Jump to content

Bass guitar amp


Aleks

Preporučeni Komentari

Kao sto Zen rece, na KP se moze naci svasta, nekada jeftinije nego praviti, a bolje. Vidim da ima Trace Elliot sa 4x10" plus horna, za 280 evra, jos da se nadje neki Galien Kriger da to pogura...

Zavisi za sta treba bas pojacalo, ako je za zezanje, skupo je i 200 evra troska, ali 700-800 evra se isplati sa dve svadbe :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nekada sam bio bas gitarista,ali sam se bavio i elektronikom i akustikom. Duze vreme radim za muzicare, uglavnom gitariste, tako da se smatram kompetentnim za temu. Naravno ne smatram da sve znam, ali imam odredjeno iskustvo i dosta dobro "uvo". Podrzavam samogradnju, ali i tu treba biti oprezan, jer je potrebno veliko iskustvo, a razocarenja su cesta, nekada i zbog neke sitnice. 

   Kupovina polovne opreme je macka u dzaku, kao i sve drugo polovno, s tim sto sam u muzicarskom svetu video mnogo vecu nebrigu za opremu i razne budzevine, kakve nikada nisam video u Hi-Fi svetu. Mnogo je vise nadrimajstora u tom svetu profesionalne opreme, sto je nelogicno, jer od te opreme zavisi neki nastup, a samim tim i zarada umetnika. Nikako se ne treba opredeljivati za poznato ime, zbog imena, jer sam se nagledao promasaja cuvenih proizvodjaca. Marketing je gotovo sve, cak i u toj sferi profesionalne opreme.

   Nazalost, kvalitet povlaci cenu, pa ako se opredeljuje za samogradnju, ne bi trebalo stedeti, jer u protivnom bolje je kupiti nesto polovno i servisirati. Kada se ulozi u samogradnju, novac se vise ne moze povratiti, jer niko ne ceni rucni rad, zbog kojekakvih strucnjaka.

   Generalno, sto se tice trenda, kod bas gitarista sve ide u pravcu pojacala velike snage, a malih dimenzija i mase. Isto tako bas kabineti se prave od lakih materijala, a koriste se zvucnici sa neodimijumskim magnetima. Navedeno nije recept za dobar zvuk, vec samo govori sta se ceni i u kom pravcu ide industrija.

   Posto je ovo Hi-Fi forum, pretpostavljam da vecem delu citateljstva ovo nije zanimljivo, pa konkretne stvari mogu navesti u prepisci preko poruka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

   Posto je ovo Hi-Fi forum, pretpostavljam da vecem delu citateljstva ovo nije zanimljivo, pa konkretne stvari mogu navesti u prepisci preko poruka.

 

Gde nije zanimljivo - pričaj slobodno.

 

Sve što ima da se struže, šrafi i lemi, a da posle lepo svira, ne može da bude nezanimljivo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni je jako teško da prenosim šta čovek hoće, a da ne omašim u nečemu. Zamoliću ga da se uključi u temu.

 

Kako mi je nešto rekao, tipa za drajvere bi bio spreman da izdvoji oko 300-350e.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako pod "drajveri" podrazumevate zvucnike, to je lep iznos, ali je pitanje koliki kabinet zeli. Uobicajeni su 2x10", 4x10", 1x12", 2x12", 1x15". Ostale kombinacije su redje. Po meni, horna nije neophodna, ako se izabere pravi zvucnik i ne ocekuje da bass u slepu ima ono "zink" u zvuku, ali to ljudi vole i takav kabinet se lakse prodaje. Vecina misli, da posto industrija to ugradjuje, mora svaki kabinet da ima. Glupost, ali sta se tu moze, predrasudama nikad kraja.U vecini slucajeva dovoljna je piezzo horna i ona nije skupa. Preporucujem skretnicu i prekidac ili atenuaciju za istu.

  Cekamo basistu da se izjasni pa da dam konkretan predlog za izbor zvucnika.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako pod "drajveri" podrazumevate zvucnike, to je lep iznos, ali je pitanje koliki kabinet zeli. Uobicajeni su 2x10", 4x10", 1x12", 2x12", 1x15". Ostale kombinacije su redje. Po meni, horna nije neophodna, ako se izabere pravi zvucnik i ne ocekuje da bass u slepu ima ono "zink" u zvuku, ali to ljudi vole i takav kabinet se lakse prodaje. Vecina misli, da posto industrija to ugradjuje, mora svaki kabinet da ima. Glupost, ali sta se tu moze, predrasudama nikad kraja.U vecini slucajeva dovoljna je piezzo horna i ona nije skupa. Preporucujem skretnicu i prekidac ili atenuaciju za istu.

  Cekamo basistu da se izjasni pa da dam konkretan predlog za izbor zvucnika.

Hvala na predlogu u vezi piezzo horne ,.i ja sam se zbunio u vezi drajvera :) ,

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne isplati se izrada Pojačala, samo zvučnika. Pojačalo kupi nešto polovno samo dobro odaberi. Imaš na KP Markbass 300w/8oma za 400eur što je vrh svetske ponude trenutno kao i gomilu drugih pojačala... Izrada pojačala od 500W nije nimalo lak zadatak za početnika...štaviše nemoguće je za početnika bez tudje pomoći.

 

Moj rad Sa Eminence Deltalite II dvanesticama:

http://s410.photobucket.com/user/michabass/slideshow/2015%2006%20Deltalite%202512%20x%202%20project?sort=9

 

Ako imaš 350eur za drajvere uzmeš lepo drajvere za Fearful Greenboy projekat 

http://greenboy.us/fEARful/

http://www.talkbass.com/threads/the-official-fearful-club.843759/

 

 - preporuka za 15/6 kombinaciju: 

 

BurningSkiesStack2.jpg

Ceo projekat koji su ameri digli do nivoa kulta se zasniva na moćnim drajverima novije generacija sa ogromnim hodom, nema drugih koji rade isto tako. 

http://www.player.rs/15%22/eminence-kappalite-3015lf/pro/2141

http://www.eminence.com/speakers/speaker-detail/?model=Kappalite_3015LF

Sa zvučnicima koji imaju LF u nazivu je obavezan i srednjak 6 ili 8" jer su zvučnicima sa LF oznakom membrane predebele a špulne previše tunjave da bi verno reprodukovale ceo opseg bas gitare bez pomoći srednjetonca. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jel to ceo amp u delovima?

 

 

To je samo izlazni stepen, treba ti još predpojačalo sa ton kontrolama, što je najvažnije kod instrumentalnih pojačala.

 

I treba još i trafo i hladnjak, kutija...

Trafo računaj oko 60-80e, hladnjak stotinak, kutija... ajd može samo prednja/zadnja ploča, a ostalo integrisano u kutiju sa zvučnicima.

Pa gde je preamp.

Kad se pogleda, nije jeftino, ako se može naći gotovo rešenje.

I da, ne bi se radila citirana D klasa, bilo bi nešto AB ovako http://www.ebay.com/itm/2pcs-L10-200W-200W-power-amplifier-kit-Dual-Channel-4ohm-AMP-Stereo-/291686099022?hash=item43e9d8a84e:g:67MAAOxyFiRRypa1

 

Sastavio bih mu to sve ja, nije frka, ali jeste to sa koštanjem, pitanje je isplativosti samog ampa.

 

Jedino da se ide na D klasu, na uštrb kvaliteta zvuka na najvišim snagama (mada to možda i ne bude loše) pa da se uštedi na hladnjacima i trafou...

http://www.ebay.com/itm/300-Watt-Class-D-Audio-Amplifier-Board-TAS5613-300W-Mono-Power-Amp-Subwoofer-/141022996774?hash=item20d5a02926:g:JcIAAOxyGstR8JcI

i onda trafo 400W - 50e.

I još preamp...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...