Jump to content

Sta da pravim?


everson

Preporučeni Komentari

Pozdrav svima!Pitanje verovatno zvuci bezveze, ali s obzirom da sam prilicno neiskusan DIY-er ... imajte razumevanja :thumbsup:Dosad sam napravio nekoliko pari FR zvucnika, i to su bila fantasticna iskustva (graditeljstvo kao takvo, ali i rezultati)! Dakle, sta bi preporucili kao najbolju soluciju za FR drivere do 100e/par? Koji driveri, koja kutija/projekat?Sta je najbolji bang for the buck?Pojacalo jos uvek nemam, mislio sam da krenem od zvucnika ...Jos jednom sorry ako je pitanje suvise trivijalno, al eto ... nisam puno toga cuo, trazim savet od iskusnijih ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 19
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

pozdrav i tebi ! :thumbsup: kao prvo - pomaze kad ti ispod imena pise gde si lociran , pa je onda moguce pretpostaviti da li ti za odgovor na pitanje valja uzimati srBsko trziste ( ako se tako moze nazvati) ili recimo - Novo Zelandsko ...... za koje ljudi kazu da istina nije mnogo bolje od srpskog :blink:pored toga - bez obzira gde bio pozicioniran - 100E tesko da moze da te uvede na iole ozbiljniji nacin u svet FR zvucnika ....... evo - probaj prokopati ovde nesto jeftinije ..... ja znam da sam ranije video par kandidata koji bi mozda upali u pricu http://www.spectrumaudio.de/index.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam imao sreću da sa jednim od "kandidata" sa datog lokaliteta izvedem zvučnike za dnevnu sobu. http://www.spectrumaudio.de/breit/fostex/fostexFE126E.html Ovaj mališan je divno iznenađenje u fabrički preporučenoj hibrid verziji. Horna + BR izvlače sasvim pristojan, kultivisan, nenaporan i slušljiv, veoma muzikalan manir reprodukcije, čak toliko da ih je moja supruga "konfiskovala"...Fabrički crtež preporučuje upotrebu 15mm mediapana, ja sam našao samo 16mm pa su malo dimenzije van originalnih gabarita, ali tek neznatno. Na istom crtežu, http://www.fostexinternational.com/docs/speaker_comp/pdf/fe126e.pdf još uvek stoji pogrešno ubeležena dimenzija prečnika BR otvora, a meni je to nakon sastavljanja kutije ispao nezgodan problem za rešavanje jer se rupi ne može prići iz usta horne. Na crtežu je zadato 30mm a treba da bude 50mm...Cheda je pravio neke druge varijante kutija sa tim drajverima i koliko znam, bio je zadovoljan. Naravno, ima stvari koje idu sa gabaritima: mala cena kutije (ja sam za materijal izrezan na meru za par kutija platio nekih 15 evra ili tako nešto) sa visinom od 600mm kutija je malkice niska da bude čisto podnostojeća a malo visoka za klasičan stalak. Stalak bi štaviše trebalo potpuno izbeći jer usta horne koriste površinu poda kao blisku reflektujuću površinu i podizanjem na recimo male nogice/šiljke od svega 20mm bas područje izuzetno gubi efektivnost. Bas je naravno skroman, ali prisutan. Vreme usviravanja je dosta dugo, čak ni posle stotinjak sati rada, zvučnik ne pruža sve šta ume, otprilike posle 200 sati upotrebe prosvira u punom kapacitetu. Naravno, ni onda nije disko zvučnik i ne trese prozore. Ali se zato, ne samo zadovoljava, već i odlično uparuje sa malim pojačalima, recimo, mali cevni pojačavač u triodnom režimu sa svega 2-3 watta može da odradi posao. Toplo preporučujem kao kandidata.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lokacija: NS.Koliko znam, Fostex je tesko dobavljiv - nema uvoznika, iako vidim da se dosta radi. Mozda ipak postoje neke ok varijante za distribuciju?Sta kazete za Monacor SP-200X?Stare Iskre ili tako nesto?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moje iskustvo sa monacorima (sp130x koji je najhvaljeniji i ima navodno najravniju krivu) i nije nesto narocito pozitivno. Alnico Iskre sa druge strane, po mom uvetu, siju ih samo tako. Jedino je problem naci drajvere u dobrom stanju i sto ce ti trebati helperi za visoki i bass, ali ces imati magicni mid spektar. Ovo doduse i nije FR varijanta vec vise prost trosistemac sa 6 db skretnicom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slabo sta drugo sa drajevrom od 50eu... stisni se josh malo pa naruci drajvere od preko. U zadnje vreme ovde sve se u FR vrti oko madjarskih Sonido drajvera...najbolje da pitash Zen-a sta,kako i koliko.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK. Dajte, braco, jos predloga! Da cujem jos saveta, pa da izvagam odluku ...

Drzeci se stare Engleske poslovice "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino"moj ti je savet da prikupis jos "sredstava".Inace-topla preporuka za Sonido!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

u zadnje vreme se mi iz ravnice drzimo maxime da ne slusamo one iz prestonice , pa cak i kad su u pravu :thumbsup:dakle - najo Sonido ...... em su skupi , em su losi , em su prevara kako god uzmes ...... :blink:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

moj ti je savet da prikupis jos "sredstava".

Nije problem u sredstvima, vec eto, da ne bih postavljao pitanje koji zvucnik, a bez postavljene cifre, reko` da probamo sa "magicnih" 100 evrica ...

Zapravo, ono sto trazim je, u stvari, kao sto rekoh u prvom postu - najbolji bang for the buck!

Evo ne mora da bude 100, neka bude limit 250eur za par drivera.

Koji je to driver/projekat koji daje najvise za ulozen novac, ciji zvuk "kosta" daleko vise nego sto je (driver) placen?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bilo sta sto uzmes od Sonida www.sonido.huimas 3 velicine FR drivera (15,18 i 20 cm) a ovog zadnjeg imas i u varijantama za horn i za BR (Onken) , kao sto ih imas i sa keramickim i sa AlNiCo magnetima .mnogo lepo ako imas nekoga da ti ih uzme direktno u Humoze da se odradi preko vec oprobanih svercerskih linija , ali racunaj na 30-50 ojra troska na osnovnu cifru ; to je cena koja mora da se plati ako ih hoces nedirnute prenesene preko carine ......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postoji i varijanta da uzmeš neki jeftin FR, dodaš super-tweeter i jedan 12" bas, čisto kao helpere i možeš da biraš za sitne pare... he he he... To bi Impuls preporučio... Garant...

Disclaimer: the above statement is purely fictional and solely provocational and without any useful purpose

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postoji i varijanta da uzmeš neki jeftin FR, dodaš super-tweeter i jedan 12" bas, čisto kao helpere i možeš da biraš za sitne pare... he he he... To bi Impuls preporučio... Garant...

Disclaimer: the above statement is purely fictional and solely provocational and without any useful purpose

Može i tako, mada nije ključno da FR bude jeftin nego lep ,tako da kada ga skretnicom porežeš na 2,5KHz i ispod toga staviš bas 12" ,a iznad toga ribonc , FR ima bar neku funkciju(ukras).
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeftino, ne mnogo lose, hm...pazi ovo: http://fullrangedriver.com/forum/viewtopic.php?id=1744Graham ima pomalo cudne ideje, kao sto je ovaj zvuchnik...mada..koristi.. dva para Kenwood 6949 automobilskih zvuchnika (lako nabavljivo)...napravio bih ga cisto iz radoznalosti...Ako to ne funkcionishe, u najgorem sluchaju mozes dobiti obichan bipole u zatvorenoj kutiji..sto i ne mora biti tako loshe....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na predlogu, Vix, ali radije bih nesto provereno. Probacu ovog puta da napravim vizuelno savrsene kutije (dosad je bilo gresaka i grescica), pa bi valjalo da takve kutije i sviraju kako izgledaju ...Za sada je favorit Sonido 144 ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...