Jump to content

Zvucnici iz Sony TVa


Дане

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 62
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ok drugari

Nabavio sam Womaxov multimetar koji ima za ACV opseg 20V i to na 2 decimale.

Ponovio testiranje po vasim uputstvima, i to sada vec daje rezultate.

Posto sam bio radoznao kakve veze ima pocetno podesavanje napona (ono 10-20V) uradio sam 3 razlicita merenja: prvo sa ~10V, pa sa ~15V pa sa ~20V, tako da vam dajem 3 rezultata koji se razlikuju po malo.

Tokom testiranja, ~10 i ~15V, program mi je u jednom trenutku izbacio gresku tipa: "proizvod kvadratnih korena F1 i F2 treba da odgovara u +-1hz u odnosu na Fs a kod mene je bilo oko 3hz" dok u slucaju merenja na ~20V nije bilo nikakvih gresaka.

Ja vam se zahvaljujem na pomoci, a sada ste opet vi na redu ;)

Precnik membrane "bassa" nije 10ak cm vec 8.2cm. Zapremina kutije za testiranje je 1.78litara.

Evo rezultata:

~10V

Mechanical Parameters

Fs= 80.00 Hz

Fc= 139.0 Hz

Qms= 3.1868

Qmc= 6.2964

Vas= 3.9052 liters

Cms= 0.9859 mm / N

Mms= 4.0143 grams

Rms= 0.6332 kg / second

Sd= 52.8102 square cm

Electrical Parameters

Qes= 0.9217

Qec= 1.6892

Re= 7.30 ohms

BL= 3.9976 N / A

Electrical / Mechanical Parameters

Qts= 0.7149

Qtc= 1.3319

Eff= 0.2092%

Sens= 85.40 dB

~15V

Mechanical Parameters

Fs= 76.00 Hz

Fc= 138.0 Hz

Qms= 3.6537

Qmc= 9.0793

Vas= 3.1634 liters

Cms= 0.7987 mm / N

Mms= 5.4910 grams

Rms= 0.7177 kg / second

Sd= 52.8102 square cm

Electrical Parameters

Qes= 2.6734

Qec= 4.2121

Re= 7.00 ohms

BL= 2.6202 N / A

Electrical / Mechanical Parameters

Qts= 1.5438

Qtc= 2.8772

Eff= 0.0501%

Sens= 79.20 dB

~20V

Mechanical Parameters

Fs= 75.00 Hz

Fc= 137.0 Hz

Qms= 2.8989

Qmc= 5.9125

Vas= 4.6238 liters

Cms= 1.1674 mm / N

Mms= 3.8575 grams

Rms= 0.6271 kg / second

Sd= 52.8102 square cm

Electrical Parameters

Qes= 0.8237

Qec= 1.6171

Re= 7.30 ohms

BL= 4.0138 N / A

Electrical / Mechanical Parameters

Qts= 0.6414

Qtc= 1.2698

Eff= 0.2283%

Sens= 85.79 dB

I uradio sam jos 2 merenja, u kojima sam uporedio razlike izmedju 2 bassa; napon je pokazivao 18.81V; odradio sam prvo test sa istim zvucnikom kao prethodna 3 testa gore, a posle sam samo zamenio zvucnik, bez da ista diram oko pojacala, napona... Izmerio sam otpor zvucnika i iznosi oko 8.1ohm (kod oba) medjutim, oduzeo sam otpor kablova od celih 0.7ohma.

Drajver kao u prethodnim merenjima:

Mechanical Parameters

Fs= 76.00 Hz

Fc= 137.0 Hz

Qms= 2.9957

Qmc= 5.9694

Vas= 4.2647 liters

Cms= 1.0767 mm / N

Mms= 4.0730 grams

Rms= 0.6493 kg / second

Sd= 52.8102 square cm

Electrical Parameters

Qes= 0.8485

Qec= 1.5934

Re= 7.30 ohms

BL= 4.0906 N / A

Electrical / Mechanical Parameters

Qts= 0.6612

Qtc= 1.2577

Eff= 0.2127%

Sens= 85.48 dB

Novi drajver, prvi put meren:

Mechanical Parameters

Fs= 77.00 Hz

Fc= 138.0 Hz

Qms= 3.0117

Qmc= 6.2175

Vas= 4.4391 liters

Cms= 1.1207 mm / N

Mms= 3.8121 grams

Rms= 0.6124 kg / second

Sd= 52.8102 square cm

Electrical Parameters

Qes= 0.8702

Qec= 1.6910

Re= 7.30 ohms

BL= 3.9334 N / A

Electrical / Mechanical Parameters

Qts= 0.6751

Qtc= 1.3294

Eff= 0.2245%

Sens= 85.71 dB

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.......... Izmerio sam otpor zvucnika i iznosi oko 8.1ohm (kod oba) medjutim, oduzeo sam otpor kablova od celih 0.7ohma............

otpor zvucnika meris direktno na klemama istog i tokad nista nije na njega spojeno

od toga oduzmes "null" vrednost instrumenta - obicno 0,2 - 0,3 oma - koliko dobijes kad kratko spojis pipalice instrumenta

ako si na to mislio pod "otpor kablova" , onda je OK

ukucaj sve te parametre u JBL prog , odradi bilo koju i biilo kakvu simulaciju , idi na "save as" , onda zipuj taj file i okaci ga ovde

pa cemo dalje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako su moguce neke varijable, voleo bih da, u projektovanju kutije, date akcenat donjim frekvencijama (koliko god je to moguce sa ovolickim drajverom). Akcenat, ne u smislu da budu naglasene vise od ostalih, vec da budu korektno odradjene, da se cuju jasno. Voleo bih da ove zvucnike koristim za fino, tiho slusanje a da zvuk pritom bude mekan i topao, ali ne i nedefinisan pri tim nizim frekvencijama. Ne znam da li je nesto od ovog moguce, ali to su neke moje preference. Ukoliko ima nekih pitanja, ili potreba za nekim ponovnim (drugim) merenjima - tu sam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, na to sam mislio.

Evo i fajla, ako sam dobro shvatio.

evo ti - uradi custom BR

ako ti nesto nije jasno od pojedinih parametara - pitaj

box uradi sirine oko 1,5 precnika zvucnika , a ostale dimenzije kako ispadnu

normal damping - tervol od oko 2-3cm ili ono belo cudo ( nikad da zapamtim kako se zove :connie_nutzo: ) na 3 od unutrasnjih 6 zidova - dakle - jednu bocnu , zadnju i - recimo gornju stranicu

neka ti bruto zapremina kutije bude koliko program daje za bruto - jer je to taman korektivni faktor koji sam skontao da je za rutinu , bar u ovom slucaju

STARI.zip

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a može i EBS varijanta da mu bas bude "mekan i topao"... :Viannen_loungelizard:

Da, ako bude odradio pojačalce sa jednostranim napajanjem i lepim plavim Iskra kondenzatorom od 2200uF na izlazu... :Viannen_loungelizard:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na angazovanju!Dakle, da li sam dobro razumeo:15 litara unutrasnje zapremine?nije bitan oblik kutije i pozicije drajvera i bas reflex otvora, da se pridrzavam samo da sirina bude oko 1.5x 8.2cm?Od ostalih parametara, jedino sto mi je bitno su Dv i Lv duzina i precnik BR cevke. Nista mi vise ne treba od parametara?bilo je reci o nekim pregradama (transmission line)?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad sam ubacio podatke za transmission line u tabelu, ispada 26 litara zapremina tunela ako hoces da pravis tunel konstantnog preseka (znaci onaj najjednostavniji, sve ravno) pa se spusta do 17 litara ukoliko ti se tunel suzava. Sta mislis o tome? Aj sad cu videti da ti napravim neki projekat kutije nabrzaka

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postavljena slika

Ovako:

Debljina daske je 18 milimetara.

Ovo je pogled na kutiju sa strane, valjda je jasno kad se pogleda kako stoje zvucnici unutra.

Sirina kutije (ona dimenzija koja se ne vidi sa slike) je: 200 mm unutra, to jest 236 mm spolja.

Sve ostale dimenzije mozes da vidis sa slike, otvori ga u bilo kom programu za crtanje, 1 pixel na slici = 1 mm u prirodi, sve je u razmeri.

Evo ti spoljne dimenzije kutije da se ne smaras sad da otvoras sliku u programu:

Dubina kutije: 327 mm

Visina kutije: 418 mm

Sirina izlaza: 37 mm

Napomena: ovi coskovi treba malo da se suze pomocnim daskama, jer unutrasnjost kutije treba da bude tunel koji se konstantno suzava. Znaci idealno bi bilo da tu gde je skretanje bude jedna cetvrtina kruga, naravno ti stavi jednu dasku pod 45 stepeni

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad sam ubacio podatke za transmission line u tabelu, ispada 26 litara zapremina tunela ako hoces da pravis tunel konstantnog preseka (znaci onaj najjednostavniji, sve ravno) pa se spusta do 17 litara ukoliko ti se tunel suzava. Sta mislis o tome? Aj sad cu videti da ti napravim neki projekat kutije nabrzaka

Pa, ja ne mislim mnogo oko toga ;)

Nije mi jasno kakav to tunel gde je " sve ravno" na ovoj konstrukciji sto si postavio ne razumem sta je to ravno Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo na slici vrlo interesantno izgleda a i neobicno, nesvakidasnje, za mene...

Kutija je vece zapremine, sto mi se svidja.

Nije mi jasno sta se smatra za pocetak tunela.

Ovo za coskove mislim da sam razumeo - obzirom da se ne spajaju pregrade pod 90stepeni, ostali bi neki coskovi koje je potrebno izglacati tako da ne postoje?

Ako sam dobro razumeo, dimenzije izlaza su 37x200mm?

Postavljena slika

Ovako:

Debljina daske je 18 milimetara.

Ovo je pogled na kutiju sa strane, valjda je jasno kad se pogleda kako stoje zvucnici unutra.

Sirina kutije (ona dimenzija koja se ne vidi sa slike) je: 200 mm unutra, to jest 236 mm spolja.

Sve ostale dimenzije mozes da vidis sa slike, otvori ga u bilo kom programu za crtanje, 1 pixel na slici = 1 mm u prirodi, sve je u razmeri.

Evo ti spoljne dimenzije kutije da se ne smaras sad da otvoras sliku u programu:

Dubina kutije: 327 mm

Visina kutije: 418 mm

Sirina izlaza: 37 mm

Napomena: ovi coskovi treba malo da se suze pomocnim daskama, jer unutrasnjost kutije treba da bude tunel koji se konstantno suzava. Znaci idealno bi bilo da tu gde je skretanje bude jedna cetvrtina kruga, naravno ti stavi jednu dasku pod 45 stepeni

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, dobro si razumeo izlaz, to je to.Pocetak tunela ti je ono gde je tunel najshiri, ali tu je i zatvoren. Kraj tunela je izlaz, to je gde je tulen najuzi :)Coskove pogledaj kako sam ja uradio na svojim zvucnicima, http://i55.tinypic.com/2gxmkur.png mislim da je sad sve jasno.U pravu si, ovaj zvucnik sto sam ti nacrtao, tu nije nista ravno :D, to se zove tappered transmission line, odnosno tunel koji se suzava. Jasno ti je zasto se tako zove :)Zaboravio sam potpuno da si rekao da bi ti odgovarali podnostojeci, pokusacu sad nesto takvo da ti napravim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...