Jump to content

Crescendo


faber

Preporučeni Komentari

Ja imam jedno sasvim drugo pitanje - a opet ima veze sa ovim.Bilo bi lepo kada bi neko ukratko opisao "porodicno stablo" pojacala.Kada meni neko dodje da se raspituje za turbine, ja mu kazem da postoje glavne konstrukcije, kao sto su Pelton, Fransis i Kaplan, svaka za odredjenu oblast kombinacija protoka vodotoka i geometrije terena (pada). Pa onda prelazimo na Fransis sa horizontalnim i vertikalnim vratilom, i talje dalje u sitna crevca.U ovoj oblasti je to malo haoticno, pa ispade da je sprave od 50 Evra teze izabrati od onih od par miliona.Bilo bi lepo da mi neko kaze: ovo je SE, on se koristi za... Ovo je PP... Ovo je komplementarni... A onda: Naim NAP je... Hafler je... Bryston je...Pa ja onda znam: nemam za X1Y1, ali je X2Y2 srodan, vredi probati. Svideo mi se X3Y3, verovatno slican karakter ima i X4Y4.I tako to u tom stilu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 122
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Pero ovako to ide :"ja imam sobu x kvadrata , Y kubatureocem zvucnjake da strpam u tu sobu take i take ;slusam muziku raznu , a i volem sve sto vole mladipreferiram taki i taki zvuk da bude svilenkasto , al' da ima i basovi , a jos i da mi se dlake jezu na vratu"onda tebi neko kaze - "treba ti taki i taki amp"i onda smo bar malo suzili porodicno stablo potencijalnih kandidata

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ova ME verzija je znacajno unapredjena u odnosu na onu iz '82. Medjutim, i dalje je tu bezvezni ulazni filter. Mesta nema ni onako glupavom resenju za podesavanje DC offset-a. Gain prvog stepena je jos uvek previsok, kao i struja kroz VAS ciji je Vce, istovremeno, premali. I kaskodiranje VAS-a moze bolje kao i jos par sitnica i to bi bio amp da svaki vlasnik konfekcijskih fifi sprava pocne da piski firnajs... :ok:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ZM, SC,sve je to meni jasno.Cisto me tehnicki zanima - kad, recimo, neko pocne da potencira SET, sta u stvari hoce da kaze? Mislim, osim Single-End Triode, verovatno time hoce da kaze jos nesto?Ajde krace. Sta je Naim?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.... Sta je Naim?

U kom smislu ?Sto se njihovih amp-ova tice - slusao sam ih pre 3 godine; NAP 500 je zvucao prihvatljivo, na nivou solidno napravljenog Gain Clone-a, a NAP 250 je bio primetno losiji, muljav sa iole kompleksnijom muzikom (orkestri)...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja sam ovu pricu o topologijama vec nekoliko puta razresavao i pokusavao nekome ko nije tehnicki potkovan da prenesem na najilustrativniji nacin .zadnji put kad se to desilo , korisnik mojih objasnjenja je cvrcnuo u psihozu , i poceo da izmislja stvari na racun DIY-era ....... i u velikoj meri ogadio jedan do tada trpljiv forum :buehehe:da ti prosto kazem - sve su to djunte sa puno snage , koje nemaju veze sa SE pojacalima ....... koja po defaultu ne mogu imati puno snage i jesu full u A klasielem - sve su to PP pojacala , slicnih karakteristika i slicnih principa u podsklopovima F5 posebno mozes da posmatras kao PP varijetet koji je napravljenda najvecim delom radi u A klasi - i napravljen je veoma pametno minimalisticki , sa jednim posebnim twistom u celoj prici ... i samo ga taj detalj razlikuje od gomile slicnih pojacala ......ajd da skratimo pitaj za neko pojacalo - da li je ( po nekome ) bolje od nekog drugog pojacala ..... ali nemoj da me teras (ili bilo kog drugog ) da ti iznoi tehnicke razlike koje ti ionako ne bi nista znacile , s obzirom na kolicinu predmetnog znanjaisto tako - jednog dana - ja mogu da te pitam - sa stanovista tvog znanja - koji Noktu-a vent da uzmem sa stanovista i buke i manjeg talozenja prasine na kolo ....... ali te necu pitati mnogo zasto si mi preporucio jedan od dva .... jer nisam vise u fazonu dinamike fluida .......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta ne valja rešenju za DC offset?

Vise stvari. Najvaznija je da se uz malo truda moze izbeci ulazni kond ali ne ako na bazu ulaznog tranzistora namerno dovodimo DC napon kako bi na izlazu imali 0V DC.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ZM,OK, ti i dalje smatras F5 dobrim resenjem za vecinu primena?Sta bi, da za trenutakk ostavimo F5 po strani, bilo dobro, a ekonomski prihvatljivo resenje za pogon neke kutije tipa Dynadio Audience 72 i slicno.Samo nemoj da mi pominjes Electrocompaniet, Moon i Sim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Faber,Pošto si rekao da se F5 stavi u stranu, dodao bih koju, onako, laički...Sipi je pravio svoju verziju Cirklotrona, u izvedbi sa OP-om, na osnovu onoga što sam pročitao i saznao o toj konstrukciji, počeo sam da pravim svoju izvedbu sa dostupnijim mosfetima na izlazu ali umesto OP sam insistirao na cevkama (svaka budala ima svoje razloge da bude posebna, pa tako i ja :)), elem, apropo svega već napisanog, pročitaj napisano u temi: http://www.diyaudio.rs/topic/883-lateral-mosfets-susy-circlotron/ pa uzmi i ovo u obzir kao potencijalno zanimljiv projekat. Moja varijanta je daleko od gotovog iz nekih čisto tehničkih razloga oko uređivanja potkrovlja koje će jednog dana, ipak završeno i služiti kao slušaonica od oko 60+ m2...Međutim, ne znam koliko si pratio ili nisi, bacio sam gomilu para na pojačala a potom ih prodavao i poklanjao dok nisam došao do pojačala koje može da se pošteno izbori sa elektrostaticima koje imam. F5, uz Quad 405(i varijeteti - klonovi) je bilo jedino pojačalo koje se sa ovim mrcinama pošteno izborilo i nateralo ih da membrane prokrvare. Dobro, nekada su bubne opne počele da krvare malo ranije, ali se sposobnost pojačala da se nosi sa bilo kakvim opterećenjem dokazivalo u svakom mogućem aranžmanu. To što ja nisam elektroničar i što ponekad zabrljam ponešto, sasvim je druga priča. Šta god bude konačna odluka, želim da to bude upravo ono što si želeo i tražio. Pošteno sagrađen F5 siguran sam, jeste jedan od najboljih kandidata da ti odradi posao. Kad kažem pošteno sagrađen, onda je jasno da ja ne nudim ovde ništa osim pozitivnog ličnog iskustva sa slušanjem i upotrebom istih. O gradnji, ne bih :angel0:PS. Crescendo iz Elektora je pojačalo koje bih najradije ovde ispljuvao, ali nije lepo to činiti. Pre dvadesetak godina kada se pojavilo, radio sam kod jednog servisera koji je radio i ozvučenja po lokalima itd. Mislim da sam nekoliko meseci radio na popravkama crescenda koji su konstantno pravili ugljene smotuljke od zavojnica, ali ne zbog snage, več problema koji su dovodili pojačala u stanje oscilovanja. Inače dotični majstor se i dan danas smatra ekspertom, i siguran sam da je to tako. Kada on nije mogao da shvati zašto se sve to dešava, poludeo je i pobacao sve, iskopirao mosfet pojačalo iz Conrada i ugradio ga, ja mislim da ta pojačala i dan danas rade...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Stein,kako sam stariji, sve vise nekako stvari posmatram fatalisticki, u stilu sudjeno je ili nije... Maktub - sto kazu u severnoj Africi.Pricu o F5 stavljam u stranu posle onog neuspesnog pokusaja da mi se sastavi - katastrofa.O Quad-u ne znam sta da mislim. Taj 405 je definitivno veoma kontroverzno pojacalo. Prednost mu je sto moze povoljno da se nadje. Gox sa HF foruma je na Audioberzi prodavao jedan komad za 160 Evra, sa uradjenim "higijenskim radovima" (RCA input, pristojni speaker binding posts).S druge strane je pitanje zvuka. Moj serviser uvek kaze da je to odlicno gitarsko pojacalo - dobri srednji, slabi visoki i bas. Definitivno nije izbor za svakoga...U par navrata sam razmisljao da ga kupim, makar da stoji, ali nisam pametan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ZM,

OK, ti i dalje smatras F5 dobrim resenjem za vecinu primena?

Sta bi, da za trenutakk ostavimo F5 po strani, bilo dobro, a ekonomski prihvatljivo resenje za pogon neke kutije tipa

Dynadio Audience 72 i slicno.

Samo nemoj da mi pominjes Electrocompaniet, Moon i Sim.

Veruj mi da neće :my2cents:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Stein,kako sam stariji, sve vise nekako stvari posmatram fatalisticki, u stilu sudjeno je ili nije... Maktub - sto kazu u severnoj Africi.Pricu o F5 stavljam u stranu posle onog neuspesnog pokusaja da mi se sastavi - katastrofa.O Quad-u ne znam sta da mislim. Taj 405 je definitivno veoma kontroverzno pojacalo. Prednost mu je sto moze povoljno da se nadje. Gox sa HF foruma je na Audioberzi prodavao jedan komad za 160 Evra, sa uradjenim "higijenskim radovima" (RCA input, pristojni speaker binding posts).S druge strane je pitanje zvuka. Moj serviser uvek kaze da je to odlicno gitarsko pojacalo - dobri srednji, slabi visoki i bas. Definitivno nije izbor za svakoga...U par navrata sam razmisljao da ga kupim, makar da stoji, ali nisam pametan.

Zašto ne probati Borin DoGCmk3 ili DoGC-H. Prema gore napisanom, to bi moglo biti riješenje za tebe.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošteno sagrađen F5 siguran sam, jeste jedan od najboljih kandidata da ti odradi posao.

+1

Kad kažem pošteno sagrađen, onda je jasno da ja ne nudim ovde ništa osim pozitivnog ličnog iskustva sa slušanjem i upotrebom istih. O gradnji, ne bih :angel0:

Nenamerne manjkavosti nisu bile prepreka @Sipi-ju da ih reši i da ga, i dalje, kod mene, koristi kao etalon... No, njemu prepuštam da o tome piše, ja sam, samo, glupi korisnik... Let bygones be bygones... Važna su, samo, ta positive-na iskustva i Vaša i moja...

@Stein,kako sam stariji, sve vise nekako stvari posmatram fatalisticki, u stilu sudjeno je ili nije... Maktub - sto kazu u severnoj Africi.Pricu o F5 stavljam u stranu posle onog neuspesnog pokusaja da mi se sastavi - katastrofa.

Da je želja za pravljenjem F5 bila dovoljno jaka, makar blizu one koju sam ja imao u vezi F3, Vi biste ga, do sada, već, slušali... No...(Biću off-line sledećih ~30 dana, da ne pomislite da neću da odgovorim na moguće odgovore na ovu poruku...)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Stein,kako sam stariji, sve vise nekako stvari posmatram fatalisticki, u stilu sudjeno je ili nije... Maktub - sto kazu u severnoj Africi.Pricu o F5 stavljam u stranu posle onog neuspesnog pokusaja da mi se sastavi - katastrofa.O Quad-u ne znam sta da mislim. Taj 405 je definitivno veoma kontroverzno pojacalo. ...sec...

Ne znam detalje o problemima sa tvojim F5, ali svi problemi koji su postojali sa mojim su bili samo moja greška. Dakle, ako se pošteno osmisli gde, šta i kako, ne može se desiti nikakav problem. Štaviše, spadam u kategoriju diyera koji jednostavno nisu spremni da za neki "sveopšteprihvaćeno" kvalitetniji deo elektronike plaćam ekstra. Dakle, sve delove sam kupio direktno iz fioke u prodavnici u kojoj jednostavno ne postoje specijalno dobre komponente, sve je kupovano i uvezeno na bazi najbolje moguće nabavne cene. Dakle, osim malih JFeta koje sam pribavio od kolege nam Impulsa u uparenim setovima, sve ostalo je rezultat kupovine po sistemu zagrabi šakom, izbroji koliko treba, plati i nosi. Samo sklapanje i podešavanje mi je uteralo strah u kosti jer sam se uvek bojao eksplodiranja komponenti u lice. Tu sam recimo, bio malo sporiji i oprezniji, ali se sve odvijalo kao podmazano. Bez ijednog problema. Da imam malo više vremena da počistim groblje na stolu, sastavio bih onaj prvi F5 sa Borkovom pločicom, čisto da dokažem da je istina sve što sam ovde napisao... Što se Quada 405 tiče, tu je priča malo komplikovanija. Fabrički, mislim da je u pitanju groblje delova gde su svakom novom dodatnom popravkom zapravo krpili rupe na koritu koje su loše sastavili a samo su dodavali delove i dodavali... To je kao da se ubodeš trnom u nogu, i umesto da trn izvadiš, a ti namotavaš sve nove i nove slojeve zavoja i piješ sve više i više lekova protiv bolova, infekcija...Quad405 je dobar koncept. Da bi taj koncept bio i dobro pojačalo, treba ga protresti i izbaciti gomilu delova, a neke delove zameniti nekim delovima koji mnogo bolje rade posao na tom mestu. Opet, ne pričam o skupljim delovima...Evo, čisto primera radi, šta je ABC za dobar Quad 405 u repliciranoj izvedbi...1. dorađena šema (vidi pod 6.)2. izbaciti zaštitu/blokadu prekomerne struje (BDY77 je u današnjim terminima čist BS u toj konfiguraciji)3. Staviti pošten trafo4. staviti poštenu sekciju za filtraciju5. staviti adekvatne izlazne tranzistore (MJ15003 je kudikamo bolji od većine, a danas je izbor mnogo bolji nego kada sam ja to radio naveliko pa može da se bira)6. Verzija sa dva induktiviteta (3uH i 22uH, a ne verzija sa 2x3uH i 6.9uH!)7. Soltanus radi izvedbu po svim gore navedenim principima, s tim, da na bazu tranzistora gde se dovodi signal sa OP-a dovodi signal sa SRPP sekcije, a originalni ulazni deo (ulazne tačke) kratko prespoji. Pojačala prodaje za 1200€ i koliko znam, ostavio je posao, batalio izigravanje sluge nekom drugom i postao po treći put tata a živi i izdržava porodicu od gradnje tih pojačala i elektrostatika. Mora da nešto od toga valja, jer ne verujem da bi bilo ko išta kupovao po tim cenama da ne valja.i recimo da imam neku dokumentaciju koja je mnogo puta korištena za ovaj posao i da ljudi kojima sam ovo radio a ponekad se sretnemo, i dan danas koriste ta pojačala bez ijednog problema...Na žalost, neke stvari ne mogu ili ne želim da iznosim javno jer bi to bilo direktno narušavanje poslovnih tajni prijatelja pod tačkom br7. Međutim, navedeno je dovoljno dobra argumentacija da se razume šta sam mislio reći kada sam spomenuo Quad 405. Suština je da 405-ica ima odlično zamišljenu koncepciju, problemi nastaju samo kod loše implementacije. O tome sam učio nešto kasnije, sa nekim tamo izvedbama F5...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hm,nisam zeleo da detaljno opisujem probleme sa F5, ali posto vidim da su pogresno shvaceni da ih i opisem...Jednostavno, hteo sam da imam F5 koji i tehnicki i estetski odgovara mojim zeljama, a da se pri tome uklopi u neki budget - to je prvi veci takav projekat u koji ulazim.Napravljena je prilika da se F5 ugradi u kutiju koju sam vec ranije pripremio za tako nesto, a koja je vizuelno dosta slicna Hafler-u 220 - upravo ono sto sam vizuelno hteo da postignem.Ideja je bila da ja otkupim zvucnike koji stizu iz USA, a da ih ja dam coveku kao nadoknadu za konstrukciju F5 i ugradjivanje pojacala u moju kutiju.Zvucnici su stigli unisteni i kombinacija da imam F5 vizuelno i tehnicki uradjen kako ja to hocu je propala.Posle nisam ni pokusavao...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napravljena je prilika da se F5 ugradi u kutiju koju sam vec ranije pripremio za tako nesto, a koja je vizuelno dosta slicna Hafler-u 220 - upravo ono sto sam vizuelno hteo da postignem.Posle nisam ni pokusavao...

Не губи наду, смислићемо нешто!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...