Jump to content

DIY Unipivot Tonearm.


InSides

Preporučeni Komentari

Увод

Како још нисам решио проблем треће ручице [ОК, много више жеља за трећу ручицу него проблем], а имао релативно слободни викенд, решио сам да пробам срећу и склопим један сиротињски унипивот.

post-47-0-46236400-1317649810_thumb.jpg

Склопљено од приручних делова - лежај од старог Parker refill-a и машински обрађеног шрафа, ручица и носач противтега од карбонског наставка рибарског штапа, противтег од Pro-Ject ручице, жице од HF калема [хвала Зене], клипови од DB-25 конектора, конектори CMC.

Како је карбонски штап био малтене 1.2м дуг, решио сам кад је бал - нек је маскенбал, и пробао са ефективном дужином од 340mm.

post-47-0-46828500-1317649823_thumb.jpg

Лежај је инвертирани пивот од старог Parker refill-а [0.5mm], којег сам испразнио, опрао, и напунио уљем. Шраф са страни служи за подешавање висине пивота, т.ј. груби VTA механизам.

post-47-0-53404200-1317649832_thumb.jpg

Носач ручице од дрвета, носи ручицу, носач за противтег, као и две вертикалне рупе - једна за шраф који комплетира унипивот, а друга за жице. Види се и груби механизам за подешавање латералне рамнотеже [црни имбус кључ].

post-47-0-09151100-1317649841_thumb.jpg

Монтиран Pro-Ject K6 [ребрендирани Grado Gold/Silver], уз помоћ шрафа и држача од Sumiko HS-12 headsheel-а. Жице иду од звучнице преко конектора и 0.5mm интерконекта, у MM улаз RIAA-е.

Спецификације

Effective length: 340mm [13.4"].

Pivot-to-spindle: 327.8mm.

Overhang: 12.2mm.

Angular offset: 16 degrees.

Effective mass: 4.5mm.

Добио сам бројке уз помоћ John Ellison-овог Lofgren Alignment Calculator-а, тако што сам у калкулатор унео ефективну дужину од 340mm. Користио сам Lofgren "B" поравњивање за максималну дисторзију од 0.28% између две null тачке [Lofgren "A" даје 0.42%].

Ефективну масу сам пресметао мање-више одокативно уз помоћ Hi-Fi News Test Record-а, траке за резонантну фрекфенцију и калкулатор за ефективну масу који узима у предвид комплијансу звучнице. Метод је далеко од прецизног, и чини ми се да је ефективна маса још мања - не изгледа баш компатибилно са MC звучницама које имам.

Употреба

Никад нисам имао ни користио унипивот. Не тврдим да је моје искуство универзално за све унипивоте [далеко било] - особито правилно урађене.

Немам лифт, а коришћење је веома пипаво - без лифта треба имати веома мирну руку. Лежај ради веома добро, за чудо, имајући у виду од чега се састоји и колико може бити прецизан. Рамнотежа се лако успоставља [пивот тачка је нешто више од 5мм изнад средње линије ручице, и скоро 25мм изнад површине плоче], и генерално нема проблема са праћењем бразди.

Вуфери мало плешају, али брум је генерално низак, до те мере да ми не смета при слушању [жице су незаштићене].

Слушни утисци следе по неколико дана.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 23
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Bravo InSides, domišljato i inteligentno iskorišćen priručni materijal.Mislim da bi sa tegom koji ima ekscentrični otvor za montažu na ručicu dobio puno na stabilnosti.Težište bi bilo bitno spušteno u odnosu na tačku uležištenja.Postolje i nosač od drveta mi se baš dopadaju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Č E S T I T A M O ! :respect:

Хвала! Још сам у шоку да уопште ради!

Bravo InSides, domišljato i inteligentno iskorišćen priručni materijal.Mislim da bi sa tegom koji ima ekscentrični otvor za montažu na ručicu dobio puno na stabilnosti.Težište bi bilo bitno spušteno u odnosu na tačku uležištenja.Postolje i nosač od drveta mi se baš dopadaju.

Хвала Лео. Прилично сам сигуран да би спуштени тег пуно урадио на теми стабилност. Ово је малтене веома рани прототип да видим дали се уопште вреди замарати. Ако се слушни утисци подударају, идемо на фину изведбу од метала код неког машинца.

Добро смишљено!

Хвала, мада сам само искористио идеје и савете људи који су размишљали на сличну тему. :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ekscentrični kontrateg... post-13-0-32270300-1317710637_thumb.jpg Na mojoj verziji WTA ručice. Pomaže da se dodatno rastereti napon na končiću koji je zbog ugla i de-balansa koji kreira zvučnica nejednak. Must-have kod unipivota koji imaju tendenciju da budu debalansirani zbog offseta same zvučnice...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ekscentrični kontrateg... Na mojoj verziji WTA ručice. Pomaže da se dodatno rastereti napon na končiću koji je zbog ugla i de-balansa koji kreira zvučnica nejednak. Must-have kod unipivota koji imaju tendenciju da budu debalansirani zbog offseta same zvučnice...

У току истраживања... увидео сам да постоје бар два правца у вези противтега. Један, доминанти, тражи ексцентрични контратег - изгледа да је лакше стабилизирати ручицу на овај начин. Ако имам прилике да продужим експерименте уз помоћ машинске радионице, хтео бих урадити овакав противтег: post-47-0-72087200-1317712334_thumb.jpg Други правац тражи симетрични противтег [Graham Phantom II B-44]. Нажалост, и код Graham-a се види потреба за латералну стабилизацију - раније верзије су имале латералне стабилизаторе на носач ручице, нове верзије користе магнет и ротирајући лежај [MagneGlide].
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ekscentrično bušena rupa je najjednostavniji pristup. Kako izradi, tako i podešavanju. Sve druge verzije zahtevaju više angažmana. Poenta je, manje-više, dobro odmeriti masu tega da bude što bliže samom pivotu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Није ни толико потребан ексцентрично бушен тег довољно је да сам хедшел има могућност окретања око цевке.

:scratch_head:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Није ни толико потребан ексцентрично бушен тег довољно је да сам хедшел има могућност окретања око цевке.

To je sekundarna pogodnost.Meni se jako sviđa rešenje Wilson Benesch ručice, em je fensi zbog karbonskog tela( što i nije tako važno )Sami tegovi su položajem, vrlo blizu osi rotacije a naginjanjem se može fino podešavati idealni ugao. post-11-0-64842800-1317719719_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Još jedna iz drugog ugla.Baš fino rešen kontrateg.

ACT 0.5 је одлично решење за унипивот ручицу. Једноставно, елегантно, претпостављам функционално.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U časovima dosade poslednjih dana prošle (predugačke) zime, listajući neke stare bukmarke naletim ponovo na Altmanov sajt i njegovu implementaciju unipivot ruke.

Učinilo mi se ne tako komplikovanim, pa je tada i napravljen plan da se obavezno proba nešto ovog tipa. U tu svrhu nabavljen je i jedan Lenco L75 pogon.

Na žalost, moji su se planovi izjalovili i bio sam prinuđen da skoro čitavo leto provedem onako kako nisam ni pomislio da hoću, pa Lenco još uvek čeka svoj plint, a i ruku.

Vreme je da planovi ožive, samo da ne bude opet čekaj do proleća, Bandini.

InSides, bravo!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U časovima dosade poslednjih dana prošle (predugačke) zime, listajući neke stare bukmarke naletim ponovo na Altmanov sajt i njegovu implementaciju unipivot ruke.Učinilo mi se ne tako komplikovanim, pa je tada i napravljen plan da se obavezno proba nešto ovog tipa. U tu svrhu nabavljen je i jedan Lenco L75 pogon.Na žalost, moji su se planovi izjalovili i bio sam prinuđen da skoro čitavo leto provedem onako kako nisam ni pomislio da hoću, pa Lenco još uvek čeka svoj plint, a i ruku.Vreme je da planovi ožive, samo da ne bude opet čekaj do proleća, Bandini.

Нека си се ти појавио! :oke:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...