Jump to content

Prsten za Roksan Xerxes


Eci

Preporučeni Komentari

Jedan pravi DIY projekat, ne zahteva pomoć majstora ili nekog stručnog lica. Na starim Roksan Xerxes gramofonima često se javlja neželjeno krivljenje gornje ploče usled zamora materijala, tako da se tanjir opasno približi gornjoj ploči – čak može istu i da dodiruje ( to još nisam video ). Problem se lako može otkloniti, sve što treba koristiti od alata je testerica sa OTP, a materijal je stari CD. Čašica osovine Xerxesa je 15mm, ne treba naknadno obradjivati rupu na CD-u. Treba iseći prsten kao na slici, postaviti ga ispod čašice, vratiti gornji prsten i lagano zategnuti tri šrafa što ga fiksiraju.

post-205-126376014043_thumb.jpg

post-205-126376030683_thumb.jpg

post-205-126376032462_thumb.jpg

post-205-126376034689_thumb.jpg

post-205-126376036142_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 18
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Na starim Roksan Xerxes gramofonima često se javlja neželjeno krivljenje gornje ploče usled zamora materijala, tako da se tanjir opasno približi gornjoj ploči – čak može istu i da dodiruje ( to još nisam video ).

Bravo :confused1: lepa ideja ali ta gornja ploča će i dalje da se krivi a osim toga plastika od CD je krta,ako se gornja ploča krivi zbog težine tanjira pa ta plastika će brzo pući - to je logika ali ne mora da bude u praksi. Koliko dugo ti traje taj hepek(podmetač napravljen od CD-a)?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja sam taj Roksan video u zivo ...... i nije mi na pamet pala ni jedna od zadnjih par primedbi ..... :confused1:elem - za jos 10-12 godina - promenice se cela gornja ploca , a plasticni prsten ce da odradi ihaj .....o pucanju istog - ne bih .......- dummy CD je od istog materijala kao disc , samo nije metaliziran

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Puno babica, kilava deca... Lepo vam čovek dao sve ABC, i sad udarili u fizolofliranje. Te bolja je ova, te dokle će to tako, te ja bih to onako... Ma sve bi ja vas za astal i da budete činovnici u nekoj opštini! :confused1:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Искрен да будем, није ми јасно чему то уопште служи!стоН_Колд

gornja ploca gramofona - na kojoj su tanjir i rucka - ima dilatacioni/antivibracioni prorez koji je asimetrican ( nepravilno U ) , te jednostavno posle 10 godina unutrasnji deo U utone u odnosu na spoljasnji deo 'tad tanjir obodom pocne da drlja o spoljasnji deo Feri je postovao brzo i elegantno resenje - dodavanje distancijale pod lezaj , tanjir se popne za tih par mm , resetuje se VTA rucke i - rezultat je da imas na raspolaganju jos 10 godna da napravis novu gornju plocu ...... natenane ...... :confused1:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Сад ми је јасно!Е то само зато што су штедели.Колико Ја знам ту се у доњем крају користи куглица од "Карбид Тунгстен" материјала.Кеч је у томе што је куглица по мени мала а друго што материјал где се ослања доњи део куглице мекан.То се код Ленка или Торенса не би десило!!стоН_Колд

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Сад ми је јасно!.......

nopenema veze sa lezajem i kuglicomprvi post , predzadnja slika (druga s desna) ;pri vrhu slike vidis prorez - unutrasnji deo ploce utone u odnosu na obodni deo ploce
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nopenema veze sa lezajem i kuglicomprvi post , predzadnja slika (druga s desna) ;pri vrhu slike vidis prorez - unutrasnji deo ploce utone u odnosu na obodni deo ploce

Ма видео сам!Шта рећи :confused1: То је један од ретких грамофона које нисам разбуцао, ал има времана!стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja sam taj Roksan video u zivo ...... i nije mi na pamet pala ni jedna od zadnjih par primedbi ..... :blackeye:elem - za jos 10-12 godina - promenice se cela gornja ploca , a plasticni prsten ce da odradi ihaj .....o pucanju istog - ne bih .......- dummy CD je od istog materijala kao disc , samo nije metaliziran

Dobro kad kažete da neće pući :confused1:.Koliko sam razumeo cela težina tanjira deluje na podmetač od diska pa je logično da će da kvrcne - a možda i neće, otkud znam, zato i pitam koliko mu to traje.A šta ako ipak pukne? :angel0:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro kad kažete da neće pući :blackeye:.Koliko sam razumeo cela težina tanjira deluje na podmetač od diska pa je logično da će da kvrcne - a možda i neće, otkud znam, zato i pitam koliko mu to traje.

A šta ako ipak pukne? :angel0:

Dobiješ od mene novu podlošku-pločicu od Aluminijuma, na poklon ako ti odgovara, sve isečenu prema merama na crtežu na početku priče. :confused1:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ZM, hvala na objašnjenjima – svaka reč je na mestu. Rub tanjira se udalji od gornje ploče za 2-3mm, to bi se trebalo videti na slikama. @Leonardo, hvala na velikodušnoj ponudi, ne treba. Ova DIY varijanta je OK.

post-205-126398788645_thumb.jpg

post-205-126398790332_thumb.jpg

post-205-126398792014_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...