Jump to content

Srle

Član
  • Broj sadržaja

    62
  • Na DiyAudio.rs od

  • Poslednja poseta

Sve objavljeno od Srle

  1. Ovo deluje logično. Pošto nisam za ovo uopšte znao do sada (imam običan Panasonic HD LED TV) pogledao sam šta Google zna o tome. I stvarno, na pr. ovde: Why Does 4K Look Dark? HOMETHEATERACADEMY.COM 4K looks dark because the high pixel density blocks the backlight more than lower resolutions. Most TV and monitor screens use an LED backlight to illuminate the pixels that form the image. Since a 4K screen has a high pixel count, it's hard for the backlight to illuminate the image effectively. Objašnjenje, pije vodu samo za LED ekrane. Kod OLED je svaki pixel izvor osvetljenja. Po tome bi trebalo, što više pixela to svetlija slika ? Zato sam i pomenuo poređenje kod računarskih monitora, na primer, 4K vs IPS display manje rezolucije ne pr. 2560 x 1440. Samo mislim da računarski monitori ne koriste OLED tehnologiju jer nije pogodna za statičnu sliku.
  2. Zašto ? Kako se ovo objašnjava ? Da li to onda znači i da je slika na računarskim 4K monitorima tamnija nego na rezoluciji 2560 x 1440 ?
  3. Vidim da na nekim preampovima postoje izlazi za zvučnike. Kao na slikama u prilogu. Koja je svrha toga ?
  4. Sad pogledah u Foobaru i ne vidim tu opciju. Koliko ja znam, na izlazu se dobije ono što je ušlo, znači 44,1 - 44, 1, 96 - 96 itd. Jedino u okviru SACD plug-ina, ako se radi DSD u PCM konverzija ima da se postavi na 176.4 kHz ?
  5. Srle

    Sa 4 na 8 Oma

    Da li postoji standard za usvajanje nominalne impedanse ? Nominalna znači nazivna, šta to znači kada se pogleda kako šetaju grafici otpornosti i faze po frekventnom opsegu. Da li može da se usvoji bilo koja vrednost sa grafika, na pr. 16 Ohma ?
  6. Mislio sam ako neko hoće da stavi shorting plugs, na phono chincheve, pa ih u brzini i u šumi kablova i polumraku iza police, ubode na neki izlaz umesto gde treba. Može to biti i Tape Out, bitno je da su chinchevi slobodni i da postoji mogućnost greške.
  7. Misli se na phono preamp i RIAA u integrisanom pojačavaču ? Input selector i relej su posle phono stepena ? Pa nekada u vinatage eri su dobri phono stepeni u integrisanim pojačavačima podnosili i 200 mV, a to je linijski nivo ?
  8. OK, a da li je to bezbedno za pojačavač ? Sećam se šta mi je jedan majstor nekad rekao: "na ulazima ne može ništa da se desi, a na izlazima može", šta ako neko greškom to stavi na preamp out ?
  9. Na nekim slikama integrisanih pojačavača vidim tzv. RCA shorting plugs zabodene u Phono ulaze. Izgleda kao običan RCA chinch iz koga ne izlazi kabl. Čemu to služi ?
  10. Daleko najbolje je to objašnjeno ovde: mc step-up transformers explained WWW.ROTHWELLAUDIOPRODUCTS.CO.UK
  11. Da se korigujem. U drugom slučaju za MC zvučnicu i SUT. Ako je kapacitivnost MM ulaza u ampu na pr. 100 pF, Kapacitivnost koju vidi MC zvučnica bla bi: (200 pF + 100 pF) x 10^2 = 30000 pF, a ne 20000 pF ? I u slučaju MC zvučnice sa SUT-om sabira se kapacitivnost kabla + MM phono ulaza.
  12. Ako sam dobro razumeo ovaj simulator, za phono stage sa izlaznom impedansom 100 Ohm, potrebno je čak 650 m interkonekta kapacitivnosti 120 pF/m, da bi se cut-off frekvenca približila gornjoj granici čujnog opsega, tačnije bila bi 20404 Hz. Cut-off frekvenca je definisana kao - 3 dB granica u prenosnom opsegu ?
  13. U prvom slučaju eksterni MM phono preamp, 40 dB gain. Kablovi od MM zvučnice do phono preampa treba da budu što kraći zbog kapacitivnosti. A kablovi od izlaza phono preampa do ulaza u pojačavač ? Da li oni mogu biti 2-3 m dugački ? Na pr. za zvučnicu izlaza 5 mV, i phono preamp sa 40 dB gaina to bi bio signal 500 mV. Zvučnica vidi kapacitivnost phono preampa plus kablova do njega. Da li je bitna kapacitivnost kablova od izlaza phono preampa do linijskog ulaza u pojačavač ? Drugi slučaj, MC zvučnica i SUT 1:10, kapacitivnost kablova od izlaza SUT-a do MM ulaza u pojačavač nek je 100 pF/m, a dužina 2m. Kapacitivnost koju vidi MC zvučnica bla bi: 200 pF x 102 = 20000 pF. Da nije to mnogo bez obzira što je MC zvučnica ?
  14. Koristio sam osamdesetih Ortofon VMS 20E Mk II. Ona baš zahteva 400 pF kapacitativnog opterećenja jer je Ortofon pomoću rezonance LC peglao mehaničku rezonancu cantilevera. Bez tih 400 pF "sikće" i zvuči oštro. Čak je Ortofon za nju prodavao i poseban kondenzator od 210 pF (CAP 210) koji se uglavljivao između pinova zvučnice kako bi dodao potreban kapacitet. Tad nije bilo interneta i dugo nisam znao u čemu je problem. Današnji Ortofoni su u tom pogledu možda fleksibilniji. Nemam iskustva. Ubodi i probaj metoda je malo skupa.
  15. Da slušam Reference Sonatu. Znam da postoje dvojni low output i normalni MM (MI) modeli. Slažem se da Jazz zvuči dobro, a posebno gudački kvarteti. Misliš da je reklamni trik kad kažu "non sensitive to captive load" ? Možda, ali kako onda navode tako malu induktivnost (za MM) ? To se može izmeriti, ne bi smeli da lažu.
  16. Ovako Grado reklamira svoje MM zvučnice. Barem one više klase u drvenom kućištu. Specifikacije su uobičajene za MM, na pr. Grado Reference Sonata: Output: 4.8 mV @ 5 CMV (45) Inductance: 45 mH Resistance: 475 Ohms E sad, u čemu je trik ? Neosetljivot na kapacitivnost je zbog relativno male induktivnosti zvučnice. To se može postići manjim brojem namotaja, kao kod MC zvučnica. Ali kako onda postižu 4.8 mV pri 5 cm/s lateralne brzine upisa ? Indukovani napon zavisi od broja namotaja kalema ?
  17. Pa ne želim ja ništa. Baš radovalo bi me da je amp napravio Šolaja jer njega sam upoznao i slušao njegove uređaje, a za Dragana Domanovića sam prvi put čuo kod Šćepe. Ja sam, pogrešno, mislio da je oba ampa napravio Šolaja i da je SEAQ Šolajin brand name zbog SA - Solaja Audio, jer Šolaja ima u svom katalogu modele čiji naziv počinje sa SA. Sad sam bolje pogledao i čini mi se verovatno da je raniji model HSA-1b napravio SEAQ (Domanović) files/logo1.png RAAL Requisite | SAEQ SAEQ-AUDIO.COM a cevni VM-1a Šolaja.
  18. Oba pravi SAEQ. Sad videh na njihovom siteu SAEQ - Serbian Audio EQuipment. Izgleda da to nema veze sa Šolajom ?
  19. Sad mi ništa nije jasno. Pojačala za Acine slušalice SR1a radi firma SAEQ, i ja sam isto mislio da je SA od Solaja Audio. Ali Šćepa kaže da je iza te firme Dragan Domanović
  20. Znam da se mogu odvojiti te dve mase, ali i ako masu ručke vodiš kablom za uzemljenje pod šraf, a Audio GND preko mase chicha, opet je sve to spojeno na pojačalu na isti potencijal jer masa chincha i šraf na kućištu pojačala su u galvanskom spoju. Za mene je to isto kao i da si ih spojio u jednu tačku ali na gramofonu.
  21. Šta se postiže time što se svi metalni delovi gramofona vezuju sa kućištem pojačala ? Uzemeljenje u jednoj tački ? A ako se odatle nigde ne sprovodi jer kućište nije u vezi sa mrežnim uzemljenjem ?. Može da se spoji sa radijatorom.
  22. Mislim na onaj šraf pozadi na kućištu pojačala ispod koga se šrafi viljuškica na žici kojom se spaja masa ručice i masa metalnih delova gramofona (čaura ležaja, metalna subšasija na kojoj leži motor...). Koja je svrha toga ako pojačalo ima plivajuću masu tj.nema uzemljenje preko IEC šuko konektora ?. Drugim rečima ima samo dva pina u IEC konektoru i duplu izolaciju trafoa. Koja je svrha tog šrafa na kućištu ako on nije u galvanskoj vezi sa mrežnim uzemljenjem ? Širm u kablu sa glave, ako je kabl simetričan, vezuje se za masu chincha. Da li su mase chincheva u phono preampu u kontaktu sa kućištem pojačala i sa tim šrafom ?. Šta je svrha toga ako nema gde da se sve uzemlji ?
×
×
  • Kreiraj novo...