Jump to content

Racunar kao izvor zvuka


Impuls

Preporučeni Komentari

Mislim da je pravo vreme za pokretanje jedne ovakve teme. Imao sam nameru da u njoj pronadjemo resenje za malosumni racunar koji bi sluzio samo za pustanje muzike na Dac. Posto sam jako slab u ovoj oblasti pustio bih one koji se bolje razumeju da kazu sta uzeti, kako izabrati, sta mora da ima... A moj jedini uslov je da ima pasivno hladjenje to jest da se sem hard diska nista drugo ne cuje. Da li takva varijanta postoji? Znam da se vec govorilo o nekim kokicama (popcorn) i slicnim uredjajima ali nikad nisam to detaljnije pratio jer me tada nije interesovalo. Da li se takve masine biraju istovremeno i za za pustanje filmova ili je to poseba problem?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 31
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Мислим да смо о овоме давно причали.Можда неће пасовати јер може да репродукује и филмове, али ето то ми паде на памет, а и свиђа ми се!http://www.drivix.de...markus-800.htmlТрећа страна овог под форума!стоН_Колд

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam konacno presao na PC kao transport ( USB -->DAC)Trenutno je to laptop ali planiram neki mini notebook ( diskless mozda). Pravo da vam kazem dobar PC se ne cuje ( ili bar ja ne cujem ventilatore) tako da mislim da je sve to jurenje pasivnih hladjenja, ugradnja vesanja za hardove i slicne dampirajuce kerefeke, malo preterano. Ako vam bas toliko smeta onda razmislite o izmestanju PCa u drugu sobu i neki touch display u slusaonici ili vec nesto slicno. Ajde da prodiskutujemo o kvalitetu zvuka sa PCa ( konkretno me interesuju iskustva sa 2707) , ali i druga iskustva sa upsamplovanjem i slicno. Samo molim vas nemojte o besumnim PCima i problemima sigurnosti snimljenog materijala i paranoju oko backupa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo molim vas nemojte o besumnim PCima i problemima sigurnosti snimljenog materijala i paranoju oko backupa.

Disclaimer: Samo nekoliko reda pre nego predjem na iskustva.

Znachi, nije tako teshko napraviti potpuno fanless PC za ~300EUR.

[*]Case: SilverStone LC-19B - dolazi sa 120W fanless napajanjem... ~140EUR.

[*]MB: Intel D945GCLF2D Mini-ITX - Dual Core Atom 330 2 x 1.6GHz - ventilator na NB se moze otstraniti... ~90EUR.

[*]RAM: 2GB DDR2 bi bilo sasvim dovoljno... ~25EUR.

[*]HDD: CF IDE adapter + 8GB CF... ~50EUR.

Nedostaci: Svakako, ovo je headless mashina, znachi fali metod kontrole [kao recimo, Sir Oliver-ov mobilni], i USB-to-S/PDIF komponenta, ili shta bi vech svaki koristio oko povezivanja za DAC.

Prednosti: Previshe. Lako nadogradljiv za sve buduche formate, laka promena komponenti kad se za to javi potreba, moguchnost korishchenja PCI karte umesto USB reshenja itd...

Slazem se da je puno jeftinije kupiti neki sub-notebook, ili mozda neki nettop [Asus eeeBox, Acer Revo itd... ali ovi znaju biti prilichno buchni]. Custom PC mozda nije najjeftinije reshenje, ali sam ubedjen da je najbolje [in the long run] za ljude kome je PC primarni izvor zvuka.

Postojecha Reshenja bez PCa

[*]Squeezebox - moze raditi i bez PCa ako se poveze na Netgear NAS koji poddrzava SlimServer.

[*]WDTV - moze se povezati direktno na USB disk ili NAS, ali treba monitor [TV] za kontrolu.

[*]Popcorn Hour C-200 - moze se povezati direktno na USB disk ili NAS, ne treba TV za bazichnu kontrolu, i kao bonus, moze se dodati standardni BluRay drive i dako izbechi poseban BR player.

[*]Sonos - ali je cena takva da bi ja lichno radije na Custom PC reshenju.

Sigurno ima josh - izlistao sam samo one koje se mogu lokalno nabaviti.

Oko Iskustva

Kako shto sam i naveo u prethodnom postu o izlaznom stepenu za HD 990, trenutno koristim MacBook Pro pod Windows-om, foobar2000 v0.9.6.8 + Secret Rabbit Code Resampler, Edirol UA-25 [TAS1020B chip] + nativne ASIO drajvere, pa preko optike u HD 990. Bash radi TAS1020B, UA-25 ima moguchnost shaljenja 44.1, 48 ili 96kHz signale direktno u HD 990 [upsampling se radi pod foobar-om].

Upsampling radim iz dva razloga:

[*]U mome sistemu marginalno bolje zvuchi od nativnih 44.1kHz [sRC + Best Sinc Interpolator].

[*]Imam dosta vinil transfera na 96kHz, neshto na 48kHz, pa da ne moram menjati sample rates na UA-25 svaki put kad promenim traku [a UA-25 se mora resetirati za promenu sample rates.

Ova postavka je najbolji setup do sada. Prije sam experimentirao na desktopu sa PCI karticama [EMU 1212m + Terratec Phase 22], ali bez DAC-a, znachi kartice su radele konverziju. EMU 1212m je bila drastichno bolja, shto zbog chipova, shto zbog fakta da je analogna kartica [gde se konverzija radila] bila izvuchena iz kuchishta. Ali ipak tanje, slabushnije od UA-25 / HD 990 kombinacije koje slusham sada.

Nemam neka velika iskustva sa PCM2707 osim kratke ekskurzije sa Twisted Pear Audio USB modulom [informacije ovde]. Nije mi se puno svidelo shto taj modul vuche struju sa USB porta, bilo je problema sa foobar-om [drop-outs] kako i nemoguchnost sviranje bilo shta iznad 48kHz, tako da sam morao raditi downsampling za 96kHz trake koje imam.

Elem, ovo najverojatnije nije problem za ljude koji slushaji pretezno CD transfere, ali je za mene nazalost bio no-no. :crying:

Zao mi je shto nema vishe uredjaja koji koriste TAS1020/B, ali jasno mi je da to iziskuje posebni firmware i ne puno kompanija moze da dozvoli sebi da ulozi u to. Gordon Rankin je svojevremeno tvrdio da mu trebalo vishe od godine dana da zavrshi svoj firmware za TAS1020B.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Firmware ima u svakom M-Audio Transit-u koji takodje koristi tas1020b.Problem je sto taj firmware ne dozvoljava externi clock.U svakom slucaju je on kvalitetnija solucija od pcm2707

Tachno, i M-Audio je sasvim solidno reshenje. Ja koristim UA-25 samo zato shto sam ga dobio na poklon.A shto se tiche externog clock-a, za nije moguche zameniti clock na Transit-u nechime kako LClock koji onda moze izigravati master, pa se njime slave-uje DAC?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da to je resenje , ali interni oscilator u TAS-u nastavlja da radi i dalje.

Onda je jednostavno nemoguche dodati externi clock na Transit-u sve dok koristi sopstveni firmware?P.S. Izvinjavam se impulsu shto smo mozda izashli iz okvira teme.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa realno cena tas1020b je ista kao i pcm270X , s`tim sto tas ima duplo veci propusni opseg ,open source firmware je besplatan trenutno na Texas IN... a evo i slike transit-a ( mislim da je izvodljivo)J vec narucio moj primerak Chip-a

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam probao dva načina. PC na USB konvertor pa na DAC. To je lepo sviralo, ali me je narviralo što moram da upalim komp, napravim plej listu...pa ako hoću nešto drugo, ustanem... i na kraju sam od toga odustao.Ono što mi već duže vreme svira je Sony PS2 sa SMS plejerom. Potreban je PS2 sa ugrađenim čipom, memoriska kartica i daljinac za isti. Sve to košta oko 100e. Muzika se nalazi na USB disku koji ima sopstveno napajanje i mora da bude formatiran sa FAT32. U isto vreme, PS2 je spojen i na kućnu mrežu, pa mogu filmovi i muzika da se povuku sa PCa. Povezan direktno na pojačalo preko svojih analognih izlaza, zvuk zna da bude malo napadan. Kod mene svira vezan optičkim kablom na Edirol eksternu zvučnu karticu, koja može da radi i kao DAC. Zvuk je mnogo bolji i ne nameravam ništa da menjam. Kao bonus, mogu i filmove da gledam :crying:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ево неке дискусије на Head-Fi за додавање BNC/RCA S/PDIF на M-Audio Transit-у.

Adding Coaxial S/PDIF To The M-Audio Transit

Transit је био негде око 70-80 ЕУР, а делови за овај мод су чини ми се око $20 мање/више. Додај екстерно напајање, неку лепу кутијицу, и престо - 24bit/96kHz USB-to-S/PDIF за ~120ЕУР.

Е сада... знам да је Empirical Audio Off-Ramp почео као модификација Transit-a, и знам да се Steve Nugent тврдио да додаје бољи клок на њега још прије целе ове приче око custom firmware-a за Transit. Можда се ипак може нешто урадити...?

П.С. Садашњи Off Ramp користи TAS1020B на custom плочицу са CEntrance-ов firmware.

CEntrance Exclusive: 24-bit / 96kHz Solutions for TAS1020B

Немам појма дали неко ради open source firmware који поддржава екстерни клок, али вредило би потражити.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

А сада питање до impuls-а... како мислите да контролирате овај PC? Јел' монитор долази у обзир? Или само даљинац неке врсте?Питам зато што сам прошао све и свашта у вези контроле [осим мобилних телефона као онај који sir Oliver користи], па не бих да трујем тему непотребно.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislio sam na ovo http://www.legitreviews.com/article/461/1/ jer mi to stoji pa pretpostavljam da bi se moglo uz neki softwer prilagoditi.

Да, али ово тражи имати монитор, или некакав дисплеј. Једна од мојих опција је монтирати старији LCD на зид, и онда нека мини тастатурица у руци, и то је то... ово је добра опција...Logitech diNovo Mini...мини Bluetooth тастатура + маус за мање од 100ЕУР.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...