Jump to content

Tangencijalni gramofoni ?


chakija

Preporučeni Komentari

Ma daj isprali ti mozak ovi i razni drugi sajtovi bre stavi belden i ćao đaci, kakvi bre dobri a jeftini i prosečni konektori!

Sve je to zmijsko ulje :stink:

Manimo se gluposti, nego jel probao neko sa sl10kom i druge glave? Ovo mi je jako važno!

Govorim samo sta sam proverio. Isti kablovi sa obicnim ( solidnim ) konektorima i isti ti kablovi sa Sonarquestom ko du*e i oko.

Belden  cak i nije neki kabl. Entry level .Ovaj ga jede za dorucak bez senfa

post-39-0-19769900-1422386036_thumb.jpg 

Jos sa ovakvim konektorima

post-39-0-03464100-1422386120_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Govorim samo sta sam proverio. Isti kablovi sa obicnim ( solidnim ) konektorima i isti ti kablovi sa Sonarquestom ko du*e i oko.

Belden  cak i nije neki kabl. Entry level .Ovaj ga jede za dorucak bez senfa

attachicon.gifDSC00327.JPG

Jos sa ovakvim konektorima

attachicon.gifDSC00465.JPG

 

Ček ako sam dobro razumeo mislio si da na isti drot metneš različite konektore kao na slici dole i onda primetiš tj čuješ razliku

u činčevima kao ovi sa tog sajta/savetovališta?

post-1515-0-20989100-1422391558_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A sad vidim i strujne konektore, mislim da pored Furutech, Wattgate orig. i te imitacije Ojaide valjaju dobre su jeftine al prosečno sviraju (tako nekako neko nedavno reče!?) i BTW belden je običan treš ni manje ni više što reče Branko ali šta vredi objašnjavati ljudima kad ne čuju ili ne žele...

za one što razumeju ili veruju - furutech gold je the best (u mom sistemu) da ne ulazim u detalje, možda otvorim neku temu povodom toga jer je i moja malenkost ko ovi www.savetnici takođe odradio podosta testića s kablića  :wink2: samo nemam taki ljep sajtić

i back to topic, dali vredi ovo pazariti: http://www.ebay.de/itm/161574002534?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

post-1515-0-56725700-1422391826_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa radio sam eksperimete koji ukljucuju sledece.

Pomenuti i naslikani kabl sa

1. obicnim konektorima ( Nopal)

2. Drugi primerak istog kabla sa Sonarquestom pozlacenim ( sa prethodne slike- crveni)

3. Treci primerak kabla sa Sonarquest rodijumskim konektorima.

 

Drugi experiment

Sacasti srebrni interkonekti sa obicnim konektorima,

392122_2.jpg

sa kvalitetnim konektorima

3206_0816E02.jpg

i sa Sonarquest konektorima.

Free-Shipping-2-Pairs-SONARQUEST-Carbon-

Sto rece Djura "Joj razlike , Drasticne"

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A sad vidim i strujne konektore, mislim da pored Furutech, Wattgate orig. i te imitacije Ojaide valjaju dobre su jeftine al prosečno sviraju (tako nekako neko nedavno reče!?) i BTW belden je običan treš ni manje ni više što reče Branko ali šta vredi objašnjavati ljudima kad ne čuju ili ne žele...

za one što razumeju ili veruju - furutech gold je the best (u mom sistemu) da ne ulazim u detalje, možda otvorim neku temu povodom toga jer je i moja malenkost ko ovi www.savetnici takođe odradio podosta testića s kablića  :wink2:

i back to topic, dali vredi ovo pazariti: http://www.ebay.de/itm/161574002534?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Ne za ove pare

Ako se dobro secam kostao je oko 300DEM 80ih

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bilo kako bilo, sa kablovima, oyaide (ojadi mi dzep) ili bakelitom...to sve ne pomaze chakiji da pronadje dobar tangencijalac, vozen ko sto su svojevremeno penzionisani oficiri vozili Reno 4...u mazuvcima ili specijalnim papucama samo za voznju...danas je verovatnije da ce naci skupu leshinu na prodaju...gramofon mi ne lici na spravu koja se prodaje olako osim ako nisi pobedio na lutriji za green card pa likvidiras sve?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ali do 5. februara ima vremena da postigne deset puta vise a vidim da se drugi nude i za dvadeset i pet puta skuplje...

posle svojih iskustava nemam vise poverenja u KP, ebay i sl.

 

kad smo kod KP verovatno sam ja jedini koji je tek sad prokljuvio, za mene novi, trend 'nakupacko-prekupacko-literarno-spisateljski'...

 

covek to uoci kad malo vise visi na KP...recimo jedan baja iz Beckereka je pre mozda mesec ili vise dana prodavao lampasa upadljivo crvene boje, krajnje spartanski uradjenog, sa zvucnickim konektorima direkt na izlaz.trafoima za neverovatnih ili realnih 50tak eura. pricao sa covekom oko drugih stvari, krajnje posten ako provali da znas o cemu pricas. evo sada istog pojacala na oglasu kod drugog coveka, navodno je temeljito upgrade-ovano pojacalo ali je sada cena 'Kontakt'.

drigi baja iz Sapca je prodavao retkog, crnog Luxmana L2 za 50 eura, kad evo crnog Luxmana L2 u Mladenovcu za 75 eura. koliko to ima crnih Luxmana L2 u Srbiji? Prvi put su navedeni nekakvi nedostaci u iznutricama a sada se oglasava kao 'mint'.

 

treba li dalje...?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postoji jedan realan faktor koji se lako i meri i dokazuje koji je da kažem prirodno bolji kod tangencijalnih ručica nego kod svih drugih, a to je rezonansa ručice, Tangencijalne su kraće, pa je osnlonac na stub normalno bliži zvučnici, a to znači manje mase između pa stoga i kda dođe do rezonanse,a mora, biće lakše podesiti je na tačno željenu učetanost sa tačno određenom amplitudom i Q faktorom. Naravno, nisu svi iskristili tu mogućnost, ko bolje, ko gore, ali ako me sećanje ne vara, bio je neki Technics tog tipa, ne sećam se oznake, SL pa neka brojka, koji je to pogodio u sred srede. Pa uglavnom zbog toga se i smatrao jako dobrim, a plus se pokazao i kao veoma pouzdan i upotrebi, jako retki i minorni kvarovi, tipa crkao LED.

 

Tim problemom se jako mngo bavio Dual u serijama sa ultra malom masom, koje su projektovane u saradnji sa Ortofonom, koji je tada izbacio LM seriju sa ultra malom masom. Dual je pogodio učestanost, ali im je Q faktor rezonanse bio širi nego što treba na jeftinijim modelima, tek sa na seriji 7 (CS 701,702, 740, 721) i to doveli u red kako treba. Koga zanima d čuje šta Ortofon LM glave znaju i umeju, neka ih proba sa Dualima. Nigde ne sviraju tako doro, a bogami ni Duali ni sa čime drugim ne sviraju tako dobro.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...
  • 3 nedelje kasnije...

Ma daj isprali ti mozak ovi i razni drugi sajtovi bre stavi belden i ćao đaci, kakvi bre dobri a jeftini i prosečni konektori!

Sve je to zmijsko ulje :stink:

Manimo se gluposti, nego jel probao neko sa sl10kom i druge glave? Ovo mi je jako važno!

 

Nisi sasvim u pravu. Pogledaj pažljivo kakve sve RCA Cinch utičnice postoje - ima ih međusobno vrlo različitih, Uporedi recimo one na reVox uređajima sa svim drugim - koliko znam, niko sem njih ne koristi tako duboke utičnice, a takvi su i njihovi vezni kablovi. Sem toga, to su i dielektrički kriterijumi - metal na metal, u idealnom slučaju treba da budu isti da bi se minimizirali efekti prelaznih fenomena, ali često nije tako. To možda nisu kritične varijable kada se radi o CD čitaču, kod koga je po Red Book standardima nominali izlaz 2V, ali gramofon ima 40-50 mV pri najvećoj brzini trekinga, tipično i manj, i povrh toga ima oblik RIAA krive. Dakle, pojačanje je kudikamo veće, i još specifičnog oblika, logično je da će i manja razlika uticati više na njih nego na CD. da i ne spominjemo to što je pikup za CD nekontaktnog tipa, a phono zvučnica je kontaktnog tipa, pa je prirodno osetljivija na varijacije stanja same igle.

 

A smem da se kladim da bar 50% svih gramofona danas nema dobro pogođene ni vertikalne, ni horizontalne uglove trekinga - a to će samo po sebi povećati varijacije među njima. Neće ljudi da plate €15 za kalibracioni protraktor, prodaje ga onaj lik iz Kruševca odmah ovde kod nas.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Protraktor je uvek bio obavezan, kao i libelica...sad imaju i mikroskope. Inace ne znam mnogo rucki koje imaju podesavanje vertikale a potrebno je.

Ali sam ja posao putem gde mi treba samo mikroskop. Racunam da imam nesto ploca, zena isto, klinac kupuje sebi nove a ja ne bih isao istim putem kao pre mnogo godina kad je stolovrt u pitanju. Dakle hiljade postaju stotine ili jos bolje desetine. Tako mi iskoci sansa da pazarim Technics stolovrt a oznaka je SLQL 1.

Dakle nije SL 10 ali je mrga od livenog teskog Al sa jos uvek nepotrosenom originalnom iglom (mikroskop heh). Jedan poznanik ga je podmazao, ja proverio mogucnost nabavke posranih TP4 glava ili igala... ima ovde http://www.lpgear.com/category/OPC.html

 

kakav je rezultat...korektno sviri, svi zadovoljni. Za ukupno 120 eurica sviri bolje od te sume, pa i od duplo vece. Nikad nece svirati kao sprava sa cenovnim faktorom 5, 10 ili 30 ali me to vise i ne zanima. I jos uvek ima svoje stare interkonekte i uzemljenje na kojem stoji viljuskica iz perioda 79'-84'.

 

Zakljucak: tangencijala jos uvek ima svojih kvaliteta kad ih ima. To znaci kupovina od poznate osobe ili uz pomoc nekog ko se razume. Na zalost to automatski iskljucuje ponudu na KP u poslednja 2 do 3 meseca. Trenutnu ne znam, ne trazim vise.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mali savet - na onim plastičnim mikroskopčićima koje prodaje Toma iz Kruševca možeš eventualno da vidiš da li je vrh igle prljav i ništa više. Ako želiš dobro svojim pločama promeni iglu ili glavu - nije puno skupo, a bićeš siguran i bezbedan :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

A smem da se kladim da bar 50% svih gramofona danas nema dobro pogođene ni vertikalne, ni horizontalne uglove trekinga - a to će samo po sebi povećati varijacije među njima. Neće ljudi da plate €15 za kalibracioni protraktor, prodaje ga onaj lik iz Kruševca odmah ovde kod nas.

 

Protraktora koje 'oćeš vrste na sve strane.

Problem je obezbediti komp i štampač.

Uramljivanje u lokalnoj radnji.

 

 

TP4 glava ili igala... ima ovde http://www.lpgear.com/category/OPC.html

 

 

Izbor T4P zvučnica nije baš toliki, koliko pokazuje ovaj link.

Ako je pak akcenat na adapteru, da bi se upotrebila bilo koja zvučnica, razmislio bih o takvom rešenju.

Nisam se detaljno bavio, ali mi je nedavno drugar ukazao na izvestan problem u trekingu, zbog toga što je zamenska igla na njegovoj zvučnici narušila izvornu geometriju koju T4P standard propisuje.

Koliko sam upoznat u Srbiji se regularno može nabaviti AT92 po pristojnoj ceni, što bi moglo biti sasvim dovoljno za početak (čak i više!).

Mislim da na KP odnedavno postoji i ponuda originalnih (novih) Technics T4P zvučnica, ali nemam uvid u njihovo poreklo.

(Svakako, u Srbiji ima i Ortofona, Grado, itd...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izbor T4P zvučnica nije baš toliki, koliko pokazuje ovaj link.
 
evo ga drugi
ili ovaj
I najvaznije, danas sam zvao Korato. Izgleda da su za ovu godinu zavrsili sa uvozom Grado proizvoda. Na leto, za mesec, dva ce uvoziti Ortofon.
Statistika im je da se na 50 do 100 glava proda jedna T4P. Ali pristaju da uvezu i ove ako im najavis.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...

u pravu si stein

na rucicu za T4P ne moze 'obicna' glava

ne secam se sta je sviralo na Revox tangencijalcu...bese ruzan i masivan...sa naglaskom na masivan

Poštovane kolege,

 

Da se i ja priljučim ovoj temi kao novi član ovog foruma. A tema je tangencijalni gramofoni.

Stari dobri Revox B790. I dalje svira kao u prvim danima. Da ga ne "ureknem".

Kod mene svira na Pojačalu Revox B750 Mk2 i kutijama Revox Symbol B.

 

Inače revoksove komponente sa uskađene i to svira do bola.

 

Pozdrav svim ljubiteljima muzićkih skalamerija.

post-1852-0-35688900-1442227190_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...