Jump to content

I2S interface


zocky

Preporučeni Komentari

Šta upotrebiti za vezu CD transporta i DAC-a, S/PDIF ili direktno I2S magistralu?Ovo prvo je prihvaćeno kao standard u audio industriji a druga opcija se skoro isključivo sreće u DIY uređajima. Čitajući ovih dana o ovome zaključio sam da su mišljenja samograditelja prilično podeljena.Ja trenutno koristim S/PDIF za vezu između modifikovanog Marantza CD63 i AYA II dac-a i želim da probam kako će to zvučati sa I2S vezom.Da li je neko od vas nekad poredio ove dve vrste komunikacija i kakvi su rezultati?Pošto je I2S prevashodno predviđen za komunikaciju unutar uređaja, dužina vodova je kritična. Da bi se izbegle smetnje treba napraviti nekakav interfejs, ja sam za prvu probu odlučio da koristim RS422 standard sa AM26LS31/32 čipovima. Ima ih u MG-u po ceni od 50 din. za komad.Evo kako bi to trebalo da izgleda:post-65-0-43738400-1298138649_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 13
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Pa na taj nacin pojednostavljujes sistem poso se spdif signal "pravi" od i2s busapa se posle to opet "pretvara" u i2S...a za vezu mozes koristiti neki kabl sa vec postojecim konektorima za sasiju kojiprenosi i mnogo vece frekvecije nego sto je slucaj kod i2sna primer FW800 mislim da ima 4 x balansirane parice i to sa sheildom oko svakepa to sve u posebnom sheildu...mada moze i mrezni kabl....obrati paznu na nivoe signala, pogledaj u pdfu za tda141A na kojim su nivoima logicka 0 1...a nebi bilo lose da prethodno uskladis signale prema master clocku u playeru...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako već imaš I2S glupo je da ga pretvaras u SPDIF pa u DACu ponovo u I2S da bi ga podmetnuo DAC Chipu. Dac chipu i ne treba clock jer mu ga donosi I2S pa nema ni nikakvog dodatnog uskladjivanja. Eventualno stavi kwak u izvor.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kolko daleko ti to hoces da se dobaciš? SPDIF je externi iface samo da bi išla 1 žica mesto 3. Cepaj I2S i uživaj. 1m će da izdrži.Ne komplikuj previše.

Sećaš se pokušaja sa onom tvojom čerupanom Sony-evom pločom? Kabl je bio oko pola metra dužine, ili je zbog toga loše radio ili je I2S sa transporta (Akai sa sony čipsetom) bio nekompatibilan. Možda je trebalo uraditi konverziju sa EIAJ u I2S ali kontam da nije do toga jer je na neki način u oba slučaja bio sony u igri.

Pa na taj nacin pojednostavljujes sistem poso se spdif signal "pravi" od i2s busapa se posle to opet "pretvara" u i2S...a za vezu mozes koristiti neki kabl sa vec postojecim konektorima za sasiju kojiprenosi i mnogo vece frekvecije nego sto je slucaj kod i2sna primer FW800 mislim da ima 4 x balansirane parice i to sa sheildom oko svakepa to sve u posebnom sheildu...mada moze i mrezni kabl....obrati paznu na nivoe signala, pogledaj u pdfu za tda141A na kojim su nivoima logicka 0 1...a nebi bilo lose da prethodno uskladis signale prema master clocku u playeru...

Znam šta radi spdif, upravo iz tog razloga i želim da probam direktno I2S.Što se kabla tiče, odlučio sam se za mrežni jer imam i konektore i terminisane kablove a mislim da im "propusna moć" nije problem. Ako bude problema sa preslušavanjem ili čime god tražiću neke druge žice i konektore.PS Audio koristi HDMI kablove u PerfectWave DAC-uKod RS422 odnosno kod ovih čipova prag za promenu nivoa je 200mV kod napajanja od 5V, očekujem da to neće biti problem.Master klok je odrađen po šemi sličnoj Kwak kloku, doveden je na originalni dac u 63-ci odakle preko invertora (koji ima sopstveni šant) ide na dekoder (MCLK)... Ako si na to mislio?Zar je moguće da kod nas , mislim na članove ovog foruma, niko nije do sad ovo probao?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dok sam probavao TDA1541 dac point-2-point, da vidim da sve radi pre pravljenja pločica (koje sam naknadno uradio), pošto sam eksperimentisao sa reclockerom, atenuacijom i2s signala, itd. morao sam zbog prostora da iskoristim žice dužine oko 35 cm za i2s signal (doduše ne za i2s već za EIAJ koje su vodile u EIAJ to i2s konverter, ali ne bi trebalo da bude razlike) i sa žicama te dužine zvuk je bio sa puno distorzije i šumova pa sam morao da smanjim žice na 2 x 10cm i između njih postavim buffer da bi smetnje nestale. Doduše koristio sam obične neoklopljene utp žice u vazduhu i pošto je bilo mnogo elemenata unaokolo verovatno je bilo lako da pokupi smetnje. Evo, prilažem i sliku da se vidi da nije baš reprezentativan slučaj za ovu raspravu.

Kada sam sklopio pločicu za dac koristio sam žice dužine oko 15cm bez baferovanja i nije bilo smetnji.

Verovatno bi rezultati bili mnogo bolji sa oklopljenim žicama.

Takođe mislim da sam negde pročitao da tri komponente i2s signala ne bi trebalo da idu tik jedna uz drugu i trebalo bi ih malo odvojiti u šta sam se i uverio pošto sam pri pomeranju žica jednu od druge dobijao manje distorzije.

Ne znam da li ovo nešto pomaže ali to su jedina iskustva koja imam :hi:

P.S. Naravno, kao što se može zaključiti, ja sam i pravio DAC koji se ugrađuje u kućište samog CD playera što olakšava ovu problematiku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:happy64::happy64::happy64: F e r c e r a !!!I2S ide preko 2m dugačkog mrežnog "peč" kabla koji se dobija uz Telekomov ADSL.U radionici ne mogu da primetim razliku u zvuku između signala sa S/PDIF-a i I2S ali gledano na osciloskopu četvrtka na BCK (SCLK) bitno se razlikuje - sa I2S je očigledno četvrtastija. U igri je AYA II dac i Marantz CD63 u ulozi transportaOslikaću "događaj" čim pre da vidite kako to izgleda.E baš sam srećan zbog ovoga :)Pozdrav svima!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Radi i bez RS422?

Nisam probao ali sa ovom dužinom kabla sigurno ne može.Mislim da nema svrhe raditi ovo bez interfejsa, kao što Mentok reče,već na 35cm ima problema sa smetnjama a bilo koji spoljni kabl za prenos ovih signala teško da može biti od toga kraći i još dodaj bar dva puta po 10-ak cm unutar uređaja i ubio si pola metra.Šta reći o "potentnosti" signala koji izlazi iz dekodera kad mu i sondaosciloskopa narušava oblik dok je već iza prvog čipa u interfejsusituacija potpuno drugačija. Ne znam koja je struja izlaza ali na 11MHzsa terminacijom od 56 Oma naponski nivo izlaza je 4.8Vpp.Čemu zazor od RS422 (ili bilo kog drugog interfejsa) u ovom slučaju kadje implementacija laka, jevtina i rešava hrpu problema. Uradio sam ga za probu p2p direktno na podnožju za IC, napajanje je sa običnim 7805 isve je proradilo iz prve.Verujem da vredi potražiti kvalitetniji kabl no što je CAT 5 prem da i sa njim radi i nema više brige o bilo kakvim smetnjama.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa naravno da radi kada imas drivere na izlazu i receivere na ulazu a kanali su ti balansirani...Ako aya dac ima reckloker pusti i taj MCK koji vec imas ali isto preko preko drajvera kao i ostale linije,pa ga ubaci ispred(MCK mora biti positive latch,..)Cuces razliku i u radionici...Ja vec duze vreme ne koristim spdif,nego FW-digial bus -dac...hdmi se koristi samo zbog fizickog konktora...Mislim da ti je za to najbolje resenje firewire 800 fizicka konekcijaali kao sto vidis radice i skoro sve druge :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ni jedna AYA u originalu nema reclocker ali pošto je i ona brand name može da joj se desi neka prepravka.Posle noćašnje probe definitivno sledi promena u slektoru ulaza i ubacivanje interfejsa. Jednog dosadnog dana što ne i reclocker, svakako je 1/4 u drajveru slobodna i može da se provuče još jedan signal.:drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Juče obavljen prvi slušni test I2S interfejsa u referentnom sistemu kod drugara. Pravi slepi test obzirom da se preklop prenosa signala dešava u deliću sekunde bez prekida u reprodukciji muzike. Za vreme trajanja testa ortak nije znao kad šta prenosi signal sa transporta, ja sam vršio izmene (dejstvovao po prekidaču) i beležio rezultate. Rezultat je uvek bio "bolje je ono prvo" a prvo je I2SU ponovljenom testu gde smo obojica znali kad šta svir rezultat se malo promenio, sumirano - I2S svira za nijansu sa malo više detalja, analitičnije dok je SPDIF nekako "topliji".Generalno, razlika u zvuku nije dovoljno velika da bi "panel" mogao da bude potpuno precizan kad šta svira, verujem da bi rezultat pogodaka bio ispod 50%.Očekivao sam malo više od I2S prenosa ali sam zadovoljan postignutim jer interfejs nije urađen maksimalno kvalitetno; napajanje je na obe strane izvedeno sa 7805 stabilizatorima, upotrebljeni kabl je prvi koji mi se našo pri ruci (običan CAT5 dužine 1m), u konačnoj verziji će tome biti posvećena maksimalna pažnja. Dalje, ne smem zanemariti činjenicu da je SPDIF sklop opasno natvikovan (sklop Peđe Rogića u mojoj izvedbi). Takođe imam u vidu ograničen zvučni domet VIB130TL zvučnika, iako su perfektno odrađeni i lepo zvuče ipak su zbog kvaliteta drajvera najslabija karika u sistemu u kome je vršen test.Moj konačni odgovor: I2S ulazi u sklop DAC-a na kome dosta dugo radim i koji upravo zbog ovog interfejsa još nije završen.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...