca. Ako hoćeš dobro i lijepo, usporedivo sa fabričkim, ne može da ne košta a sve je stvar dokle želiš da ideš. Hladnjaci mogu i polovni a i novi su već glavni dio kutije pa se može malo više potrošiti. Ne vidim potrebu raditi donju ploču na CNC pa ni gornju. I zadnja može ručno. Problem je pronači lim i nekoga da ga izreže poslije je lako nekim L ili sličnim profilima sve povezati. Prednja ploča može jednostavna ali ako se hoće baš dobra mora na CNC. Sa drvetom (ko može da nađe lijep komad) ili nekim drugim materijalom može i to dosta jeftino. Ne moraju se dijelovi kutija eloksirati, može se obojiti. Antic sprej boja izgleda dosta lijepo a ima je od crne pa skoro do aluminijum svijetle. Na kraju, dobro pojačalo u bilo kakvoj kutiji može malo i da čeka onu pravu.

42 minutes ago, Alex said:

A sad ozbiljno: Polovne hladnjake nema šanse da kupi a da pobiju cenu ovih iz MG koje sam naveo - za tu količinu ohlađene toplote.

Grešiš. Hladnjaci koje sam nedavno prodao na ovom forumu i te kako '' pobijaju cenu'' tih iz MG-a koje si naveo.

Uzgred, zaboravio si drvene PCB i komponente na njoj ... kao i drveni alat, lemilicu i drveni tinol ... i sa drvenim majstorom uz sve to.:P