Jump to content

"Novi" DIY sajt


Nesic

Preporučeni Komentari

Dobro sad, nemojmo preterivati. Ponekada može da se dobije dobar zvuk iz jeftinijih drajvera ali to što je nešto jeftino sada, ne mora da znači da je bilo kad je bilo proizvedeno.

 

I dalje stojim pri svom da je najprirodniji srednji koji sam čuo izašao iz Tesla elipse na OB, a nije da sam čuo 3 para kutija u životu - izvikanih, neizvikanih, DIY, fabričkih.... Mala, jeftina, ružna, govnjiva :D

 

Vintidž audio ima dobar odnos cena/kvalitet ali je problem što se kupovinom zvučnika starosti 30-40 godina nikada ne zna šta se dobija. Eto šta je sve ZZZ morao da uradi svojim Tesla 15-icama da bi radile kako treba. To ne znači da u vintidž varijanti nema potencijala.  

 

Naravno ima toliko ishajpovanih vintidž modela da se ljudi utrkuju ko će više hiljada dolara da baci na neke stare Atec zvučnike.

 

Što se tiče jeftinih novih drajvera, situacija je malo drugačija nego pre 5-6 godina. Već za 50 evra po drajveru se može dobiti ohoho kvalitet. Toliko košta recimo jako dobar midbas od 6,5" iz Seas, Peerless ili ScanSpeak (ova tri proizvođača i SBacoustics su recimo jedini od kojih bi razmatrao kupovinu drajvera - ostalo je sve živ kinez i plastične membrane) game ili kalotni visokotonac 1" koji ima Fs recimo oko 500 Hz istih proizvođača. Napredovala je tehnologija i proces proizvodnje, a Kinezi non stop srozavaju cene proizvodnje. Zbog toga su i firme koje su proizvodile zvučnike po jako visokim cenama silom prilika morale da spuštaju cene drajvera jer inače preti gašenje ili smanjenje zaposlenih i smanjenje količine proizvedene robe. 

 

Naravno i tu ima dosta loših ali i dobrih zvučnika. Ukoliko se gledaju novi drajveri od 20-30 evra, tu se bukvalno nema šta pametno kupiti. To je low end proizvodnja, loš kvalitet materijala, a inženjering se svodi na 0.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izvinte sto upadam ali sam misljenja da i sa veoma jeftinim i ,,govnjivim driverima,, moze da sse napravi bolji zvuk od mnogo skupljih i reklamiranih takozvanih hi end proizvoda/dokazano kroz tridesetogodisnju praksu/.Pozdrav

 

To si trebao da uputiš Notaxu Guverneru, ne meni.

 

Niko na onom sajtu nije napisao da su Iluminatori loši i da ne vrede svoje cifre, čak je i sam lik oduševljen kako driveri rade. Posebno midbass za koji imate utisak da je veći driver no što jeste. Takođe je nahvalio i 6600, može se pročitati na sajtu u delu gde su vršena merenja. Ukazao je na činjenicu da nije dovoljno uzeti vrhunske drivere i ubaciti ih u kutiju da dobijete rezultat koji očekujete. Rečeno je da je kutija sa Disc driverima tonski usklađenija no ova sa Iluminatorima. Ništa drugo. To je naknadno i potvrđeno merenjima, posebno u delu gde se bavio fazom između drivera. Niko nikog nije pljuvao, niko nikog nije vređao, momak je samo dokumentovao graficima ono što je čuo. Očito da neko shvata onako kako želi da shvati kompletnu interpretaciju. Ja sam je shvatio onako kako sam je upravo opisao.

Ja se zaista izvinjavam što sam postovao link ka ovom sajtu i nekom stao na žulj, ali očito da ove belosvetske neznalice, pa i francuzi, imaju mnogo više otvoreniji pristup materiji i žele da podele konkretna saznanja sa nekim koga to interesuje.

Svakom želim da uspe u svom domenu, ali mislim da je put pljuvanja po drugima već u startu pogrešan, a taj put se previše koristi na ovim DIY forumima od strane pojedinih lica.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To si trebao da uputiš Notaxu Guverneru, ne meni.

......................

 

Ja se zaista izvinjavam što sam postovao link ka ovom sajtu i nekom stao na žulj, ali očito da ove belosvetske neznalice, pa i francuzi, imaju mnogo više otvoreniji pristup materiji i žele da podele konkretna saznanja sa nekim koga to interesuje.

Svakom želim da uspe u svom domenu, ali mislim da je put pljuvanja po drugima već u startu pogrešan, a taj put se previše koristi na ovim DIY forumima od strane pojedinih lica.

 

 

Ja sam to rešio pustivši pljuvače da pljuju. Ono što znam to znam i to ne može 1000 takvih da promeni. Ovde sam više zbog ljudi nego zbog puta ka savršenom HiFi-ju. Onaj ko propoveda o High End-u govori više o sebi. Onaj ko propoveda bilo koji pristup kao ultimativni ništa bolji nije. Naslušao sam se i FR-ova (potpomognutih), horni, klasičnih BR i manje kompresionih kutija da i sam uviđam da se iz svega može dobiti odličan zvuk samo je pitanje umešnosti i cene.

 

Ovde sam zapravo zbog ono malo ljudi čije tekstove volim da čitam ili ne mogu da se viđam sa njima jer su daleko i zbog onih sa kojima se viđam skoro stalno (kad imam vremena). Kad broj pljuvača i smarača pređe neku granicu, lepo se diskonektujem sa foruma. Sve što mi treba da dođem do boljeg zvuka - ako mi uopšte treba bolje - imam pronaći u knjigama, na internetu, stranim forumima, a znam i kako da testiram da vidim je li to tako ili nije. Ono što ne znam ja, ima ko zna :)  Nisam umoran od rasprava, mogu da raspravljam all day long ali neću da trošim energiju na dokone tipove koji misle da su posisali svo znanje sveta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ova tema ode gde ne treba... Elem, ja sam kako rekoh našao šta mi paše (što se zvučnika tiče) ali mi nije bilo teško da odem i pogledam, ponešto i pročitam i smatram da kad se ovakva mesta na internetu otkriju, jeste i uputno i valjano ih podeliti ovde na forumu, prvenstveno zbog onih koje zanima. Mene kad ne zanima program na Pinku, ja ne memorišem tu stanicu, jednostavno je za mene nema. Toplo preporučujem koga ne zanima da se ne trpa u to što ga ne zanima pa će svima biti lepo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ova tema ode gde ne treba... Elem, ja sam kako rekoh našao šta mi paše (što se zvučnika tiče) ali mi nije bilo teško da odem i pogledam, ponešto i pročitam i smatram da kad se ovakva mesta na internetu otkriju, jeste i uputno i valjano ih podeliti ovde na forumu, prvenstveno zbog onih koje zanima. Mene kad ne zanima program na Pinku, ja ne memorišem tu stanicu, jednostavno je za mene nema. Toplo preporučujem koga ne zanima da se ne trpa u to što ga ne zanima pa će svima biti lepo...

Stein svima je lepo inace ne bi bili na ovom forumu a razgovori i ovakvi i onakvi nece da skode jer jbg nezna se uvek sta je pisac hteo da kaze. :wink2:  :sclerosis:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...
pa i francuzi, imaju mnogo više otvoreniji pristup materiji i žele da podele konkretna saznanja sa nekim koga to interesuje

 

njhove forume sam listao (poodavno) i dosta su posveceni merenjima i koliko sam primetio dosta su otvoreni za saradnju :respect:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro sad, nemojmo preterivati. Ponekada može da se dobije dobar zvuk iz jeftinijih drajvera ali to što je nešto jeftino sada, ne mora da znači da je bilo kad je bilo proizvedeno.

I dalje stojim pri svom da je najprirodniji srednji koji sam čuo izašao iz Tesla elipse na OB, a nije da sam čuo 3 para kutija u životu - izvikanih, neizvikanih, DIY, fabričkih.... Mala, jeftina, ružna, govnjiva :D

Vintidž audio ima dobar odnos cena/kvalitet ali je problem što se kupovinom zvučnika starosti 30-40 godina nikada ne zna šta se dobija. Eto šta je sve ZZZ morao da uradi svojim Tesla 15-icama da bi radile kako treba. To ne znači da u vintidž varijanti nema potencijala.

Naravno ima toliko ishajpovanih vintidž modela da se ljudi utrkuju ko će više hiljada dolara da baci na neke stare Atec zvučnike.

Što se tiče jeftinih novih drajvera, situacija je malo drugačija nego pre 5-6 godina. Već za 50 evra po drajveru se može dobiti ohoho kvalitet. Toliko košta recimo jako dobar midbas od 6,5" iz Seas, Peerless ili ScanSpeak (ova tri proizvođača i SBacoustics su recimo jedini od kojih bi razmatrao kupovinu drajvera - ostalo je sve živ kinez i plastične membrane) game ili kalotni visokotonac 1" koji ima Fs recimo oko 500 Hz istih proizvođača. Napredovala je tehnologija i proces proizvodnje, a Kinezi non stop srozavaju cene proizvodnje. Zbog toga su i firme koje su proizvodile zvučnike po jako visokim cenama silom prilika morale da spuštaju cene drajvera jer inače preti gašenje ili smanjenje zaposlenih i smanjenje količine proizvedene robe.

Naravno i tu ima dosta loših ali i dobrih zvučnika. Ukoliko se gledaju novi drajveri od 20-30 evra, tu se bukvalno nema šta pametno kupiti. To je low end proizvodnja, loš kvalitet materijala, a inženjering se svodi na 0.

:unbelieveble:

Ja sam to rešio pustivši pljuvače da pljuju. Ono što znam to znam i to ne može 1000 takvih da promeni. Ovde sam više zbog ljudi nego zbog puta ka savršenom HiFi-ju. Onaj ko propoveda o High End-u govori više o sebi. Onaj ko propoveda bilo koji pristup kao ultimativni ništa bolji nije. Naslušao sam se i FR-ova (potpomognutih), horni, klasičnih BR i manje kompresionih kutija da i sam uviđam da se iz svega može dobiti odličan zvuk samo je pitanje umešnosti i cene.

Ovde sam zapravo zbog ono malo ljudi čije tekstove volim da čitam ili ne mogu da se viđam sa njima jer su daleko i zbog onih sa kojima se viđam skoro stalno (kad imam vremena). Kad broj pljuvača i smarača pređe neku granicu, lepo se diskonektujem sa foruma. Sve što mi treba da dođem do boljeg zvuka - ako mi uopšte treba bolje - imam pronaći u knjigama, na internetu, stranim forumima, a znam i kako da testiram da vidim je li to tako ili nije. Ono što ne znam ja, ima ko zna :)

Nisam umoran od rasprava, mogu da raspravljam all day long ali neću da trošim energiju na dokone tipove koji misle da su posisali svo znanje sveta.

...zanimljivo je ovo sve :oke: uvek mogu ponešto novo naučiti!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uspešno se suzdržavam.

 

Izreknem samo kad me se pita. Ispostavilo se da je tako najpametnije.

 

Ako se nekom nešto sviđa, ja ne rušim sneška - dok me ne pita da li njegov sneško može da izdrži 9 stepeni Rihterove skale.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

Ti si Nešiću bezobrazan, samo praviš neke zvučnike :145fs63704:

Ajd da to još i ne izgleda nikako, nego nekako lepo ispada.  

 

Eli to Prima?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eli to Prima?

 

SC030.png

 

Reko ZM jel mogu da kačim sličke? Kaže OK al da staviš inicijale. Reko jel OK vako, na prednju ispod midbassa? Kaže OK, al da budu bitumenski. Reko OK. OK.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...