Jump to content

Sortiranje/skladištenje lossless fajlova (how to ?)


stein

Preporučeni Komentari

Oket, daklem, ništa nije bitno osim pouzdanosti (neki dolaze sa 2, neki sa 3 a neki čak sa 5 godina garancije) i cene po GB... Mislim da za nekih stoja oyra može da se dobije nešto od 2TB što je sasvim dovoljno za sve moje potrebe u narednim godinama... THNX...

 

edit: naručio http://www.toshiba.eu/hard-drives/internal-hard-drives/sata-hard-drive-desktop/pa4292e-1hl0/ trebalo bi da mi bude dostupan u ponedeljak :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pravo rešenje bi bio NAS ( sa dva mirror diska) i obavezno neki program za katalogizaciju muzike kako one na CDu tako i na hardu.

Dosta je prihvaćen Music Label.

Pravi problemi nastaju kad se hoće da razvrsta klasična muzika. Tu nastaju nedoumice jer treba obraditi i kompozitora i izvodjača ( solistu) i orkestar i dirigenta i izdanje i ....

Onda mora neki bolji program specijalizovan za klasiku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

niko nije spomenuo jedan jako "user unfriendly" program, CPLAY koji se ističe po kvalitetu reprodukcije (isključivo flac faklova). Inače kad mi svira muzika ide preko jrivera, al kad posebno želim da slušam jedan album onda cplay.

 

evo linka ako ga neko još nije čuo:

 

http://cicsmemoryplayer.com/index.php?n=CPlay.Download

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa klasikom nemam problema :)

 

Sve je u istom folderu, a sve što ne mogu da (izdržim da) (od)slušam od početka do kraja, naprosto nemam... (probam, pa ako mi posle tri pokušaja ne uspe, Shift+Del) ... Inače, Beethoven ima svoj folder, Mozart, Liszt, Brahms... A kompilacije su u VA... bez obzira da li je u pitanju barok ili neki drugi... pravac... Tamo gde je izvođač veoma važan, npr N.Kennedy, to ide u njegov folder...

Ja sam zapravo najviše problema imao sa tim nekim rock-pop-jazz mešancima... Za Led Zeppelin, Black Sabbath ili ZZ Top i nije problem gde staviti, ali recimo, Santana ima ceo spektar različitih ostvarenja koja se razvlače od Latino-Pop-Rock varijacija (npr Shaman) pa do Fussion Jazz varijacija... Da li spajati Santana band sa Carlos Santanom (logično bi bilo?) ili... Mnogostran čovek, aktivan i ne da se tek tako ukalupiti u prosto etiketiranje u neki strogo ograničen žanrovski kliše... (što je i dobro, inače bi mi ne bi bio zanimljiv ništa više nego Status Quo koji mi nisu uopšte zanimljivi - od njih mi sasvim dovoljan jedan "best of" ... (bez da se bilo ko od ljubitelja uvredi - o ukusima, jel'...))

Imajući sve ovo u vidu i činjenicu da se muzika godinama polako gomila a ne uspeva tako razvrstati da se bilo kada lako pronađe... načeo sam ovu temu pokušavajući da se oslonim na onu da dve glave znaju više nego jedna... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam zapravo najviše problema imao sa tim nekim rock-pop-jazz mešancima... Za Led Zeppelin, Black Sabbath ili ZZ Top i nije problem gde staviti, ali recimo, Santana ima ceo spektar različitih ostvarenja koja se razvlače od Latino-Pop-Rock varijacija (npr Shaman) pa do Fussion Jazz varijacija... Da li spajati Santana band sa Carlos Santanom (logično bi bilo?) ili... Mnogostran čovek, aktivan i ne da se tek tako ukalupiti u prosto etiketiranje u neki strogo ograničen žanrovski kliše... (što je i dobro, inače bi mi ne bi bio zanimljiv ništa više nego Status Quo koji mi nisu uopšte zanimljivi - od njih mi sasvim dovoljan jedan "best of" ... (bez da se bilo ko od ljubitelja uvredi - o ukusima, jel'...))

 

Been there, done that :) Neki izvođači su zaista toliko šizofreni da sam im opus radvojio u posebne žanrove. Na primer Quincy Jones. Radio je big band jazz i swing, ali i smooth jazz, hard funk, klasični disko i post-disko... uf!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Suština je da ne misliš o folderima vec da sam program kreira bazu a ti je pretražujes po nazivu dela , kompozitoru, izvodjaču, orkestru, dirigentu, izdavaču, izdanju, žanru, fazi i karijeri ...

U krajnjem slučaju toj bazi pristupas sa bilo koje lokacije na internetu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

U krajnjem slučaju toj bazi pristupas sa bilo koje lokacije na internetu.

 

Ne želim da bilo čemu pristupam preko interneta, želim da mu pristupim isto kako pristupam gramofonskoj ili CD ploči... Ja i niko više :)

Mislim da veliki broj ovih mojih fajlova neće moći da se "saobrazi" sa programima koji kreiraju baze podataka (doduše, nisam nikada to još probao - Media plejeru sam o'ma rek'o "KUŠ!" kad je krenuo da mi tamo nešto kopa po internetu :rofl:

Elem, do ponedeljka će se mnogo toga još razbistravati... Onda stiže novi HDD pa se fajlovi premeštaju itd...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sortiram, čistim, prebacujem na ext hdd... I nalazim velike količine re-duplikovanih albuma...

Za primer (šema)

 

Izvođač AB - Album xy - originalno izdanje 1968

Izvođač AB - Album xy - remaster 1997

Izvođač AB - Album xy - izdanje Japan SHM (ili slično)

 

Ima izvođača koje češće slušam, ima nekih koje jako retko slušam, ali čak i oni koje bih recimo stavio u top-ten, ali imati isti album u tri različita izdanja mi definitivno nije potrebno - ostaje dilema koji od snimaka sačuvati/slušati - ovakve tro-četvoro-duplikacije se javljaju tamo gde sam "kupio" kompletnu diskografiju ne obraćajući pažnju na činjenicu da se cela diskografija praktično utrostručuje zbog različitih izdanja... Bude tu, kad se dobro sračuna, i po desetak GB čistog viška... (po izvođaču)

Daklem, koje snimke odbaciti kao nepotrebni višak? Izvorna izdanja obično/ponekad zvuče malo mutljikavo/tupo, na remastere se neki brecaju i pljuju po njima (po internetu) a japanska izdanja svuda nešto hvale... osloniti se na sopstveni sluh i procenu "šta se meni dopada" ili ... ?

 

(višak unosi zabunu tj haos jer se multipliciraju iste numere i do 5 puta a prostor za skladištenje iako velik, ipak je ograničen)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moraćeš da se osloniš na uši :)

 

Većina remastera analognih snimaka, posebno na vinilu, meni zvuči suviše agresivno, "nasvirano". Basovi i ekstremni visoki su izvučeni u prvi plan. valjda u pokušaju da se snimak dopadne mlađoj publici, naviknutoj na MP3+loudness.

 

51199BULjWL.jpg

 

Opet, postoje snimci koji su zablistali posle remastera, na primer Sly & The Family Stone - The Collection, Sony remaster iz 2007. Originalna Slajeva izdanja su na ivici slušljivosti. Na remasteru su uklonili šumove i distorzije, uradili blagi remiks i rezultat je sjajan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako sam i ja mislio... Od slučaja do slučaja, rezultati (zvuk - slušljivost) su različiti pa sam procenio da i nema nekog pravila (zato sam i pitao)... Jimmy Hendrix, Led Zeppelin, Iron Maiden - svaki zvuči drugačije na remasterima, neki bolje, neki ogavno... Pa ništa onda... u se i u svoje bubne opne... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bolje pitanje bi bilo: koju od tih verzija bih uzeo da moram da platim 15-20e? plus, nemam mogućnosti nigde da čujem

eeee,  u šta se pretvorilo današnje slušanje muzike

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bolje pitanje bi bilo: koju od tih verzija bih uzeo da moram da platim 15-20e? plus, nemam mogućnosti nigde da čujem

eeee,  u šta se pretvorilo današnje slušanje muzike

 

Tom logikom sam i ja krenuo... I zvrljam po netu... S jedne strane je tabor onih koji tvrde da osim izvornog snimka (prvobitnog originala) ništa nije prihvatljivo - sve ostalo su kopije - kome još treba kopija Pikasa na zidu? Drugi su pobornici ideje limitirajućeg efekta tehnike za master - remaster u vremenu kada je materijal sniman - ubeđeni su da bi snimak zvučao bolje da su autori/kreatori imali na raspolaganju tehniku/tehnologiju koju danas imaju a sve poredeći zvuk koji bend ima na "živo" vs zvuka koji dolazi sa "zamućenog" tape-masteringa iz tog vremena (npr šezdesete i sedamdesete plus faktor limitiranih sredstava da im se album odradi najbolje moguće u studiu koji ima najbolju opremu) - stoga ima rezon i priča o tome da je "remaster" zapravo utoliko bolja stvar jer bi i izvođač/bend tako uradio da je mogao i naravno, "fama" o japanskim izdanjima, mada tu i ne kapiram baš o čemu je reč... Da li su kod japanskih izdanja u pitanju njihovi remasteri, tehnologija nasnimavanja na nosač, matrice...

 

Uglavnom, sve se svodi na to da svako ima svoje argumente koji iz određenog ugla posmatrano imaju svoju "težinu" i nema nekog jasnog odgovora osim da se čovek ili prikloni nekoj od teorija ili da od slučaja do slučaja odabere onaj snimak koji mu najmanje pila po ušima... (makar to bilo pogrešno)

 

edit: evo sad sam poredio Oxygene I iz 1976 i remaster iz 2007... bemliga ako mogu da procenim koji je ... bolji(???) slušajući na ovim prcvoljcima pored kompa... Biće da obe verzije idu na hard pa ćemo slušati na redovnoj opremi... možda tamo budem čuo razliku (ako)...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tom logikom sam i ja krenuo... I zvrljam po netu... S jedne strane je tabor onih koji tvrde da osim izvornog snimka (prvobitnog originala) ništa nije prihvatljivo - sve ostalo su kopije - kome još treba kopija Pikasa na zidu? Drugi su pobornici ideje limitirajućeg efekta tehnike za master - remaster u vremenu kada je materijal sniman - ubeđeni su da bi snimak zvučao bolje da su autori/kreatori imali na raspolaganju tehniku/tehnologiju koju danas imaju a sve poredeći zvuk koji bend ima na "živo" vs zvuka koji dolazi sa "zamućenog" tape-masteringa iz tog vremena (npr šezdesete i sedamdesete plus faktor limitiranih sredstava da im se album odradi najbolje moguće u studiu koji ima najbolju opremu) - stoga ima rezon i priča o tome da je "remaster" zapravo utoliko bolja stvar jer bi i izvođač/bend tako uradio da je mogao i naravno, "fama" o japanskim izdanjima, mada tu i ne kapiram baš o čemu je reč... Da li su kod japanskih izdanja u pitanju njihovi remasteri, tehnologija nasnimavanja na nosač, matrice...

 

Uglavnom, sve se svodi na to da svako ima svoje argumente koji iz određenog ugla posmatrano imaju svoju "težinu" i nema nekog jasnog odgovora osim da se čovek ili prikloni nekoj od teorija ili da od slučaja do slučaja odabere onaj snimak koji mu najmanje pila po ušima... (makar to bilo pogrešno)

 

edit: evo sad sam poredio Oxygene I iz 1976 i remaster iz 2007... bemliga ako mogu da procenim koji je ... bolji(???) slušajući na ovim prcvoljcima pored kompa... Biće da obe verzije idu na hard pa ćemo slušati na redovnoj opremi... možda tamo budem čuo razliku (ako)...

Matori, nadam se da ćeš odraditi sve za nekih 10tak dana jer sam onda opet dole pa da i ja kupim jedan HDD i sve presnimim od tebe uz neki ćepi  B)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....  poneću naravno moj flec hdd pa da ga i ti sebi prebačiš  ;)

Teško, prebacio sam nekih 124G i ostaje mi još oko 578 da prebacim na preostalih ~340... mada, ako uzmem onaj od "500" (465 u stvarnosti) na kojem su filmovi pa njega isto očistim... A biće tako, činmise...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 5 months later...

Razmišljao sam kako da sortiram muziku a da mi bude logično. Abecedeno sortiranje po folderima a rukovodeći se imenom izvođača nije mi se pokazalo kao preterano praktično pa pomislih da sortiram po žanrovima. Ajd' reko', da vidim koje sve žanrove držim na gomili pa da vidim kako bih to a za referencu, pomislih, mogao bih da uzmem neki sveopšteprihvaćeni selekšn... Mhm... oš' malo sutra...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_popular_music_genres

 

Posle ovoga, samo mi bude žao što uopšte pokušavam da razmišljam na ovakve teme... (sreća je što od svega ovoga imam tek delić u kolekciji)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Problem počinje kada mi se u glavi vrti neka muzika koju bih da slušam a ne mogu da se setim imena... izvođača ili albuma... Svoje još pamtim... za sada... mada, što kažeš, koga briga gde je samo nek' je tu... ili ne...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razmišljao sam kako da sortiram muziku a da mi bude logično. Abecedeno sortiranje po folderima a rukovodeći se imenom izvođača nije mi se pokazalo kao preterano praktično pa pomislih da sortiram po žanrovima. Ajd' reko', da vidim koje sve žanrove držim na gomili pa da vidim kako bih to a za referencu, pomislih, mogao bih da uzmem neki sveopšteprihvaćeni selekšn... Mhm... oš' malo sutra...

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_popular_music_genres

Posle ovoga, samo mi bude žao što uopšte pokušavam da razmišljam na ovakve teme... (sreća je što od svega ovoga imam tek delić u kolekciji)

Razmišljaj da nabaviš nekakav audio strimer. Može i Raspberry Pi, ako imaš tagove sve će on to sam da ti sortira.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam podelio po zanrovima i abecedi. Okej za do 1000 albuma.   Dakle klasika, jazz, domace, rok i bluz. ECM sam za sebe.  Sad razmisljam da uletim dublje u to jer imam ok 3,5 tera muzike. Znaci jazz ide na bap, free, sving, vocal..... smisljam sta bi. Rok i bluz na pravce takodje. Mislim da bi to trebalo da olaksa. Valjda. Editore sto sam gledao, nisu mi se svideli. Ovo je vulgarna kopija klasifikacije internet stanica. Ajd,videcemo kako radi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako imaš tagove

 

Dobar deo kolekcije je direktno ripovan sa CD ploča iz lične kolekcije. Onomad, kad sam to radio, cela se procedura uglavnom svela na povlačenje informacije sa freecddb zarad davanja adekvatnih naslova numerama i gotovo.

Trenutačno privodim kraju sortiranje na data hardu koji mi se nalazi na glavnom PC-u a potom se "sređeni" podaci prebacuju na eksterni disk koji će se priključiti na laptop koji preko DAC-a treba da svirulja u sistemu. U procesu kontrolisanja winamp koristim kao proveravator (da li je na primer u procesu splitovanja iz jednog u više fajlova kraj svake pesme propisno razdvojen a ne odsečen sekund ili više pre kraja itd) a isti me pita da li fajl/album koji svira želim da dodam u biblioteku - naravno da ne želim jer će se svakako nakon provere ta muzika brisati sa ovog kompa. Ako uspem na taj način da sa neta povučem informacije u plejeru koji je na laptopu, onda super. Ako ne, onda... pa ne znam, videću... Otkrijem li neki dobar trik, obavezno ću to podeliti ovde...

 

Elem, za neki početak, napravio sam samo grubu podelu na neke osnovne žanrove tipa rock, pop(pop-rock), elektro(pop), disko/dance, blues, jazz, klasika, rege, ska, instrumentali (new age itd), world music (ethno/folk) a filmska muzika i kompilacije (tipa MTV unplugged i sl.) su u nekom svom OST i VA folderu...

 

Svako detaljnije razdvajanje stvari čini samo komplikovanijima, a ovako se moram pomiriti sa činjenicom da su i Billie Holiday i Renaud Garcia Fons u istom folderu (primera ima sijaset, nema ih sve smisla nabrajati)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...