Jump to content

Najbolji Opamp u Zvucnoj ???


Mikorist

Preporučeni Komentari

Eto prvi put čukem da je za opamp najtezi zadatak unity gain buffer. Prije će biti najlaksi. No gain, no pain. :msn-rofl:

E, sto bi svet bio lep da je to tako jednostavno ;) Koliki je open-loop gain prosecnog opamp-a?Koliko je faktor povratne sprege u unity-gain varijanti?Sta se desava sa fazom i stabilnoscu pri tolikoj povratnoj sprezi?Koje su zvucne implikacije u tom slucaju kod vecine topologija?itd, itd....
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 100
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

kolezi , ovaj .... kolezi ;) rezultati veoma zavisni od sklopa u kojem se upotrebljavaju ogledni primerci ..... kao i od vrste napajanja i samog fizickog izvodjenja sklopa ;neki chipovi oprastaju nesavrsenosti u nekim od navedenih faktora , a neki prastaju manje ;stoga - vrlo je zgodno ilustrovati primere

apsoulemont oui, cher kolegue :msn-rofl:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Povecanje povratne sprege ce da poboljsa skoro svaki parametar. Izuzev (subjektivnog) dozivljaja kvaliteta reprodukcije muzike. E sad, neko se bavi DIY audiom da bi merio karakteristike uredjaja a neko da bi ih slusao (uredjaje). Imam postovanje za obe grupe - slobodna volja na delu, neko vise voli muziku a neko elektroniku. Ali jos ni jedan opamp nije bolje zvucao bez naponskog pojacanja nego sa njim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo da te rezveselim, zadnje pojačalo koje sam napravio je bez feedbacka. Borina Theta. To ima smisla kada je na izlazu pojačala izrazito reaktivno opterećenje (zvučnik). Međutim, problematika takvog pojačala je slozena pa zahtijeva vise elektronike (a u slučaju ovog pojačala i ekstremno puno eksperimenta in situ), da se u konačnosti postavlja pitanje ima li smisla raditi tako nesto ili pak napraviti nesto jako jednostavno s povratnom spregom (Pass). Čak i Theta mora imati nesto za smanjenje izobličenja, a to je sustav korekcije greske (Hawksford error correction) pa bi se dalo raspravljati o kakvom feedbacku se tu posredno radi.Kod opampova ne znam sto bi bilo reaktivno opterećenje, mozda slusalice, mozda predugački interkonekti, ali zato svaka firma koja drzi do svog renomea u takvim slučajevima ima izlazni buffer. Nazalost, u posljednje vrijeme ih rijetko pronalazim u uređajima. Iako i tu ima onih chip rjesenja (buffera) koja bi s lakoćom i vrlo kvalitetno obavljala postavljeni zadatak.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo da te rezveselim, zadnje pojačalo koje sam napravio je bez feedbacka. Borina Theta. To ima smisla kada je na izlazu pojačala izrazito reaktivno opterećenje (zvučnik). Međutim, problematika takvog pojačala je složena pa zahtijeva više elektronike (a u slučaju ovog pojačala i ekstremno puno eksperimenta in situ), da se u konačnosti postavlja pitanje ima li smisla raditi tako nešto ili pak napraviti nešto jako jednostavno s povratnom spregom (Pass). Čak i Theta mora imati nešto za smanjenje izobličenja, a to je sustav korekcije greške (Hawksford error correction) pa bi se dalo raspravljati o kakvom feedbacku se tu posredno radi.Kod opampova ne znam što bi bilo reaktivno opterećenje, možda slušalice, možda predugački interkonekti, ali zato svaka firma koja drži do svog renomea u takvim slučajevima ima izlazni buffer. Nažalost, u posljednje vrijeme ih rijetko pronalazim u uređajima. Iako i tu ima onih chip rješenja (buffera) koja bi s lakoćom i vrlo kvalitetno obavljala postavljeni zadatak.

Ma vidim ja da se mi razumemo samo mora malo predigre, ne moze odma'.... jel' tako? ;) Sa diskretnim sklopovima je lakse dimenzionisati parametre rada i prilagoditi odredjeno kolo konkretnom zadatku i potrebama. Kod opampova dobijes spakovano resenje pa sam gledas da li ti odgovara ili ne - margina optimizacije nije bas siroka.Meni se recimo, i topoloski i zvucno bas svidja LT1361 (vidi attachment) samo jos kad bi izlazni stepen bio u A klasi - CCS loading od 3-4 mA na izlazu pomaze, ali...A ni povratna sprega nije djavo sama po sebi - mislim da je Borko nedavno radeci sa pojacalom bez povratne sprege primetio da cak bolje zvuci uz malu, umerenu povratnu spregu nego potpuno bez nje. Kao i kod drugih stvari u poznatom svemiru, sve se svodi na pitanje mere u koriscenju - to izgleda cini razliku izmedju upotrebe i zloupotrebe ;) U svakom slucaju... :msn-rofl:

post-20-1241947973_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hehene mogu a da se ne setim kako je oko jedne zadnje zackoljice oko OP vs. nesto - puk'o , ili bar krenuo da puca jedan forum ..... :msn-rofl: tupimo ga vecito oko istih stvari .... ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...tupimo ga vecito oko istih stvari .... ;)

Jes' vala! K'o da ce neko da bude pametniji od toga - nece sigurno! Sopstveno iskustvo je (nazalost) najboljiucitelj, a to sto smo mi "iskusni" vise puta stali na grabulje i zelimo da pomognemo drugima da ih zaobidju najcesce stvara konfuziju. A OpAmpovi su idealni za to, sa istim chip-om svi dobiju razlicite rezultate pa udri u diskusiju ;):msn-rofl:;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima i Tube sound cardova, pa cak i motherboardova

Nije li to ipak malo apsurdno? Najveći neprijatelj računara je heat, a toobz su heat generatori... Naravno, nema toga u računaru sto nekoliko dodatnih ventilatora ne moze da izluftira... Ako zujanje od strujanja vazduha ne smeta za slusanje muzike, onda super...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije li to ipak malo apsurdno? Najveći neprijatelj računara je heat, a toobz su heat generatori... Naravno, nema toga u računaru sto nekoliko dodatnih ventilatora ne moze da izluftira... Ako zujanje od strujanja vazduha ne smeta za slusanje muzike, onda super...

nizak napon ( jeste resiv DC-DC pretvaracima , ali je to vrlo venericno bilo , bar na par MB sa kojima sam ja upoznat) ;upotreba samo kao katod-folover , sa ne bas najlepsim uslovima radagomila chipova ispred , sa svim nedostacima integrusekozmetika , tako da ne mozes ni da stignes od svega toga da razmisljas o dodatnih 1,5W grejanja kucista ....... :msn-rofl: fantom trikerski .....
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel neko zna kako moze da se resi problem "zujanja-krckanja" od motora hdd-akroz zvucnu kartu na PC-u...Naime kad pojacam pojacalo do daske - cujem na sluskamablago "zujanje-krckanje" kad hard disk radi...Kako je moguce otkloniti takav shum , tj dobiti izlaz sa kompakao sa CD-a - tj. da nema sumova - odnosno da ih ima zanemarljivo malo... :msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel neko zna kako moze da se resi problem "zujanja-krckanja" od motora hdd-akroz zvucnu kartu na PC-u...Naime kad pojacam pojacalo do daske - cujem na sluskamablago "zujanje-krckanje" kad hard disk radi...Kako je moguce otkloniti takav shum , tj dobiti izlaz sa kompakao sa CD-a - tj. da nema sumova - odnosno da ih ima zanemarljivo malo... :msn-rofl:

kakav si sa lemilicom (izvinjavam se ako si dobar ., pa je pitanje suvisno ;) )direktno na molex ( ako je takav konektor ) ili na SATA napajackom konektoru - zalemis elektrolit od 1000uF/16V izmedju +5V i mase , drugi takav izmedju +12V i mase dobro izolujes ;ako ti to ne pomogne - onda jedino pomaze externa kartica , ili jos bolje - externi DAC sa USB ulazom
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kakav si sa lemilicom (izvinjavam se ako si dobar ., pa je pitanje suvisno ;) )direktno na molex ( ako je takav konektor ) ili na SATA napajackom konektoru - zalemis elektrolit od 1000uF/16V izmedju +5V i mase , drugi takav izmedju +12V i mase dobro izolujes ;ako ti to ne pomogne - onda jedino pomaze externa kartica , ili jos bolje - externi DAC sa USB ulazom

Pa znam da lemim (nije bas kao fabricki) ...Ce da lemimo :msn-rofl:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da odemo na letovanje?Ja sam za-leto-vao a vi ??? :msn-rofl: I to 2x4700uF/16V no i dalje se cuje blag shum na 100% jachine - jbga - ove AKG slusalice ne prastaju nista nikom.Najveci neprijatelj racunara je sum... ;)

da li se smanjilo brmbanje u odnosu na raniije ?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste :msn-rofl:

uradio si to na svim hardovima koje imas ?mislim - logicno je da ako imas samo jedan , da jesi ;) poduplaj kondove , sta drugo da ti kazem ......... sem da ubacujes posebno napajanje za hardove hehe , sa sve dupliranjem powergood i ostalo i dalje stoji - ako hoces napredak - samo externo .... mozda ono sto je Impuls probunario za celih 100 ojra .
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

uradio si to na svim hardovima koje imas ?

mislim - logicno je da ako imas samo jedan , da jesi ;)

poduplaj kondove , sta drugo da ti kazem ......... sem da ubacujes posebno napajanje za hardove hehe , sa sve dupliranjem powergood i ostalo

i dalje stoji - ako hoces napredak - samo externo .... mozda ono sto je Impuls probunario za celih 100 ojra .

Ovo sa posebnim napajanjem ti je EXTRA ideja ionako imam par napajanja.... :msn-rofl:

Imam jedan hard ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...