Jump to content

zanimljivi programi za konverziju ISO to diff...


ZZZ

Preporučeni Komentari

ZZZ, ako sam te dobro razumio (ne pitaj me baš što sam uopće razumio :) ) , onda je nakon ovakvog USB to I2S, odnosno USB to DSD busa potreban tek neki DA chip koji može obraditi 384kHz/32bit-a?

Odnosno, DFF, AIFF, DSD ili kako li se već zove će biti obrađen kao i neki od starijih formata?

Meni se pari da je Zbotic rekao da za njih i ne trebaju konverteri u klasičnom smislu nego filter. 

Da za DSD format su potrebni DAC chipovi koji taj format primaju kao ulaz.

Na primer ESS9018, WM8741, a ima i drugih sigurno...

A ptreban je i modul koji taj format daje, na primer Amanero i drugi interfejs USB moduli

To je od hardvera.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zerowaf, pokušati ću sada najtrivijalnijim riječnikom dati naznake o onome što te zanima.

 

Moderni DAC čipovi unutar sebe, nakon nekoliko transformacija koje zahtijeva PCM glazbeni format, konvertiraju takav format u nešto što je po strukturi slično DSD formatu. To je ta takozvana delta-sigma konverzija. Kod takvih čipova DSD se praktično uvodi na "mala vrata" u završni dio konverzije što je u praktičnom smislu neka vrsta LP filtera. Dakle DSD prolazi bitno manju "obradu" nego klasični PCM format. Sve ovo moglo je nastati u trenutku kada su PCM formati narasli na takvu rezoluciju da je interna konverzija u čipu postala vrlo slična  ili podatkovno  veća od DSD formata. U principu to se dešava kod DAC-va koji mogu konvertirati PCM rezolucije 24/192 ili više (praktično je to 24/384).

 

Problem DSD-a kod kompjutera je kako taj format izvesti iz kompjutera. DSD zapis strukturno nije kompatibilan s prijenosom podataka kakve koriste kompjuteri. Nema potrebe da objašnjavam zašto ali pojednostavljeno kompjuterski podaci su paketni, a DSD je kontinuirani digitalni podatak.

U zadnje vrijeme, a kada je propusnost USB prijenosa prešla neke limite došlo se na ideju da se DSD podatak "zalijepi" za PCM podatak i kao takav prenosi preko USB-a. "Lijepljenje" radi neki program u kompjuteru. Kada takav podatak dođe do hardvera koji ga može pročitati, a to su ovi neki razni Amaneri, JLsound, Xmos ili slični hardveri oni "odlijepe" DSD od nosioca i dalje priča ide kao i kod klasičnih uređaja poput multiplayera ili SACD playera. Interni prijenosi su najčešće po shemama iz gore spominjanih patentnih linkova. Poanta je da je taj prijenos na kraju ipak "bit perfekt", barem u praktičnom smislu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

osnovno je to da je clock DSD podataka ustvari podeljen sa 4 master clock I2S busa

11,2896MHz / 4 = 2,8224MHz.

ili

22,5792MHz / 8, koji se uglavnom koristi kao oscilator u hardverskim interfejsima.

daljim deljenjem sa 2, stigli bi do 44.1KHz

.

delta sigma je tip konverzije iz digitalnog domena u analogni, isto kao sto je drugi tip recimo R2R

A ne mora biti obaveza, na primer ESS9018 i ESS9008 nisu delta sigma konverteri

dok WM8740 i dsd option WM8741 jesu...

.

Potpuno je posebno pitanje sta se desava na strani komjutera, drivera, protokola, clockova, buffera, PLL-ova,

interrupta, fifo-a itd itd... To je postalo toliko nejasno da mislim da ni onima koji to proizvode ustvari nije sve jasno.

vec uzimaju gotove programske pakete koje kasnije spajaju...

I to je opsti haos... cudi me da to sve i kako tako radi...

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svakako hvala obojici na trudu! 
Postoji li nekakav protokol prijenosa podataka sa kojim se onda takav signal, ali i klasični PCM može iznijeti iz računala?
Firewire možda?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kod digitalnih sitema bilo koji da su u pitanju ne postoji kontinuiran protok bilo cega

sve je sekvencijalno bilo da su racunari u pitanju ili oticki medijumi.

to je jednostavno tako.

.

i analogni svet moze da shvati kao sekvencijalan recimo (1 elektron volt, 1 foton, itd ali je ta "mala" sekvenca ...)

indukcija ogranicena na veliku brzinu svetlosti...

postoje sekvence i osnovne jedinice. Ali su jako male i potpuno su u drugom nivou fizike...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

firewire je bolji utoliko sto je dvosmeran, brzi, i koristi iste mastr clockove kao i audio busevi.

Apple i TI tvrde da su njihovi FW busevi galvanski izolovani i za to imaju registrovane patente...

Usb

Ali je pro audio standard i skoro da nema posebnih hardverskih interfejsa koji prave link izmedju FW i recimo I2S.

Ja koristim neku eksternu karticu sa FW ulazima...

A spremam se da kupim thunderbolt to FW kabl p da probam.

.

Ima samo jedan komercijalni interfejs (ustvari 3 modela iste firme DM1, DM3 i DM5) koji je pro i dobar

Zpeng italijanska firma odavno ih pravi u formi gotovih plocica sa odgovarajucim softverom

ali su visestruko skupli od usb interfejsa.

http://www.zpeng.com/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Griffin i dalje radi posle 6-7 godina kao FW interface to I2S, unutra je oxford FW interface chip, WM neki multichannel dac, ima i dolby kolo...

oko 25usd

http://www.overstock.com/Electronics/Griffin-FireWave-External-5.1-Sound-Card-for-Mac/3834805/product.html

.

LaCie firewire zvucnici

isti oxford chip set FW unutra

http://www.google.com/search?q=griffin+firewire&source=lnms&sa=X&ei=8tXjU4OgFsWgyAO994DYBA&ved=0CAUQ_AUoAA&biw=1117&bih=914&dpr=1#q=LaCie+firewire+speakers&tbm=shop&spd=5637160572506405851

.

Behringer FCA202

http://www.amazon.com/Behringer-FCA202/dp/B000SF6K24

isti FW chip set interface

.

Svi ovi uredjaji imaju i MCK oscilator na plocici pored FW chipa

ciji se clock moze koristiti kao audio MCK i to je standardnih 24,xxxMHz

.

:)

.trenutno koristim neku strau Terratec producer externu karticu kao interfejs a nazalost i kao DAC

samo sam joj dodao W.E. interstage trafoe kao BAL. to SE...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...