Jump to content

Ei Radio akustika SPS-200 Restauracija/Laki remont


mutayu

Preporučeni Komentari

Sad vidim kako je urađen ulaz zaštite, moraju oba ulaza u zaštitu sa pojačala biti na GND odnosno blizu GND da bi se uključili releji. Zato teba da budu uključena pojačala. Tako je rešeno, alternativa je za probu zaštite otkačiti pojačala i vezati ulaze na GND i uključiće releje ako je sve ostalo ispravno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano je kako radi zastita...nezavisno posmatra kanale, nebitno je sa kojeg ce da primeti + ili - DC ofset.

Poseban je namotaj i napajanje za taj sklop.

Moze da se desi da se u  nekoj opciji dovlaci napajanje sa plusa pojacavaca.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E pa drugari sve u svemu, prvo bih morao svima da se zahvalim na pomoci oko ovog pojacala... Malopre ga upalih i onako, bas me obuzeo neki fin osecaj :D :D Preliminarni zakljucak: Basovi su mozda malo dublji za moj ukus ali ako se uzme u obzir da sam slusao na jedan zvucnik u okruzenju gde nikada ranije nisam slusao kvalitetan zvuk i nemam sa cime da poredim, a pritom je islo sa telefona, neka bude da mozda i gresim. Ali primetno je da ima dosta manje suma nego ranije, kao sto neko rece "crno, crnje i najcrnje" i nije mi ni malo zao sto sam ulozio novac koji verovatno vredi vise nego samo pojacalo ali mi je drago sto sam dosta toga naucio u medjuvremenu... Ostaje da cu i dalje da se "igram" sa pojedinim set up-ovima dok ne nadjem zlatnu sredinu... Kada ga budem skockao, izbacicu slike... Sve u svemu ima dosta razlike i zadovoljan sam... ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 23 časa, NIXIE reče

Ja sam upoređivao do sada original NE5532 sa OPA2134 kupljen u KELCO, malkice bolje je zvučalo priznajem i ako je garantovano Kineski klon, još malo bolje (sve originali provereno) LME49720, pa malo bolje OPA2604 (ne pravi se više), a skroz superiorno OPA1612+adapter SOIC8/DIP8. Odgovarajući jednostruki su LME49710, OPA604 (još se proizvodi u TI), OPA1611+adapter. Glavna igra je nabaviti originale što nije lako jer su ogromne poštarine sad kod Mouser itd. Proveri ako hoćeš u RS Components Srbija (Primotronic) šta od toga ima i koje su cene. Imaš i ove firme razne što nabavljaju iz inostranstva delove, to je malo povoljnije ali ne znam tačno koliko se isplati za par sitnica. Takođe ne znam šta se dešava kad umesto NE5534 staviš OPA1611, da li će da osciluje? Treba ti osciloskop za te igrarije, i onde to prevazilazi vrednost tog pojačala.

Evo gde sam nabavljao adaptere, ima i opcija sa instaliranim OPA1611 za 11,50$ komad, a ima i Kinskih adaptera sumnjivog kvaliteta. Nešto sitno sam platio dažbine, poštarina je bila 13,95$ za 5kom. adaptera bez OPA. Podelio sa ortakom pa nije tako strašno. OPA1612 sam nabavio iz Mouser preko jednog člana foruma bez dodatnih troškova.

https://www.cimarrontechnology.com/product/browndog-970601-so8-to-dip8-adapter

I kako se cuje OPA1612? ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mnogo bolje od drugih koje sam probao. Mika me ubedio da probam dok se igrao sa Topping D10, nisam verovao da postoji OPA koji baš dobro zvuči. Godinama sam favorizovao OPA604/2604 jer su  mi bolje zvučali (toplije, prijatnije, življe) od LME49710/20, koji ima klinički čist ali pomalo hladan i nezanimljiv zvuk. Ali ove nove generacije su baš dobre, recimo kao da si ukrstio zvučni potpis OPA2604 i LME49720, ima sve vrline oba, a nijednu manu. Frekventni opseg opseg sa tim OPA1612, tj OPA1611 u slučaju SPS200, je jako širok, višestruko širi od NE5534, možda bude problema sa oscilovanjem u tom pojačalu zbog toga, ne znam zaista da li se to može desiti. Ako ostatak pojačala što reče Vladd ne može da iskoriti prednosti naprednog OPA na ulazu, koliko se to isplati? Možeš da kupiš i probaš, ako nema vajde, napravi odličan preamp sa IRF510+OPA1611 za taj SPS200, neće ti biti žao. U pretpojačalu nije bilo nikakvih oscilacija, čisto sve ko suza.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 39 minuta, NIXIE reče

Mnogo bolje od drugih koje sam probao. Mika me ubedio da probam dok se igrao sa Topping D10, nisam verovao da postoji OPA koji baš dobro zvuči. Godinama sam favorizovao OPA604/2604 jer su  mi bolje zvučali (toplije, prijatnije, življe) od LME49710/20, koji ima klinički čist ali pomalo hladan i nezanimljiv zvuk. Ali ove nove generacije su baš dobre, recimo kao da si ukrstio zvučni potpis OPA2604 i LME49720, ima sve vrline oba, a nijednu manu. Frekventni opseg opseg sa tim OPA1612, tj OPA1611 u slučaju SPS200, je jako širok, višestruko širi od NE5534, možda bude problema sa oscilovanjem u tom pojačalu zbog toga, ne znam zaista da li se to može desiti. Ako ostatak pojačala što reče Vladd ne može da iskoriti prednosti naprednog OPA na ulazu, koliko se to isplati? Možeš da kupiš i probaš, ako nema vajde, napravi odličan preamp sa IRF510+OPA1611 za taj SPS200, neće ti biti žao. U pretpojačalu nije bilo nikakvih oscilacija, čisto sve ko suza.

 

Citas mi misli, bas sam hteo da pitam da li ima neko neki predlog za neki preamp za ovaj sps200 onaj ismz njegovog seta mi nije dobar... Fino ovo deluje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 15 minuta, Nislija reče

Fino ovo deluje...

Treba da se uradi jače napajanje da bude još bolje, ovo je sa delovima koje sam imao, malo nategnuto. Trafo torusni 20-30VA i 2x18VAC, uraditi +-18VDC napajanje, povećati sve hladnjake i duplirati struju kroz IRF510 pa  biće sjajno, čak i  kao pretpojačalo za slušalice. Prednost je što ne trebaju sprežni kondenzatori, i jednostavno je za izradu. Samo moraš naći original delove, mogu i neki bolji stabilizatori umesto LM317/337, shunt regulacija, ili neka druga komplikacija po želji. :D

Imaš i razne jednostavne opcije sa lampama, tebi za SPS200 i digitalni izvor zvuka i ne treba pojačanje, samo buffer, selektor i potenciometar. Lično bih ovo sa OPA preporučio za SPS200, a ne lampe. Još ako imaš kutiju Ei pretpojačala, sve se može relativno lako spakovati, a da vizuelno pasuje sa pojačalom. Možda i trafo u Ei pretpojačalu odgovara?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 23 minuta, NIXIE reče

Treba da se uradi jače napajanje da bude još bolje, ovo je sa delovima koje sam imao, malo nategnuto. Trafo torusni 20-30VA i 2x18VAC, uraditi +-18VDC napajanje, povećati sve hladnjake i duplirati struju kroz IRF510 pa  biće sjajno, čak i  kao pretpojačalo za slušalice. Prednost je što ne trebaju sprežni kondenzatori, i jednostavno je za izradu. Samo moraš naći original delove, mogu i neki bolji stabilizatori umesto LM317/337, shunt regulacija, ili neka druga komplikacija po želji. :D

Imaš i razne jednostavne opcije sa lampama, tebi za SPS200 i digitalni izvor zvuka i ne treba pojačanje, samo buffer, selektor i potenciometar. Lično bih ovo sa OPA preporučio za SPS200, a ne lampe. Još ako imaš kutiju Ei pretpojačala, sve se može relativno lako spakovati, a da vizuelno pasuje sa pojačalom. Možda i trafo u Ei pretpojačalu odgovara?

Moguce. Nemam semu, ne znam koji ide tamo u pretpojacalo... U principu pretpojacalo radi ali baguje... Mada ovo bi mogao sledeci projekat da mi bude. Imas neku semu za to pretpojacalo za SPS200? Ili je to ovo iz ove teme koju si linkovao?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, NIXIE said:

Frekventni opseg opseg sa tim OPA1612, tj OPA1611 u slučaju SPS200, je jako širok, višestruko širi od NE5534, možda bude problema sa oscilovanjem u tom pojačalu zbog toga, ne znam zaista da li se to može desiti.

GBP iliti gain bandwith product, proizvod pojacanja i opsega, veliki opseg je za gain 1, sto puta manji za gain 100. 

Velika brzina znaci obicno uvecan slu rejt, medjutim, manji slu rejt nece spreciti oscilacije, samo ce im smanjiti amplitudu.

Poenta je u fazi signala i kapacitetu na izlazu opampa...

 

Pre svega postaviti pitanje koja je uloga preampa i koliki su signali u igri, da li razmisljati o pasivi ili ....

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 14 minuta, Nislija reče

Moguce. Nemam semu, ne znam koji ide tamo u pretpojacalo... U principu pretpojacalo radi ali baguje... Mada ovo bi mogao sledeci projekat da mi bude. Imas neku semu za to pretpojacalo za SPS200? Ili je to ovo iz ove teme koju si linkovao?

Šema je ta sa linka, ima tu negde finalna varijanta, a moguća su unapređenja kako već rekoh. Nemam šemu za Ei pretpojačalo koje je išlo uz SPS200, vidim da je unutra neka neviđena komplikacija, gomila integralnih kola koja ne može dobro da svira sve i da hoće. Čak i trafo, ako je 2x15VAC ja bih zamenio novim, boljim. Utrobu izbaciš, nađeš novi šiber potenciometar za jačinu 50-100k log, imaš prekidače za ulaz koje očistiš (ili ubaciš sitne Takamisawa releje na ulaz), imaš pozadi činčeve (možeš i bolje staviti), imaš kutiju koja se uklapa sa pojačalom, napraviš novo LINE pretpojačalo  (ako ti ne treba i gramofonski ulaz), i uživaš.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 časa, Nislija reče

I kako se cuje OPA1612?

Imaš i ovo, već zalemljeno i spremno za bockanje. Mada, Audophonic prodaje između ostalog i Kineske delove, a ne znam ni čemu služe oni dodatni elementi na PCB?

https://www.audiophonics.fr/en/composants-electronique-aop/opa1611-single-opa-dip8-unit-p-12490.html?search_query=opa1611&fast_search=fs

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

BAs to, kuku lele :D

Srecom da je preamp odlicno industrijski uradjen, nema tih prenemaganja u finoci zvucanja opampova, lakih trikova savremenih audiofila, nema potenciometre, vec elektronske potenciometre, i selektore.

Izuzetno napredno i neobicno za svoje vreme, a da ne kosta kao tri para bubrega zalivenih sa nekoliko ljutih casopis propagandi.

E sad, savremeni trendovi, standardi i izvori zvuka imaju mocne izlaze, za razliku od nekadasnjih ponekih sprava, ali i za takve je trebalo biti kompatibilan.

 

Tesko ce se to tvikovati lakim trikovima.. :) 

Zato je kuku lele. :D 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...