Jump to content

Jenzen SEAS ER


Zlaya

Preporučeni Komentari

Zdravo svima!

 

Za početak da kažem da sam oduševljen što ovaj forum postoji, nisam znao da nas toliko ima :)

 

Sto se tiče teme, ovo je par zvučnika koje planiram da napravim pa bi mi dosta pomogao neki savet...

 

Sta mislite o projektu generalno?

Da li je neko mozda vec pravio/imao priliku da ih cuje?

Obzirom da cesto idem u EU, mogu da donesem delove sam, a da li mozda postoji nacin da se nabave odavde?

Da li postoji kvalitetna alternativa za elemente iz skretnice?

Takodje sve sto imate da kazete na ovu temu, slobodno...

 

Gotovi bi trebali da me kostaju oko 1000-1500E pa mi je jako bitno da ne "bacim" pare..

 

Gospodin Troels Gravesen koji ih je projektovao u jednoj recenici (videcete) kaze da mogu da se porede sa brendiranim modelima od 10-20k USD...

 

Evo i linka pa ocekujem vasa misljenja:

 

http://www.troelsgravesen.dk/Jenzen-SEAS-ER.htm

 

Unapred hvala,

 

Cheers!

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 11
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ćao,

 

ono što ti mogu reći iz prve je da sam slušao taj visoki i midbass (ER18RNX), doduše u drugim kontrukcijama. Odlični su driveri. E sad, ja slušao tri Troelsova projekta i nešto ne gotivim njegov štim zvuka. U pitanju su doduše manje gabaritni projekti. Uvek je najbolje da možeš čuti, ali gde... ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Boban

 

Eh, pa to bi stvarno bilo najbolje, donekle to je i razlog zbog kog sam postavio topic... Ali makar kad ne mogu da ih cujem, svaki komentar je dobrodosao :) Eto, sad znam da su driveri dobri, cenim da je TL ok, sa ubacenim visokim zbog klasicne LR2 skretnice... Jos neki pozitivan koment i krecem, pa cemo nadam se uskoro i cuti kako zvuce :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Troels:

 

+ odlično pravi drvenariju i finiš kutije

+ ume da napravi linearnu skretnicu on-axis

+ piše lepu, urednu i jasnu dokumentaciju projekata

 

- loše radi izbor drajvera za određeni frekventni opseg

- skretnicu između midbasa i visokotonca obično reže previsoko, zanemarujući off-axis odziv

- Izbegavati njegove transmisione kutije jer su tuneli loše proračunati

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Konkretno, za ovaj projekat:

 

1. Kao što sam rekao, izbegavati njegovu transmisiju, nisam konkretno računao ništa za taj bass drajver pa ne znam da li je odgovarajuća ili ne, u svakom slučaju postoje bolji načini da se projektuje TL kutija.

 

2. Ne znam u kolikoj prostoriji ćeš slušati zvučnike, ali 10" standardne Hi-Fi osetljivosti u transmisiji ili bass reflex kutiji zahteva solidno veliku prostoriju. Za srednje i manje prostorije bolje je ići na 10" kompresiju, 6.5" BR ili 5-6" TL.

 

3.  ER18RNX je bolje koristiti kao midbass u dvosistemcu ili bass u manjem trosistemcu. Njegov profil motora je takav da je najbolji u opsegu 80-400 Hz, u svakom slučaju šteta ga je koristiti kao srednjak jer je u tom opsegu prosečan.

 

4. Midbass veličine 6.5" ne bi trebalo seći preko 2 kHz ka visokotoncu zbog odziva van ose slušanja koji itekako utiče na kvalitet zvuka.

 

5. Nezgodan cenovni rang, pitanje je da li ići na dvosistemac sa vrhunskim drajverima, ili na trosistemac sa drajverima u rangu kao ovaj troelsov projekat. Za te pare treba očekivati već pristojno visok kvalitet zvuka.

 

6. O elementima skretnice možemo naknadno, u suštini elementi koje bi koristio mogu da budu nešto jeftiniji od troelsovih, ali nema baš prevelikog prostora za uštedu ako se ide na vazdušne kalemove i MKP kondenzatore.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ Koja

 

Hvala ti puno za info.

 

Inace prostorija je oko 14-15m2.

 

Imas li mozda neki drugi predlog?

Meni se na prvi pogled ovo dopalo jer navodno daje zvuk sa puno detalja sto je kod mene na prvom mestu...

Generalno, hocu da napravim par srednje osetljivih (ne koristim lampase) trosistemaca, sa rasterecenim mid-ovima od basa  i glavnim fokusom na nivo detalja, naravno uz takodje solidnu dinamiku i stage..

Budzet je manje-vise taj, naravno, ne bih se ljutio ni da potrosim koji evro manje...

Dosta dobrog sam cuo o Seasu i negde kontam da je jeftinija alternativa Scan Speaku..

Jel ti pada nesto na pamet?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ Koja

 

Hvala ti puno za info.

 

Inace prostorija je oko 14-15m2.

 

Imas li mozda neki drugi predlog?

Meni se na prvi pogled ovo dopalo jer navodno daje zvuk sa puno detalja sto je kod mene na prvom mestu...

Generalno, hocu da napravim par srednje osetljivih (ne koristim lampase) trosistemaca, sa rasterecenim mid-ovima od basa  i glavnim fokusom na nivo detalja, naravno uz takodje solidnu dinamiku i stage..

Budzet je manje-vise taj, naravno, ne bih se ljutio ni da potrosim koji evro manje...

Dosta dobrog sam cuo o Seasu i negde kontam da je jeftinija alternativa Scan Speaku..

Jel ti pada nesto na pamet?

 

U tom slučaju, najveći problem će biti tvoja prostorija, tj izbor adekvatne količine bass-a, tj da ne bude zagušujuća količina istog. Zanimljivo bi bilo ići na neki trosistemac sa 10" bass-om u kompresiji, međutim ne znam neki dobar dokumentovan projekat sa neta. Ostale varijante su neki 6" midbass u bass reflex kutiji, il 5" transmisija (ni tu nema dobrih dokumentovanih projekata). Za 6" dvosistemce pogledaj nešto odavde: http://www.zaphaudio.com/ , samo napravi lepše kutije :D . Mada za taj tip po netu ima mnogo dobrih projekata. Možda najbolje ovo? http://meniscusaudio.com/images/The%20Kairos%20Monitor%20Speaker%20by%20Jeff%20Bagby.pdf

 

Da bi imao "stage", moraš jako dobro pozicionirati zvučnike u prostoriji, što opet može biti veliki izazov. Tu ćeš morati sam da čitaš, učiš i istražuješ da bi video šta je optimalno u tvom slučaju.

 

Seas vs Scan-Speak vs nešto treće kao poređenje je malo nezgodno, jer svi ti proizvođači imaju razne modele i svaki drajver je dobar u nečemu a lošiji u nečemu drugom, zavisi od konkretne implementacije u zvučniku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gledao sam i Krutke-ove projekte, bio se dosta zagrejao za Waveguide TMM ali na kraju odustao iz dva razloga, prvi sto je bas ovaj waveguide za tweeter end of life pa moram da trazim alternative (sto je skoro nemoguce), i drugi sto je 2.5 a ne klasican 3way - treba mi pravi srednji a ne pola basa...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto se "Kairosa" tice, projekat izgleda super ali sam definitivno shvatio da mom uhu nesto fali kod dvosistemaca..

Ostale su mi sada neke Monitor Audio BX2 koje trenutno slusam, i nerviraju me a solidne su kutije.. Kako ih otkacim sa ampa, povezem na reciever i ispod 80hz odsecem i posaljem na sub, one propevaju...

Verovatno je sve ovo subjektivno ali na kraju krajeva za sebe i pravim :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...