Jump to content

Marshall JCM 800 restauracija


Indie

Preporučeni Komentari

Pozdrav svimaEvo i od mene jedna tema!Potrebna mi je pomoć oko restauracije gitarskog pojačala marshall jcm 800 model 4211 kombo.Pojačalo je originalno funkcionisalo sa pet ECC83 lampi u predpojačanju i četiri EL 34-rke u power amp stejdžu....Na nesreću neko "pametan" se setio da ga preradi na tranzistorski power amp i napravio sledeću premetačinu:Ceo Preamp sa svih pet ECC83-ojki je ostao netaknut....kao i sve na štampanoj ploči...sem jednog malog dela štampe koji se tiče power amp sekcije gde je odlemljeno par sitnih komponenti..Sve četiri EL34-orke su izvadjene kao i njihova ležišta tako da ću to morati da kupim...Izlazni trafo je izvadjen i ukraden od strane "majstora" takodje....dok su prigusnica i reverb trafo ostali gde treba da budu...Takodje fale i neke sitne komponente koje se leme direktno na ležišta za lampe....E sad...sa donje strane je došrafljen nezavisan trnzistorski pojačivač....i jedna grana trafoa je dodeljena njemu....što me je navelo da posumnjam da je mrežni trafo prepravljan.Pošto sam rešio da ovu restauraciju radim polako korak po korak i koliko mi novci dozvole, odlučio sam da krenem od nabavke delova..Pošto nisam elektroničar i imam samo neko osnovno znanje biće mi potrebna vaša pomoć, pa ću temu da koncipiram tako što ću postaviti pitanja tamo gde bude zapelo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Počeću od Mrežnog trafoa.

Prvo što moram da odgonetnem je da li će mi biti potreban novi trafo?

Gledao sam na internetu ponudu trafoa za ovo pojačalo i koštaju oko 120 evra na banzaiju i na dr tube sajtu....e sad moj mrežni trafo je ispravan ali je jedna grana premotana kako bi bila prilagodjena tranzistorskom snagašu....

Evo specifikacije trafoa koji se nudi na tržištu kao originalna zamena za ovo pojačalo:

Postavljena slika

Uploaded with ImageShack.us

Premerio sam moj transformator i video da jedna grana daje 6,3v...druga daje 330v....a treća umesto 98v kao na slici daje 30v i to je baš ona grana (izlaz)koja napaja ugrađeni tranz.amp.

E sad prvo pitanje: da li da kupujem novi mrežni trafo (što inače ne bi da radim ako ne mora jer je skup) ili da nekako povratim ovaj trafo na originalnu voltažu potrebnu za rad pojačala kad se vrati u originalno stanje?

Da li bi to neko mogao da premota kod nas i ko?

Može li se taj deo posla uraditi DIY?

pozz svima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

uprti ga kod Ace u Pik Audio - on ce ti proda i izlazni trafo i premota mrezni , te posavetuje oko ostalih sitnica uzivo.kod nas neces nikoga ko ce ti to bolje uraditi , niti ce originalni trafoi biti boljikad budes imao trafoe na raspolaganju - a oni su srce celog ampa - onda pisi dalje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vec sam nosio fender twina kod njega ali me 60 evra koštao samo put do bgd-a tamo i nazad.....u medjuvremenu sam ostao bez posla pa nemam love da putujem u bg....eventualno bi mogo post expresom da pošaljem trafo da se premota....Dakle ceniš da je dobro da se premota ovaj originalni?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

А шта је са излазним трансформатором, има ли га?

Ево ти за почетак шеме ако немаш:

Postavljena slika

Postavljena slika

Иначе тај Маршал је био несрећа 100 вати а трошио је лампе само тако.

Изгледа да га је неко баш због тога и преправио!

Треба га преправити на две излазне лампе:

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da imam šemu...e sad trebaće mi ovdašnji ljudi kad bude trebalo da se lemi.....jer sa lejautima se snalazim a šeme me prilično zbune....no dok dodje do lemljena naučiću još štošta...A što se maršala tiče svi ga hvale na netu i vele da je ubica što se zvuka tiče....čak i danas drži cenu oko 600 evra polovan...E sad to da troši lampe ne znam neki vele da je to ranije bio slučaj zbog loše struje.....ali danas nisu lampe tako skupe kao nekad...ima EL34 za 12-13 evra pa nek se menjaju jednom u godini neće biti strašno....Meni bi bilo najbolje da mogu da napravim varijantu kao na jcm900 da se preko switcha prebaci na 50w mod....ali moje znanje elektronike mi to ne dozvoljava :)E sad da se preradi na 50w ...ne znam to nije loša ideja ali bi voleo da ga vratim u originalno stanje...na 100w..No prvo da vidim šta ću sa trafoimaEdit: nema izlaznog trafoa napisao sam u prvim postovima šta sve falipozz i hvala

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni bi bilo najbolje da mogu da napravim varijantu kao na jcm900 da se preko switcha prebaci na 50w mod....ali moje znanje elektronike mi to ne dozvoljava :)E sad da se preradi na 50w ...ne znam to nije loša ideja ali bi voleo da ga vratim u originalno stanje...na 100w..

Трбаће ти свега за ту рестаурацију а поготову новца   :Viannen_loungelizard:.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa rešio sam da nabavljam deo po deo...i polagano da se sklapa slagalica...Po mojoj proceni do 250 evra će koštati sve ...a može i dosta manje u zavisnosti koje lampe kupim i koje trafoe....250 je opcija da kupim američki izlazni a mrežni da premotam... i da kupim jeftinije lampe....Izlazni je oko 100 evra: http://www.tubeampdoctor.com/product_info.php?products_id=166http://www.banzaimusic.com/Output-Transformer-MOP-100.htmlplus šiping do slovenije 15e(tamo mi živi kum koji ne plaća carinu a dolazi često u srbiju) .Ako premotam mrežni onda mi ostaje da kupim nosače za lampe ..same lampe i sitnu elektroniku...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vec sam nosio fender twina kod njega ali me 60 evra koštao samo put do bgd-a tamo i nazad.....u medjuvremenu sam ostao bez posla pa nemam love da putujem u bg....eventualno bi mogo post expresom da pošaljem trafo da se premota....Dakle ceniš da je dobro da se premota ovaj originalni?

pa upisi u profil odakle si ...... :rofl:ja ovako po navici pretpostavim da onaj ko ne upise boraviste - mora da je iz prestonice ...... sto zbog manira sto zbog ..... manira :buehehe:ako si zadovoljan onim sto ti je radio na tweed-u , onda ga nazovi i pitaj sta bi kostalo ;premotavanje mreznog trafoa je sigurno jeftinije od kupovine drugog/novog - koji je sto izradjen motanjem :Viannen_loungelizard:ono sto je Deda napisao za varijantu na 50W - razmisli sta ti i koliko treba ...... akusticki to nije velika razlika , a samo ti znas kako ga koristis - bez mikrofona ili sa mikrofonom i razglasom ;kad se odlucis za snagu - onda si se odlucio i za izlazni trafo .a kda upises u profil gde si , onda ti mozda nadjemo i nekoga da pripomogne/obavi ono sto ti ne mozes obavitiedit: imas li semu jcm900 - da ne vijam po netu ..... da vidim kako ide to prebacivanje snage
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da tu ima sheme svih modela...Pa koristio bi ga i sa mikrofonom i bez....sve zavisi od prilika....Znam da i 50w razvaljuje...mada Twin Reverb mi je na 135w pa ipak uspevam da ga sviram u sobi ..na petici je i dalje podnošljiv za prozore...mislim ne ispada git i to.... :rolleyes: Možda je najbolje da se vrne na 100w sa 4 izlazne jer će i meni tako biti najlakše da ga sklopim...jer ima i slika sa neta ...unutrašnjosti i pcb-a....Evo dodao sam lokaciju u profil...inače živeo sam 10 godina u prestonici ....tako da znam sva mesta...ako mi neko nešto bude objašnjavao gde šta..pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

imas li koga lokalno da ti premota mrezni ?sto se tice izlaznog - mozda je i najbolja varijanta kupovnog ........ ako mi je pticica ispravno prenela da je bilo nekih problema sa tweedom ..... :scratch_head:a sto se tice rada na ampu - malo strpljenja pri fotografisanju i malo vremena na forumu cuda cine .....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Strpljenja uglavnom nema kod svih nas koji smo ovde ...ko negira...potvrdjuje :to_become_senile: .....ali će biti jer situacija nalaže...... :headphone: A vremena fala Bogu ima.... I fotki može koliko treba..... samo nek su tu ljudi od entuzijazma....i ja sam ko kod kućepozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Strpljenja uglavnom nema kod svih nas koji smo ovde ...ko negira...potvrdjuje :to_become_senile: .....ali će biti jer situacija nalaže...... :headphone: A vremena fala Bogu ima.... I fotki može koliko treba..... samo nek su tu ljudi od entuzijazma....i ja sam ko kod kućepozdrav

Добро долијао нека си ти нама гос`н свиленко, макар се и не спалио цео, већ само бркове и пола леве обрвице иииихихиихихиихихи :sarcastic_hand:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gagi boj avatar ti pristaje više nego savršeno...kad bi samo ljudi koji te ne poznaju znali kako ti pristaje... :policajac4:

Бој? Мој или твој? У твојој главици сада је мали спој? :to_become_senile:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...