Jump to content

Kako doživljavate muziku ???


Preporučeni Komentari

Post gospodina Dejana ...

Dozvolite mi da malo razmisljam na ovu temu ....Dozivljavanje (kao i pravljenje) muzike je dosta slozen unutrasnji proces. Taj unutrasnji proces je slozen zbog toga sto na dozivljavanje muzike utice puno faktora: kulturno nasledje, obrazovanje, nekakav opste psiholoski, individualni, sklop svakog pojedinca, trenutno rapsolozenje, .... itd.itd. Sa druge strane, postoji i spoljasnji stimulans - ono sto slusamo kada muzika dopire spolja. Postoje ljudi kod kojih je taj unutrasnji proces dozivljavanja izrazeniji i kojima nije toliko potreban spoljasnji stimulans da bi muziku mogli da dozive. Bethoven je verovatno jedan od ekstremnih primera za to. On je bio covek koji je muziku nosio u sebi, jer je zbog svoje gluvoce spoljasnji stimulans bio prakticno sveden kod njega na nulu. Postoje medjutim i ljudi kojima je potreban taj spoljasnji stimulans ... kojima je potrebno da "cuju" muziku, da bi mogli da je dozive. Ta granica izmedju unutrasnjeg i spoljasnjeg je individualna i prilicno je nejasna. Mislim takodje da ova granica nema nikakav vrednosni karakter - ona samo ukazuje na kompleksnost dozivljavanja muzike (ovim hocu da kazem da oni koji "nose muziku u sebi" nisu "bolji" od onih drugih i obrnuto).HiFi je sredstvo da se muzika, stvorena spolja, kvalitetnije prenese do slusaoca. U kojoj meri je potrebno imati izuzetno kvalitetan sistem za to, opet zavisi od slusaoca - u kojoj meri taj spoljasnji stimulans igra vaznu ulogu u dozivljavanju muzike. Velika vecina muzicara (ovo je neki moj povrsni utisak) - znaci ljudi koji se profesionalno bave muzikom - nemaju gotovo nikakav odnos prema HiFi. Niti smatraju da je kvalitet reprodukcija muzike uopste bitna stvar. Muzika za njih nije klasa A, srebrni kablovi, lampe ili tranzistori .... muzika je nesto sasvim drugo i po njihovom misljenju nesto mnogo uzbudljivije i vrednije. Pravi razlog takvom stavu lezi verovatno u cinjenici da skolovani muzicari imaju svoj sistem predstavljanja muzike, u kom se krecu i pomocu koga komuniciraju: notni sistem.Ako se stvari ovako postave, kako sam ja to upravo uradio, ispostavlja se da je HiFi prilicno nebitna stvar u procesu dozivljavanja muzike. I ja verujem da on to i jeste .... Bavljenje HiFi-jem kao hobijem, medjutim jeste nesto sasvim drugo. Njegova smislenost u tom kontekstu je opet individualna stvar i ne razlikuje se puno od pecanja, igranja bilijara, ili neceg treceg.

http://www.hifi-forumi.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=18735&p=278737#p278737Za sada možda najkompletnije mišljenje o muzici i svetu Hi-Fi-ja koje sam pročitao. Dotakao se lepo stvaralaca, preko slušalaca do Hi-Fi-ja i na kraju i do tehnofila. Svi smo mi ovde jer volimo muziku. Da nije tako (što kaže brat Lakedemon :buehehe: ) mogli smo i da skupljamo markice umesto uređaja i CD-ova (bar je jeftinije). Hajde da vidimo na koji način vi doživljavate muziku. Par puta sam, upoznajući ljude sa ovog i onog foruma, imao priliku da se debelo porazmislim o celoj priči. Bilo je tu baš ekstrema. Situacija gde je sistem od 400-500 evra bio slušan svaki dan kao i to da je po koji sistem od više hiljada evra (neću reći koliko da se ne prepoznaju :cheers: ) bio uključivan tek ponekada. Naravno mislim da se ni iz toga ne mogu izvesti neki zaključci. Možda baš taj koji stigne tek ponekad da uključi sistem uživa mnogo više jer ga retko koristi (mora se nešto raditi da bi se ozbiljniji novac zaradio). Neko neobavezno slušanje muzike kod mene je uobičajeno, dok kod dosta ljudi videh da se spremaju kao na put kada treba da izdvoje nekoliko sati za muziku. Naravno bilo je i nekoliko ljudi koje sam upoznao usput, kojih nema na forumima i uglavnom su oni najzagriženiji slušaoci sa najboljim sistemima. Kako je vi doživljavate ??? Kolika vam je dnevna/nedeljna doza ??? Koliko se sistem koristi u odnosu na to koliko je plaćen kao i da li je to uopšte vama bitno??? Obratite pažnju na treći pasus i prokomentarišite malo. Baš me zanima šta imate da kažete :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 17
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

kad si mali slusas sve sto vole mladipa si malo stariji - pa slusas ono sto mislis da volis , al' to je i dalje ono sto vole mladipa se uvatis fifija i upadnes u sve zamke ( pored one normalne - Clapton ili Page )onda ostaris pa te boli uvo i da komentarisesmeni svejedno na cemu slusam , bitno da slusam , stalno .a i svejedno mi ko sta i kako slusa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kad si mali slusas sve sto vole mladi

pa si malo stariji - pa slusas ono sto mislis da volis , al' to je i dalje ono sto vole mladi

pa se uvatis fifija i upadnes u sve zamke ( pored one normalne - Clapton ili Page )

onda ostaris pa te boli uvo i da komentarises

meni svejedno na cemu slusam , bitno da slusam , stalno .

a i svejedno mi ko sta i kako slusa

Nisi baš potpuno iskren jel da :cheers: ??? Zato imaš RCA koaksijalne 15-ice i sada još i Lorenz koaksijalne 12-ice, a kako možemo zaboraviti i Tesla 15-ice koje loviš zajedno sa Iskra 15-icama koje si nalovio (to je ono za šta ja znam, ko zna šta još imaš da ne znam) :buehehe: Dakle ustanovili smo da je bitno na čemu slušaš, a poenta i jeste da se sluša stalno (po mom, a vidim i tvom mišljenju) :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:buehehe: naslusao sam se ja muzike i na jednousnom Skype headsetu nema veze sta imas oko usiju , bitno je ono izmedjuto ti je i predugacka ( sila primera ) i mnogo kratka prica ( po smislu) .ili volis muziku , ili si mudroser mudroser moze da voli muziku , ali dok god je mudroser , ne voli je dovoljno , no se bavi zamajavanjima
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa baš to između ušiju ti (valjda) govori da to može bolje da se čuje pa tražiš i bolji amp/zvučnike/you name it. Da nema toga između ušiju, bilo bi ti zaista svejedno na čemu slušaš :cheers: . Problem je što nema jasno određene granice kada je mudroseranje preuzelo primat slušanju. I ja na poslu slušam muziku na Genius slušalicama koje su Skype certified (što će reći da krešte ubi bože :buehehe: ). Ja ih ne pojačavam da ne ogluvim, a kupio sam ih da ne čujem kolege :cheers: i da mogu bolje da se koncentrišem na posao. Kada bi me neko osudio na takav zvuk doživotno, osećao bih se kao da sam delimično ogluveo. Ne znam da li bih prestao da slušam muziku, ali sam siguran da bi mi se u najmanju ruku muzički sadržaj koji vrtim, promenio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nisam negativno konotirao licnu potragu za boljim zvukom i dozivljajem muzike , no generalnu pricu po svim fifi okupljalistima ;znas i sam na cega to u velikom broju slucajeva ispadne

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nisam negativno konotirao licnu potragu za boljim zvukom i dozivljajem muzike , no generalnu pricu po svim fifi okupljalistima ;

znas i sam na cega to u velikom broju slucajeva ispadne

Sve mi je savršeno jasno. Nije ni meni do mudroseranja. Ovde je druga ekipa. Kao što onaj ko proizvodi violinu ne mora obavezno biti virtuoz na istoj, zanima me kako ljudi koji prave vrhunske uređaje doživljavaju muziku ? Šta za njih znači i kako je slušaju ? Čitam temu u kojoj je Sipi probao neke tranzistore i napravio pojačalce za slušalice pa sam se nešto zapitao... Da li pored toliko različitih uređaja i toliko muzike ikada dosadi ili se uredno, kada se dođe sa posla, pusti muzika na svom sistemu :buehehe:

Činjenica je da kompozitori i konzumenti njihove muzike ne doživljavaju muziku na isti način. Zanima me da li je to slučaj i sa ljudima koji uređaje prave i nas koji ih koristimo ???

EDIT: Molim samo da me se ne shvati pogrešno, zbog četvrte rečenice u ovom postu. Nisam mislio da neko ko pravi pojačala i prerađuje izvore ne zna dovoljno o muzici, baš NAPROTIV. Pitanje je bilo postavljeno tako da se može videti pogled iz vaše, stručnije perspektive. Ja sam tek ušao u pravljenje zvučnih kutija pre koju godinu i znam da mi se poimanje dobrog zvuka dosta promenilo od tada. Da li na bolje ili na gore, reći će ljudi koji budu poslušali neke kutije koje ću ja napraviti (ne po nekom planu, već od A do Š).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mislim da je to ipak tesko generalizovati ;

samo jedna paralela - pored emocionalne dimenzije , dozivljaj muzike moze da se desava paralelno i na racionalnom planu - pitaj bilo kog muzicara - kad prepozna zanimljivu i inventivnu figuru , ciji bi "zanatski" smisao i sadrzaj promakao obicnom slusaocu ....

isto tako - vazi i za klasicnu i za jazz muziku - sto bolje poznajes opus/zanr otvaraju se sve noviji slojevi naraspolaganju - sve vise detalja i cinjenica koje mogu da donesu zadovoljstvo/dozivljaj

analogija - MotoGP (ili F1 , ko voli ) - sto vise tehnickih i ostalih detalja znas , sve je veca zabava pratiti .

uostalom - meni se retko kad desi da neki uredjaj (sad pricamo o ovoj zanatskoj strani) mogu iole ozbiljno da ocenim za manje od nedelju dana ;

prikopcam i slusam muziku ; posle 7 dana stekne se utisak , iracinalni sadrzaj lako predje u racionalni

edit:

ma pusti Sipija - on nema pojma :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...Čitam temu u kojoj je Sipi probao neke tranzistore i napravio pojačalce za slušalice pa sam se nešto zapitao... Da li pored toliko različitih uređaja i toliko muzike ikada dosadi ...

Pa celo zezanje i jeste zbog muzike - da mi je samo do elektronike, RF je zabavnija od audio-elektronike...Nije stvar da li je neko muzicar ili nije - i ja sam poceo svirajuci - prvo pojacalo sam napravio za klavijature, ne za hi-fi.Fora je samo u tome sto najvecem broju ljudi ne smeta to sto se iz zvucnika muzika ne cuje onako dobro kao kad se slusa direktno iz instrumenata (akusticnih).Za vecinu ljudi muzika je melodija, ritam, eventualno stihovi i aranzman a za kvalitet reprodukcije - dovoljno je da ne krci...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja dozivljaj muzike mogu da uporedim sa drugom situacijom. Pitanje je bilo da li dodjemo kuci i slusamo muziku? Retko jer stalno nesto ima da se radi pa malo vremena ostaje za muziku a i kad ostane onda to bude kasno uvece kada vec vlada tisina propisana kucnim redom i ne moze da se slusa.Kao elektronicar koji stalno nesto isprobava ne mogu da zamislim da dugo godina slusam isti sistem. Nesto me unutar vuce na menjanje. Da bi uzivao u necemu moras to da dozivis na razne nacine i onda odaberes sta odgovara. Zato mi nisu jasni oni sto se ozene sa srednjoskolskom ljubavi i ceo zivot slusaju isti sistem. Kad bi probali neciji tudji pa makar i tweakovini (citaj silikoniran, botoksovan) sistem mozda bi ustanovili da su vecinu zivota bili u zabludi. Kao da su imali amove na glavi.Da se vratimo na moj dozivljaj muzike posto niko do sad nije dao ni jedan post vezan za temu. Dugo vremena sam slusao sistem i uvek poznat materijal i u tome uzivao. Poslednjih godina sve manje imam strpljenja za te iste sadrzaje i ne uspevaju da me zadrze sa ukljucenim pojacalom. U poslednje vreme sve vise slusam muziku ali mi se jos uvek vuce u podsvesti hronicna bolest iz mladjih dana da hocu jos nesto bolje da cujem. Ma koliko dobro sviralo uvek nesto nedostaje. Verovatno je to moj unutrasnji nemir.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.....Da se vratimo na moj dozivljaj muzike posto niko do sad nije dao ni jedan post vezan za temu. .....

?ja sam bas o tome i pisao , sprave pomenuh u kontekstu .
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja dozivljaj muzike mogu da uporedim sa drugom situacijom. Pitanje je bilo da li dodjemo kuci i slusamo muziku? Retko jer stalno nesto ima da se radi pa malo vremena ostaje za muziku a i kad ostane onda to bude kasno uvece kada vec vlada tisina propisana kucnim redom i ne moze da se slusa.

Kao elektronicar koji stalno nesto isprobava ne mogu da zamislim da dugo godina slusam isti sistem. Nesto me unutar vuce na menjanje. Da bi uzivao u necemu moras to da dozivis na razne nacine i onda odaberes sta odgovara. Zato mi nisu jasni oni sto se ozene sa srednjoskolskom ljubavi i ceo zivot slusaju isti sistem. Kad bi probali neciji tudji pa makar i tweakovini (citaj silikoniran, botoksovan) sistem mozda bi ustanovili da su vecinu zivota bili u zabludi. Kao da su imali amove na glavi.

Da se vratimo na moj dozivljaj muzike posto niko do sad nije dao ni jedan post vezan za temu. Dugo vremena sam slusao sistem i uvek poznat materijal i u tome uzivao. Poslednjih godina sve manje imam strpljenja za te iste sadrzaje i ne uspevaju da me zadrze sa ukljucenim pojacalom. U poslednje vreme sve vise slusam muziku ali mi se jos uvek vuce u podsvesti hronicna bolest iz mladjih dana da hocu jos nesto bolje da cujem. Ma koliko dobro sviralo uvek nesto nedostaje. Verovatno je to moj unutrasnji nemir.

Uvek uživam u tvojim analogijama, koje se gotovo uvek odnose na ženski rod :cheers: Znači ti spadaš u one koji bi stalno nešto menjali. Ja bih voleo da imam barem 3-4 sistema koji počivaju na različitim topologijama ali mi nešto govori da je to preterivanje (imajući u vidu kako ljudi žive danas).

1) Tannoy 15 koaksijalni drajveri, sa ampom u A klasi

2) Uske, a visoke dvosistemske kutije sa 8"/1" drajverima, sa ampom u AB klasi

3) Fullrange kutije sa ampom lampašem

4) Nešto poput PA sistema, sa nekim opasnim snagašem ali prilagođeno kućnim uslovima kad poludim :)

Analogija u tvom maniru bi bila ... treba imati harem, ali treba moći i izdržavati/finansirati :gusar:

Inače sam ja verovatno jedan od tih koji bi se oženili sa srednješkolskom ljubavi :) . Probavaš druge pa vidiš da to nije to :buehehe: Najviše bih voleo da sklopim sistem na koji bih od slušanja muzike, gotovo zaboravio :)

Nadam se da ste svi svesni koliko je ova poslednja rečenica izvodljiva/neizvodljiva :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kako je vi doživljavate ??? Kolika vam je dnevna/nedeljna doza ???

moram da se citiram - na to sam vec odgovorio u drugom postu:

mislim da je ovo jedna od najvaznijih tema uopste za onoga ko se bavi audio tehnikom.

Secam se prvog radija na lampe koji sam slusao kao mali i kako je zvucao savrseno...:buehehe: secam

se i prvog gramofona pa onda i prvog stereo kasetofona i 90-ih mog prvog CD playera - e kako je to onda savrseno zvucalo...:cheers:

Mislim da svima nama cula evouliraju i granice sluha i cula se pomeraju - te tako nikad nismo zadovoljni...uvek tezimo ka boljimm

i savrsenijim snimcima i napravama....

Sad upravo slusam i gledam snimak DTS na 48.000Hz i razmisljam kako ovo savrseno zvuci - ali mi "fale" 3D naocare

nakon sto sam procistio sinuse i srednje uvo:

uploads/monthly_04_2010/post-1-127222673231_thumb.jpg

Sa AKG K271 AUDIOTRAK - Prodigy 7.1 HiFi

sve zavisi u kom periodu i kako cujem - da li imam prehladu - alergiju ili sta vec...:cheers:

Dakle sve zavisi od psiho-fizickog stanja i okolnosti - nekad ne slusam danima nista - ili samo gledam uredjaje

kako svetle u mraku...a nekad analiziram samo zvuk koji izlazi - kvaliet obrade snimka i zvuka - tad se ponasam kao da sam tonski snimatelj :)...

Onda sam u fazama da se ponasam kao muzicki kriticar - mudroser....Kad sam jako dobro raspolozen samo slusam zanrove i uzivam u muzici - sve vrste muzike - od klasike i jazz-a preko duhovne do techno sve...a ponekad samo osluskujem nesto sto svira iz druge sobe/stana/kancelarije i to je to - vise mi ne treba :)

----pocetak filozofiranja-----

Kad sam u extra duhovnom i psiho-fizickom raspolozenju (malo redje u poslednje vreme) - nista mi ne treba - sem unutrasnji stimulans...

Samo slusam tisinu....verovali ili ne i odsustvo zvuka je zvuk - Muzika je tad tishina koja se krece :gusar:

Ovim hocu da kazem da postoji mogucnosti da ljudi "nose tisinu u sebi" .....

-----kraj filozofiranja-----

Sto se tice zvuka koji izlazi kroz zvucnike najvise mi prija zvuk pravljenih - mosFet i jFet pojacala pa onda gainclone sprave

pa lampe na kraju ..... def. od svega sto sam cuo zvuk Focal drajvera najvise mi prija - pa kad budem sklapao zvucnike bice verovatno samo sam Focal .... :)

daklem znam sta hocu od 90ih.... a sta mogu to je drugo...:)

Volim veoma Muziku da slusam kroz visokokvalitetne slusalice - ako je moguce da sampling frekvencija snimka bude sto veca:

od 48.000Hz pa na vise... doza slusanja je 2 sata dnevno....

ukratko to je to....

sta god da radimo zivu svirku ljude i osecanja nista ne moze da zameni.... sve ostalo su snimci ili uspomene

koje pomocu naprava pokusavamo da ozivimo....

e da....volim da se bavim po nekad komponovanjem i mixovanjem - pravljenjem ambijentalne muzike

na racunaru.....

elem....vise se drogiram sa tastaturom i gledanjem u monitor....

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 months later...

Zato mi nisu jasni oni sto se ozene sa srednjoskolskom ljubavi i ceo zivot slusaju isti sistem. Kad bi probali neciji tudji pa makar i tweakovini (citaj silikoniran, botoksovan) sistem mozda bi ustanovili da su vecinu zivota bili u zabludi.

Impuls, zelja za twikovanjem zene se kad tad javi nije bitno da li je srednjoskolska :) Inace bolujem od istovetne boljke, s tim sto taj "nemir" kod mene stvara zedj za prosirivanjem znanja tako da se tesim tom kompenzacijom... Takodje, primetio sam da ljudi nase fele imaju sasvim razlicit mentalni sklop te se uzdrzavaju od nasirokog komentarisanja ovakvih tema. Ovo moje zapazanje potvrdjuju sadrzaji fifi foruma, gde se veoma mali procenat clanova bavi izradom i twikovanjem uredjaja ali zato ne manjka virtuoznih rasprava o zicama, atmosferi, dinamici i Vili Ravijojli ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad sam u extra duhovnom i psiho-fizickom raspolozenju (malo redje u poslednje vreme) - nista mi ne treba - sem unutrasnji stimulans...

:)

Gandja u manjim kolicinama i ugaseno svetlo definitivno siri granice cula sluha...podrobno ispitano u ranijoj mladosti :) (neka se ovo ne shvati kao gandza-afirmativni post)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slusam vec par dana modifikovani dac magic da se usviraju kondovi. Ne znam da li sam ja u nekom super raspolozenju ali na malim Cantonima Karat 20 sa racunara neke pesme koje sam davno voleo da slusam sad mi mame cupkanje noge (sto bi Zika rekao). Tako se prevrce Joe Jackson, Billy Joel, Joni Mitchell, Yello... jos raznog materijala (naravno i Yamamoto svih 9 albuma koje imam), veceras "Star dust with the string"...Mislim da dozivljavanje muzike zavisi od trenutnog raspolozenja ali jos vise od dogadjaja koji su se nekad desili a vezani su za odredjenu muzicku numeru. Negde unutra secanja na te dogadjaje sluze kao katalizatori hemijskih reakcija u nasem mozgu da organizam pokrene lucenje serotonina.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...