Jump to content

PC audio "sistem"


gfx

Preporučeni Komentari

Proslo je dosta vremena, i kvalitativnih pomaka (na bolje) od kako sam ovaj sistem predstavio na  hi-files forumu, pa mislim da je red da ga u ovoj, nadam se finalnoj varijanti, predstavim svim potencijalnim ljubiteljima ovakvog koncepta sistema i na ovom forumu.

Na zalost, posle dugodisnjeg (skoro tridesetogodisnjeg) audio i DIY staza, i brda opreme koja je pravljena, prepravljana, i tokom godina generalno prolazila kroz kucu, rastom i brojcanim uvecanjem porodice klasicni sistem je kao takav MORAO "otpasti", biti radikalno redukovan i sveden sa klasicne (svima omiljene) forme na jedan ovakav minimum, ALI meni prihvatljivog, minimuma.

 

Sistem je sveden na PC kao izvor, DAC i aktivne monitore. ali je koncipran tako da pre svega dobro svira, pa samim tim i komponente koje ga cine nikako nisu slucajno tu "zalutale".

 

Naravno, kao i svaki sistem, i ovaj je imao svojih "prolaznih i prelaznih" varijanti. Prvobitnu postavku su cinili Adam A7x na mestu monitora, i Focusrite Saffire Pro 14 na mestu DAC-a, i to je za pocetnu postavku sviralo odlicno. Kao slabija karika u tom sistemu, a sve u potrazi za boljim, meni licno, prijatnijim zvukom, pocela je potraga za boljim DAC-om, koji u ovako koncipiranom sistemu ima i dodatne dve zahtevne uloge... ulogu preampa, i (manje bitnu, ali ne i nevaznu) ulogu head-ampa. Jedan za drugim redjali su se M-Audio ProFire 610, Asus Xonar Essence ONE, Cambridge Audio DacMagic Plus, da bi na kraju  na to mesto stigla Wadia. Takodje, i zvucnici su promenjeni, sa Adama se preslo na Dynaudio, pa sadasnji isistem izgleda ovako: 

 

Wadia 121, all-in-one uredjaj, u mom sistemu i 24bit/192Khz DAC, i digital preamp, i headphone amp... ;)

 

Dynaudio BM6a MkII, aktivni studijski monitori, dovoljno mali da fizicki ne prave pometnju, dovoljno veliki da odole svakom izazovu, fantasticni kada je zvuk u pitanju. Bass 7" polypropylene cone, ESOTAR D260 tweeter, full bi-amp aktivno (bass 100W, tweeter 50W), sa bas reflex portom sa zadnje strane.

 

Veza izmedju Wadie i Dynaudia je izvedena Kimber Hero kablom sa XLR konektorima, dok je veza na relaciji PC-DAC Audioquest Carbon USB kabl..

Evo i par slika kako to sve sada izgleda. Prosto, asketski, sve svedeno na minimum, ali svira... i to jako dobro.

 

Postavljena slika

 

 

Postavljena slika

 

 

Postavljena slika

 

Za kraj, kompletna "postavka" 

 

Postavljena slika

 

 

Pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 9
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Kao neko ko 90% slusa vinile, nije ovome bas narocito vican, ali moram da primetim da je sve sto si implementirao u tvoj PC audio sistem za respect !

Pratio sam sa interesovanjem tvoje postove na drugom forumu i da se ponovim - iskreno mi je drago sto si sada i ovde sa nama ! :thumbsup:

Pitanje - kako je "pala" odluka za Wadia-u ? Da li je jos nesto bilo u "kombinaciji/kombinacijama" posle CD Dac Magic-a ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Doktor,

 

Pre svega, jos jednom hvala na dobrodoslici, i meni je drago sto nam se i ovde putevi "ukrstaju"  :)

 

Wadia... hmmm, znam da ce zvucati kao najgori moguci izgovor, ali odgovor je svakako najiskreniji moguc. Ne, ja NISAM IMAO prilike nigde da vidim, a kamoli poslusam, pre svega jedan ovako koncipiran sistem. Nekako sam sam lutao tim neki cudnim putevima sklapanja i uklapanja svega ovoga, vodeci se samo nekim svojim (pred)ubedjenjima, relativnim poznavanjem oblasti i klasicnim filtriranjem trenutno raspolozivih informacija. Niko u mom okruzenju nema ovakav sistem, sve je to neka garda starih audiofila (kakav sam i sam bio) vinildzija, ljubitelja zvuka FET-ova, lampi, velikih zvucnika, pa sami tim pomoc se tu nije mogla traziti. Na stranu i to, sto je uopste sama ideja o realizaciji jednog ovakvog sistema bila propracena od svih, pa po malo i mene sa velikom dozom skepticizma.   :(

 

Da skratim...

 

U vreme kada sam ja prelazio sa DacMagica na Wadiu, nista sto bi meni bilo interesantno i 100% funkcionalno u ovako koncipiranom sistemu, se nije moglo videti, a kamoli cuti "na ovim prostorima".

 

DAC sa vrhunskim preampom, i head-ampom dovoljno kvalitetnim i snaznim za "borbu" sa AKG K701, toliko bolji od CA DM+, se morao traziti na slepo. Meni jedina alternativa ovom DAC-u, jedino sto mi je bilo jos kako-tako dostupno za nabavku, Benchmark DAC1 USB je otpao samo zbog iscitavanja nekih tudjih misljenja, uporednih testova, ali na zalost ne i vlastitog iskustva. Tako je ispalo da ova Wadia jednostavno za MENE u stvari i nema ozbiljnog konkurenta, i uzeta je fakticki na slepo, i uz prilican (finansijski) rizik... ali rizik koji se, kako je vreme pokazalo, itekako isplatio. ;)

 

Pozz   

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jesam li ovaj sistem sam vidio na audiofilu? Drago mi je da si došao i kod nas.

Wadia je jedan od DAC-ova koji su mi privukli pažnju. Naime, i sam (jako polako) sastavljam PC based sistem. Uvjerio sam se da usprkos otporima iskusnih audiofila takav setup može raditi jednako dobro ili čak i bolje nego nego kad je skupi CD player u igri.

Doduše tad je potrebno podjednako love izbaciti za dobar DAC kao i za usporediv player, ali ostaje barem praktičnost upotrebe.

 

Sa gramofonom neću uspoređivati, a kamoli sa trakom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, to je bas taj... jedina razlika je sto na "audiofilu", iz meni nepoznatog razloga, i posle bezbroj pokusaja, nisam uspeo da se registrujem pod istim ovim nickom :(

 

Ipak, kad je @Zed postavio svoju temu, i dilemu po pitanju PC-based sistema, registorvao sam se pod prvim sto mi palo na pamet, i tako... rec po rec, ispade tamo sasvim lepa tema  :)

 

Pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Impuls, prijatelju...   :)

 

Ja (na svoju veliku zalost) nisam ni u jednom jedinom trenutku imao mogucnost paralelnog poredjenja ova dva zvucnika. Scan Speak je "otisao" najmanje godinu dana pre nego sto sam uopste poceo da razmisljam o ulasku u ove nove, "PC based audio" vode. Pogotovo mi je jako nezgodno da pricam o tome sa aspekta aktivne vs. pasivne kutije, jer i na jedne, i na druge utice mnogo razlicitih faktora vec od samog prvog tona koji iz izvora krene ka izlazu, koji svaki na svoj nacin uticu na karakter zvuka, ili ti zvucnu sliku jednog kompletnog sistema.  

 

MEDJUTIM, ono sto mogu reci je moje skromno misljenje u poredjenju Scan Speak Reference Plus i Dynaudio Aries (kit), kutije koja je veoma slicna ovoj koju sada imam po pitanju izbora drajvera (ESOTEC serija) samo u pasivnoj varijanti. Na istom pogonu, sa istim izvorom, istim "zicama" (kako IC, tako i zvucnickim), kompletno beskompromisno odradjenim skretnicama, internim ozicenjem... Scan Speak je svirao vrlo, VRLO slicno Dynaudiu u gornjem spektru, ali je u bas podrucju (i to jos dok je Scan Speak bio u "skromnijoj" - Reference Monitor, varijanti) bio dosta bolji, cvrsci, definisaniji, utegnutiji, nije bilo nikakvih nekontrolisanih "ispada" na vecim snagama... i meni, pogotovo zbog odredjenih negativnih iskustava koje sam imao sa nekim Dynaudio bas drajverima, o kojima ovde ne bih uopste polemisao (jer me "tamo" umalo ne razapese na krst kada sam to pomenuo, iako je posle, vremenom, ispalo da je bilo mnooogoooo njih sa identicnim iskustvima, cak i kod skupljih fabrickih kutija ovog "formata") kao takav ostao  jedino potpuno beskompromisnije resenje u zelji da odem korak napred u odnosu na Dynaudio.

 

NARAVNO, to nikako ne znaci da je taj Dynaudio (ili bilo koji drugi, a uradio sam jos 3 projekta sa Dynaudio drajverima posle Ariesa) bio LOS, jer od svega onoga sto sam ja tokom godina napravio u samogradnji, sa Visaton, Focal, Audax, Seas drajverima (a bilo je tu itekako ozbiljnih/skupih projekata) Dynaudio je TO STO JE SVIRAO, svirao zaista najbolje (kako god to ko shvatio). Taj nacin na koji jedan dobro odradjen Dynaudio iscrta prostor, samu pozornicu, i po sirini, i po dubini, ta njegova prozracnost, kvalitet svakog tona ponaosob koji iz njega izadje... toga, na tako karakteristican i pitak nacin, nije bilo ni u jednom projektu koji sam radio pre toga, tako da je jedino sto je meni mogao biti kvalitativni pomak u tom trenutku bio Scan Speak. Jes' napisano zbrda-zdola, ali siguran sam da ces shvatiti poentu. Najprostije receno, Scan Speak, za klasu. 

 

E, sad, drugi par rukava jeste i pitanje koje se samo namece, zasto onda Dynaudio, a ne ScanSpeak aktivan? Bas kao i pitanje, tako isto i odgovor dodje prosto sam od sebe. Ja do sada nisam video ni jedan aktivan sistem zasnovan na bazi Scan Speak drajvera Revelator serije, i nisam siguran da uopste postoji, ali i ako bi postojao (ili postoji, nebitno), verujem da je njegov cenovni rang takav, da je kao takav meni apsolutno nepriustiv.  

 

Plus, na sve to... ovaj Dynaudio, kao i bilo koji drugi koji sam imao prilike da cujem, ima TAJ zvuk koji meni, jednostavno, lezi. Jeste bilo malo sexa oko razmestaja kutija u ovako skucenom prostoru, ali nadjena je "tacka kompromisa" i sada jedino sto ostaje jeste uzivanje (makar ono malo slobodnog vremena koliko se ima) u dobroj muzici, dobroj produkciji... Kako godine prolaze, sve je manje zelje za zalazenjem u sitna crevca, i cepidlacenju, a sve vise klasicnog opustenog uzivanja u slusanju muzike. Valjda je to to. :)

 

Bre, namucih se pisuci ovo, omatorilo se, definitivno  :(

 

@Mikorist

 

Na sistemu je Win 7 Ultimate. Muzika se slusa u Foobaru, ASIO direkt. 

 

A fotografija... pa to je podjednako velik i znacajan hobi u mom zivotu, bas kao i muzika. Jednostavno, od osnovne skole (znaci racunaj da je to skoro pa 35 godina) i od prvog kontakta sa foto-aparatom je krenulo... i traje do dan danas. Od analogne do digitalne, od filma i svih mogucih i nemogucih emulzija, fiksira, preko APSC-a i M4/3 do FF sistema. I bas kao sto mi muzika predstavlja jedini adekvatan odmor za dusu i usi, tako mi i dobro ulovljen trenutak, kadar, predstavlja pravi odmor za oci. O opustanju uz jedno ili drugo da i ne govorim. E, a kad se pominje "profesionalac u fotografiji", to nisam, ali samo sa onog najgrdjeg aspekta kada je jedan ovakav hobi u pitanju, sto ce reci ne pravim pare i ne zivim od toga. Sa svih ostalih aspekata, odgovor je da. :)

 

 

Pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....  Tako je ispalo da ova Wadia jednostavno za MENE u stvari i nema ozbiljnog konkurenta, i uzeta je fakticki na slepo, i uz prilican (finansijski) rizik... ali rizik koji se, kako je vreme pokazalo, itekako isplatio. ;)

 

Pozz   

Pravi odgovor .... sa poentom . :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...