Jump to content

CD line in transformator


Okibokis

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 15
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Zamisli si analogni signal iz DAC-a (chip!) koji nakon nekakve vanjske I/V konverzije (ako je potrebna) prolazi kroz nekakav pretpojačivački stupanj i onda dolazi do našeg pretpojačala i otud ide dalje prema pojačalu.Između svakog od tih stupnjeva nekako moramo zadržati istosmjernu komponentu i propustiti samo zvučni signal koji je zapravo izmjenična struja. To uklanjanje istosmjerne struje iz zvučnog signala najčešće radimo kondenzatorom koji je po svovoj prirod takav da ima beskonačno velik otpor za DC.

Budući da su napisani milijuni stranica o tome kako kondenzatori više ili manje pokvare audio signal (AC) konstruktori su se domislili da to rasprezanje mogu napraviti i sa transformatorom.

U ovom primjeru će takav transformator zamijeniti izlazni kondenzator iz DAC-a (uređaj!) i/ili ulazni kondenzator u pretpojačalo.

 

Ideja je slična onoj da se različiti stupnjevi pojačanja u cijevnom pojačalu povežu trafoom umjesto sa kondom, a zapravo ako gledaš taj niz manipulacije sa signalom (strujna i/ili naponska pojačanja po stupnjevima) onda je to upravo to - samo još jedan element koji treba povezati dvije faze manipulacije signalom na njegovom putu do zvučnika koji ima za ulogu zaustaviti protok istosmjerne struje u naredni stupanj uz što manju degeneraciju izvornog glazbenog signala.Budući da sam siguran da je moje kratko izlaganje obilato nenamjernim greškama i propustima idem se unaprijed kazniti dok pravi znalci lektoriraju gornji tekst. :drinks:

 

 

 

P.S. Na forumu imamo bar jednog deklariranog zagovornika upotrebe transformatora za prijenos AC u slijedeći stupanj....zapravo dva. ;) (Hint: Potraži WOT preamp)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Јесам ја то правио,

ево где се налазе

http://www.diyaudio.rs/topic/2183-transformacija-cd-plejera-denon-dcd560/?p=45354

 

Да ли вреди мислим да вреди,обзиром да сам ја као следећи степен користио лампу нисам ставио бафер после трафоа,али га у осталим случајевима препоручујем.

 

Ко се мало боље удуби у читање има све податке да исто то смота(сем добре воље).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 Da li ovakve trafoe mogu da  nadjem u starim miksetama,i ako ste otparatili oglas,covek prodaje univerzalnu spravu na koju se moze prikaciti bilo sta?Procitao sam post o Denonu,i vidim da su se pratile specificnosti dak-a koji je na njemu.Ja bih pravio spravu sa vise ulaza,kao sto sam nasao na E-bay,pa sam sad u nedoumici,da li je ovo univerzalna prica,ili za svaki izvor zvuka mora da se prati njegova sema?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Не,

језгро за овакав трафо можеш наћи у компјутерским напајањима,растурити па мотати.

У принципу овај трафо би био универзалан за овакве намене са бафером на свом излазу.

То шта је на огласу незнам,само сам ти одговорио на питање да ли је ко то радио.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 5 nedelje kasnije...

Ja sam na svojoj bivsoj Lampuceri umesto izlaznih kondova stavljao 600:600 trafoe i bio prezadovoljan sa zvukom.

Naravno svaki trafo ima svoj "zvuk".

 

Ja slušam jedno petnaestak godina. Namoto sam trafo čisto za probu i ostavio tako. Primar sekundar naj prostije, rezonatni pik na valjda 22khz., iza 27 ne ide dalje, duplo C neko malo VAC jezgro spregnuto pvc vezicom i bez metalnog nosača, dugi izvodi pa praktično služi kao interkonekt kabl.  Ide iza odlično modifikovanog Philipsa, Peđa Rogić, gde nema operacionih ni kondiša, ali ipak trafo zaobli digitalnu testeru i analogiše zvuk. Bez njega ne mogu da slušam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 ali ipak trafo zaobli digitalnu testeru i analogiše zvuk. Bez njega ne mogu da slušam.

Молим те можеш ли ми ово мало појаснити?

Колико ја (не)знам трафо треба верно да пренесе оно што му дође на примар,уколико било шта промени у облику и изгледу  долазног сигнала то није добар трафо!

Оно што фаворизује трафо на овом месту је галванско одвајање,не заобљавање.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Молим те можеш ли ми ово мало појаснити?

Колико ја (не)знам трафо треба верно да пренесе оно што му дође на примар,уколико било шта промени у облику и изгледу  долазног сигнала то није добар трафо!

Оно што фаворизује трафо на овом месту је галванско одвајање,не заобљавање.

 

Svaka komponenta odstupa od vernosti pa i trafo no to nije bitno. Galvansko odvajanje je prisutno kao dobro, a sa ovog aspekta trafo se ponaša kao filter jer jednostavno neku nepravilnu sinosoidu kao što je testerast digitalni signal pegla i na taj način ga čini prihvatljivijm za uvo, analognijim; manjim zlom smajuje se veće.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A како је то пегла ?

Извини али ово што си написао су небулозе,

неко ће прочитати и усвојити као истинито.

 

Jesi imo, slušo pa tvrdiš da je tako kako tvrdiš,zaboravi šta sam pisao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jesi imo, slušo pa tvrdiš da je tako kako tvrdiš,zaboravi šta sam pisao.

Имам,

лично мотао,мерио, објавио резултате овде на форуму и још увек слушам.

овако трафо како ти рече уобличава тестеру

http://www.diyaudio.rs/topic/2183-transformacija-cd-plejera-denon-dcd560/?p=45423

а овако излгледа четвртка-толико је уобличена да и даље задржава обличје четврке на излазу из DAC-a.

http://www.diyaudio.rs/topic/2183-transformacija-cd-plejera-denon-dcd560/?p=45424

 

Тврдим то што тврдим као што видиш из искуства.

И немогу заборавити то што си написао јер твоја тврдња нема основе.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...