Jump to content

Stabilisano napajanje za M2Tech vozic


ab

Preporučeni Komentari

Postovanje svim clanovima.

 

Nazalost nisam DIY-er i nisam poznavaoc elektronike pa se nemogu upustiti u svoju izvedbu, ali uz Vasu nesebicnu pomoc dosao bih do optimalnog resenja za napajanje tri M2Tech kockice (Hi Face EVO, EVO Dac i EVO Clock).

Naime, dvema kockicama (EVO Dac i EVO Clock) treba stabilisano napajanje od 9V (u fabrickom pakovanju uz ove dve kockice stize chopersko napajanje od 9V-2A), dok Hi Face EVO converter-u treba napon od 7-11V (ova kockica u fabrickom pakovanju nema zapakovano chopersko napajanje - pretpostavka je da se na njoj najvise postize stabilisanim naponom?) i ovde se postavlja pitanje koji stabilisani napon u datom rasponu izabrati?

 

Neka od mojih razmisljanja idu u pravcu upotrebe jednog "optimalno predimenzionisanog" trafoa za sva tri izlaza, LT1085 tri kom (naruceno od kolege Borko_KA) kvalitetni regulatori napona, grec, mozda trimer, poneki elektrolit i ostalo od neophodnih potrebstina.

 

Moje pitanje je da li bi nesto nalik takvom napajanju bilo efikasno ili je bolje ici na neko od Teddy, shunt ili ti od nekog treceg resenja?

 

Napomena, zbog mog nepoznavanja elektronike resenja bi trebalo biti prezentovana tako da ih mogu predstaviti nekom ko bude realizator, a bice mi i i za to potrebna pomoc.

 

Izbor ovog foruma je pragmatican a delotvoran pristup clanova resavanju datih problema koji cesto zavrsi sa znacajnim ustedama.

 

Hvala unapred.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 48
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.amb.org/audio/sigma22/

 

kazu da je odlicno...

 

ja bih uskoro trebao nesto da narucujem, pa ako budes voljan...

 

Sjajna ideja i primenljiva za potrebne izlazne napone. :good2:

Izrada i implementacije se cine kao kvalitetna resenja.

 

Cene ne obaraju s'nogu, ali realno za mene potreban vodic kroz spisak potrebstina za finalni proizvod iz naslova.

 

Ukoliko imamo slican ili isti projekat tu sam za saradnju i zajednicku nabavku. :oke:  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moja preporuka bi bila da pronadjes resenje spakovano u jednoj kutiji za razliku od trenutnih 3+napajanja. Postoje razlozi za to, najevidentniji je smanjenje broja kablova i kontakata.

 

Ovo dakle zahteva nabavku novog konverter/dac uredjaja?

Za kablove i konektore se slazem, ali  :whiteflag:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidim da ce neko da ti radi to. Sa linka koji sam ti dao sa leve strane imas tabove, sve sto treba. Lik je izbacio i semu i izgled plocice. Mozes da crtas ako zelis i da ti neko to radi u Srbiju. Ja ne zelim da ulazim u to, jer za taj novac dobicu odlicne plocice sto u Srbiju na malu kolicinu to ne bih mogao. Gde su tabovi, imas i Part list. Ono sto je kriticno u toj prici su current regulator diode. Njih je tesko naci, a da ne kostaju...Sve ostalo je prihvatljivo. AMB njih nudi kao i jos neke delove.

Prica je prosta, da zavrsim neke obaveze narucicu za mene dva komada plus jos neke delove. Postarina za to ce da bude oko 30 dolara. Moj deo je 2/3 tvoje je ostalo, plus plocica sto ce da te kosta i delovi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Najvaznije je da formulises kutiju za to multi napajanje. U odnosu na te 3 komponente koje bi trebalo da napaja.

Velicinu kutije u odnosu na transformatore i hladnjake i pravilan raspored unutar kutije.

Prvo bi trebalo da organizujes kako planiras da to stoji fizicki u sistemu.

drugo da nabavis odgovarajuce transformatore.

potom hladnjake visine u odnosu na transformatore bolje da budu predimenzionirani.

.

Pricam u mnozini zbog toga sto je potrebno izvesti 3 nezavisna napajanja

a ne jedno - koje se koristi za sve uredjaje

kao sto je to slucaj sa poslednjim linkom.

Upravo je poenta suprotna.

Sve te mase ne bi trebalo da se spajaju u napajanju nego da posebno idu do svakog uredjaja...

Znaci sve  X 3

.

naravno prvo se definisu potrebni naponi, da li su dvostruki ili jednostruki, itd

Pa onda izabrati tip i kvalitet transformatora. Preporuke je da budu sa C.T. izvodom

upravo zbog "fizickih" masa...

Posle mozes staviti koji god hoces regulator i napajanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na javljanju,

ovde dolazimo do cinjenice da ja takvu postavku sam nemogu isplanirati, osim jednog da se odlucim za poziciju u sistemu...

 

Sve napisano u tvom poslednjem postu cini mi se da predstavlja ultimativno resenje i da dosta podize finansije, sto je najbitnije pitanje je da li postize ultimativne slusne rezultate u odnosu na jeftinije?

Nasuprot riziku za ulozeno, svako od tih napajanja se nije ozenilo za sve tri kockice odnosno moze se raspariti mozda cak i prilagoditi za upotrebu i na uredjajima sa odredjenim rasponom napona.

 

Ima li nekih smernica na koje mogu sa vecom sigurnoscu da racunam na znacajan zvucni benefit koji donosi ovakav ultimativan pristup u odnosu na neka druga modularna resenja iz Kit-a sa ponudjenih linkova? 

 

Nakraju, digitalija vec toliko rapidno i nezaustavljivo napreduje da je optimum za znacajne upgrade vremenski kratak i treba traziti prostor za laku migraciju sa postojeceg resenja. :tumbleweed:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sva digitalija je uoet unutar samog uređaja regulirana tako da je doprinos vanjskog napajanja relativno mali. Trebalo bi shunt regulatorima i sličnim niskošumnim doći blizu DAC-ova, clockova ili receivera, a za to treba i volje i znanja.

 

LT1085 će ti dobro odraditi posao za ono što smjeraš....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

aktivni regulatori su najmanji problem tu.

poenta je

1. 3 nezavisna transformatora, dobro dimenzionisana i kvalitetno namotana sa centralnim izvodom sekundara

2. dobri hladnjaci za 3 x regulatore

3. solidna kutija i ispravno montirani elementi u njoj / primer pogresno montiranog elementa je transformator montiran direktno na kutiju.

4. dobri i odgovarajuci konektori.

.

regulatori se mogu uraditi i najjednostavnije ponavljanjem 78xx regulatora 3 x po grani sa po prigusnicom izmedju

Primer ispravljeni DC=22V cca

C-7818-C-L-C-7812-C-L-C-7809-C,

gde je prvi C=470-1000uF posle dioda recimo 2 x BYV27, ostali C=47-100uF, L=1mH-3mH

nije potrebna ni stampana ploca... Sa tim da su 78xx i 79xx originalni delovi

A ti LT su jos i bolji

moze i sa i sa nekim R otporom umesto prigusnica bice isto skoro noise less

a sa prigusnicama verovatno se ne moze ni izmeriti prag suma.

Ovo je najminimalnija shema ali jako solidna i naravno isprobana u praksi.

Naravno sto bolji mrezni trafoi to je sve bolje...

.

Dobra regulacija se ne moze postici samo sa jednom sekcijom regulatora bilo kakva da je

potrebno je vise sekcija minimum 3.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sva digitalija je uoet unutar samog uređaja regulirana tako da je doprinos vanjskog napajanja relativno mali. Trebalo bi shunt regulatorima i sličnim niskošumnim doći blizu DAC-ova, clockova ili receivera, a za to treba i volje i znanja.

 

 

Ovo je jedan od razloga koji me najvise brine i zbog kojeg opravdano postoji opasnost da se zvucno nece postici nista narocito.  :unbelieveble:

 

aktivni regulatori su najmanji problem tu.

poenta je

1. 3 nezavisna transformatora, dobro dimenzionisana i kvalitetno namotana sa centralnim izvodom sekundara

2. dobri hladnjaci za 3 x regulatore

3. solidna kutija i ispravno montirani elementi u njoj / primer pogresno montiranog elementa je transformator montiran direktno na kutiju.

4. dobri i odgovarajuci konektori.

.

regulatori se mogu uraditi i najjednostavnije ponavljanjem 78xx regulatora 3 x po grani sa po prigusnicom izmedju

Primer ispravljeni DC=22V cca

C-7818-C-L-C-7812-C-L-C-7809-C,

gde je prvi C=470-1000uF posle dioda recimo 2 x BYV27, ostali C=47-100uF, L=1mH-3mH

nije potrebna ni stampana ploca... Sa tim da su 78xx i 79xx originalni delovi

A ti LT su jos i bolji

moze i sa i sa nekim R otporom umesto prigusnica bice isto skoro noise less

a sa prigusnicama verovatno se ne moze ni izmeriti prag suma.

Ovo je najminimalnija shema ali jako solidna i naravno isprobana u praksi.

Naravno sto bolji mrezni trafoi to je sve bolje...

.

Dobra regulacija se ne moze postici samo sa jednom sekcijom regulatora bilo kakva da je

potrebno je vise sekcija minimum 3.

 

Majda, nemoj me pogresno shvatiti, pretpostavljam da imas jake argumente da ce sa ovim prosvirati tako da opravda ulaganje, btv. mozes li mi dati naznaku koliki budzet je potreban za tako nesto?

 

Hvala unapred, i hvala na ucescu.  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa mislim ovako napamet da to nije neko astronomsko ulaganje?

recimo 3 EI trafoa oko 100-120eu

kutija na CNCu od recimo malo debljeg Al oko 100eu ili malo manje?

hladnjaci oko 60-80 eu

to je nekih 300 +/- eu bazicnih troskova

+

elektronski delovi i konektori koji su u zavisnosti od kvaliteta, aplikacije, izvedbe, verovatno oko sve skupa oko 100eu ili manje

ako su neki specijalni konektori na uredjima onda njihovi komplementarni za kutiju napajanja mogu izaci skuplje...

.

Uvek je u DIY svetu primarno samo ono sto je na plocicama, medjutim to skoro uvek odnosi najmanje delove budzeta :)

a zaboravlja se ovo drugo, bazicni hardware koji je najvazniji, za solidnost i pouzdanost :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I krucijalno pitanje, isplati li se to ulaganje dobijenih rezultata zvucnog kvaliteta?  :acute:

Odnosno, moze se i ovako pitati: 

Koliko postojece chopersko napajanje ovih tri kockica utice na zvuk?  :crutches:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hi Face EVO converter-u treba napon od 7-11V (ova kockica u fabrickom pakovanju nema zapakovano chopersko napajanje - pretpostavka je da se na njoj najvise postize stabilisanim naponom?) i ovde se postavlja pitanje koji stabilisani napon u datom rasponu izabrati?

a tamo lepo kažu

3) COMPACT SIZE AND EASE OF USE

.....................................

No external power supply is required, as hiFace draws its power from USB bus itself and regulates it with its internal regulators.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...