Jump to content

Kutija za 13cm zvucnik


Preporučeni Komentari

Pozdrav, imam zvucnike za kola 13cm 2-way na njima pise 80W ali pretpostavljam da je to peak posto ne pise ni ko je proizvodjac. Napravio sam pojacalo od 25W i bas sam zadovoljan kvalitetom-cistinom zvuka.

 

Evo par slika:

 

DSC_0401.jpg

 

 

DSC_0393.jpg

 

 

 

 

Planiram da napravim kutije za njih, ali znam da se kutije prave na osnovu dimenzija zvucnika kako bi se izvukao sto bolji kvalitet. To je sve sto znam, treba mi pomoc oko dimenzija za kutije.

 

Dimenzije zvucnika su:

* 13cm precnik

* 5cm dubina

 

Koristio bi ivericu debljine 1,5cm

 

 

Koje dimenzije bi trebala da bude kutija?

 

 

 

 

 

Hvala unapred

Pozdrav!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 19
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

za izracunavanje kutije trebaju tzv. Thiel-Small parametri

 

tesko ce se to naci za te zvucnike

 

a ako ne moze da se nadje , onda mora da se meri , sto ti pretpostavljam nisi u stanju da uradis

 

dakle - nadji neke polovne ktije od 15L pa navise , uvali unutra i cool

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1.7dm na treću je malo manje od 5 litara. Ako je preporuka da se ide na bar 15l, a ti računaš spoljašnje gabarite to ti daje cca 2.7L unutrašnje zapremine pa ti fali još nekih 13 litara do minimalnih 15... A ti sad izvuci zaključak.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li se isplati raditi sve to za 20W zvucnik. Za 15L treba mi kocka sa 24cm stranicama a to je veliko, nekako mi ne ide toliko velika  kutija za 13cm zvucnike za auto?

 

Ja sam gledao obicnu mini-liniju zvucnik je 10cm (10w) a kutija 15cm tako fabricki stoji pa sam po tome iso za 17cm dimenziju za 13cm zvucnik.

 

 

@Alex Ja mislim da ovi moj mnogo malo uopste mogu da duvaju, pitanje je da li ce se uopste nesto osetiti?

 

 

 

 

Ne razumem se u kutije, nemojte da zamerite  :Dizzy:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je fora, kada je mali zvučnik, da mu se kolko tolko pojača bas - barem na tuning frekvenciji.. a to se radi proračunom dužine TL kanala. Kada bi znao Fs tvog zvučnika (rezonantna frekvencija), onda bi moglo tačno sračunati, ovako barem možeš iskopirati postojeću neku transmisiju, prema veličini basa.

Evo npr projekata za 13cm zvučnik:

http://diyaudioprojects.com/Speakers/Fostex-FX120-ML-TQWT/

http://www.fostexinternational.com/docs/speaker_components/pdf/FE126En.pdf

 

Evo nekog finog dizajna, samo prevedi inče u cm i podeli mere sa 2 (jer je za zvučnik 20cm):

 

2lxjadl.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja ova dva zvucnika ocu na najlaksi i najjeftiniji nacin da ubacim u kutije. Ne zelim da ulazem mnogo pare u ova 2 zvucnika posto vec imam 7.1 sistem koji me perfektno sluzi a ova dva zvucnika zelim cisto da osposobim da mogu da rade u kucnim uslovima posto stoje u kutiji u podrumu. 

 

Zbog toga bi napravio neku najobicniju kutiju. Kazem gledao sam fabricki stavljalju 10cm (10w) zvucnik u kocku od 15cm. Ako nece da se unisti zvuk ja bi ih stavio u kocku od 17-18cm i gotovo.

 

Da budu prenosivi, gde god zatrebaju...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kocka ti je najgori moguci oblik kutije, napravi bar kvadar...

 

Kojih dimenzija :)

 

 

 

Zanimljivo ovo sa cevkom, ali meni treba da su sto laksi za prebacivanje tipa leti kad pravim rostilj u dvoristu da ih snesem napolje ili na stolu da mi stoje za laptop...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisao ti Zen sta i kako od prilike, jedino sto imas da se pomucis je da izracunas zapreminu kvadra, da ne bude ispod tih recimo 15 litara. To su i onako koliko sam ja shvatio, rostilj - krš zvucnici... Mozes da izbusis i rupu i stavis ceFku za bass refleks :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ja ni ne bih pravio kutiju. Ako je taj zvučnik za auto, onda može da se uzme ploča, izbuši rupa i eto ga open baffle. Još malo ako se našara, bude i moderno i nesvakidašnje :)

 

post-13-0-61276200-1453841804_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sta mislite ovako nesto da napravim:

 

zvuc.jpg

 

Box Size: Width = 16CM height = 28CM deep = 22CM

 

 

 

Jedino nazad nebi busio rupu od 49mm nego bi burgijom izbusio malu rupu i tu protnuo kabli. 

 

 

@2a3 To je slicno kao tvoja slika samo koliko sam video na tvojoj slici nema dubina.

 

 

 

 

Pozdrav!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...