Jump to content

Čistač gramofonskih ploča


zbotic

Preporučeni Komentari

Probao ja, ništa posebno... Ima razlike naravno, ali s obzirom na sve hvalospeve o toj metodi na net-u, ništa posebno...Ja sam ipak najbolje prolazio sa lepkom, kad su ploče baš zaprljane... A mislim da je vrteška suvišna, sam princip rada UV kade je takav da ta vrteška teško da može da pomogne. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

vrteška svakako nije višak već potreba, pitanje je koliko može po dijagonali da stane lp.

bolji efekat bi bio kada bi ploča bila ukoso a ne verikalno, a opet, kada prljavština izađe iz gruva i dalje je u

vodi pa ploča koja se vrti mrlja u toj istoj vodi.

neko naknadno ispiranje je potrebno pošto obično nije samo mlaka voda u pitanju, bude tu i nekih aditiva, npr šampon itd

ova kadica ima pristojnu cenu, na stranu folijske tastature , ekstra plus joj je odvodna cevka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ideja je ovo + mali mini wash + ventilator za sušenje. Imam terasu pogodnu za to, a ploča oko 2000. Previše za ljepilo......

 

 

Gujo, zašto misliš da bi bilo bolje nagnuti ploče?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

40kHz je manje više standardna za uzv.

drma uzv u vodi na sve strane, nije da nije, verovatno je kod ovih većih kada ( i sa naravno jačim pretvaračem)

savršeno dovoljno i da bude vertikalno lp.

ja radim sa 4 litarskom i kada čistim neke moje mrljotine sa štampi, nekako mi najbolje gruva kada je paralelno ili ukoso na dno

pa mi otuda ideja za makar koso.

svakako da se za čišćenje zaprljanijih stvari dodaju neka sredstva u vodu ( kojekavi praškasti abrazivi i šamponi i odmašćivači)

ali ploče ne spadaju u tu kategoriju zaprljanosti, cenim da je neki feri ili sl i mlaka voda dovoljno..

cifra i nije velika a u svakom slučaju ovolikolitarska kadica će ti koristiti i za druge upotrebe

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po logici bi nešto što ima veću gustoću (kinetička energija) bilo bolje od vode. Možda neki aditiv koji jje povećava......

 

Motorno ulje?

 

Gušće je... Ako se pokaže kao nedovoljno gusto, može i med...

 

 

:msn-rofl:

 

... voda je najbolji razređivač/rastvarač na planeti znan čoveku. Svi ostali (nitro bazni, alkoholi, aceton i sl) mogu da razrede neke stvari koje voda ne može, ali čista voda je naj-naj ...

 

Ne znam kakva bi bila razlika u finalu ako se koristi demineralizovana/destilovana voda. Voda koju pijemo je organizmu ok, ali može i hoće da ostavlja mrlje zbog određenog procenta minerala, krečnjaka (kamenac) i sl. Mene dodatno zanima kako bi izveo pranje u kadici ako se uzme u obzir da su na sredini uglavnom papirne etikete koje baš nisu ljubitelji kvašenja i maltretiranja vlagom...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znao sam da će se netko upecati.

 

Ulje ima specifičnu gustoću manju od vode pa zato pliva na njoj. :)

 

Za sredinu neki gumeni klamp. A možda i ne treba ako se vrti dovoljno sporo i bude uronjeno do etikete....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koristio sam Knosti record cleaner, sad mi je dostupan za uslužno čišćenje Okki Nokki čistač, potonji mislim da opravdava cenu, a glavna zamerka za Knosti su bili tragovi neravnomernog sušenja sredstva u brazdama kao posledica sušenja na stalku koji manje-više drži ploče uspravno dok se na Okki-u vrte ploče i postoji aktivna sukcija da prostite tako da se pere i usisava ploča u isto vreme

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja takođe koristim Knosti, ali sa tragovima sušenja sredstva za čišćenje nemam problema.

Doduše koristim dva Knostija, sredstvo ispiram uz pomoć destilovane vode, višak vode upijam lint-free mikrofiber krpama.

Ploče su odmah posle pranja skoro potpuno suve, nema nikakvih tragova na njima i rezultat je uporediv sa mašinskim pranjem.

Umesto originalne Knosti tečnosti koristim Tergitol 15 S7, po preporuci Američke kongresne biblioteke:

http://www.loc.gov/preservation/care/record.html

 

Postupak:

U prvom Knosti-ju držim Tergitol, a u drugom destilovanu vodu za ispiranje i uklanjanje "hemije" iz brazdi, 

Između dva Knosti-ja, znači pre kupke u destilovanoj vodi a posle pranja Tergitolom, tuširam vinil sa jakim mlazom vode uz pomoć tuš glave za masažu. 

Kada zavrsšim tuširanje, uz pomoć ručne prskalice natopim ploču destilovanom vodom pre nego što je stavim u drugi Knosti za finalno ispiranje (neki put ovaj deo i preskočim).

Posle Knostija sa destilovanom vodom, ploče stavim u sendvič između dve Vileda NanoTech Micro microfiber krpe, one guste što ne puštaju dlačice.

Pritiskam i trljam rukama sve zajedno, tako da se sav višak vode upije u krpe.

Posle toga, ploca je skoro potpuno suva.

Slika sa TNT sajta, ovako otprilke izgleda i moj setup:

disco_antistat.jpg

Vileda krpe koje koristim za sušenje:

 

 portrait.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Takav način čišćenja mi je odbojan iz razloga što traži kupovinu posebnih tekućina, a onda ako želiš biti racionalno štedljiv treba čistiti grupno što bi značilo upropaštavanje nekog nedjeljnog jutra za takve stvari.

 

Ja bih želio i nadam se da ću napraviti čistač po sistemu staviš ploču, okreneš dugme i vratiš se za deset minuta i sve gotovo. A ne bih htio dati za takav uređaj 4000 dolara jer je to smiješno http://klaudio.com/kd-cln-lp200-lp-vinyl-record-ultrasonic-cleaner-dryer

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Takav način čišćenja mi je odbojan iz razloga što traži kupovinu posebnih tekućina, a onda ako želiš biti racionalno štedljiv treba čistiti grupno što bi značilo upropaštavanje nekog nedjeljnog jutra za takve stvari.

 

Ja bih želio i nadam se da ću napraviti čistač po sistemu staviš ploču, okreneš dugme i vratiš se za deset minuta i sve gotovo. A ne bih htio dati za takav uređaj 4000 dolara jer je to smiješno http://klaudio.com/kd-cln-lp200-lp-vinyl-record-ultrasonic-cleaner-dryer

 

Pa jest', u takvom slučaju ili treba bolje čuvati ploče, ili kad se toliko zaprljaju, naprosto one ploče koje se mogu, kupiti nove... ili odmah kupovati po dva komada... :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gde da nađem u tom slučaju dva prva izdanja Master of Reallity recimo, da prodam dva bubrega? :D

Ne znam kako vi, ja kad kupim/dobijem neke ploče, ja ih prvo očistim, najčešće je to tuširanje+lepak, ili samo lepo prebrišem ako su baš u dobrom stanju, i posle ih jednostavno čuvam, prebrišem karbonskom četkom pre reprodukcije, tokom reprodukcije spuštam poklopac, i vratim ih odmah nakon reprodukcije u kesu, i savršeno su čiste, i verujem da će dugo ostati takve. :) E sad, šta raditi sa 2000 ploča...

 

Lično nemam ultrazvučnu kadu, ali sam probao jednom prilikom, samo bez ovih skalamerija za okretanje i ništa posebno nisam dobio, možda je tu bila greška, ovo u svakom slučaju nije previše skupo...

Koliko ja znam i kade koje se koriste za čišćenje dizni kod automobila sa direktnim ubrizgavanjem rade na istoj frekvenciji kao ova sa linka, i mislim da tu nema problema...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Takav način čišćenja mi je odbojan iz razloga što traži kupovinu posebnih tekućina, a onda ako želiš biti racionalno štedljiv treba čistiti grupno što bi značilo upropaštavanje nekog nedjeljnog jutra za takve stvari

U slučaju Tergitola se tečnost kupuje jednom u životu, a mogu je naslediti i praunuci. :)

Ima visoku koncentraciju, tako da je za jedan litar radnog rastvora u kojem se peru ploče, potrebno samo pola mililitra(!) Tergitola.

Iz jedne litre Tergitola dobijamo 2.000 litara rastvora za pranje.

U kadicu Knosti uređaja staje pola litre, znaci moze se napuniti 4.000 kadica.

Ja u proseku operem 10 - 15 ploča po punjenju.

Znači, sa jednim litrom Tregitola sa moze oprati nekih 40.000 do 60.000 albuma!!! :)

Imajući to u vidu, ne morate biti ni racionalno štedljivi i čekati da vam se skupi određena količina ploča za pranje.

Možete oprati slobodno samo jednu ploču, a pola litre rastvora baciti ili čak sačuvati u flaši za sledeći put.

 

Knosti uređaj košta 50 eur, sa dva komada ja sam završio posao i rezultati su fenomenalni.

 

Imam par retkih punk i new vawe albuma koji su od neslušljivih (ulepljeni prosutim pivom i umašćeni ko zna čime), na moje ogromno iznenađenje postali skoro mint primerci. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ultrazvučna kanta stigla. Za početak probao onako improvizirano. Blago zaprljane ploče čini zvučno boljima i to radi odlično. Teško zaprljane ploče će ipak trebati neko predčišćenje ili nekakav dertegent.

Za sada toliko, slijedeći izvještaj kada napravim automatiku za okretanje ploče.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...