Jump to content

Bezimeni sistem


DasBimmer

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 72
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

@ sirOliver: Isti oni razlozi zbog kojih ste svi pravili sebi sisteme a niste kupovali gotovo. Zelim nesto po svom ukusu, jer ako nekad budem slusao nesto a ne svidi mi se, reci cu sebi "ipak sam trebao praviti" a ako napravim i nekad mi se nesto ne svidi, imam koga da krivim. Onda mazanje bitumenom iznutra, ucvrscenja svuda...itd itd@Stein: Lepo, nema sta. Samo sto ja nisam nesto u tom "drvenom" fazonu...Ja bih to uradio da bude kao polirano u crnoj lak/mat boji, eventualno furniranje u neku crnu nijansu drveta. Npr: http://img225.imageshack.us/gal.php?g=63738087.jpgP.S. Ja ne govorim o nekim malecnim kutijama, a ni o nekim veelikim. Nesto otprilike za mid-bas 8-10"...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

P.S. Ja ne govorim o nekim malecnim kutijama, a ni o nekim veelikim. Nesto otprilike za mid-bas 8-10"...

Ja sam slike Dynadio zvučnika samo stavio kao primer uzora za respekt. Uopšte nije bitno kakav je tvoj lični ukus i odabir, to je tvoje i samo tvoje, u to ti se niko neće mešati :)Mid bas od 10" više nije mid, više je bas :)Mid bas je u reonu 5-6.5"... Sa 10" može da se napravi zavidno dobar sub. Dakle, ode dovoljno duboko.Ne znam je si li uspeo da vidiš, moji subwooferi su sa 6.5" zvučnicima. Jest, ima ih 16 komada, ali su 6.5" drajveri :) Time sam dobio nešto dubine basa, ali ne toliko, jer mi je primarno bilo da bas bude i osetljiv, ali najviše, da bude brz i energičan. Ali da ne zalazimo u to, verujem da nećeš gledati u tom pravcu, ja sam samo za te drajvere skucao preko 500€... :blush:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa mid-bass moze da bude i 6.5" a moze i 8", jelda?Posto sam ja vise za pefrektan zvuk nego za buku...gledao sam mnoge mid-bass drajvere. Za oko mi zapade Beyma 6MI90 6.5" i Eminence DeltaPro 8a. Nesto sam razmisljao..zavisi koliko kesa sve ipadne da umesto jednog bude dual sub, ali samo sam razmisljao... :Viannen_loungelizard: Nabavio sam foobar2000. Sad bih da neku omiljenu muziku prebacim u FLAC...Wav...ali nzm kako. :scratch_head:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa mid-bass moze da bude i 6.5" a moze i 8", jelda?Posto sam ja vise za pefrektan zvuk nego za buku...gledao sam mnoge mid-bass drajvere. Za oko mi zapade Beyma 6MI90 6.5" i Eminence DeltaPro 8a. Nesto sam razmisljao..zavisi koliko kesa sve ipadne da umesto jednog bude dual sub, ali samo sam razmisljao... :Viannen_loungelizard: Nabavio sam foobar2000. Sad bih da neku omiljenu muziku prebacim u FLAC...Wav...ali nzm kako. :scratch_head:

Uzmeš lepo i skineš FLAC kodek i iz Wave kompresuješ u FLAC, konverziju iz mp3 zaboravi. Konverziju sa Audio CD-a uz pomoć ripper programa koji podržava konverziju u FLAC (koji moraš svakako instalirati) Preporučujem Exact Audio Copy, poznat kao "EAC", besplatan, skineš sa interneta i pročitaš ovo: http://wiki.hydrogenaudio.org/index.php?title=Create_a_lossless_back-up_with_EAC_and_FLACKonverzija iz nekog drugog formata (APE, npr) može da se izvede na više načina, i ako želiš da unificiraš kolekciju, onda možeš da potražiš "Total Audio Converter" koji na žalost nije besplatan (nije da ne može da se nađe verzija koja te neće ništa koštati - ima ih po internetu) ali o tome ne bih u detalje... Jasno ti je.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uzmeš lepo i skineš FLAC kodek i iz Wave kompresuješ u FLAC, konverziju iz mp3 zaboravi. Konverziju sa Audio CD-a uz pomoć ripper programa koji podržava konverziju u FLAC (koji moraš svakako instalirati) Preporučujem Exact Audio Copy, poznat kao "EAC", besplatan, skineš sa interneta i pročitaš ovo: http://wiki.hydrogenaudio.org/index.php?title=Create_a_lossless_back-up_with_EAC_and_FLAC

Idem da radim to. Necu se javljati dok ne zavrsim, a potrajace :D koji dan.Hvala i pozdrav. :clapping:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E onda pitas tvog druga gugla i on ti ponudi jedno 400 nacina da to uradis bez napora:http://www.google.com/search?hl=en&source=hp&q=how+to+rip+audio+CD+to+flac&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

Nije google samo moj drug. :D
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije, i mi smo tu :)

:D drago mi je, ali nisam na to mislio. Znam da smo drugari, ali sam mislio da google nije samo moj drug vec i Vas.Evo prebacio sam jednu pesmu u FLAC. Ne mogu da primetim neku razliku, ili nisam nesto uradio kako treba... :scratch_head:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ sirOliver: Isti oni razlozi zbog kojih ste svi pravili sebi sisteme a niste kupovali gotovo. Zelim nesto po svom ukusu, jer ako nekad budem slusao nesto a ne svidi mi se, reci cu sebi "ipak sam trebao praviti" a ako napravim i nekad mi se nesto ne svidi, imam koga da krivim. Onda mazanje bitumenom iznutra, ucvrscenja svuda...itd itd

E pa sad si me doveo u situaciju da odgovorim na vrlo kompleksno pitanje. Zasto DIY? Kod mene je situacija ovakva ( a ne znam za druge): Pravim da se igram, eksperimentisem, kao hobi ( nemam travnjak da nedeljom kosim) i da sebi nesto napravim. Obicno se trudim da :hammer: nesto sto po kvalitetu i ceni sebi ne mogu da priustim pa pokusavam da napravim ili je to neka nova skalamerija kakve nema u komercijalnoj ponudi. Trenutno se bavim DACovima i uopste PCem kao izvorom muzike ali sam se toliko rasplinuo da ne mogu da dovrsim projekte ( USB SPDIF DAC CD TWEAK D-CLASS....) pa sam zato na pola puta ( USB Konvertor) nabavio sebi DAC ( SONY Mini Disk u funkciji DACa) da imam sta da slusam dok docekam finis mojih skalamerija. Uglavnom ja svajsujem ili ono sto nema ili pokusavam da dobijem mnogo veci kvalitet samogradjenog u odnosu na komercijalni.Zato sam i tebi predlozio da za prvi korak izaberes low cost zvucnike kojima ces biti zadovoljan, imati sta da slusas, sacuvati veci deo fonda za samogradnju i onda na tenane :hammer: svoj projekat. Kad ga zavrsis ako si zadovoljan, lako prodas brandirane kutije ( mozda cak i po istoj ceni) i nastavis da slusas samogradnju. Ako si nezadovoljan, nastavis sa starim kutijama.Ako se odmah odlucis za samogradnju dovesces se u situaciju da dugo vremena ( dok god to traje nemas sta da slusas) a veruj mi ima tu mnogo posla ( nabavka, krojenje, sklapanje, dampiranje, probe, farbanje....)Ne odgovaram te od DIY ali predlazem ovaj put a za target da izaberes neke kvalitetnije.Pozdrav i sve najbolje
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:D drago mi je, ali nisam na to mislio. Znam da smo drugari, ali sam mislio da google nije samo moj drug vec i Vas.Evo prebacio sam jednu pesmu u FLAC. Ne mogu da primetim neku razliku, ili nisam nesto uradio kako treba... :scratch_head:

Ne možeš da primetiš razliku u odnosu na šta?Ako ne čuješ razliku između Audio CD-a i FLAC fajla, super, ako ne čuješ razliku između iste pesme u mp3 formatu i FLAC formata, onda ili je zvučnik/pojačalo stvarno za baciti ili ti je sluh pokvaren... Definiši šta si poredio sa FLAC fajlom...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sir Oliver, hvala na savetima, ali ja vise volim da se patim duze vreme...nego da radim nesto jeftino koje mozda nikom necu uspet pridat(uvaljati). :)I moji razlozi su tu negde slicni.Ne primecujem razliku sa Audio CD-a i FLAC-a. Meni je sva muzika na Audio CD narezana na diskove i to na Maxell diskove sto nabavljam iz svabije.P.S. Imam jedan basscic od 10" 120W 95dB. Ne znam koji je ali na njemu je ugravirano: 120W AES ~95dB 20-1800Hz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sir Oliver, hvala na savetima, ali ja vise volim da se patim duze vreme...nego da radim nesto jeftino koje mozda nikom necu uspet pridat(uvaljati). :)

Nisam ni rekao da pravis neki Low End. Rekoh ti da za target za :hammer: izaberes nesto visoko. A za prvo vreme za izaberes nesto jeftino i dobro ( a ima da se nadje second hand).
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:D drago mi je, ali nisam na to mislio. Znam da smo drugari, ali sam mislio da google nije samo moj drug vec i Vas.Evo prebacio sam jednu pesmu u FLAC. Ne mogu da primetim neku razliku, ili nisam nesto uradio kako treba... :scratch_head:

I ne treba da primetiš razliku između FLAC i audio CD-a u zvuku. To i jeste sva suština FLAC kompresije i lossless formata uopšteno: sačuvati kvalitet zapisa na manje mesta.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nerro, zahtevi su ti koliko citam visoki sto je dobro, novca imas dovoljno sto je jos bolje, dakle po meni ti ne preostaje nista drugo nego da pronadjes provereni projekat i da ga prekopiras, tj. odradis sve kako je i smisljeno projektom...

Svuda ces cuti da se na netu nalazi brdo nekorisnih/promasenih projekata, te da retko koj vredi ulozenog novca, ja to vidim tako da neko ulaze novac u nesto a ne zna sta radi i da neko ko zna ne zeli da objavi svoj projekat ili to uradi delimicno...

Opet, ima tu zaista i losih i dobrih projekata, uglavnom, svaki svira...

Da bi unapred znao zasto neki sistem dobro svira trebace ti znanja ravno onome da mozes samostalno da projektujes, pa ti tada tudji projekti nece ni biti potrebni u te svrhe...

Moj predlog je da pokusas da se oslonis na neke ljude, projektante, koji su pre svega veliki znalci...

Njih ima, takodje svuda, ali tesko je znati/traziti ih sve, pa cu ti ja predloziti recimo ovaj sajt

http://www.zaphaudio.com/index.html

gde konstruktor (verujem) zna sta radi, a da li to moze jos bolje ili ne to neka ostane za dalju dskusiju...

Takodje, pogledaj i ovo

http://www.audiofanatic.it/Diffusori/Home_diffusori.html

Mnogi preporucuju ovaj sajt

http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudspeaker_Projects.htm

ali se meni nimalo ne svidja, a i probao sam nesto sto je na tom sajtu sto me nije zadovoljilo nimalo...

Verujem da ima jos dosta dobrih sajtova, ali ja sad ne mogu da ih se setim, ako pronadjes ovde nesto sto ti se svidja ne verujem da ces pogresiti

Takodje, mozda da prelistas stare casopise "audio projekti" , mislim da tu ima dobrih projekata, bar za entry fazu

Takodje, moj savet je da zaista polako i postupno sve isplaniras, jer sa tim novcem i tvojim afinitetima vise ce ti lezati 3way sistem sa bar 8" driverom, a jos bolje da je npr. 10"...

Takvih a dobrih projekata je jos teze naci, zato polako...

Snjuvaj, kopaj, istrazuj, napravi u startu nesto sto ce biti dosta dobro, jako dobro...

Sta ja znam, mene je i Sal 3way u pocetku dosta zadovoljavao, a najmanje zamerki sam imao na bas sekciju, najvise na visoki deo, ali to ni nije bitno...

Pojacala danas imas jeftinih, najbitnije je da skockas dobar zvucnik, zato polako :aikido:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo, da krenemo od pojačala... Predlažem razmatranje nekoliko projekata, a sve po redosledu u klasi cene...1.) GC sa LM3886/ ili TDA7294Oba su dobra pojačala, računaj oko 35-50W izlazne snage, zavisno od impedanse zvučnika i napona napajanja, prednosti su u malim pločicama, dostupnosti materijala, malo delova i malo šanse da se nešto pokvari tokom rada na projektu. Mana je što je konačan kvalitet definisan kvalitetom čipova koji je takav kakav jeste, ali za uloženo, više nego dobro, takođe se sa 300VA trafoom može napraviti i mnogo bolje pojačalo.2.) Quad 405 replikaPrednost je što je pojačalo izdržalo test 40 godina na DIY stolovima amatera i sistemima u kojima se koristi. Daje pristojnih 100W/8 ohma, po sastavljanju nema podešavanja i merenja. Ako se sastavi kako treba, po uključenju treba da radi. Još jedna od velikih prednosti je što ne zahteva više nego 300VA trafo, ne zahteva velike hladnjake i veliku kutiju. Sve to doprinosi uštedi bez gubitka na kvalitetu.Mana je što je to stara konstrukcija sa svim ograničenjima koje stare konstrukcije imaju. Groblje delova. Tako je kako je i malo se šta može uraditi da bude bolje. Ja sada radim na tome da napravim verziju koja bi trebala da bude bolja. 3.) Pojačalo u A klasi, na primer, PASS F5 replika koje je po svemu što sam mogao da izvučem iz njega jedno od najboljih pojačala koje jedan osrednje izvešten samograditelj može da sagradi a da ne spali kuću :) Naravno, ima i boljih, ali mislim da po pitanju jednostavnosti izvedbe i ugađanja nema premca. Zvuk je "boli glava", ali mislim da bi ipak bilo bolje da kreneš sa nekim od projekata koji bi se mogli svrstati pod #1...Mana je samo količina materijala koji mora da se uloži, a tu treba i dosta hladnjaka, filtarskih kondenzatora, i oveći trafo i ipak nešto iskustva u samogradnji... Sa 25W u A klasi, savršen projekat, ali bih, kao što rekoh, ostavio to kao plan za budućnost.Osim konkretno navedenih, ima još bar sto projekata koji su zanimljivi, ja sam samo dao tri uopštena predloga u tri kategorije. Ni jedno pojačalo koje možeš da sagradiš unutar budžeta koji ti je na raspolaganju neće biti najbolje na svetu, savršeno i bez ijedne mane. Nisam ni spominjao cevna pojačala jer za to ipak treba još više novca i posebna vrsta posvećenosti, a s obzirom da si jasno napiisao koji žanr muzike te trenutačno zabavlja, mislim da bi recimo jedan kvalitetno odrađeni amp sa TDA 7294 bio savršeno dobar početnički projekat. Ako nešto i spališ, neće te dotući finansijski, a čipovi i delovi za pojačalo su lako dostupni i jeftini, posebno uzevši u obzir šta dobijaš za uloženi novac.Ja nemam iskustva sa pojačalima kao što je "Studio" i neka druga koja je konstruisao Boraomega (kako god da se čovek zove) ali ima ljudi na forumu koji su se upustili u te projekte, ali kao što rekoh, ne znam kako ta pojačala sviraju... Siguran sam da će biti još predloga... Sačekaj pa vidi ko će još šta da doda kao komentar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...