Jump to content

Diy zvucnici za malo para


2a3

Preporučeni Komentari

Pozdrav svim forumasima pa evo da pokrene jednu temu koja je kod nas vec skoro pala u zaborav pa se setih danas pa mozda nekome moze pomoci.Pre nekoliko godina smo po nacrtu jednog drugara uradili Buschhorne koje su nas potpuno iznenadile svojim zvukom.Ne znam koliko bi ova tema bila interesantna ali bi nekom sa ogranicenim budzetom donela mozda mnogo radosti.Sa malim ulaganjima  oko drivera samo dva siroko pojasna  visaton ili fostex od 8 cm i malo drvenarije i eto ti lepog zvuka da rasteramo ovaj sneg sa severa Banata.

post-1362-0-73461200-1364246266_thumb.gi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 32
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Onomad sam i ja imao izlaganje na sličnu temu: http://www.diyaudio.rs/topic/2385-fostex-fe126e-slikovito/Nisam primetio da je neko odradio isti projekat... (ako i jeste, nije se javno hvalio) ...

Da to su slicni projekti samo sto je ovo samo horna.Ove kutije je konstruisao jedan doktor ili lekar sto bi mi rekli dr.Alexandar Busch.Da bi pokazao kako to radi on je s takve dve kutije ozvucio sajamsku halu i to veoma uspesno.Dakle i ovde kod stolara iseci po merama stegace polepiti ubaciti zvucnike i raspali.Kao i klipsch koristi zidove pa se tako i podesava u sobi ,blize ili dalje od zida.Mi smo radili sa visatonom frs 8 sto je bila jeftinija verzija pa bi tako ovi zvucnici kostali oko 35 eura a mogu da se nose sa mnogo skupljim.

Lautsprecher Buschhorn Mk II ein Basshorn für 8er 10er Fostex Breitband-Speaker.htm

Hifi.htm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hmmmmmmm....ja bas razmislj'o o tome pre par nedelja, bas low cost prica sa visatonom.

odmah me odvratili, kazu sonido bolji, fostex bolji, bilo i nesto 'nepristojnih varijanti' sa super skupim nemackim zvucnicima.

a meni se svidja koncept jer je jednostavan, da ne kazem prost.

onda cujes drugo misljenje (van foruma) 'slusaces ti to 3 meseca pa ces pitati a gde je bas i slicno'

onda se i neki forumasi jave na pm pa to sve slicno kazu...

elem, puno ljudi puno misljenja.

ima li neko u Bg takve kutije pa da se moze i poslusati?

jedan driver, ma kako da je kvalitetan i skup, verovatno ne moze kvalitetno da odsvira ceo spektar. to se pokusava nadoknaditi konstrukcijom horne, lavirinta, bas refleksa ili cega sve. kakva god da je kutija, uvek ce imati neke frekvence koje ce isticati?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sorry stein na 'skretanju' sa teme

mislim da si u pravu samo eto voleo bih da to ipak cujem negde

Posto sam ja to pravio red je i da kazem nesto o njima.Uzeli smo jos jedan par vecih kutija sad se ne secam sta je bilo tad mislim da je bilo sa kefom b200 i stavili jedno pored drugog i zvali razne ljude da cuju.Naravno da su samo buschhorne bile prikopcane i na pitanje koje kutije sviraju svi su rekli da su to te vece.Kada smo im rekli sta svira niko nije verovao i svi su trazili gde smo smestili bas jedinicu.Zvucnici su tad probani sa mos fet crescendo ab klasei pred pojacalo sa op 227 linear samo potenciometar.Naravno da to za te pare dobro svira.Znaci da basova ne manjka fale malo visoki i po mom misljenju bi bile uglavnom za rock, hard rock ,metal itd.Znaci malo su agresivnije i traze malo snaznija pojacala,ali ko kuburi sa prostorom i parama pa eto privremenog resenja.Mi smo radili sa ivericom 13mm debljine i visaton frs8 bez ikakve skretnice.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Puno je bolje ako herci krenu od 30, ali garantiram da se 45 dobro uhranjenih heraca u stvarnosti čini jačim od slova na papiru. Pa ako može dobaciti do otprilike te vrijednosti u basu onda nećeš imati puno toga za prigovoriti. Da ne otvaram sad pitanje koliko svaka od naših soba po svom volumenu, obliku i sadržaju može podnijeti niske frekvencije prije nego što se zvuk posvađa sa okolnim zidovima.

 

 

P.S. 2a3 i ja skoro u isto vrijeme, pa evo gore jedne potvrde onog što sam rekao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Puno je bolje ako herci krenu od 30, ali garantiram da se 45 dobro uhranjenih heraca u stvarnosti čini jačim od slova na papiru. Pa ako može dobaciti do otprilike te vrijednosti u basu onda nećeš imati puno toga za prigovoriti. Da ne otvaram sad pitanje koliko svaka od naših soba po svom volumenu, obliku i sadržaju može podnijeti niske frekvencije prije nego što se zvuk posvađa sa okolnim zidovima.

 

 

P.S. 2a3 i ja skoro u isto vrijeme, pa evo gore jedne potvrde onog što sam rekao.

Ovako ta kutija otprilike izgleda sa jednog naseg druzenja

post-1362-0-20440100-1364293772_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hmmmmmmm....ja bas razmislj'o o tome pre par nedelja, bas low cost prica sa visatonom.

odmah me odvratili, kazu sonido bolji, fostex bolji, bilo i nesto 'nepristojnih varijanti' sa super skupim nemackim zvucnicima.

a meni se svidja koncept jer je jednostavan, da ne kazem prost.

onda cujes drugo misljenje (van foruma) 'slusaces ti to 3 meseca pa ces pitati a gde je bas i slicno'

onda se i neki forumasi jave na pm pa to sve slicno kazu...

elem, puno ljudi puno misljenja.

.............

Ehej porezniče :) htedoh ti reći da ne slušaš mnogo druge ljude ako ti srce žudi za nečim. Sve što je rečeno (Sonido bolji, Fostex bolji) jeste živa istina. No, niko ne može tebi (niti treba ftm - možda žena samo :) ) da zaviri u novčanik kako bi shvatio koliko si novaca spremio za zvučnike. Kada kažem nekome da moje slušalice koje ne smatram nikakvim vrhuncem audio tehnologije, koštaju 80 evra, ljudi se krste. Ja se krstim kada vidim da neko daje 5000 evra za auto samo zato što piše druga marka, ili ima više konja koje nikada neće moći da iskoristi ili....

Ljudi imaju postavljene različite razine za neke stvari koje manje ili više vole. Ako si ti sebi postavio određenu granicu glede cene za zvučnike, nemoj da dozvoliš da te bilo ko odvrati jer ćeš uvek misliti da te neko prevario. Saslušaj sve predloge, razmotri, pa uradi onako kako misliš da je najpametnije. Nemoj na 1 ni da radiš onako kako ti ljudi napišu, niti da odbijaš da uradiš tako po svaku cenu.

Ovako ta kutija otprilike izgleda sa jednog naseg druzenja

Neko mnogo vole FR-ove :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ehej porezniče :) htedoh ti reći da ne slušaš mnogo druge ljude ako ti srce žudi za nečim. Sve što je rečeno (Sonido bolji, Fostex bolji) jeste živa istina. No, niko ne može tebi (niti treba ftm - možda žena samo :) ) da zaviri u novčanik kako bi shvatio koliko si novaca spremio za zvučnike. Kada kažem nekome da moje slušalice koje ne smatram nikakvim vrhuncem audio tehnologije, koštaju 80 evra, ljudi se krste. Ja se krstim kada vidim da neko daje 5000 evra za auto samo zato što piše druga marka, ili ima više konja koje nikada neće moći da iskoristi ili....Ljudi imaju postavljene različite razine za neke stvari koje manje ili više vole. Ako si ti sebi postavio određenu granicu glede cene za zvučnike, nemoj da dozvoliš da te bilo ko odvrati jer ćeš uvek misliti da te neko prevario. Saslušaj sve predloge, razmotri, pa uradi onako kako misliš da je najpametnije. Nemoj na 1 ni da radiš onako kako ti ljudi napišu, niti da odbijaš da uradiš tako po svaku cenu.Neko mnogo vole FR-ove :)

Pravo objasnjenje a to ti je koliko para toliko i muzike i naravno uglavnom bi svi voleli da voze porse.Posto ne moz svako tu je diy izvedba za svaku izradu.Na primer mi se lomatamo vec preko 30 godina sa koje-kakvim diy izvedbama a i originalima pa jos ne znamo sta hocemo.Zato strpljenja a i tu je jedan ovakav forum koji moze svima da pomogne jer sad skoro sve postoji na netu.Nekad se literatura cekala i po godinu dana.FR se lakse resava sa mnogo jednostavnijim skretnicama ali moras imat dobre drivere i pravu kutiju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čakulanje premešteno ovde  :)

 

 

 

@2a3 Jeste li radili neka merenja tih FR horni koje ste pravili ? 

 

Ja sam nešto zainteresovan za backloaded hornu za neki 12" zvučnik koji bi radio kao midbas, a gore horn kao midhi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav svim forumasima pa evo da pokrene jednu temu koja je kod nas vec skoro pala u zaborav pa se setih danas pa mozda nekome moze pomoci.Pre nekoliko godina smo po nacrtu jednog drugara uradili Buschhorne koje su nas potpuno iznenadile svojim zvukom.Ne znam koliko bi ova tema bila interesantna ali bi nekom sa ogranicenim budzetom donela mozda mnogo radosti.Sa malim ulaganjima  oko drivera samo dva siroko pojasna  visaton ili fostex od 8 cm i malo drvenarije i eto ti lepog zvuka da rasteramo ovaj sneg sa severa Banata.

 

 

Da to su slicni projekti samo sto je ovo samo horna.Ove kutije je konstruisao jedan doktor ili lekar sto bi mi rekli dr.Alexandar Busch.Da bi pokazao kako to radi on je s takve dve kutije ozvucio sajamsku halu i to veoma uspesno.Dakle i ovde kod stolara iseci po merama stegace polepiti ubaciti zvucnike i raspali.Kao i klipsch koristi zidove pa se tako i podesava u sobi ,blize ili dalje od zida.Mi smo radili sa visatonom frs 8 sto je bila jeftinija verzija pa bi tako ovi zvucnici kostali oko 35 eura a mogu da se nose sa mnogo skupljim.

 

 

Da li je to do mog pretraživača lii je nešto drugo-uglavnom ne mogu da otvorim slike sa linkova oiz drugog posta a sa slike iz prvog ne vidim dimenzije. Izgleda zanimljivo i dovoljno ne-skupo za probu,volio bi da imam fajlove za ovo. unapred hvala za savjete!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@44250: Da li ovo pomaže:

http://www.diyaudio.rs/uploads/monthly_03_2013/post-1362-0-73461200-1364246266.gif

http://www.diyaudio.rs/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=22705

http://www.diyaudio.rs/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=22711

???

Sva je prilika da je nešto do browser-a...

A, ne, mislim da znam u čemu je stvar... 

Sad ću da pogledam...

Sasvim nepotrebno je pamćen sadržaj strane sa izgubljenim slikama...

Ergo, I link je http://www.speaker-online.de/buschhorn/BHmk2.html

II link je priča za sebe, onoliko slika a (p)ostavljen je samo text kojeg nema ni za 2 rečenice...

http://www.hans-adelt.de/hans/hifi.html

Probajte sada... Nije do Vašeg pretraživača nego do postavljača...

@2a3: Ako želite da sadržaj stranice zapamtite tako da ga možete (kao file) preneti to se mora uraditi drugačije... Inače je dovoljno ostaviti URL ka stranici koju želite da i ostali vide...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@44250: Da li ovo pomaže:

http://www.diyaudio.rs/uploads/monthly_03_2013/post-1362-0-73461200-1364246266.gif

http://www.diyaudio.rs/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=22705

http://www.diyaudio.rs/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=22711

???

Sva je prilika da je nešto do browser-a...

A, ne, mislim da znam u čemu je stvar... 

Sad ću da pogledam...

Sasvim nepotrebno je pamćen sadržaj strane sa izgubljenim slikama...

Ergo, I link je http://www.speaker-online.de/buschhorn/BHmk2.html

II link je priča za sebe, onoliko slika a (p)ostavljen je samo text kojeg nema ni za 2 rečenice...

http://www.hans-adelt.de/hans/hifi.html

Probajte sada... Nije do Vašeg pretraživača nego do postavljača...

@2a3: Ako želite da sadržaj stranice zapamtite tako da ga možete (kao file) preneti to se mora uraditi drugačije... Inače je dovoljno ostaviti URL ka stranici koju želite da i ostali vide...

 

 

E to je to,veliko hvala!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E to je to,veliko hvala!

Posto ja bas i nisam neki strucnjak za comp, naucio ono sto moram i sto mi treba onda najbolje ovako google ,buschhorn,image,pa tu moz videti sve sto treba.Dimenzije kutije iseci po crtezu i lepiti prvo postaviti jednu stranicu sve pregrade tj lavirint sa jedne strane mazati lepkom pa lepiti na tu stranu.Najbolje je predhodne sve nacrtati na stranici i obeleziti svaki deo kao na slici.Kada se svenalepi na stanici onda najbolje preko toga 3letve i dobro stegnuti sa stegacima.Nakon susenja 24 h nalepiti drugu stranicu i tek posle toga busiti rupu za driver.A. Busch je nemac pa zato je sve na nemackim sajtovima.Sto se tice FR uglavnom nisu mereni davno su radjeni i u sobi pa na ,,uvo,, sto mi kazali.Uglavnom smo se vodili sa jednim projektom koga nazivaju EVEREST LAUTSPRECHE ,iz te konstrukcije smo mi radili nase.Buschhorn.pdf

Posto ja bas i nisam neki strucnjak za comp, naucio ono sto moram i sto mi treba onda najbolje ovako google ,buschhorn,image,pa tu moz videti sve sto treba.Dimenzije kutije iseci po crtezu i lepiti prvo postaviti jednu stranicu sve pregrade tj lavirint sa jedne strane mazati lepkom pa lepiti na tu stranu.Najbolje je predhodne sve nacrtati na stranici i obeleziti svaki deo kao na slici.Kada se svenalepi na stanici onda najbolje preko toga 3letve i dobro stegnuti sa stegacima.Nakon susenja 24 h nalepiti drugu stranicu i tek posle toga busiti rupu za driver.A. Busch je nemac pa zato je sve na nemackim sajtovima.Sto se tice FR uglavnom nisu mereni davno su radjeni i u sobi pa na ,,uvo,, sto mi kazali.Uglavnom smo se vodili sa jednim projektom koga nazivaju EVEREST LAUTSPRECHE ,iz te konstrukcije smo mi radili nase.

da li moze ovakopost-1362-0-11313900-1364391647_thumb.jpZa FR sam evo nacrtao na brzinu skicu tj. everest projekt koji je nama posluzio za gradnju kao osnova posto ne mogu da nadjem original.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gdje se kod nas (Srbija) mogu kupiti Visaton frs 8? Gledao sam u Itc-u ali nema ga na spisku.

Pozdrav

Dayens zastupa visaton. kad odes na dayens sajt i kliknes Visaton usmeri te na njihov sajt .Art No 2003 je frs 8 na 4 Oma a Art 2004 je na 8 Oma.

Dakle traziti kod gdina DD

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...