Jump to content

Pomoc oko ove seme


Pigy

Preporučeni Komentari

Prvo moram se zahvaliti Saxu,clanu ovog foruma koji mi je poklonio delove za ovaj pojacivac i postovao semu. Ono sto me buni u ovoj semi je to sto VAS tranzistor BC560 nije postavljen izmedju baza izlaznih tranzistora kako se obicno izvodi podesavanje simetrije i strujnog pojacanja ka izlaznim tranzistorima, kao i zasto je upotrebljen otpornik od 680 oma sa izlaza na bazu AD162, to znaci da ce i kroz zvucnik svo vreme da tece jednosmerna struja,jeste mala reda 10mA, ali zasto to nije bajpasovano sa elektrolitom, ili je to uradjeno zbog polarizacije baze AD162.Ova sema radi, Sax mi je poslao i on je uradio ovaj pojacivac, bez da mi Sax zameri ipak bi voleo sa vama drugarima da porazgovaram i da me posavetujete dali bi trebalo neke izmene ipak da se urade u semi, ili ovako treba da radi ova sema.Hvala na savetima i sugestijama,cekam vase odgovore!!!

post-385-0-64686600-1322558198_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 27
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Zen, ok za 680 oma, ali reci mi jel to brand bleeder otpornik, iskreno nisam cuo za njega, i gde na izlazu da ga stavim?Zar nije mnogo da na izlaznim tranzistorima redno ide otpornik od 1 om, uglavnom se stavljaju do 0.47 oma ?Hvala!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

680R prebaci na + izlaznog kondana izlazu stavi bleeder otpornik od 47-100 omaostalo nisam zagledao

post-65-0-39930000-1322562915_thumb.jpgZen napisao a ja sam nacrtao. Nije mi jasna funkcija ovog blidera, valjda će zvučnik svojom termogenom otpornošću odrađivati taj posao...@PigyGeneralno, "blider" je otpornik koji služi za pražnjenje kondenzatora posle isključenja napajanja.Vrednost otpornika u kolu izlaznih tranzistora je definisana topologijom, željenom radnom tačkom za taj tranzistor. Nije pravilo da mora 0.47R.Edit: Preteče me Zen
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala, a sta je sa BC560, jel ok da tako radi,jer sam uglavnom vidjao da taj tranzistor koji sluzi za bias, ide na bazama izlaznim tranzistora,znaci kolektor tog tranzistora ide na bazu jednog a emiter tog istog BC560 na bazu drugo izlaznog tranzistora....jesam li u pravu ili i ovako moze da se izvede Bias...?Hvala i pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U knjizi "Audio Power Amplifier Design Handbook - Self" je sve to lepo objašnjeno...Pronađi je i prouči šta te zanima, u međuvremenu evo odgovora na tvoje pitanje,pogledaj:post-65-0-52913500-1322576675_thumb.jpgTranzistor koji bi ti da uvališ između baza izlaznih je VAS a ne Vbias komponenta. Umesto celog sklopa sa tranzistorom koji si viđao na drugim šemama u tvom ampu je trimer.Tvoja šema je "školski primer" NF pojačavača u kome nije primenjena ni jedna "caka" koja bi ga svrstala u kategoriju savremenih "audiofilskih" ampova.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pojacalo provereno radi, nema potrebe za nikakvim modifikacijama.onda nije to to. mislim, nije originalna sema, koja je i bila tema.sto se tice tranzistora BC550 i 560, oni su tu stavljeni umestogermanijumskih, jer su germanijumski prouzrokovali da iz izlaznihAD161 i 162 povremeno izlazi beli dim. sa BC tranzistorima nemabelog dima iz izlaznih tranzistora. problem u semi su bili ti govnjavitranzistori, to jest njihovo curenje.sto se tice trimera, tu bi mogli da se stave kvalitetniji viseobrtnitrimeri, i to je to. :drink:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ono sto me buni u ovoj semi je to sto VAS tranzistor BC560 nije postavljen izmedju baza izlaznih tranzistora kako se obicno izvodi podesavanje simetrije i strujnog pojacanja ka izlaznim tranzistorima, kao i zasto je upotrebljen otpornik od 680 oma sa izlaza na bazu AD162, to znaci da ce i kroz zvucnik svo vreme da tece jednosmerna struja,jeste mala reda 10mA.kroz zvucnik ne tece jednosmerna struja, jer ima odvojni kond 4700uF. :drink:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oprostite razbolestio sam se pa me nije bilo par dana.Sax molim te samo mi je bilo nejsno par stvari zato sam pitao i drugare ovde, recimo kazes da nema jednosmerne struje,pogledaj semu koju si mi ti dao, na pocetku teme videces da otpornik od 680 oma ide sa trimera ,odnsosno baza AD161/162 gde imamo jednosmerni napon i strruju i preko otpornika od 680 oma ide na zvucnik,pretpostavljam da je to povratna petlja...ali zaista mi je bilo nejasno to...pogledaj druze Sax i jos jednom hvala za delove i semu,samo sam cekao da razjasnim te neke stvari , i kupujem fotopozitiv i krecem u akciju,pozz!Dali ce nesto promeniti u zvuku ako poslusam i postavim onaj otpornik od 680 oma pre kondenzatora,kako me Zen i savetuje?Pozzz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sto se tice tranzistora BC550 i 560, oni su tu stavljeni umesto

germanijumskih, jer su germanijumski prouzrokovali da iz izlaznih

AD161 i 162 povremeno izlazi beli dim. sa BC tranzistorima nema

belog dima iz izlaznih tranzistora. problem u semi su bili ti govnjavi

tranzistori, to jest njihovo curenje.

Meni je naprosto smisna ta (zadnjih godina dosta prisutna) fasciniranost Ge tranzistorima a pogotovo kad se ka ovdi driverske Ge tranzistore proglasava "govnjavim" i zamjenjuje ih se Si tranzistorima a zadrzava se AD161 /162 u izlazu.

Brzo pitanje: Od kojeg materijala su AD161/ 162?

A sama shema je jako daleko od toga da izvuce i ono malo ca se iz AD161 / 162 moze izvuc. Gotovo je naucna fantastika ocekivat da ce ovaj sklop koji nima nikakve DC povratne veze ocuvat simetriju i da nece doc do njezinog variranja. Pogotovo ca je struja driverskog tranzistora jako ovisna o struji baze izlaznjih i ca je stvarno teski optimizam ocekivat da ce AD161 / 162 bit toliko upareni pri svim strujama i svim temperaturama. Iako se zbog variranja simetrije zvucniku nece desit nista jer je vezan preko kondenzatora, doc ce do smanjivanja neizoblicene izlazne snage koja je ionako prilicno mala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa jel imas neku proverenu semu sa AD161/162, ja imam ove dve Siemensove, i ova treca iz neke knjige,pa koja bi od tih bila bolja od ove sto sam vec postovao u temi?

post-385-0-84673100-1323255070_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ova siemenspost-385-0-26046100-1323256435_thumb.jpgIli ova:post-385-0-83315200-1323256483_thumb.jpgJel to znaci da mi mozes pomoci da konstruisemo semu sa izlaznim AD 161/162.Imam AC561,AC187/188,,dva komada AF106,ako treba kupio bih jos neke.Napon bih koristio za 24VDC i 8 oma opterecenje..........?A cilj mi je da maksimum dobijem iz AD161/162....?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije problem pomoc ali ti se moras odlucit oces li da to bude full Ge koncepcija di ce rezultati ipak bit slabiji nego kad Si tranzistori pogone izlazne AD161 / 162 ili ce bit Ge-Si miks. Za ovu prvu moze bit problematicna nabava malo boljeg Ge driverskog tranzistora. Razni AC i slicni skart ne dolaze u obzir i sa njima uopce niman namjeru gubit vrime. Ali nemoj mislit da ce i Si drive donit cudo, ogranicenje su sami AD161 / 162Isto je vazno znat kakav zvucnik mislis koristit sa ovakvim ampom, da li standardni visepojasni ili ce to bit sirokopojasni single driver.Mada su sve to ustvari polovicna rjesenja zbog niskog ft koji je za AD161 /162 negdi oko 1MHz. To bi jos donekle i proslo da ih se moze iskoristit u klasi A i SE konfiguraciji ali sa obzirom na njihovu vrlo skromnu dozvoljenu disipaciju od toga nima nista.Tako da je jako upitno koliko tu ima smisla ic u neki razvoj koji bi uvik bil ogranicen samim performansama AD161 /162.Sve u svemu, sa njima neces dobit nec vridno.Ge tehnologija se prestala razvijat odavno i nije imala prilike stvorit nesto vridnije. Najde se poneki izuzetak iz ruske produkcije kako san ti vec u PM-u bil navel.Ako ti je vec zelja doc do Ge ampa a da stvarno vridi, napravi ga kako ga je i BB napravil sa onim ruskim snagatorima koji imaju ft od 5MHz-a a zbog visoke disipacije mogu delat u klasi A i dat 10-ak vata na 8-omskom opterecenju. Ovo igranje sa AD161 / 162 je ustvari samo gubitak vrimena

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na savetima. Problem je sto ja nemogu nabaviti te ruske snagatore.Jedino sto se kod nas moze nabaviti to su AD149 cija je disipacija 30W, pa jedino njih 4 ili vise da uparim i paralelno vezem pa da dobijem ukupnu disipaciju od 120W, ali neznam dali bi to moglo...?Ja imam cetiri 2N1412 cija je disipacija 150W ali ft=50kHz.Razmisljao sam o toj varijanti da ulazni deo kao i drajverski bude sa Si elementima a samo izlaz da bude Ge, ali dolazim do toga da izlazni Ge imaju malu Ft ....Da ne bih gnjavio ovde ljude hteo sam da probam semu koju mi je dao Sax ,kao i delove kad ih vec imam, samo ,,SSTRSAT,, pogledaj i ako smatras da neke izmene treba da uradim reci mi,Zen mi je vec rekao da otpornik od 680 oma prebacim sa izlaza elektrolita na ulaz odnosno na + elektrolita, mada sam primetio da u mnogim semama sa Ge ampovima je tako uradjeno,pretpostavljam povratna petlja, pa te molim za savet pogledaj semu i ako treba sta da promenim reci mi.Evo postavljam je opet, hvalaa!

post-385-0-95311600-1323285228_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pigy, ja san ti pokusal u ovoj temi na malo indirektni nacin rec da se okanes coravog posla i da zaboravis na ta AD govna u izlazu ali izgleda da to moran rec i direktno. Sa njima se jednostavno ne moze napravit dobro pojacalo jer su im vlastita ogranicenja prevelika.O ovoj shemi san vec rekal ca o njoj mislin ali bez obzira ca se ulazno driverski dio moze napravit sa Si tranzistorima koji nimaju tih ogranicenja i sa itekako boljom topologijom na kraju ostaju ti jadni AD161 / 162 i to je granica koja se u toj koncepciji ne moze prijec. A to da idem potpisivat shemu necega za ca unaprid znam koliko ce bit ograniceno u performansama mi ne pada na pamet.Zato ti jos jednom kazem da je bolje da to zaboravis. Mogu shvatit da te radoznalost vuce jer je ta fama oko Ge tranzistora izgleda uvatila poprilicno maha ali stvai stoje ovako kako san ti ih iznil

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK,hvala na savetu.Ono sto me zanima,a sto mi nije jasno ako tranzistor ima granicnu frekvenciju od 1MHz kao AD161/162 a ljudsko uvo cuje do otprilike 16kHz, ne razumem, zasto se naprimer uzimaju tranistori tipa BC550 na ulazu,kojima ft je 300MHz i koji se koriste i u VF tehnici,ako za kvalitetnu reprodukciju je dovoljno da imamo raspon od 20Hz-20kHz . Pretpostavljam da je to zato da bi pojacanje bilo jednako u celom tom opsegu 20Hz-20kHz, dok kod tranzistora koji imaju ft= 50kHz kao neki Ge tranzistori, pojacanje na visokim frekvencijama je malo i priblizava se jedinici kako se priblizavamo granicnoj frekvenciji,zato se koriste tranzistori sa sto sirim opsegom da bi pojacanje signala bilo podjednako dobro kako na niskim tako i na visokim frekvencijama.Jesam li ovo dobro razumeo?Pozzz!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ono sto me zanima,a sto mi nije jasno ako tranzistor ima granicnu frekvenciju od 1MHz kao AD161/162 a ljudsko uvo cuje do otprilike 16kHz, ne razumem, zasto se naprimer uzimaju tranistori tipa BC550 na ulazu,kojima ft je 300MHz i koji se koriste i u VF tehnici,ako za kvalitetnu reprodukciju je dovoljno da imamo raspon od 20Hz-20kHz

Odgovor na to pitanje je nemoguce dat u okviru jednog ili vise postova. Potribno je tu dosta predznanja da se shvati zac ft od 1MHz (ka ca imaju AD161 / 162) nije dovoljna. Referiranje na to dokle ljudsko uho cuje samo stvara krive zakljucke.To bi ti prakticno i zorno pokazalo slaganje nekog ampa sa AD161 / 162 u izlazu i njihova zamjena sa nekim Si tranzistorima daleko veceg ft-a nakon ca amp prodela. Jedino je problem ca ih se ne moze bas skroz direktno zaminit i odredjene manje preinake bi tu bile neophodne.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To sam i hteo pitati,dali u odredjenoj semi,kao na primer onoj prvoj Sax-ovoj ako zamenim izlazne AD161/162 na primer sa BD139/140,dali mogu cuti razliku u zvuku,pretpostavimo da pojacanje tranzistora bude vrlo slicno?I dali se mora menjati nesto i na bazama tranzistora s obzirom da je naponski prag ,ako se tako kaze.... 0,2V kod Ge a kod Si 0,65V.Pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma svasta se mora menjati ....... ali je problem sto ti evidentno ocekujes kurs iz gradnje NF pojacivaca u okviru ove temenadji nesto provereno , napravi , pa sledece .......tako se ucia na forumu se postavljaju potpitanja ; niko nema vremena za drzanje kompletnog kursa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...