Jump to content

Problem sa pojačalom


Nemus

Preporučeni Komentari

Pozdrav svima,

Imam problem sa onkyo A 8830 http://www.hifi-wiki.de/index.php/Onkyo_A-8830 ,naime prvo je počeo jedan kanal da se utišava, ali to manje više.

Veći problem je nastao kada je počelo povremeno da krči iz zvučnika, kao kada se pusti struja direktno na zvučnike.Ne znam kako tačno da opišem taj zvuk.Uglavnom kada zakrči isključi se pojačalo (mislim da mu je to neka zaštita) posle par sekundi se ponovo upali.

To je počelo sve češće da se dešava,toliko često da je bilo gotovo nemoguće slušati.

Otvorio sam ga, čačkao kablove, probao da očistim potenciometar, malo očistio kontakte i više se to nedešava, ali čini mi se da ima mnogo manje basa nego pre.Visoki i srednji su OK.

Da li vredi da ga nosim u neki servis da se pregleda, možda malo osveži, očisti ili da mu se zahvalim na saradnji i tražim drugo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 15
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Jbg, greška :punish: još sam gledao gde bih trebao da otvorim temu :DProbaću večeras da očistim i potenciometre, a jel moguće da je nešto i pregorelo?Nije ništa smrdelo ili varničilo, nego jednostavno kao da je izgubio bar 25 % basa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li si siguran da je to što se dešava do pojačala? Hoće da se desi tako nešto i sa zvučnicima... Krčanje koje dovodi do isključenja pojačala hoće da bude simptom rastresene zavojnice na basu pa ja na tvom mestu ne bih omašio da proverim zvučnike. Najjednostavniji test bi bio probati sa drugim zvučnicima ako nemaš nekog stručnog da proveri tvoje zvučnike (ili ako nisi siguran šta tražiš) a za tu namenu može da se uzme bilo kakva kanta od zvučnika, samo da je ispravan... Ajd, ne bilo ti teško, proveri ti i zvučnike pre nego iskasapiš pojačalo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisu zvučnici sigurno, u radionici mi je priključen drugi par zvučnika i tamo je krčalo.Drugačije se čuje zavojnica, ovo tako zakrči da sam se par puta pošteno prestravio.Za zvučnike sam se i najviše bojao da ne nastradaju.Skoro sam kupio ribone i ne znam kako bih podneo da su pregoreli.Zvučnike sam sam pravio i izašao bih na kraj sa njima ali u pojačala se razumem kao marica u krivi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E, ako si eliminisao zvučnike kao izvor krčanja, onda je definitivno pojačalo (izvinjavam se, ali ta činjenica nije bila pomenuta u izvornom postu)...Kao što reče Tadija, hoće i tonske kontrole da prave krša, viđao sam slučajeve gde su zvučnici zduvali tokom isključivanja/uključivanja "CD direct" prekidača (obilaženja tonskih kontrola)... Trebalo bi otvoriti i sve redom, korak po korak...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako se šuštanje i pucanje čuje iz oba kanala jedina zajednička stvar za njih je napajanje.Uzmi dve sijalice od po 100W i prikači na napajanje.Znači između + i mase i - i mase.Ako je dvostruko napajanje naravno.Ako je jednostruko onda samo na + i - .Ostavi da radi 10 min i izmeri napone.Treba da budu isti ako je dvostrano napajanje ili treba da ostane nepromenjeno ako je jednostruko.Ako je to u redu onda ide plan B :D .Ideš do izlaznih stepenova i promeniš sve elektrolitske sitne kondenzatore.Biće da je neki izgubio kapacitet i sad radi kao filter za visoke i zato nemaš bas na zvučnicima.U 90% slučajeva jedan od elektrolita u napajanju pravi takve probleme.Ne moraš odmah da ih menjaš.Prvo šta možeš da probaš je da paralelno na oba elektrolita u napajanju dodaš u paralelu po jedan od recimo 2200uF ali pazi na napon da ne staviš manji jer će biti kaboom.Prvo šta bih ti preporučio je da to uradiš.Ako krčanje i šuštanje stane kupi nove koji su u napajanju promeni i to je to.


Zaboravih da pomenem da pre vezivanja sijalica obavezno otkačiš napajanje koje ide ka stepenovima.Ili da ne radiš to ali da pojačalo ne radi tj. da nema ulazni signal niti zvučnike prikačene.Ne bih da dođe do zabune jer ako npr pojačalo radi možeš lako da preopteretiš napajanje.Znači samo ga uključiš (na hladno) i probaš sa sijalicama.Bez brige ništa neće da se desi strašno i sl. :D .
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala ti Ultimate ali to je suviše komplikovano za mene.Nego probao sam potenciometre da očistim ali ne vredi.Oba dela koja se rastavljaju su zalemljena na ploču.Ne bih baš da prilazim lemilicom štampanim pločama.Ići će sigurno u servis, bio mi je zet pre par dana i on je zaključio da em ima manje basa em su isrednji i visoki su mutni.To me je prilično bacilo u bedak, tako da ide kod nekoga ko zna šta radi.Krčanje se više ne čuje ali zvuk je sranje, taman sam završio zvučnike i nadao sam se da ću bar malo uživati u muzici, ali ne vredi.Da li znate nekog proverenog majstora u Novom Sadu ili okolini, može i na PP?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

el mogu ovu temu da pretvorim u temu za razna servisna pitanja?

 

ako je ideja glupa neka moderatori otvore novu za pitanja opste prakse

 

naime drugar ima thule amp, jedan od onih sto se prodavao u bgd pre 10-tak godina, integralac

 

e sad, otisli su mu SMD kondovi na ulaznom relej sklopu koji regulise odlozeno paljenje i gasenje, tako da to puca u pm kad se pali

 

da li neko u gradu beogradu ili siroj okolini radi sa SMD elementima ko bi mogao da otkloni ovaj kvar?

 

hvala!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

el mogu ovu temu da pretvorim u temu za razna servisna pitanja?

 

ako je ideja glupa neka moderatori otvore novu za pitanja opste prakse

 

naime drugar ima thule amp, jedan od onih sto se prodavao u bgd pre 10-tak godina, integralac

 

e sad, otisli su mu SMD kondovi na ulaznom relej sklopu koji regulise odlozeno paljenje i gasenje, tako da to puca u pm kad se pali

 

da li neko u gradu beogradu ili siroj okolini radi sa SMD elementima ko bi mogao da otkloni ovaj kvar?

 

hvala!

Mislim da će ZZZ to dobro da prelemi. A i ima facu ko neurohirurg i lake je ruke  :shinymj5:  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...