Jump to content

Programator za Atmega


Impuls

Preporučeni Komentari

Prvo pitanje za softverase. Citao sam po netu ali su informacije dosta skrte i ne moze se bas verovati jer negde pisu jedno a na drugom mestu drugo. Da li je neko imao iskustvo sa Atmega Atmelovim mikrokontrolerima i koji mi programator preporucuje da se napravi.

 

Drugo pitanje za softverase je: da li mogu jednostavno da zamenim PIC16F877 sa eksternom flash memorijom za neki koji to vec ima u sebi a da ne moram da menjam program. Nije problem ni da bude u drukcijem kucistu od dil-a?

 

Trece pitanje za softverase je: da li na isti nacin kao gore mogu jednim cipom da zamenim 80c32, 27c256 i 62256 a da ne menjam mnogo u programu a najbolje nista?

 

Pitanja gore postavljena su jer mnogo uredjaja koje sam radio su razvijeni jos pre 15 godina kad su koristeni chipovi manjih mogucnosti a sad bih da ih prebacim na novije i da smanjim fizicku kolicinu chipova.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 15
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Prvo pitanje za softverase. Citao sam po netu ali su informacije dosta skrte i ne moze se bas verovati jer negde pisu jedno a na drugom mestu drugo. Da li je neko imao iskustvo sa Atmega Atmelovim mikrokontrolerima i koji mi programator preporucuje da se napravi.

 

Drugo pitanje za softverase je: da li mogu jednostavno da zamenim PIC16F877 sa eksternom flash memorijom za neki koji to vec ima u sebi a da ne moram da menjam program. Nije problem ni da bude u drukcijem kucistu od dil-a?

 

Trece pitanje za softverase je: da li na isti nacin kao gore mogu jednim cipom da zamenim 80c32, 27c256 i 62256 a da ne menjam mnogo u programu a najbolje nista?

prvo : Softver na linku http://www.lancos.com/prog.html#intro i hardverski interfejsi na http://www.lancos.com/prog.html#hardware

(probao sam interfejs na paralelnom portu za ATmega16 i normalno radi)

drugo: nije moguce jer postojeci program u kontroleru pristupa eksternoj fles memoriji 

trece: nije moguce 

p.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

treba mi Atmega8515. Poniprog imam petnaestak godina ali on n emoze da odradi ovaj model

Mozda ti je promaklo:

 

Support the AVR microcontroller ATmega103, ATmega161, ATmega163, ATmega 323, ATmega128, ATmega8, ATmega16, ATmega64, ATmega32, ATmega162, ATmega169, ATmega8515, ATmega8535

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije promaklo, citao sam po netu i uspevali su da ga procitaju sa Ponyprog ali nisu uspeli da ga programiraju. Na mnogo foruma ima o tome. Jedino sto sam nasao da sigurno funkcionise je to sto je Nesic naveo.

 

Imam Labtool48 sa 2.x softverom ali bi morao da se apgrejduje na novi da bi uspevao da radi sa 8515.

 

Sad mi ostaje samo da nadjem programator za AVRISP jer koliko vidim sa slike koju je dao Nesic trazi dongle. Ako se radi samo o komunikaciji preko 74244 onda je dobro ali ako trazi i kod iz nekog kontrolera onda mi je slaba vajda sem da kupim gotov

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Импулсе,

мој програматор је код Нешића већ дуго. Претпостављам да му више не треба. Контактирај га на ПП да ти пошаље.

Ја сам намерно на плочици повезао излаз програматора са подножјем за контролер жичицама, тако да треба само да их прелемиш за 8515, јер је био за мега16.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvo pitanje za softverase. Citao sam po netu ali su informacije dosta skrte i ne moze se bas verovati jer negde pisu jedno a na drugom mestu drugo. Da li je neko imao iskustvo sa Atmega Atmelovim mikrokontrolerima i koji mi programator preporucuje da se napravi.

 

Drugo pitanje za softverase je: da li mogu jednostavno da zamenim PIC16F877 sa eksternom flash memorijom za neki koji to vec ima u sebi a da ne moram da menjam program. Nije problem ni da bude u drukcijem kucistu od dil-a?

 

Trece pitanje za softverase je: da li na isti nacin kao gore mogu jednim cipom da zamenim 80c32, 27c256 i 62256 a da ne menjam mnogo u programu a najbolje nista?

 

Pitanja gore postavljena su jer mnogo uredjaja koje sam radio su razvijeni jos pre 15 godina kad su koristeni chipovi manjih mogucnosti a sad bih da ih prebacim na novije i da smanjim fizicku kolicinu chipova.

 

Drugo pitanje: koja je je oznaka te eksterne flash memorije? mislim da PIC18F677 ne može da koristi eksternu programsku memoriju.

 

Treće pitanje: 8051-based kontroler sa 32k fleš memorije (ekvivalent 27C256) nije problem pronaći, ali kontroleri sa 32k internog SRAM-a (ekvivalent 62256) su jako retki. Mislim da Maxim (nekada Dallas Semiconductor) ima neke 8051-based kontrolere sa tako velikim internim SRAM-om. Pretpostavljam da nisu baš jeftini. Da li je zaista potreban toliki RAM? Da li je 27C256 zaista pun "do vrha", u 32k može stati jako puno koda za 80c32?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16F877 radi sa 29F010

 

jeste pun toliko da kad se dopise jedan red neki drugi treba da se izbaci. Sve ovo sam i pokrenuo zbog vec teze nabavke. Poslednjih 50 flesheva sam dopio tsop pa sam morao praviti adaptere.

Nisi rekao sto 16F ocitava sa 29F010, pretpostavljam nesto kao logaritamske tablice nekada kada nije bilo kalkulatora koji su racunali sin,cos itd. 

16F je spor i da bi ubrzali neke kalkulacije najbolje rjesenje ocitaj tabelu i eventualno neka prosta i jednostavna matematika umjesto recimo racunanja gdje su ti 8 bitni picovi uzasno spori.

 

Radio prije neke simulacije PID matematike(pisano u C-u i kompajlirano sa mikrocipovim kompajlerima) sa nekim 16F  i DSPIC30F koji je 16bitni ali ima DSP od mislim 40bita i istu  PID kalkulaciju na mislim 4MHz 16F napravi nekoliko u sekundi dok ovaj DSPIC30F napajanje  5V  sa ukljucenim PLL na 120MHz napravi 5000 u sekundi u stvarnosti, puno vise mA treba za pogon od 16F. S tim sto je ovaj DSPIC30F vec poprilicno zastario jer su vec imali (mikrocip) dspic33f koji je bio puno brzi i puno manji potrosac, novija tehnologija na 3V,nisam u toku momentalno kako se to krece, ali cijene su jos zanimljivije , ovi DSPIC-ovi su jeftiniji od ovog 16F.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oba slucaja su merna i memorije sluze za smestanje podataka. Uredjaj sa pic-em je kontruisan da radi 24 casovna merenja i u stanju je da smesti hiljade testova pre preuzimanaj na racunar.

Varijanta sa 80c32 radi sa 2 12-bitna AD konvertora svaki sa desetak merenja u sekundi i predvidjen je da godinama radi bez konekcije na racunar. Naravno uz povecano vreme izmedju uzoraka upravo zbog ogranicene memorije.

Sto se tice broja merenja u sekundi nije neophodna brzina jer isti uredjaj radi i analognu regulaciju tako da su korekcije u odstupanju trenutne. ma koliko bio brz procesor ne moze toliko brzo korigovati gresku koliko to analogna regulacia brzo odradi.

Sto se tice izbora chipova, pre 15 godine nije bilo bas mnogo izbora a i informacije nisu bile tako dostupne kao danas. Cini mi se da at90neki menja 8051 i da je pin kompatibilan pa sam mislio mozda postoji i neka zamena za 8032.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oba slucaja su merna i memorije sluze za smestanje podataka. Uredjaj sa pic-em je kontruisan da radi 24 casovna merenja i u stanju je da smesti hiljade testova pre preuzimanaj na racunar.

Varijanta sa 80c32 radi sa 2 12-bitna AD konvertora svaki sa desetak merenja u sekundi i predvidjen je da godinama radi bez konekcije na racunar. Naravno uz povecano vreme izmedju uzoraka upravo zbog ogranicene memorije.

Sto se tice broja merenja u sekundi nije neophodna brzina jer isti uredjaj radi i analognu regulaciju tako da su korekcije u odstupanju trenutne. ma koliko bio brz procesor ne moze toliko brzo korigovati gresku koliko to analogna regulacia brzo odradi.

Sto se tice izbora chipova, pre 15 godine nije bilo bas mnogo izbora a i informacije nisu bile tako dostupne kao danas. Cini mi se da at90neki menja 8051 i da je pin kompatibilan pa sam mislio mozda postoji i neka zamena za 8032.

Koliko je meni poznato direktne zamjene za ove intelove arhitekture cipova nema , atmel je radio 80C51 i koliko se isti mogu direktno zamijeniti nije mi poznato, takodje je hitaci renesans  proizvodio intelove derivate, hitachi mislim i sad proizvodi neke modernizovane intel derivate, za koje isto ne znam koliko su moguca direktna zamjena.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oba slucaja su merna i memorije sluze za smestanje podataka. Uredjaj sa pic-em je kontruisan da radi 24 casovna merenja i u stanju je da smesti hiljade testova pre preuzimanaj na racunar.

Varijanta sa 80c32 radi sa 2 12-bitna AD konvertora svaki sa desetak merenja u sekundi i predvidjen je da godinama radi bez konekcije na racunar. Naravno uz povecano vreme izmedju uzoraka upravo zbog ogranicene memorije.

Sto se tice broja merenja u sekundi nije neophodna brzina jer isti uredjaj radi i analognu regulaciju tako da su korekcije u odstupanju trenutne. ma koliko bio brz procesor ne moze toliko brzo korigovati gresku koliko to analogna regulacia brzo odradi.

Sto se tice izbora chipova, pre 15 godine nije bilo bas mnogo izbora a i informacije nisu bile tako dostupne kao danas. Cini mi se da at90neki menja 8051 i da je pin kompatibilan pa sam mislio mozda postoji i neka zamena za 8032.

 

Kombinacija PIC16F877 + 29F010 ne može da se zameni sa jedni čipom. Može da se pređe na neki kontroler koji ima veći interni EEPROM, ali i to "veće" je 2k, eventualno 4k. 29F010 ima 32k tako da bi broj mogućih merenja bio mnogo manji.

Druga varijanta je da se ide na PIC16F877 + serijski EEPROM ili flash kojih ima u SOIC8 pakovanju i dosta su jeftini a kapaciteti su im i veći of 29F010.

Treća varijanta je PIC16F877 + SD kartica.

U svakom slučaju ne postoji rešenje koje ne zahteva promenu firmvera. Varijante 2 i 3 zahtevaju napajanje 3.3V.

 

Što se tiče 80C32 umesto njega može da se koristi Atmel 89S52. Pinout je isti, ali bi opet morao da se koristi eksterni EPROM jer 89S52 ima samo 8k interne programske memorije. Zamena za 62256 bi mogao da bude neki serijski EEPROM većeg kapaciteta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...