Jump to content

Polozaj hladnjaka


Fukushima

Preporučeni Komentari

Vec duze vreme razmisljam o dizajnu kutije za amp koji polako krecem da sastavljam i pokusavam da zaobidjem klasican dizajn (sa hladnjacima sa strane) i dosao sam do nekog meni zanimljivog i atraktivnog resenja. To moje resenje podrazumeva da hladnjaci budu u kutiji (ne vide se) s tim da budu u takvom polozaju da ravna strana gde se montiraju tranzistori bude paralelna sa donjom stranom kutije *u attachmentu sam dodao sliku nekog ampa cisto da se vidi na koji polozaj mislim ako se ne razume iz prethodnog teksta). Inace u pitanju je SK90 profil crno eloksiran. (duzina rebra 5cm). Pitanje je sta mislite da li ce u tom polozaju biti teze strujanje vazduha i da li ce se efikasnost hladjenja smanjiti. Inace hladnjaci su blago predimenzionisani i bice perforacije na kutiji ispod i iznad profila. Nadam se da sam relativno dobro objasnio sta hocu...

post-10-0-78887300-1293135941_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 14
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Pitanje je sta mislite da li ce u tom polozaju biti teze strujanje vazduha i da li ce se efikasnost hladjenja smanjiti. Inace hladnjaci su blago predimenzionisani i bice perforacije na kutiji ispod i iznad profila. Nadam se da sam relativno dobro objasnio sta hocu...

Dobro si objasnio i postavio hladnjak u najgori mogući položaj koji može. Moraš probati sa merenjem temperature pod opterećenjem i po potrebi dodati forsirano hlađenje ventilatorom sa strane koji će skidati topao vazduh sa rebara.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znam da polozaj nije idealan ali sam se nadao da nije bas najgori moguci... inace ventilatori ne dolaze u obzir.

Pass stavlja svoje hladnjake sa horizontalno postavljenim rebrima, ali i specijalno formulisanim oblikom, i naravno overdozira ih u većini slučajeva. Kod tebe, u ovom slučaju ama baš ništa ne podpomaže disipaciju sa hladnjaka. Valjda bi jedino bila lošija varijanta sa rebrima prema dole. Kao što već rekoh, moraćeš da kreiraš najgori scenario, opterećenje, zatvorena kutija i merenje temperature...Edit: perforacija podpomaže prirodnu cirkulaciju vazduha. Pošto u ovakvom slučaju ista biva svedena na minimum, ni to neće mnogo pomoći. Vazduh sa donje strane hladnjaka kreira toplotni čep i treba mu neka vrsta dotoka hladnog vazduha, ili veštački kreirano strujanje, ili nagib... Ako je pojačalo u AB klasi sa zaštitom i senzorima za temperaturu (NTC, PTC) i recimo dovoljno predimenzionirano, onda još nekako možda ne bude mnogo problema.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U tom slucaju bi znacajno pomoglo busenje rupa kroz sam hladnjak, izmedju rebara - em se povecava efektivna povrsina, em se stvara nacin za prirodnu verikalnu konvekciju (usisavanje hladnijeg vazduha odozdo, s donje strane hladnjaka).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U tom slucaju bi znacajno pomoglo busenje rupa kroz sam hladnjak, izmedju rebara - em se povecava efektivna povrsina, em se stvara nacin za prirodnu verikalnu konvekciju (usisavanje hladnijeg vazduha odozdo, s donje strane hladnjaka).

Da razisljao sam o toj opciji to je verovatno i najblize idealnom ali neznam koliko se isplati, u varjanti da se odradi masinski da bude kako treba a ne da ja busim rupe busilicom.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Борко друже,ако си већ хтео необично, а имаш такве хладњаке, јеси ли размишљао о PC tower кућишту, нешто овако.

Dobrivoje i o tome sam razmisljao ali mi se ta opcija ne svidja, ne ide mi nekako da amp izgleda ko PC. :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da razisljao sam o toj opciji to je verovatno i najblize idealnom ali neznam koliko se isplati, u varjanti da se odradi masinski da bude kako treba a ne da ja busim rupe busilicom.

Ako si se vec namerio na takvu izvedbu, napravi i vidi da li vrsi posao bez rupa - ako osetis potrebu, rupe mozes da ugradis i kasnije... ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znam da je to mnogo posla, ali ne kvari se ništa od stvarno postojećeg materijala: probaj da se poigraš sa SW i kreiraš makar približne modele delova pa tako proceniš šta gde može da stane, na stranu činjenica da hladnjak nije idealno postavljen...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 9 months later...

Izvinite sto se mesam,ali ja kako sam citao, najbolji polozaj hladnjaka je da mu rebra budu vertikalna a ploca ili ti meso horizontalno(kao i na slici sto je postovao drugar),jer prirodna cirkulacija vazduha je od dole prrema gore,topliji vazduh ide gore ,tako hladnjak preuzima sa donje strane hladniji vazduh,ali ovaj nacin se izbegava je zauzima najvise mesta u kutiji. Isto tako ,,crni,, aluminijum odaje vide toplote ili ti ima vecu disipacionu moc od obicnog sivog aluminijuma.Pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...