Jump to content

DIY i tipovi zvučnih kutija...


billabong

Preporučeni Komentari

Veoma me zanima kakva su vaša lična iskustva, prijatna iznenađanja i razočaranja, kad su u pitanju tipovi zvučnih kutija (kompresiona, bas-refleks, band-pass...) i samogradnja? Da budem jednostavniji, zanima me relacija očekivani rezultat - izbor tipa zvučne kutije - projekat - realizacija - gotova kutija - rezultat - kratkoročni i dugoročni utisci...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 16
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Mno go si bre, radoznao... :buehehe:Ja bih svoja iskustva na relaciji sve navedeno i samogradnja definisao ovako: Sve što sam ikada napravio u samogradnji od zvučnika, ispunilo je moja očekivanja. Elektrostatici koje sam nameravao da pravim u DIY režiji, tokom procesa skupljanja informacija, ispostavilo se, nisu ni blizu toliko DIY friendly projekat koliko bih ja to želeo, pa sam završio kupovinom istih koje su rezultat rada drugog samograditelja koji se od tada potpuno posvetio izradi hifi/highend uređaja, i moram reći, da su ovi zvučnici daleko nadmašili čak i visoka očekivanja koje sam imao, a u skladu sa cenom koju sam smatrao prilično ozbiljnom u odnosu kako na budžet koji sam izdvojio, tako i u odnosu na lični budžet, uopšteno, dakle bez obzira na sve "olakšavajuće okolnosti" koje svaki samograditelj izmišlja da bi opravdao neke troškove koje na prvi pogled nije moguće obrazložiti suvislim i racionalnim objašnjenjima... :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mno go si bre, radoznao... :buehehe:Ja bih svoja iskustva na relaciji sve navedeno i samogradnja definisao ovako: Sve što sam ikada napravio u samogradnji od zvučnika, ispunilo je moja očekivanja. Elektrostatici koje sam nameravao da pravim u DIY režiji, tokom procesa skupljanja informacija, ispostavilo se, nisu ni blizu toliko DIY friendly projekat koliko bih ja to želeo, pa sam završio kupovinom istih koje su rezultat rada drugog samograditelja koji se od tada potpuno posvetio izradi hifi/highend uređaja, i moram reći, da su ovi zvučnici daleko nadmašili čak i visoka očekivanja koje sam imao, a u skladu sa cenom koju sam smatrao prilično ozbiljnom u odnosu kako na budžet koji sam izdvojio, tako i u odnosu na lični budžet, uopšteno, dakle bez obzira na sve "olakšavajuće okolnosti" koje svaki samograditelj izmišlja da bi opravdao neke troškove koje na prvi pogled nije moguće obrazložiti suvislim i racionalnim objašnjenjima... :Viannen_loungelizard:

HORNE su zakon , sve ostalo su manje vise KANTE. diy se i tekako isplati ,samo ako znas sta hoces.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam se mnogo premišljao kada sam odlučio da pravim sistem - kompresija nema alternativu. :good2: Imao sam sasvim konkretna i uporediva očekivanja - hteo sam da to bolje svira od Ardena. Pre svega sam očekivao bolje basove, a neku konkretniju predstavu o tome kako bi to zaista zvučalo, nisam imao. Neiskustvo i strah od neuspeha su me terali da ne štedim na drajverima, gabaritima, pesku,... :sarcastic_hand:

Sve je išlo na mišiće, "projektovanje" se svelo na nekoliko improvizovanih crteža na blokčetu, a bilo je i dorade. Neke stvari sam otkrivao tokom rada, a mislim da sam imao i dosta sreće. Posle dužeg perioda doterivanja, mogu reći da zvuk dobija svoj konačni "oblik", da je postavljeni zadatak ispunjen, preko svih očekivanja. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

преоштро речено "хорне су закон".што се тиче самоградње (DIY) звучних кутија и очекивања, много параметара утиче на укупан исход. уопштено се не може рећи да ли је најбоља бас рефлекс, компресиона или хорна. а и укус игра врло важну улогу. ја на пример не волим да бас помера утробу, и сходно томе и музици коју слушам (претежно џез и озбиљна) имам и адекватне звучнике. нажалост, многи самоградитељи заборављају врлобитну ствар, тужну а истиниту : колико пара, толико и музике. :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam se mnogo premišljao kada sam odlučio da pravim sistem - kompresija nema alternativu. :good2: Imao sam sasvim konkretna i uporediva očekivanja - hteo sam da to bolje svira od Ardena. Pre svega sam očekivao bolje basove, a neku konkretniju predstavu o tome kako bi to zaista zvučalo, nisam imao. Neiskustvo i strah od neuspeha su me terali da ne štedim na drajverima, gabaritima, pesku,... :sarcastic_hand:

Sve je išlo na mišiće, "projektovanje" se svelo na nekoliko improvizovanih crteža na blokčetu, a bilo je i dorade. Neke stvari sam otkrivao tokom rada, a mislim da sam imao i dosta sreće. Posle dužeg perioda doterivanja, mogu reći da zvuk dobija svoj konačni "oblik", da je postavljeni zadatak ispunjen, preko svih očekivanja. :)

Zašto kompresija nema alternativu, zato što je najlakša za DIY?

I da li su skupe kompnente i gabariti garancija uspeha? Meni se, recimo, čini da skupi drajveri traže i zahtevnu u izradi kutiju.

A kakvu ulogu ima pesak u tvom sistemu?

:happy64: Ha, imao sam i ja isti osećaj kad sam napravio kutije, takođe kompresione, osećaj premašenih očekivanja i osećaj da sam imao sreće.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zašto kompresija nema alternativu, zato što je najlakša za DIY?I da li su skupe kompnente i gabariti garancija uspeha? Meni se, recimo, čini da skupi drajveri traže i zahtevnu u izradi kutiju.A kakvu ulogu ima pesak u tvom sistemu? :happy64: Ha, imao sam i ja isti osećaj kad sam napravio kutije, takođe kompresione, osećaj premašenih očekivanja i osećaj da sam imao sreće.

Ako te ne mrzi, evo detalja.Moje laičko mišljenje o kompresiji i kutijama sa rupama raznih tipova. :baby: Kompresiju nije lako napraviti, ako se ide na maksimalnu eliminaciju stojećih talasa i ostale buke koja izlazi iz same kutije. A kada se to dobro napravi, dobija se zvuk sa prednje strane membrane, koji je najvernija prezentacija dolaznog signala. Ili ja tu nešto mašim?"Rupe", osim distorzija koje se direktno javljaju na njima (recimo na bas-refleksu), pojačavaju signal sa zadnje strane membrane, koji je, znači, u kontra-fazi, pa još prolazi neki put kroz razne talasovode povećavajući kašnjenje, pa su talasovodi, obično, veoma izlomljeni - što proizvodi izvesne distorzije... Tek, rezultat je miš-maš, da ne kažem - mućkalica, jer se sve to, makar delimično, sabira sa onim što dolazi od napred. Ovo je, istovremeno, moj odgovor na dilemu horna - nehorna. :character13: Barem mi se čini da je reč o back-loaded hornama. One prednje su nešto drugo.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da bi poceo da razmisljas o diy hornama ,koje su vrlo komplikovane za izradu, moras da napravis intervlju sam sa sobom. Koju muziku slusas, kakav zvuk hoces da cujes i na kojoj jacini u db...itd. Proucis i naucis nesto o hornam a i ako mozes da ih cujes. Ima ih svakakvih.Nadjes zvucnike ,izracunas kutiju i skretnicu i radis.lepo je to sto diy ti omogucava da sam napravis zvucnike samo za sebe i da nadjes svoj zvuk .Normalno moras da imas i odgovarajucu pratecu opremu predpojacalo i pojacalo za horne.Ja imam horne i nasao sam svoj zvuk . svako ima pravo na svoje misljenje,i to cenim

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To barney i BokiTokiVokiA zašto su horne kante (nisu kante) <_< ?

Što se mene tiče, mislio sam da se vidi da sam se zezao.barney se nije zezao, što je već malo zabrinjavajuće, ali ako je mlad ima vremena, naučit će.Svaki princip ima svoje prednosti i nedostatke. Kada je bas područje u pitanju koje je najkritičnije po pitanju principa rada i kutija jer nosi veliku energiju, odlične kutije se mogu napraviti:1. open baffle2. kompresija3. horna4. transmission lineZa prirodan bas sa manje koloracija su nešto inferiorniji bas-reflex i band-pass.O prednostima i nedostacima, načinima izrade i na šta treba obratiti pažnju bi trebalo malo poduže pisati.Ja ću obavestiti široki auditorijum za nekoliko godina koji od pomenutih principa je kod mene odneo prevagu. Mada su velike šanse da ne bude definitivnog pobednika, već opet po sistemu prednosti-nedostaci. Za open baffle i transmission line treba nešto veća prostorija, a i podosta snage. Ni kompresija nije naivna sa zahtevima za snagom, ali open baffle na basu je neprikosnoven, osim ako je tabla široka barem 2,5 metra. Ako pričamo o "normalnoj" širini, prednji i zadnji talas se značjno poništavaju (off 12-14 dB) pa se dobije vrlo niska efikasnost. Pogledati kod Linkwitz-a o tome. Nije matori blesav. Kompresija je najzgodnija za manje i srednje velike prostorije, što je slučaj kod velike većine nas.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

diy ti omogucava da sam napravis zvucnike samo za sebe i da nadjes svoj zvuk .

U duhu tolerancije na forumu, ovo je prava konstatacija. :) Uzgred, nisam još slušao FR horne - moje "pljuvanje" po njima je rezultat analize i tumačenja ono malo teorije koju poznajem. :dirol: Verujem da mnoge FR horne izvanredno sviraju. Možda jednom i čujem neku, pa se uverim. :scratch_head: Ali, FR je, ionako, kategorija za sebe. Ja sam prvo hteo da radim tako nešto, jer ne umem da pravim skretnicu, a onda sam pročitao da postoji nešto što se zove aktivna skretnica. :hyper: Istaći ću još jednu prednost kompresije, da ne ostanem nedorečen - ono što se zove group delay. Osobina da nadpritisak (ili obrnuto, podpritisak), koji stvori membrana u kutiji, pomaže magnetu da savlada inerciju, i vrati je nazad. Time se dobija čistiji, verniji, tvrđi, definisaniji,... bas.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Horne mogu biti dobre ili loše napravljene, ali jedno im je zajedničko, nisu za svakoga, posebno ne za ljude koji slušaju "zvukove", izdvajaju delove neke kompozicije i analiziraju pojedinačne detalje kroz prizmu ovakve ili onakve komponente koja se ni kriva ni dužna nađe na putu signala. I još jedna stvar, u odnosu na veličinu samog drajvera za neku kutiju, uglavnom gabaritne i zahtevne za izvedbu (u usporedbi sa recimo kompresionim ili BR kutijama...)

Postavljena slika

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...