Jump to content

Fostex FE126E - backloaded horn


Zvu

Preporučeni Komentari

Zvučnici koje je Shoba doneo u Vrdnik. Lepi mali fosteksi :)

Bio sinoć do Šobajina na druženju i slušanju tih zvučničića. Lepo su napravljeni. Pričao mi je i o nekoliko modifikacija kutije u odnosu na originalni dizajn koje je napravio.  Odmah na prvi čuj mi se učinilo da su malo topliji na visokima ali osim toga ne može se mnogo zameriti ovim malcima imajući u vidu kolicki su to zvučnici, a kako sviraju.

 

Moj sveukupni utisak je da vrede svaku paru onome ko voli FR zvuk, a nije zaluđen seciranjem visokih na ovakve ili onakve. Bas horna odrađuje dobar deo posla. Pruža ovim malcima obilje niskih frekvencija što me je opet iznenadilo imajući u vidu veličinu samog drajvera. Skretnice nema i ne treba im. Dve žice prikačene naa pojačalo jurišaju ka kontaktima zvučnika.  

 

fe126e.pdf

 

 

Slika i prilika zvučnika:

 

Postavljena slika

 

 

Merenje na osi:

 

Postavljena slika

 

 

Merenje na osi i van ose 20 i 40 stepeni (šacometrijskom metodom određivali uglove :) ):

 

Postavljena slika

 

 

 

Fosteksov grafik iz PDF-a je prilično uglađen, mada se na trećoj krivi u PDF-u vidi da postoji pik na nekih 6.5KHz. Kod Shobinog primerka je to na 7KHz i na 14 (harmonik). Probaćemo da rešimo to noč filterom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 97
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Na merenju je grid 2dB. Odlično se mere između 500Hz i 5KHz gde ima jako mnogo zvuka. Linearno do boga i to se itekako čuje. Pikove na 7 i 14 kiloherca ćemo pokušati da rešimo filterom, a bas dampiranjem na strateškim mestima ili bastrapovima - vidjet ćemo. Možda low end izgleda tako jer je u pitanju bas horna - merićemo i tretirati prostoriju pa ćemo videti.

 

Slušao se AK4396 DAC, FW F5 amp i Lenco L75 kasnije.

 

Šoba može da postavi i skicu kutije ako mu nije mrsko pa i da pruži poneki savet nekome ko bi hteo da napravi ovakve kutje.

 

I tako, lepo :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Interesantan sistem.

Btw, Zvu - odlican prikaz. :oke:

Pitanje uz savet - da li je Shoba mozda probao neki SET sa Fostex-ima ?

Ako nije, evo odmah i mog saveta da to kada postoji mogucnost i proba u svom sistemu.

Pricasmo onomad kode mene za vec notornu istinu = FR + SET :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Shobo, ako budes hteo imas moje Sedre, lake su za transport. Male, male ,male. :hot:

 

A i lepo svire svire svire :)

 

Mene je Šobin FR iznenadio iz razloga što nema ni naznaka zloglasnog šauta zbog kog je većina Fr drajvera prezrena. Slušaju ljudi svašta, ali kad se desi nešto ovako lepo, lako se vidi zašto i kako nekome može da odgovara FR.

 

Isto kao i kvalitetan bas refleks. Dok ne čuješ kvalitetno urađen, kao da ga nisi ni čuo :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

svirao je taj malac na FAK-u samo tako

 

Jako lepo svira - zato sam i naterao Šobu juče da mi dopusti da otvorim temu. Lepo, a nije skupo + dobijaju se svi benefiti FR-a za male novce.

 

Mislim da bi ovo bio odličan ulazak u FR svet, a ako se taj ko bi sada pravio ove horne nekada osili pa odluči da napravi neke skuplje ili bolje, garantujem da neće moći da se odvoji od ovakvog zvukića :)

 

Meni dođe da ih napravim za neki F sistem.

 

P.S. ne F po važnosti nego po redosledu pravljenja :rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da 126 lepo sviri sviri samo tako. Slušao u BIBu negde na Zelenom Vencu i u Vrdniku. Predlog za, možda, bolju kutiju http://www.frugal-horn.com/FH3.html. SET+FR se baš preporučuje ali nisam slušao jer nemam. Dobar Grozni mi je nudio njegove ali se ne usuđejem.

Sad jedan predlog FAK 1/2 BG izdanje - 126+207(moje)+Sedre(Grozne)+opšte zadovoljstvo= :oke:. Samo gde??? 

Za malo da zaboravim   :drink: .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...