Jump to content

Evo vam buffer


Zen Mod

Preporučeni Komentari

Sloba ponovo krenuo da zalazi u svoj podrum , pa - po obicaju - krene da razgovara sa mnom .... pa onda mora nesto i da se crta ;rezultat - evo vam buffer , ako vam je do igranjatrazi kulturno napajanje , kao i svaki drugi .prednosti - podesiv offset , ali bez trimera u sorsovima , kaskode - recimo neprimetne .jedan od najvecih problema sa kaskodama je upravo biasovanje istih - gde je pozeljno da dinamicki otpor prema masi bude sto manji , a uticaj ripple i suma u napajanju takodje sto manjinadam se da se Sloba ne ljuti sto postujem njegovu sledecu igracku :connie_nutzo:

post-2-127223466001_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 50
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Pa kreni iz pocetka...ako si vec krenuo...

Dakle, razmisljajuci na temu buffera (za LDR u mom slucaju) i prebirajuci po secanju, resih da probam ideju koju je postovao Majda :connie_nutzo: jos dok smo razmisljali o bufferu za LDR. Tada smo razmisljali o LDR-u primarno a hteli smo dovoljno dobro resenje, pa smo isli na buffer bez kaskoda.

Uz malo modifikacije (potrebni su veci naponi napajanja regulatora da se dobije napon oko 20V) i uz dodavanje kaskode na postojeci Jfet Buffer na nacin kako je to Majda postovao, dobio sam skalameriju koja drzi oko 13,3 V na drejnovima (2SK170 i 2SJ74) uz mirnu struju od 7mA, uz napajanje od plus minus 22V. Sada mi buffer uz LDR malo vise lezi, mora se priznati :good2:.

Sema koju je Zen postovao :good2: bi trebalo da jos malo "pogura stvar" na pravu stranu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sloba ponovo krenuo da zalazi u svoj podrum , pa - po obicaju - krene da razgovara sa mnom .... pa onda mora nesto i da se crta ;

Е није, :connie_nutzo: него било је овако:Кренем ти ја да испредам неку жицу,кад зове ме комша на кафу....И тако кафенишемо ти ми,кад нека бука из подрума.Сиђемо доле,кад оно лемилица дигла побуну,јербо их је комша мало запоставио......И онда је комша посветио пажњу алату и прибору... :good2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sloba ponovo krenuo da zalazi u svoj podrum , pa - po obicaju - krene da razgovara sa mnom .... pa onda mora nesto i da se crta ;rezultat - evo vam buffer , ako vam je do igranjatrazi kulturno napajanje , kao i svaki drugi .prednosti - podesiv offset , ali bez trimera u sorsovima , kaskode - recimo neprimetne .jedan od najvecih problema sa kaskodama je upravo biasovanje istih - gde je pozeljno da dinamicki otpor prema masi bude sto manji , a uticaj ripple i suma u napajanju takodje sto manjinadam se da se Sloba ne ljuti sto postujem njegovu sledecu igracku :connie_nutzo:

Zen, treba ti :good2: :good2:Menjanjem Vds jfetova ne mozes da podesavas offset u ovakvom kolu ...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zene, u pravu je Borko. Variranjem kaskodnog napona samo menjas Vds JFET-ova (u vrlo malom opsegu - par stotina mV) i ta promena Vds-a ne moze da izazove promenu Id vecu od par desetina mikroA, a treba ti bar 3-4mA (ako su JFET-ovi iz iste grupe).Takodje, kaskodiranje ovde pravi vecu stetu nego korist - limitira output swing, buffer klipuje na vrednosti napona na drejnu (oko 13V).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako hoces kaskodiran buffer, sa punim swing-om i podesavanjem offset-a mimo putanje signala, evo:post-20-127228018053_thumb.gif

Ja htedoh da posaljem nesto slicno, samo komplementarnu verziju, medjutim referenciranje kaskode na izlaz osim toga sto ima dobru osobinu podizanja (-3dB) desne-granice ulazne impedanse sto je iz mog iskustva prednost koja se moze cuti, imas u tom slucaju losu stvar, tj. u konkretnom slucaju sa tvoje seme na izlazu imas konstantno opterecenje od oko 4.7K. :connie_nutzo:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... sa tvoje seme na izlazu imas konstantno opterecenje od oko 4.7K. :connie_nutzo:

Tako je Borko, to treba dici na 10-15k kad su k170 u pitanju, nisam to ispravio u crtanju jer ja koristim BF862 na Id od 12-13mA, i Zout je duplo manja nego sa k170 tako da me to ne sekira :good2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...Takodje, kaskodiranje ovde pravi vecu stetu nego korist - limitira output swing, buffer klipuje na vrednosti napona na drejnu (oko 13V).

Vds neka objasnjava Zen...meni je zapelo ovo za oko.Sipi, zasto bi klipovanje bilo problem ? Pricamo o LDR koji ima Max 2-3 V napona na izlazu (prakticno na izlaz CD-a)...Buffer treba da prenese u odnosu 1:1, pa ne razumem zasto je eventualni problem klipovanje. Moze malo dodatnih razjasnjenja - pozdravp.s. 13V na drejnu, 7mA radne struje se ne odnosi na Zenovu schemu, vec na PCB02 buffer
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...Sipi, zasto bi klipovanje bilo problem ? ..

Za 2-3 volta signala naravno da klipovanje nije problem - meni licno smeta jer je inzinjerski neracionalno, al' to i nije toliko vazno.Vazno je da kod buffera s JFETovima nema bas puno da se bira - ili je komplementarni (push-pull, sa k170 i j74) ili je Single-End (oba JFETa istog polariteta). Obe topologije mogu da se izvrcu, prevrcu, ukrasavaju, kaskodiraju,... ali u sustini se svodi na te dve topologije.Kompromis je taj sto komplementarni (push-pull) moze da pogoni nize impedanse (1k) a single-ended iako bolje zvuci, ne moze tako nisku impedansu da potera - najnize sto sam bez daljnjeg komplikovanja uspeo, a da valja, je 2k ali sa BF862, sa k170 bi to bilo 3,5 do 5k (impedansa opterecenja).
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...