Jump to content

iMac


revox

Preporučeni Komentari

Uh, uh, uh... Pa o kakvim lapovima onda pričamo? Za komforan rad njoj treba desktop sa quad-core CPU-om, bar 4GB RAM-a i grafička sa min 2GB RAM-a. Sve ostalo je fleksibilno.

Jedini lap koji vidim u ovoj priči je lap za prezentacije materijala klijentima - u tom slučaju će pomenutim Mekonja da završi pos'o bez problema. Dokle god pričamo o dizajniranju, molio bih da se čitalac vrati na prvi pasus. :umnik2:

Ne pričamo o lap topu nego o ovoj mašini

http://support.apple.com/kb/sp35

Definitivno. Ja za rad (PC, nije Mac!) imam 4 jezgra, svako na 3.8GHz, 6G DDR3 na 1800MHz, GPU nVidia Quadro FX580 i relativno novi 1T WD Black Caviar (600MBps - 7200RPM) pa nije ništa čudno kad krenem da radim nešto malo ozbiljnije, a ono zakuca i mulja i hoće i aplikacija da pukne...

I tata bi sine no ga krštenica zajebava

Ljudi ovo palo na poklon pa razmiljam malo da ga pojačam kolko može

da se da koristiti u tu svhru

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 54
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Ljudi ovo palo na poklon pa razmiljam malo da ga pojačam kolko može da se da koristiti u tu svhru

Ne moš' nikada staru mašinu toliko pojačati koliko pisci softvera mogu da povećaju zahteve aplikacija. Sećaš se onog serijala "Igre bez granica"? E, pa ovo je tako nešto...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ljudi ovo palo na poklon pa razmiljam malo da ga pojačam kolko može da se da koristiti u tu svhru

Ako je za ozbiljan dizajnerski rad, onda je bolje prodati iMac, pa kupiti opisani desktop.Kada treba jak proc, dosta memorije i jaka grafička, to nije za laptop, mnogo se greje, a i u startu takvi novi laptop-ovi koštaju bubreg. Vrlo nepraktično.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

eto de pa što ovi po dizajnerskim studijima drže mekove?ovako da uprostim pitanje ima li ko iskustva koliko se dobija u odnosu na postojeći procesor core duo na 2GHz sa eventualnom ugradnjom procesora intel core 2 duo na 2,33GH koji košta oko 250U Sdolarašto ova ploča u njemu može da podrži

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A na cemu su ozbiljni dizajneri radili cak i pre pojave IMaca? :sarcastic_hand:razlika je samo recimo u 15sec pri otvaranju photoshopaali zato pouzdanost mnogo vecama nista bez probe... :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@revoxDoturi mu hard ako nije skupo i vozi... ne verujem da je tolika razlika medju procesorima..odn da bi odnos ulozeno/dobijen boljitak bio po tebe bas povoljan (iako je dobijen na poklon). Kada krene cera da ga koristi, vec ce i sama videti koliko joj odgovara. U svakom slucaju odlicna mashina za vecinu standardnih prohteva.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

O.K. procesorska snaga, memorija, itd. zaista nikada nisu bili povoljniji i jeftiniji, a i sam radim (video montaža, priprema za štampu, etc.) na quad-core procesoru i 8GB rama, čak sam i ženin komp upgradeovao na quad - kad je već jeftino nek se nađe :sarcastic_hand: , ali mislim da ipak malo (malo više) preterujete po pitanju upotrebljivosti ovog Maca.Ne znam šta se tačno podrazumeva pod "dizajnerski rad" u ovom slučaju, ali sećam se da sam 2003. radio pripreme za štampu za stranicu šlepera od 13 metara pune visine u Photoshopu 7 u jednom fajlu na Intel 3Ghz single core mašini sa 1GB rama i sa dva diska od 80GB u RAID-u (u to vreme maltene High-end mašina :sarcastic_hand: ) i da sam negde u to vreme izmontirao par dokumentaraca na Athlon XP-u sa 512MB rama :sarcastic_hand: Ništa od toga nije bilo nešto ekstra brzo ali je posao odrađen, bez mnogo trzavica, što je najbitnije.Znam da su sada prohtevi veći ali je i gore pomenuti mac mnooogo jači (par generacija jači) od ovih drtina koje ja pominjem. Ja bih taj računar koristio takav kakav jeste, a razlika koja bi se dobila zamenom procesora definitivno ne vredi - ne gleda se samo koliko je procentualno brži procesor već bi njegova promena donela samo deo poboljšanja u ukupnoj brzini celog sistema i mislim da bi realna razlika između ta dva procesora u radu bila jedva primetna, a na stranu to da takav procesor ne vredi trenutno ni 50 eura a kamoli 250 USD :connie_nutzo: Jedini realni problem koji vidim je što u specifikacijama stoji da je maksimum 2GB rama i to će mnogo pre biti usko grlo nego snaga procesora, kada ponestane memorije ni 16 jezgara ne pomažu.Daklem računar odmah u upotrebu takav kakav jeste, a kada se pokaže da je slab kupiti komplet novu mašinu, a mislim da će i ovakav kakav jeste ispuniti većinu očekivanja. Just my 2 cents.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

............... Ja bih taj računar koristio takav kakav jeste, a razlika koja bi se dobila zamenom procesora definitivno ne vredi - ne gleda se samo koliko je procentualno brži procesor već bi njegova promena donela samo deo poboljšanja u ukupnoj brzini celog sistema i mislim da bi realna razlika između ta dva procesora u radu bila jedva primetna, a na stranu to da takav procesor ne vredi trenutno ni 50 eura a kamoli 250 USD :connie_nutzo: Jedini realni problem koji vidim je što u specifikacijama stoji da je maksimum 2GB rama i to će mnogo pre biti usko grlo nego snaga procesora, kada ponestane memorije ni 16 jezgara ne pomažu.Daklem računar odmah u upotrebu takav kakav jeste, a kada se pokaže da je slab kupiti komplet novu mašinu, a mislim da će i ovakav kakav jeste ispuniti većinu očekivanja. Just my 2 cents.

upravo ovakva mišljenja mi trebaju dal da se akakam oko poboljšanja ili ne ona koristi paket cs5 za sada
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

upravo ovakva mišljenja mi trebaju dal da se akakam oko poboljšanja ili ne ona koristi paket cs5 za sada

Eh, sad, CS5 na tu mašinu neće da može, mislim radiće, ali... Po specifikacijama CS5 zahteva minimum 2GB rama ali to je zaista minimum, za Premiere npr. se preporučuje 12GB, a jedna od glavnih odlika CS5 je prebacivanje određenih segmenata paketa (Premiere, After Effects i Photoshop) na 64-bit verzije baš zbog iskorišćenja memorije iznad 4GB, mada Photoshop ima i 32-bitnu verziju.Mislim da bi CS5 bio preveliki zalogaj za tu mašinu, mada i to opet zavisi od posla koji se radi, ali paket sam po sebi jede više resursa od starijih verzija.Doduše postavlja se pitanje da li koristi CS5 zato što ne može da uradi nešto na starijim verzijama ili zato što je najnoviji :character13:EDIT : Po dosad rečenom pretpostavljam da se radi o poslu u Photoshopu i/ili Illustratoru i tu može sa 2GB da se očekuje neki poprilično normalan rad na fajlovima do veličine npr. plakata i sl. u 300dpi sa nekim relativno umerenim brojem layera, a na npr. bilbord zaboraviti. Ovo su naravno odokativne procene i mnogo zavise od vrste rada i načina rada.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eh, sad, CS5 na tu mašinu neće da može, mislim radiće, ali... Po specifikacijama CS5 zahteva minimum 2GB rama ali to je zaista minimum, za premere npr. se preporučuje 12GB, a jedna od glavnih odlika CS5 je prebacivanje određenih segmenata paketa (Premiere, After Effects i Photoshop) na 64-bit verzije baš zbog iskorišćenja memorije iznad 4GB, mada Photoshop ima i 32-bitnu verziju.Mislim da bi CS5 bio preveliki zalogaj za tu mašinu, mada i to opet zavisi od posla koji se radi, ali paket sam po sebi jede više resursa od starijih verzija.Doduše postavlja se pitanje da li koristi CS5 zato što ne može da uradi nešto na starijim verzijama ili zato što je najnoviji :character13:

Koriste ga na dizajnu na FLU Cetinje na nastavi treća godina.Vjeruj nemam pojma oko toga.Znači li to da bi sa 32 cs5 to kolko tolko korektno radilo u postojećoj konfiguracijiOna trenutno radi na HP presario c700 sa procesorom intel T2330 1.60-GHz 667-MHz i rama 2gb i to radi korektno sa xp7 radilo je deset puta bolje sa xp prof ali radi nekih nedostajućih drajvera ubačen je xp7Inače razlika između cs4 i cs5 u čemu se ogleda, mislim završava li se posao sa cs4 isto kao sa cs5 ili ova današnja đeca zaprduju do iznemoglosti
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Otkucah poruku i da pošaljem kad ono nema interneta :dash1: , minut kasnije - nestala struja u čitavom gradu :connie_nutzo: Sva steća pa je Chrome sačuvao celu poruku.

Pa više manje to su vrlo slične mašine otprilike, koliko dozvoljava "apples to oranges" poređenje :buehehe:

Ja očekujem tu i tamo vrlo slične performanse laptopa i ovog Mac-a.

Jedino ne znam koji operativni sistem je na tom mac-u pošto nisam radio na mac-ovima, malo sam alergičan na tu jabučarsko-hipstersku famu :rofl: , ali ne sumnjam da su dobre mašine. Treba saznati od nekog jabučara koju najvišu verziju OS X-a podržava računar pošto CS5 mac verzija ima svoje zahteve po tom pitanju. Evo linka za system requirements :

http://www.adobe.com/products/premiere/tech-specs.html

Što se tiče laptopa radio je bolje na xp-u zato što je windows 7 pojeo više raspoložive memorije za sebe pa se taj manjak memorije itekako primeti u radu.

Doduše kada bi se laptop upgradeovao sa još memorije (vrlo bitna stavka za Photoshop) a taj upgrade trenutno uopšte nije skup (2x2GB DDR2 memorije za laptop je oko 50-60 eura, moraju da se zamene oba modula, a stara memorija se može prodati), a koliko sam na brzinu video na netu ovaj model notebooka podržava do 4GB (mada bi trebalo proveriti naravno u nekom servisu pre kupovine da li radi), sa tom količinom memorije, i pored slabijeg procesora, laptop bi bio mnogo komotniji za rad sa iole većim fajlovima odnosno iole kompleksnijim projektima. :hi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Otkucah poruku i da pošaljem kad ono nema interneta :dash1: , minut kasnije - nestala struja u čitavom gradu :connie_nutzo: Sva steća pa je Chrome sačuvao celu poruku. Pa više manje to su vrlo slične mašine otprilike, koliko dozvoljava "apples to oranges" poređenje :buehehe:Ja očekujem tu i tamo vrlo slične performanse laptopa i ovog Mac-a.Jedino ne znam koji operativni sistem je na tom mac-u pošto nisam radio na mac-ovima, malo sam alergičan na tu jabučarsko-hipstersku famu :rofl: , ali ne sumnjam da su dobre mašine. Treba saznati od nekog jabučara koju najvišu verziju OS X-a podržava računar pošto CS5 mac verzija ima svoje zahteve po tom pitanju. Evo linka za system requirements :http://www.adobe.com/products/premiere/tech-specs.htmlŠto se tiče laptopa radio je bolje na xp-u zato što je windows 7 pojeo više raspoložive memorije za sebe pa se taj manjak memorije itekako primeti u radu.Doduše kada bi se laptop upgradeovao sa još memorije (vrlo bitna stavka za Photoshop) a taj upgrade trenutno uopšte nije skup (2x2GB DDR2 memorije za laptop je oko 50-60 eura, moraju da se zamene oba modula, a stara memorija se može prodati), a koliko sam na brzinu video na netu ovaj model notebooka podržava do 4GB (mada bi trebalo proveriti naravno u nekom servisu pre kupovine da li radi), sa tom količinom memorije, i pored slabijeg procesora, laptop bi bio mnogo komotniji za rad sa iole većim fajlovima odnosno iole kompleksnijim projektima. :hi:

:hi:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inače razlika između cs4 i cs5 u čemu se ogleda, mislim završava li se posao sa cs4 isto kao sa cs5 ili ova današnja đeca zaprduju do iznemoglosti

Ma po mogućnostima su uvek vrlo slični, najveći boljitak CS5 je gore pomenuta podrška za 64-bit verziju. Inače, ako se ne varam, oni na fakultetu imaju prava na neke akademske, povoljnije, možda i besplatne verzje programa za učenje ili grešim, ne znam kako stoje stvari sa time kod Adobe-a, znam da ima takvih opcija kod nekih drugih proizvođača softvera.Ali ako je to u pitanju možda to uslovljava korišćenje najnovije verzije ?Ili je neki "pirat" na fakultetu skinuo najnoviju verziju pa svima podelio :sarcastic_hand:Inače, trenutna cena Production Suite CS5 za koji sam se nedavno raspitivao (koji ima većinu programa potrebnih za video montažu) kod nas je oko 2500 eura, dok je kompletan Master Collection CS5 i za preko 1000+ više.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

konkretno, ono sto najvise pvecava brzinu photoshopaje memorijai mozda jos visescratch discpreferences-scratch disc...i to treba da bude druga particijaa najbolje je da bude drugi fizicki HDDvazi iza win takodje.vecina i ne pogleda ovu vaznu opciju preferencama...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

konkretno, ono sto najvise pvecava brzinu photoshopaje memorijai mozda jos visescratch discpreferences-scratch disc...i to treba da bude druga particijaa najbolje je da bude drugi fizicki HDDvazi iza win takodje.vecina i ne pogleda ovu vaznu opciju preferencama...

Iz tih razloga se dedicated PC za tu namenu osmišljava otprilike ovako:Dobar Intel procesor (CS5 i Photoshop su optimatizovani za Intel) npr. i5-2500k (+ aftermarket cooler npr. Cooler Master 212+)neka dobra ploča za Z68 čipsetom, npr. Asus P8Z68 Promemorije 4x2 Gb, mada ne bi škodilo ni 4x4 Gb, jedino što je kod nas još uvek slab izbor 4Gb mem modula.zatim jedan SSD od 80-120 Gb koji se koristi za OS, programe i kao keš (scratch disc), a onda 2x1 Tb HDD na 7200.Grafička AMD (ATI) 6950 2GbMonitor Dell U2410 ili HP ZR24w ili neki drugi solidan monitor sa IPS panelom i kalibracijom boja. Ovde ima test monitora sa IPS panelima:Round-up kvalitetnijih monitora sa IPS panelimanapajanje Cooler Master Silent Pro Gold RS700Kućište po izboru, ali nije zgoreg da je neko prostranije da dobrim provetravanjem, npr. NZXT Tempest EVO. Toplota je naveći neprijatelj dugovečnosti kompjuterskih komponenti.Jeste da to sve košta (oko 1.500 €), ali to je makina na kojoj se radi posao, što će reći da se zarađuju pare. Neke bezvezne štednje posredno donose mnogo više štete nego što to izgleda na prvi pogled.Po meni su dve najvažnije stavke kod bilo kog compa: 1. napajanje ; 2. ploča. Na tome ne treba štedeti, mada ne treba ići ni u krajnosti. Ostale komponente se biraju prema nameni compa. P.S. Ako je ipak u pitanju učenje rada u CS5 i Photoshopu, a ne hard-core biznis, onda sam se malo zaleteo, i za konfiguracijom prećerao...:Viannen_loungelizard: Ipak, ne šteti, a ako ne šteti,....:lol:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E prećerasmoovo je za studenta pa dako joj završi posaoInače drugar je instalirao cs4, biće mu lakše :Viannen_loungelizard: Sve se svelo na to da se ne dira porocesor eventualno da se ubaci jači HDD memorije ne može više no što ima i to je toOva konfiguracija što kolega BokiTokiVoki predlaže to će, sreća tatina, kad zaradi koju paru sama sklapati :sporty095_2: Ako nije komplikovano kolega ZZZ opcija scratch disc se nalazi u preferencama photoshopa ili ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...