Jump to content

PC DIY NAPAJANJE.


Mikorist

Preporučeni Komentari

Daklem posto se svi slazemo da je dobro i stabilno napajanje,uslov za dobar rad racunara - resih se za ovakav topik....Jer sta nam svima vredi da imamo gomilu ovakvih crknutih:post-1-1245855880_thumb.jpgAko ne mozemo sve da sastavimo kako jeste a videcete na slici ispodzahtevnost projekta - mozemo i da prepravljamo nasa postojecanapajanja do savrsenstva...Meni pogotovo treba izuzetno dobro - zbog moje zvucne karte,koje se ne odricem - jer sto bolje napajanje na njoj imam to boljizvuk na izlazu pravi...Ovo je potpuno otvorena i konstruktivna rasprava o naponima na kompu i svi predlozi su dobrodosli....Evo za pocetak sta jedno ATX napajanje na izlazu treba da ima:post-1-1245856027_thumb.gifSta mislite ????

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 11
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Najcesce crkava dupla dioda na sekundaru. To se lako zameni i napajanje dalje sljaka. Popravio sam tako gomilu veliku kao u prvom postu.Sledeci kvar koji se javlja je kod starijih napajanja, izduvaju elektroliti na sekundaru sto je i logicno jer se najvise greju i rade na visokoj frekvenciji pa moraju biti kvalitetni.Sledeci problem koji se javlja je crkava ulaznih kondova, sto je jako retko, samo u slucaju povecanog mreznog napona.Resenja: za crkavanje diode na sekundaru stavio bih veci hladnjak i srednju nogicu provukao kroz ferit ako vec nema na njoj. Mislim da bi dobar mrezni filter malo usporio spiceve iz mreze a tako i sacuvao tu diodu.Kondovi na sekundaru bi naravno trebali biti ultra low ESR a ako su uz to i konduktive polimer, mislim da bi resili cdkavanje.Problem ulaznih kondova mislim da bi se takodje resio sa ulaznim filterom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sledeca stvar koja bi trebala da se uradi na napajanju je da se iceku prorezi za hladjenj u limu i da se stavi resetka napravljena od zaobljenih zica. takve vec postoje da se kupe za ventilatore. Ovim se smanjuje buka prolaska vazduha kroz napajanje. Stavljanje tihog ventilatora bi to dodatno popravilo.Ostaje problem regulacije napona, jer jeftina napajanja rade regulaciju samo po jednom naponu, dok ostali naponi menjaju vrednostu u zavisnosti od opterecenja. Ovo se ne moze u DIY varijanti popraviti jer je konstrukcijski odredjeno namotajima trafoa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

to se tebi malko cini, znas.10 iljada mikro nema neko poboljsanje tacnije nikakvo jer se radi o 50-80 kiloherca i brzim ispravljacicama i prigusnica (prsten) je vazniji baja u prici od izlaznih sega-mega kondova.uzgred ako je ona gomila na prvoj slici tvoja i ako ti smeta, javi se, tu felu odonosimo besplatno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trenutno imam 10.000uF/16V izmedju +5V i mase , drugi takav izmedju +12V i mase.Mnogo manji sum se cuje kroz audio karticu a i bolji je zvuk.

Evo neka ovo bude moj doprinos za tvoje napajanje, pa dodaj malo na 5v i 3.3v valjda ce se cuti malkobolje :rofl:

post-79-12459546534297_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

uzgred ako je ona gomila na prvoj slici tvoja i ako ti smeta, javi se, tu felu odonosimo besplatno.

Dobrovoljno se javljam da pomognem guji u prenosenju pomenutog,al uz 1-99% moje.Uzgred kad vec pominjemo prepravke doticnih napajanja,jel nekom palo na pamet da izvlaci 300-400v iz njih.Ne tako davno,uz dodavanje paralelno sekundaru sekundar istovetnog tafoa kod koga sam primar premotao na 300v praznog hoda i uz opterecenje po grani +5v od nekih 50w uspeo sam da upalim sijalicu od 100w/230v i to je radilo dosta stabilno.Dalje sam nastavio sa ceprkanjem i menjanjem elektronike,ali bez osciloskopa i uz obavezan prasak kad nesto predvidis pa je ponestalo materijala za dalji rad.Postoje neki nacrti da se koriste uz,doradu za ampove sa napajanjima do +/-50v 1kw, ali se nesto nema vremena a i ljudi poceli da bacaju NS napajanja,bez ong treba li ti.Najbitnije je koliko sam uklavirio TL494,ostalo su finese
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...