Jump to content

izbor SSD-a?


stefaca

Preporučeni Komentari

Samo sam nabacio neke konkretne stvari koje mogu da potencijalnom vlasniku novog SSD-a da pokvare užitak. Ja sam u međuvremenu pagefile prebacio na drugi drajv, takođe prilično brzi 1TB Seagate Baracuda a hiberfile.sys je eliminisan (isključen) jer se hibernacija svakako ne koristi. Gornji opis je načinjen sa realnim, pravim ciframa koje rezultiraju u slučaju da u sistemu postoji 16GB RAM-a. Ima na internetu sijaset uputstava kako ove opcije uključiti ili isključiti - kako već rekoh, ako nije reč o netbook/laptop opcijama gde svakako nema više no jedan disk i uglavnom, manje količine RAM-a.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 38
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

hiberfil.sys i pagefile.sys se ne moraju nalaziti na SSD-u , ne moraih uopšte biti. Kod SSD-ova se preporučuje da ne budu na njemu pogotovo pagefile.sys jer je to swap fajl (u njega se upisuji fajlovi koje os predviđa da će trebati pa je brže kasnije čitanje i ako nema rama dovoljno koristi se kao virtualna memorija.)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

malopre pazarih 840 obican od 120GB. danas kada dodjem kuci sledi ugradnja istog i instalacija sistema. tako da utisci tek slede. do sada se sistem palio tacno 2m10s sa svim cudesima koja su isla uz sistem a koja su vise ne znam ni sam jer boga oca imam instalirano.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

imao sam SSd citava 2 dana i racunar se gasio, radio kao traktor na ulju. posle 2 dana je krenuo i blue screen of death i vratio SSD, majstori ga testirali kao i bila je greska u njemu samom. nervozan zbog njihovog postupka (zvali me da odem, ja otisao da mi kazu da je greska u SSD-u i da me pitaju jel hocu drugi. pa majku mu, naravno da hocu. e, pa kao da oni naruce i da dodjem za 2 dana) ja sam lepo uzeo pare natrag :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad sam kupio svoj prvi 500G HDD (WD Blue) prošao sam slično u Pakomu, bio je fabrički neispravan. Vratio sutradan, reko' ne ide, ni sistem ne može da se instalira. Momci ga zaboli u radnji/servisu, konstatovali da je HDD stvarno neispravan i nekoliko dana kasnije sam dobio novi, ovaj put ispravan. Isti taj i dan-danas radi kod ćere u kompu a Pakom već odavno ne radi... Nisam uzimao pare natrag (mada su mi ponudili i tu opciju, trebao mi HDD a ne novac.

 

Ovo spominjem ako ti je za ikakvu utehu da nije ni prvi ni jedini put da nov disk ne radi kad ga kupiš...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

imao sam SSd citava 2 dana i racunar se gasio, radio kao traktor na ulju. posle 2 dana je krenuo i blue screen of death i vratio SSD, majstori ga testirali kao i bila je greska u njemu samom. nervozan zbog njihovog postupka (zvali me da odem, ja otisao da mi kazu da je greska u SSD-u i da me pitaju jel hocu drugi. pa majku mu, naravno da hocu. e, pa kao da oni naruce i da dodjem za 2 dana) ja sam lepo uzeo pare natrag :(

 

kupi isti i ne brini - desava se - eventualno kupi u drugoj firmi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nisam ja brinuo da ce slecedi biti neipsravan nego princip. zovu me da odem u radnji, znaju da je ssd neispravan i valjda je bilo logicno da imaju zamenu jer je proslo par dana kako je bio kod njih. smesni su mi bili

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nisam ja brinuo da ce slecedi biti neipsravan nego princip. zovu me da odem u radnji, znaju da je ssd neispravan i valjda je bilo logicno da imaju zamenu jer je proslo par dana kako je bio kod njih. smesni su mi bili

 

Tebi još biće, niko nije rekao strašnu istinu: Srbija bato...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ko se u mašini osim SSD-a nađe još poneki HDD + USB (data) disk, vreme bootovanja se dodatno produžava za svaku narednu dodatu HDD/USB data jedinicu. Pretpostavljam da se tokom boot procesa pretražuju svi diskovi dok se ne ustanovi na kojem od data diskova stoji boot particija/data sa koje će se bootovati sistem. Najprimetnije je kada se kod uključivanja na računaru nalazi priključen USB flash. U BIOS-u je omogućena pretraga i boot i sa drugih diskova. Pretpostavljam da se isključivanjem opcije u BIOS-u može ovo prolongiranje izbeći.

 

"Mali" SSD i velike količine RAM-a nisu poželjna kombinacija. Windows osim mesta koje sam zauzme, kreira dva dodatna fajla čija veličina je manje-više direktno u zavisnosti od količine RAM-a. Na konkretnom primeru, ja imam 120G SSD (+ 16G RAM) od čega Windows folder zauzima 18,9 GB (20.366.835.712 bytes) potom, hiberfil.sys 11,9 GB (12.871.622.656 bytes i pagefile.sys 15,9 GB (17.162.166.272 bytes)... To je zajedno 46.7GB, što nije zanemarljivo malo u odnosu na sveukupnu veličinu diska. Još gore od svega je činjenica da zbog razlike u načinu na koji se računaju veličine, 120GB disk zapravo ima "svega" 111.7GB. Kada se od toga oduzme ovih zauzetih 46.7, ostane ravno 65GB za sve ostalo. Dakle, kad svako uzme "svoje", meni ostane 65GB prostora za programe, slike, dokumente... Sasvim je jasno da uz ovakvu konfiguraciju nema šanse "tovariti" kolekcije filmova u HD na isti disk... Naravno, veličina Windowsa jeste u dobroj meri zavisna od količine i vrste instaliranih aplikacija...

 

Hteo sam još nešto, ali sam u međuvremenu zaboravio pa kad se setim...

Upropasti me!

Sklapam HTPC i planiram da na SSD bude OS.

Pored SSD dodao bi 750Gb HDD kao storage.

Kad u Biosu stavis da je SSD boot disk, a ostale stopiras- zar ne bi trebao da podigne OS sa SSDa i da ne trazi dalje??

Imam jos jedno pitanje . Ahmm

Reskiram sa ovako glupim pitanjem ali... da li HDD ako ne vuces podatke sa njega miruje - ne vrti??

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koji su benefiti i dissadvetages ako se USB koristi za boot (nekog linuxa na primer) umesto SSDa?

 

Benefit je ... ako imaš USB3 na matičnoj i isto stick, onda ne mora da bude jako sporo. USB3 stick (fleš memorija) nema šanse ako krene u usporedbu sa brzinom SSD-a. Ne znam šta kažu cifre na papiru, ali jedno s drugim nema nikakve veze i nije za usporedbu (jes' ima stikova brzih k'o metak - al' im je uglavnom i cena takva - za metak u glavu) da je onda inteligentnije uzeti SSD pa u kućište koje podržava E-Sata konekciju...

Čak i "klasičan" eksterni 2.5" HDD koji imam, Fujitsu - Storagebird koji ima E-Sata konektor, pila samo tako, ali se nešto ne ljubi da se na njega instalira Win7, instalacija prođe ok nego iz nekog razloga neće da se boot-uje ako u mašini već ima neki HDD sa instaliranim OS... Ma ne čačkam ništa. Jedino što priznajem od izmišljotina je set portable aplikacija spakovanih na USB - i posao i aplikacije nosiš sa sobom, gde god da se zatekneš, work is with you.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probao nekoliko Linux based OS.

Neverovatna je brzina kojom se podize sistem.

Dok izbrojis do 3 sistem je spreman. Doduse ja sam isprobao ogoljene verzije za multimediju.

Koliko sam razumeo podesavanja su jako komplikovana i izostanak drivera. Ne postoji podrska za sta ti padne napamet.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...