Jump to content

Kako se moze preraditi pojacivac iz AB u A klasu?


Pigy

Preporučeni Komentari

Dali se moze jednostavno povecanjem mirne struje izlaznim tranzistorima dovesti do toga da pojacivac koji je radio u AB klasi pocne da radi u A klasu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 29
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Pretpostavljam da se tada stavljaju drajveri koji mogu da daju vecu struju za pobudu ako originalni to ne mogu, kao i uparivanje i dodavanje izlaznih tranzistora,jer pojacivac nije bio projektovan za rad u ,,A,, klasi,,.Kako orijentaciono mogu znati ako je pojacivac u AB klasi mogao da isporuci 45W na 4 oma.koliko bi mogao da isporuci prelaskom na rad u A klasi?Zeon, jesu vrucine ali necu daviti............ :angry27:P.S. Nisam se okanio Ge tranz, ali nesmem sad o tome Sipi bi me :hammer: ,Pozzz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A jel mladja komsinica,posto vidim da nevolis vintage! :a092:Zen-Mod, pa mirna struja bi trebala da bude kolika je bila i dok je radio pojacivac u AB klasi,jel tako?Problem je ovde disipacija koliko shvatam,znaci pojacavac bi mogao isto da da 45W, ali bi disipacija bila velika,razmisljam kad bi pojacivac davao snagu 15W, disipacija bi bila isto tolika,jel tako? A cime se ogranicava da pojacivaca ne moze da da vecu snagu od recimo 15W a to je mogao u radu u AB klasi??Malo sam zbunjen,razjasnite mi? :dodo:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

uff sinko a da malo procesljas deo foruma sa literaturom ? mislim jest ekorisno da se na forumu svasta pise , ali tutorijali su zahtevna stvar - traze vremena , znanja i volje ( od cega ja nemam nijedno ) i opet bi se desilo da neki greenhorn posle postavlja ista pitanja , a da i ne trazi odgovore u vec napisanom knjige ......... su korisna stvar . :rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uputi me!Stvar je u tome,sto se svugda objasnjava kako radi pojacivac u klasama i to uopsteno,nisam nasao za ono sto pitam,dajte mi bar upute gde da trazim i sta da trazim................Hvala! :respect:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanje: Zašto bi pojačalo koje je konstruisano da radi u AB klasi forsirao da radi u A klasi? Zamisli se koliko realno možeš da ga poguraš u A klasu a da nešto ne strada... Zar nije onda pametnije odmah napraviti pojačalo u A klasi i znati da će sve biti u redu? Dok dodaš dovoljno hladnjaka i kondenzatora u ispravljaču, pokrpiš praznine koje sprečavaju pojačalo takvo kakvo jeste može da se "naprži", taman ćeš sastaviti pojačalo koje radi posao... JLH, Hiraga, F5, a konačno i cirklotron, sve je to izvodljivo, provereno i nema toliko problema... Nije da ne možeš pokušati ali...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pigy, nije ti onako, slucajno, palo na pamet da na Google ukucas: klase rada pojacavacaIznenadio bi se sta sve mozes da nadjes... Nemoj samo da kazes: nemam ja vremena da toliko citam, nego ako neko moze u 2 recenice da mi sve to objasni...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala, ja sam pokusao Sipi,ali izbacuje mi Wikipedia, gde je sturo, i uglavnom seme pojacivaca,nema turtorijala i objasnjenja, ako me razumes, jedino sto sam nasao je How work audio amplifier od Rod Elliota,procitao 10 puta, a i to je onako uopsteno...Stein: Pa recimo da mi se svidja zvuk iz nekog pojacivaca, pa ako bih jso preradom dobio i kvalitetniji zvuk, zar to nije razlog da ga prepravim u A klasu?Pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala, ja sam pokusao Sipi,ali izbacuje mi Wikipedia, gde je sturo,.....

Onda ti imas neki svoj Google, meni je izbacio gomilu razlicitih pisanih materijala, pretezno skolskih.E sad, skolski materijali jesu sturi, nema akcije, animacija, pevanja, pucanja i dr. - vidi ako ima neki holivudski akcioni mjuzikl sa Vesli Snajpsom i Dzet Lijem na tu temu...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein: Pa recimo da mi se svidja zvuk iz nekog pojacivaca, pa ako bih jso preradom dobio i kvalitetniji zvuk, zar to nije razlog da ga prepravim u A klasu?Pozz

Onako usput... Da li si imao prilike da čuješ neki od pojačivača koje sam nabrojao? Ja sam čisto zarad izbegavanja nejasnoća čuo mnogo dobrih AB pojačivača, ali sam isto tako čuo i nekoliko odličnih pojačala u A klasi. Iskreno, ni jedno od tih AB pojačala nema ono što imaju svi pojačivači u A klasi pa razumem u kom pravcu ti se kreće razmišljanje, ali eto, da se batalimo ispraznih trućkanja, reci o kom pojačalu u AB klasi bi bilo reči... Daj oznaku modela ili šemu pa da se vidi ima li smisla i svrhe krenuti u preradu...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Onda ti imas neki svoj Google, meni je izbacio gomilu razlicitih pisanih materijala, pretezno skolskih.E sad, skolski materijali jesu sturi, nema akcije, animacija, pevanja, pucanja i dr. - vidi ako ima neki holivudski akcioni mjuzikl sa Vesli Snajpsom i Dzet Lijem na tu temu...

I meni je izbacio samo Wikipediju... Kao prvi rezultat... A onda i drugi i treći i četvrti rezultat a iza toga još oko 438 rezultata... Na prvoj strani rezultata, Google vodi nazad na ovaj forum :)http://www.diyaudio.rs/topic/947-bastard-anyone/page__view__findpost__p__22220 .... :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odgovor na prvo pitanje i objašnjenje:

http://sound.westhost.com/class-a.htm

An Alternative?

Where it is not feasible (economically or otherwise) to use a Class-A amp in the tweeter frequency range, a modified Class-AB amp could be used. The modification needed is to increase the quiescent current (to perhaps 1 Amp or so) so that the amplifier operates as Class-A for any signal below about 8 Watts - assuming a well behaved 8 ohm load such as a tweeter. Such a modification to an existing amp is quite simple for an experienced electronics engineer or service person, but will almost certainly require that the heatsinks be upgraded to prevent the destruction of the output devices. It is also probable that additional capacitors will be needed for the power supply - and possibly a regulator or capacitance multiplier circuit, too. Without these, the hum level may become intrusive, which rather negates the whole purpose of the exercise. Some basic experimentation is required for anyone thinking along these lines.

Bear in mind that you can say a fond farewell to any warranty which may exist on your amp - few manufacturers will accept that ripping their product to pieces and rebuilding it as something "new" is a perfectly reasonable thing to do.

Despite the cost of modifying an amp in this way, it is bound to be cheaper than buying or building a Class-A amp from scratch - even more so if you have a perfectly good (but underpowered) amp just lying about waiting to be put to use. For not a lot of work and relatively few dollars, a potentially fine amplifier can be yours.

Ovo je isto to što sam i ja već rekao... http://www.diyaudio.rs/topic/4168-kako-se-moze-preraditi-pojacivac-iz-ab-u-a-klasu/page__view__findpost__p__90575 manje elaborirano, ali u srži isto...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala,procitacu to,razmisljao sam dali da kazem o cemu sam ja razmisljao jer biste me svi......lincovali.Bata Bane je imao i sajt i turtorijale o pojacalu koje je on pravio u A klasi, e sad razmiljao sam dali da pravim taj pojacivac mada nemam te 1T tranzistore vec slabije 2N1537A,mada verovatno i vise komada AD149 bi verovatno moglo da zavrsi posao.Raymiljao sam izmedju te seme sa Ge trandzama, i semu koju ja imam isto sa Ge tranzistorima ali AB klasa.Evo vam obe seme pa me savetujte.Pozzz!

post-385-0-63293100-1312874331_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...