Jump to content

Stabilizatori napona - tronogi


Beli_Ninja

Preporučeni Komentari

Ljudi,

 

Nesto sam se danas zezao sa nekim kulerom iz PCa i videh neku cudno desavanje.

 

Kuler ima performanse 12VDC 0.16A i ja to nakacio na stabilizator napona LM7812 i desilo se sledece:

 

1. Plocica sa stabilizatorom je iz nekog starog punjaca za mobilni, diode 1N4007, 1000uF sa 0u1 blokovima preko diode i elkoa.

2. Trafo broj 1. 220/2x12 neki za print montazu ne bih tacno znao koje snage ali reko bih da ima za 400mA.

3. Trafo broj 2. 220/18V oko 20VA ruski iz nekog TVa.

4. Mrezni napon 218V.

 

Sa prvim trafoom (iskoriscen jedan sekundar od 12VAC) napon posle stabilizatora 11V7 kad okacim kuler padne na 8V5.

Sa drugim trafoom napon na stabilizatoru 11V7, kad okacim kuler 10V.

 

Sta bi ovo trebalo da znaci? Kako to da nema stabilnih 12V na izlazu pod ovakvim uslovima?

 

Sto se tice LMa, mislim da STI u pitanju, u svakom slucaju nije neki laznjak.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 36
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Eto ti ga Zen uvek raspolozen za zajebanciju.

 

:buehehe:

 

 

Ima li ovde nekog naucnog objasnjenja ili nema. Trebalo bi da napravim nekoliko ovakvih stabilizatora ali nisam pametan sta da ocekujem. Treba da dimenzionisem trafoe za iste.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Greje li se 7812 pri tome? pri ovoj potrošnji ne bi smeo. Da li si probao sa nekim drugim ispravljačem? uzmi (ako imaš) 4 nove diode i jedan kond pa onda vidi šta se dešava. Zilion puta sam prošao kako ne treba zbog naizgled ispravnih ispravljača... (poludi pod bilo kakvim opterećenjem) ili ako ništa, bar za početak, smeri ulazni napon ispred 7812 sa i bez opterećenja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

eto Stein sve rece

 

malo muljanja sa par delova i instrumentom , kao i upotrebu zdravog razuma , zahteva obicno mnogo manje vremena od postizanja konsenzusa u forumskoj temi ........ narocito ako se zapocne sa nedovoljno podataka

 

:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ljudi,

 

Nesto sam se danas zezao sa nekim kulerom iz PCa i videh neku cudno desavanje.

 

Kuler ima performanse 12VDC 0.16A i ja to nakacio na stabilizator napona LM7812 i desilo se sledece:

 

1. Plocica sa stabilizatorom je iz nekog starog punjaca za mobilni, diode 1N4007, 1000uF sa 0u1 blokovima preko diode i elkoa.

2. Trafo broj 1. 220/2x12 neki za print montazu ne bih tacno znao koje snage ali reko bih da ima za 400mA.

3. Trafo broj 2. 220/18V oko 20VA ruski iz nekog TVa.

4. Mrezni napon 218V.

 

Sa prvim trafoom (iskoriscen jedan sekundar od 12VAC) napon posle stabilizatora 11V7 kad okacim kuler padne na 8V5.

Sa drugim trafoom napon na stabilizatoru 11V7, kad okacim kuler 10V.

 

Sta bi ovo trebalo da znaci? Kako to da nema stabilnih 12V na izlazu pod ovakvim uslovima?

 

Sto se tice LMa, mislim da STI u pitanju, u svakom slucaju nije neki laznjak.

To sto nemas na izlazu u praznom hodu 12V znaci da ti  na stabilizatoru nema dovoljno ulaznog napona da bi pokrio pad napona samog stabilizatorai jos +12V. Mislim da je za rad stabilizatora potrebna razlika od 3V.

Ako nije jak trafo oce kada je vece struja da mu pad napona bude dosta veliki u odnosu na prazan hod.

 

Pozdrav Misa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

posle trece strane bice lemna greska

 

trafo , filter , 78xx i laki load ne zasluzuju semu  (a ni temu :buehehe: )

 

sta god da je , 3 dobre slike sve resavaju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Stein

Ne greje se, a diode sam zamenio odavno jer mi je taj ispravljacic sluzio za probu koje kavih gluposti na 12VDC, i verovao sam da ima 12VDC, ali sada bzv proverim i vidim ovu debilozu od napona. Nisam proverio napone na nogicama stabilizatora. Mozda je izlapeo elko, zamenicu i njega pa cu proveriti situaciju.

 

Ma ovo me iscimalo jer treba da sastavim sijaset ovakvih stabilizatora pa sad ne znam sta me ceka.

 

@ZM

 

E jbg, sad malo podataka. Pa jos samo sto nisam predstavio i kineskinju koja je sklapala ovo cudo.

 

I jeste glupa tema, ali rekoh da nije mozda ovo normalno a ja ocekujem nesto bolje.

 

@Gosha

 

Bes crtanje, grec (4x1n4007,) -> 1000uF25V -> LM7812 -> POTROSAC

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad sam rekao da smeriš napone ispred 7812 onda sam mislio to što sam rekao. Smeri DC napon na ulazu u 7812 pre nego nakačiš vent a onda i tokom i nakon uključenja ventilatora. Mali prekidač može biti velika pomoć umesto da pertlaš žice.

 

edit: tražimo koji od elemenata je gecrkt. eliminacijom doći ćemo do odgovora na pitanje šta ne valja. Lepo reče zen da je to toliko malo elemenata da i ne zavređuje šemu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jos jednom.

Sta je na izlazu 7812? Imas li tu neki kond? Obavezno stavi o.1uF blok i oko 10-100uF elko u paralelei.

Ako toga nema stabilizatori divljaju kao kudi i dobijaju se bezvezni naponi pogotovu sto je tu indiktivno opterecenje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

100n keramika obavezna izmedju ulaznog para , kao i izlaznog para pinova

 

pise u svakom datasheetu za 78/79xx

 

ne mora samo ako su ulazni/izlazni caps blize od 20-ak mm od chipa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Већ ти неко написа горе,ако немаш на улазу у стабилизатор бар 16V, то неће да ради,Сад то што пише на трафоима-пише и на тараби,Јеси ли мерио напоне секундара у празном ходу или под актуелним оптерећењем?Сећам се старих вокмена и универзалних исправљача са преклопником и напонима од 4,5 до 12V,и увек сам се чудио како то у свим положајима прекидача у празном ходу показује увек дупло више.Тад сам бијо мали.Ајде бре Нинџа,мани се тих пројеката за почетнике и заврши већ неки започети пројекат.Ја не видех још ни један-грешим ли? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Premereni su sekundari i vrednosti su one koje sam napisao.

 

Sto se projekta tice, privodim kraju po nesto. Jbg, malo sam stisnut finansijski zbog kumstva koja me ceka 7. septembra pa sam sve finansijske izvore usmerio ka tome. Bem ti, taman se sastvaim sa novcanikom kad ono nesto izleti. Te crkne frizider, te menjaj maticnu plocu na kompu, te neki rodjendani, te sredjuj kucu u Banji, te treba mi ovo te treba mi ono, a budzet za DIY je ogranicen svim prioritetima pa sve idem iz okola kao manje me kosta :)  Projekti, ma bice ih nije smrt za vrat.

 

Inace, ovakav stabilizator bi trebao da stavim u amp za pogon ventilatora. Nikad nisam pravio stabilizator od nule, a sve koje sam do sad sreo i cackao radili su normalno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Кад оћеш секиром да пресечеш дебело дрво ако удараш по целој дужини нећеш га никад пресећи,Удараш ли на једном месту,очас посла.Пуно си започео,зато ти иде траљаво.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Кад оћеш секиром да пресечеш дебело дрво ако удараш по целој дужини нећеш га никад пресећи,Удараш ли на једном месту,очас посла.Пуно си започео,зато ти иде траљаво.

 

Baš tako. Otkako ne radim ništa, sve mi mnogo brže ide.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Daudio, koliko ti bese ono vremena jurio kutiju za amp. Vidis na takvim mukama sam sad ja. Taman nadjem sve povoljno i kako mi odgovara, moras novce u drugi smer okrenuti. Dakle, nije problem koliko sam zapoceo (a nisam mnogo) nego kako da zaobidjem prepreke da to privedem kraju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...