Jump to content

Wild Burro Betsy + Helper woofer


Pchelac

Preporučeni Komentari

Pozdrav svima. Zbog novih saznanja (za mene novih,naravno) poceo sam da se premisljam dal' da uopste pokusavam tqwt sa mojom BetsyK , izgleda da bi to i moglo da proradi za stvarno tiho slusanje (Betsy ima ipak mali Xmax za tu osetljivost) , ali su me par reci od P10 i Godzille na DIYaudio.com poterale da razmislim i da odmah idem na varijantu sa bas-drajverom "za ispomoc" tamo dole...Pa, pitanje je - koji bas? Evo Chakija ima i Alphu15 i Selenium12, koji se namecu kao resenje za OB, ali problem je kao i kao Chakije, mala soba oko20 kvm. Trebalo bi ici uz zid. Ciljana osetljivost je oko94Db/W , i sto se mene tice dolazi u obzir sve , i bas reflex i neki tqwt ili druga transmisija ili cak (nisam gadljiv) i kompresiona kutija za bas (ako je bila dobra Jonu van Halenu sa Lowtherom da ih izlozi na RMAFu...). Znaci , fulrange bi isao od 250Hz nagore u OB sirine oko40cm , dole bas ,najmanje 12", Pitanje je Koji bas? Chakijin Selenium 12" ima Qts =0,69 Vas=97l, Spl=97dB/W, Xmax=1,25mm. Uklapa li se u jos stogod , osim OB?

post-46-0-80794800-1292843757_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 17
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Pozdrav svima. Zbog novih saznanja (za mene novih,naravno) poceo sam da se premisljam dal' da uopste pokusavam tqwt sa mojom BetsyK , izgleda da bi to i moglo da proradi za stvarno tiho slusanje (Betsy ima ipak mali Xmax za tu osetljivost) , ali su me par reci od P10 i Godzille na DIYaudio.com poterale da razmislim i da odmah idem na varijantu sa bas-drajverom "za ispomoc" tamo dole...Pa, pitanje je - koji bas? Evo Chakija ima i Alphu15 i Selenium12, koji se namecu kao resenje za OB, ali problem je kao i kao Chakije, mala soba oko20 kvm. Trebalo bi ici uz zid. Ciljana osetljivost je oko94Db/W , i sto se mene tice dolazi u obzir sve , i bas reflex i neki tqwt ili druga transmisija ili cak (nisam gadljiv) i kompresiona kutija za bas (ako je bila dobra Jonu van Halenu sa Lowtherom da ih izlozi na RMAFu...). Znaci , fulrange bi isao od 250Hz nagore u OB sirine oko40cm , dole bas ,najmanje 12", Pitanje je Koji bas? Chakijin Selenium 12" ima Qts =0,69 Vas=97l, Spl=97dB/W, Xmax=1,25mm. Uklapa li se u jos stogod , osim OB?

:good2: OB bi bio po meni sasvim o.k. a 12-ica ili 15-ica ... izbor je na tebi.97 dB je extra efikasnost - ja na primer imam 95 dB fullrange u OB,prezadovoljan sam. kad prodje zima uradicu helper u vidu Ei Nis12-ice (model sa papirnim vesanjem) :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

97 dB u data sheet-u proizvođača i nije nešto kada se sve to namontira. Realno, mereni na beskonačnoj tabli su max. 95-96 dB, proizvođači često bar malo dodaju, kada se montiraju, pa odseku sa skretnicom to izađe jedno 93-94 dB, i kada se lepo ponište prednji i zadnji talas zbog odsustva kutije, količinski 13-14 dB, na kraju imamo oko 80 dB. :shok: Rekoh, i nije baš nešto. :lol: Možda bude 3-4 dB više zbog room-gain-a kada se smeste bliže zidovima.OB, ako se hoće i na basu jednostavno nije za male prostorije. Ili se ide na varijantu sa tablom širokom 2-2,5 m (zbog niskih frekvencija) recimo kao kod Nelsona, ili se dopušta poništavanje talasa, pa se ide na po dve jedinice po kanalu, duuugačkog hoda, u W ili H frame, i full aktiva sa power modulom od 0,5-1,5 kW, ako što se može videti na Linkwitz sajtu.U konkretnom slučaju o kome je tema, moja je preporuka da se ide na bass-reflex ili kompresiju sa 15" jedinicom efikasnosti malo veće od prvobitno ciljane, jer decibeli na niskim frekvencijama odlete samo tako, i uvek ih fali. Znači nominalno 96-97 dB jedinica, ciljati -3 dB na oko 45-50 Hz sa stmim padom ispod toga. Svi ovi podaci nameću kao verovatnije rešenje bass-reflex. Malo ću pretresti Eminence program, pa kasnije predložiti odgovarajuću jedinicu. Ako neko zna šta se kod nas jednostavno, brzo i povoljno može nabaviti od drugih proizvođača, neka okači linkove, pa može i to da se pretrese. :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko god sam bio skeptičan prema OB pre desetak i više godina, ovi moji 6.5" mid-basovi su me uverili da je svaka priča o nedovoljno basa sa OB sujeverna dogma. Dakle, slobodno šoraj OB!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav svima. Koji bas?

Kako bi zvučnici bili pogonjen?. Celi sa jednim pojačalom (pasiva), ili možda bi-amp?..pa bi mogl aktiva. Koje pojačalo? Ako je cevno male snage, možda treba razmisliti o bi-amp gde bi na basu bio neki tranzistorac. Ne toliko zbog snage, već zbog kontrole, damping faktora i rezervi struje za dinamičke udare na niskim frekvencijama.Ovo pitam i zbog izbora jedinice. One koje su mi u konkurenciji (samo Eminence):GAMMA-15A http://www.usspeaker.com/Gamma-15A-1.htmKAPPA PRO-15LFA http://www.usspeaker.com/KappaPro-15LF-1.htmKappa-12A http://www.usspeaker.com/Kappa-12-1.htmDELTA PRO-12A http://www.usspeaker.com/DELTAPRO12-1.htmKAPPA PRO-12A http://www.usspeaker.com/KappaPro-12-1.htmPredložite i druge proizvođače koji mogu kod nas da se nabave.Izbor jedinice pomalo zavisi i od vrste pogona. Cevna pojačala se drugačije ponašaju, a drugačiji je i uticaj na bas jedinice zbog njihovog velikog unutrašnjeg otpora, malog damping faktora i slabe strujne potencije.Kada bih imao slobodan izbor u ovom slučaju, bila bi aktiva i bi-amping sa tranzistorcem ili D-klasa za bass, a jedinica bi bila KAPPA PRO-12A u nekih 50 Litara bass-reflex.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Заинтересован сам за ову тему, до сада нисам радио звучнике, па бих волео да видим шта ће бити на крају.

Ево сугестије: Линквицов прототип под Ц (латиницом С). Наравно, као основа за разраду.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ljudi, hvala svima na odgovorima i sugestijama. Evo jos malo da "izkristalisemo" stvar - verujem da bi OB (i bas i full) odlicno radili u mojoj sobi , cak su to resenje predlagali za manje sobe na big DIY, Pod Uslovom da mogu da stoje metar od zadnjeg zida! Takva je priroda dipol-basa i isto vazi i za U-, H- frame i druge slicne varijante. To bi i moglo kad bi te nase male sobe bile namenske slusaonice. Nazalost, u pitanju je dnevna soba od 18,5 kvm i OB bass nece proci. Inace bih odma' pazario Chakijinu Alphu15 (ili Beta15 iz Audiotehnike, ima je po 60E, Papa kaze da je strava...) . I , posto je 94dB/W malo zeznuto za dobiti sa jednim wooferom u OB ( a i OB bass ne ide zbog male sobe), poceo sam da gledam jevtine 12ke tipa Beta12, Beta12LTA( pa joj odfikariti trubicu), Delta12, Delta12lf (malo teza membrana Mms=50gr, ali lepa f k-ka) . Sa njima bi se valjda moglo dobiti tih 94dB , u nekoj kutiji, pa makar bass i ne bio mnogo dubok , ionako je soba mala. Amp trenutno mali Denon PMA 250 , imam i neki stari Scott risiver, bi-amping bi dosao u obzir. Dobro, ampovi su dno dna, ali su ionako privremeno tu...Kasnije,videcemo, nadam se takodje bi-ampingu sa nekim malim lampasem (ko sto je Gidjga pravio 6V6 se, ili sto je Zen predlozio 6V6 driving 6V6, da tera fullrange,mozda cak sa malim spreznim kondom izmedju drivera i izlazne lampe, da se jos tu odfikari sve ispod ,recimo, 200Hz... Ali to je jos daleko). Mene ne zanima realisticna reprodukcija muzike, uglavnom tise slusam, da moze da se razgovara ili malo iznad toga. Zeleo sam vecu osetljivost edabi dobiolow level detalje i finese, otud i zelja da BetsyK natakarim na OB. Alternativa je da lepo uzmem od Chakije npr Selenium ili Alphu i da povremeno odigram tango sa O Bafflama , uvece, kad pozelim da cujem sta stvarno mogu. Zenche bas i nece blagonaklono gledati na obelezavanje sweet spota na parketu... :krstix::rolleyes:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:DPa vidi, ja sam prvobitno imao Seleniume u 18kvadrata sobi. Odmicanje i primicanje zvucnika od zida nije znacanije uticalo na zvuk. Minimalna udaljenost od zida mi je bila 50cm. Kad sam presao u vecu sobu i alfe razlika je postala veca i pozicioniranje 1,5m prednje ploce od zida je dalo najbolje rezultate. Pravo da ti kazem, sa seleniumima sam imao manje glavobolje i u jednom trenutku sam bio toliko zadovoljan sa bassom u tih 18 kvadrata da bih u tom momentu odustao od bilo kakve 15-ice. Maler je bio sto su alfe vec bile narucene :). EQ sa alfama je bio pravi pain in the ass ako nemas adekvatan FR zvucnik.I jos nesto-kada sam stavio alfe umesto seleniuma, prvi utisak je bio toliko razocaravajuci da sam hteo da ih bacim sa terase(Zen se verovatno seca tih momenata hiihhiihhihi).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

naravno da moraju dva komada po strani za iole efikasniji main driver ;

ili to ili biamp

Biamp, biamp. Ima sada ove jeftine D klase, samo ko hoće da se potrudi. Pojačalo ne izađe preko 70-80 evra sa sve napajanjem, a ima vatre koliko hoćeš....
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...