Jump to content

(HT)PC vs CD


zdrawcke

Preporučeni Komentari

Kakvo je misljenje cenjenog foruma oko sledeceg: da li PC koji svira lossless format kroz high end DAC moze da konkurise high end transportu kroz isti/slican DAC? Pretpostavka je, naravno, da je dati lossless file napravljen kako treba, bit na bit kroz EAC. Nagluv sam za te razlike pa moram da se raspitujemPostavljena slika

Trenutno nemam nikakav transport i koristim HTPC-> Diyeden DAC sa eBay. Negde u podrumu mi chuchi i DDDAC, sa paucima kapitalcima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 21
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Nagluv sam za te razlike pa moram da se raspitujem

Nema tu mnogo da se misli - ako si nagluv za te razlike, svejedno ti je i boli te...Ako nisi nagluv, probas i jedno i drugo pa izaberes ono sto za tebe bolje svira. Sta te se tice ako ja kazem da je suprotno bolje?!Tehnicki gledano, za mene je PC superiorniji jer citanje sa harda je "ili je procitao ili nije". Sigurno tu ima jos gomila tehnickih zackoljica, ali nemam vremena da se zmajavam sa time. Ponekad nije lose potrositi malo vremena i na slusanje muzike. A kada ti dosadi muzika, pogledaj moj potpis. Eto jos jedne ideje kako da se utepa visak vremena... :angel0:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako nisi nagluv, probas i jedno i drugo pa izaberes ono sto za tebe bolje svira. Sta te se tice ako ja kazem da je suprotno bolje?!

A kada ti dosadi muzika, pogledaj moj potpis. Eto jos jedne ideje kako da se utepa visak vremena... :angel0:

Probao bih ja, ali nemam gde Postavljena slika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je u vecini slucajeva CD transport bolji. Postoje dobri HDD-based sistemi, tipa Naim NDX, ali oni kostaju mnogo.Obican PC nije nuzno na tom nivou. Da bi se doveo na taj nivo potrebno je oho-ho...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je u vecini slucajeva CD transport bolji. Postoje dobri HDD-based sistemi, tipa Naim NDX, ali oni kostaju mnogo.Obican PC nije nuzno na tom nivou. Da bi se doveo na taj nivo potrebno je oho-ho...

Ne bih se bas slozio <_<Kod mene Cd transport nema sta da trazi pored Squeezea+PC
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Nesko,nijedna sprava koju si naveo nije CD transport.To su CD plejeri koji imaju digitalni izlaz.Ja govorim o dedicated transportu, koji, uzgred budi receno, i takav, bez DAC-ova, kosta znatno vise od CD plejera koje si naveo.Takodje, pitanje se odnosilo na PC, a ne na Touch (kome i ne treba PC da bi radio).Ne sumnjam uopste da Touch radi bolje od mnogih CD plejera, uostalom, Clash II na Hi-Fi forumu izveden je uz Touch kao jedini izvor.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da se vratimo originalnom pitanju:

... da li PC koji svira lossless format kroz high end DAC moze da konkurise high end transportu kroz isti/slican DAC? ...

Ogovor: I te kako moze.Naravno, ako mislis da sa (HT)PC-om jos i gledas filmove i setas po internetu i slusas radio i sluzi da bacis pogled ko je na ulaznim vratima i proverava temperaturu hrane u frizideru i ..., onda je koleza Faber u pravu - nece mogne. Kod mene je kao transport jedno vreme sluzio 'Teac' VRDS-10. Ako to nije dobar transport, ne znam sta jeste. I on je izbacen jer nema svrhu: namenski slozen (ili kupljen, ako ti ne lezi hardverisanje :D ) PC, sa vrhunskim DAC-om na izlazu je 'way to go'. Da ponovim jer bojim se nastace (onolika) rasprava, nije bas samo 'kupi PC i eto vrhunske sprave'. Niposto! Probrane komponente, pasivno (skupo) hladjenje i sto cistije napajanje su obaveza pa onda izbor plejera, podesavanja itd. itd.:my2cents::drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da se vratimo originalnom pitanju:

Ogovor: I te kako moze.

Naravno, ako mislis da sa (HT)PC-om jos i gledas filmove i setas po internetu i slusas radio i sluzi da bacis pogled

ko je na ulaznim vratima i proverava temperaturu hrane u frizideru i ..., onda je koleza Faber u pravu - nece mogne.

Kod mene je kao transport jedno vreme sluzio 'Teac' VRDS-10. Ako to nije dobar transport, ne znam sta jeste. I on je izbacen

jer nema svrhu: namenski slozen (ili kupljen, ako ti ne lezi hardverisanje :D ) PC, sa vrhunskim DAC-om na izlazu je 'way to go'.

Da ponovim jer bojim se nastace (onolika) rasprava, nije bas samo 'kupi PC i eto vrhunske sprave'. Niposto!

Probrane komponente, pasivno (skupo) hladjenje i sto cistije napajanje su obaveza pa onda izbor plejera, podesavanja itd. itd.

:my2cents:

:drinks:

Po nekim mojim shvatanjima, nesto mi se cini da je potpuno nepotrebno ulagati pare u CD player ili transport, ako vec postoji PC. E sad, mozda neko ima veliku kolekciju CD-ova a mrzi ga da ripuje...

Mislim cak da je i bilo koji pristojan PC koji ima opticki SPDIF dovoljan, ako je dovoljno daleko od DAC-a. Cemu probrane komponente, pasivno hladjenje i cisto napajanje, kad meni DAC stoji 5 metara dalje, povezan samo optikom? Takodje nisam primetio razliku u zvuku sta god radio na njemu...Dodushe, ne mogu da kazem da komponente nisu probrane, ali zaista nista spektakularno.

U medjuvremenu je postavljen ovaj setup za dnevnu: Linksys NAS + Zotac ION ITX-E HTPC sa XBMC Live i sa eksternim power brick-om, povezan optikom na Diyeden DAC.Postavljena slika

U garazi je NAS > PC -> optika-> Zero DAC -> Pluto

Nego, vidim na sve strane ljudi i dalje gaje egzoticne transporte/cd plejere, pa reko' da priupitam da nisam nesto propustio...Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Nik,potpuno se slazem. Znaci, imas jedno napajanje za prljave potrosace (HDD, ventilatori), a drugo za ostalo, kao sto je Ozzy radio. A jos bolje pasivno hladjenje. A oba napajanja posebno kvalitetno izvedena, a po mogucstvu da nisu PC napajanja, nego "prava", kao sto je Fixxxer radio za SB i TA. To je samo, brat-bratu 200 Evra.Onda posebna ploca, itd.Pa dobar S/PDIF konvertor, na primer, 200-400 Evra.Kad se skupi, to je ozbiljna suma, nije nikakva igracka u "Hi-Fi" kucistu. Ko je spreman da toliko investira, sigurno ce imati masinu koja predstavlja dobar izvor...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma kakvi loseless formati... :blackeye: samo pun originalni format, kako je i snimljeno od strane autora...i dobar player na primer foobar ili slicnoa za presnimavanje EACredosled je sledeci a testiran je potpuno isti materijal prasnimljen sa origialnog cd-ai nepotrebno je reci da je bila ista oprema za reprodukciju.1. flash memorija usb2. HD3. opticki CD :policajac4:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

CD, HDD i USB su pustani sa istog uredjaja?Da li necim meren jitter pri reprodukciji preko USB-a?

Da li iko živ čuje taj jitter ? :Viannen_loungelizard: Bilo koji izvor da je u pitanju?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oprema za merenje jitter-a, je visestruko skuplja od cak i natprosecnog celokupnog sistemaa i potrebno je specificno znanje, da bi ta merenja bila validna i verodostojna...to nije kao ono uzmes voltmetar i izmeris.... :character13: poenta testa je bila da se utvrdi da li i koliko ostali sistemi pored elektonskog uticu na zvuki pobedio je medijum sa najjednostavniji skupom sistema1. samo elektronski, memory chip2. elektonski + mehanicki HD3 elektronski + mehanicki + opticki CD.zakljucak: CD leti napolje, HD privremeni source audio informacijaa prspektiva flash HD kao izvor kada uskoro budu dostupni veci memorijski formati po nizoj ceni... :lightbulb: HD i dalje kao back-up. :popcorn:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oprema za merenje jitter-a, je visestruko skuplja od cak i natprosecnog celokupnog sistemaa i potrebno je specificno znanje, da bi ta merenja bila validna i verodostojna...

Jasno, zato je i teren jittera kao na slici. Btw, kada sam prijatelju, inace elektronicaru po zanimanju, pre dve decenije pricao da ce jednog dana umesto kaseta da se koriste memorije za snimanje muzike, covek je umro od smeha...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa dabas kao na slicici... :lightbulb:memorije nemaju komplikovane mehanicke sinhronizacijekao ostali izvori...HD rucke sa magnetnim citacima, rotacija discova, jos ako su podaci razbacani i ako ima i drugih tipova podataka na discu...kod optickih medijuma ista pesma, laseri na pokretnim ruckama itd...ali svi sistemi imaju nesto zajednicko, svi imaju buffere i to na vise mesta.na primer u samom dac chipu postoji memorijski buffer koji primi prvo data za levi kanal,cuva ga u memoriji, ceka na Right latch, zatim primi desni kanal, pa tek ondasalje na konverziju (I2S sistem kod starijih konvertera...)uskladjenost brzine punjenja i praznjenja buffera je kriticna tacka..to je samo prijem digitalnih podatakasledeca stanica je prevodjenje na neki od standarda za digital audio na primr I2S itd...i tu nastaje problem...vecina uredjaja posle I2S ili nekog drugog formataradi dodatnu transmisiju u SPDIF signal...a konverteri po pravilu primaju SPDIF pa u toku prijema receiver rekonstruise master clockuglavnom preko PLL.Da bi posle toga receiver ponovo izbacio digitalni format recimo I2S... Pa dalje na dac.I sve to samo zbog toga da bi bio samo jedan interkonect kabl :connie_nutzo: katastrofasa konja na magarca :character13:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve nesto razmisljam kako li posle ovakvih nalaza spavaju proizvodjaci tipa Goldmund-a i ostalih...Jitter cuje vecina ljudi, samo ne moze da kaze da je to on, kao sto ne moze da kaze ni da im smeta 5 harmonik, ili THD.@ZZZ,koji je uredjaj to sve bese reprodukovao? U kom sistemu se sve to desavalo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...