Jump to content

Pomoc brujanje.


Archangel

Preporučeni Komentari

Postovanje za sve na forumu. Nisam se do sada oglasavao na ovom forumu, ali muka me naterala. Imam TnB 2.1 sistem kod koga u zadnje vreme imam brujanje (50Hz). Pocelo je veoma da me nervira. :frusty:

U pocetku sam mislio da je do zvucne kartice, pa sam joj promenuo kondezatore u naponskom delu i jos poneke. Kasnije se ispostavilo da kartica savrseno radi. Dakle problem je u 2.1 sistemu. 

 

Brujanje je prisutno cak i kad otkacim signal i satelite. Pogotovo kad dodirujem volume control ili neki metalni deo kucista. Leva strana daleko vise bruji od desne. Intresantno je da bujanje s vremena na vreme nestane. Pa se ponovo pojavi. :unknw: Utihne odjedanput, pa se pojavi postepeno. Nekad i trenutno. traje nekih 3-5-10 min pa ponovo utihne. I tako u krug.

 

Moram da napomenem da imam monofazni mrezni napon, bez realnog uzemljenja. Uzemljenje je vrseno nulovanjem na moju zalost. :(

 

Molima vas pomozite mi da resim ovaj problem. Znam da imate gomilu iskustava, za razliku od mene. :help:  Hvala unapred!.

 

p.s. Od hardverske opreme posedujem osim navedenog sistema i Rusko vintage  :yes3:  pojacalo LORTA 75u-202s, kome bih voleo da izbacim njegove tranzistorske izlazne stepene i zamenim ih modernijim kvalitetnijim, ali ipak kompatibilnim, mosfet izlaznim stepenima. Imam dve Gec-ove kutije 10-30W rms  4 oma, velikeih gabarita za tu snagu. :unknw: Skupljam polako i ja u medjuvremenu delove za nekog alepha. mozda 3, mozda 5, a mozda i mini.  :rolleyes: Videcemo kako se finansije budu razvijale ili nerazvijale.  :(

 

Zasad, pozdrav svima dok nedodju na red pomenute stvarcice.

 

Imam prilozen zvucni zapis brujanja da bi ste lakse mogli da konstatujete o cemu se radi. i sliku sistema. 

 

p.p.s Moze li neko da me uputi na neku dobru temu o alephima na ovom forumu gde bih moga naci dobre sheme i objasnjenja?.

Brum2.mp3

post-1231-0-93502300-1412892236_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo ti najfinijeg Alepha: http://www.diyaudio.rs/topic/118-babelfish-j/ http://www.diyaudio.rs/topic/6614-babelfish-j-mini/

(to je malo više i onako neobjektivan pristrasan savet...... ja sam tu aleph verziju zavoleo zanavek :D ali mnogi će se složiti da je najmilozvučnija verzija. Na linkovima je mini verzija, po forumu ima i normalnih "ne-minija" na nekoliko mesta)

 

A ovo brujanje, po opisu, meni liči na nešto razlabavljeno na pločici, filtarski kondovi konkretno, ili tako što. Lemilicu i tinol, pa pipni / preletuj po pločici sve sumnjivo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo ti najfinijeg Alepha: http://www.diyaudio.rs/topic/118-babelfish-j/ http://www.diyaudio.rs/topic/6614-babelfish-j-mini/

(to je malo više i onako neobjektivan pristrasan savet...... ja sam tu aleph verziju zavoleo zanavek :D ali mnogi će se složiti da je najmilozvučnija verzija. Na linkovima je mini verzija, po forumu ima i normalnih "ne-minija" na nekoliko mesta)

 

A ovo brujanje, po opisu, meni liči na nešto razlabavljeno na pločici, filtarski kondovi konkretno, ili tako što. Lemilicu i tinol, pa pipni / preletuj po pločici sve sumnjivo.

 

Heh kad si me vec stavio na muke u cemu je sad razlika izmedju babelfish i nelson pass aleph-a?. Nadam se da nisam sad lupio i ostao citav.

 

bdw. Hvala ti na odgovoru. ima li negde demo babelfisha ?. na youtubu  ili tako nesto?

 

Kako uopste da ih  razvrstam?.  :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Babelfish ne traži uparivanje izlaznih tranzistora i konstruktor kao i mnogi drugi koji su ga izradili ti je više-manje pri ruci i govori isti jezik kao i ti.
Zvučne razlike? Neću nikad saznati jer vjerojatno neću čuti nijedan ALeph J, a Babelfish ću čuti najranije do proljeća.

Koliko znam nema na youtube babelfish.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Babelfish ne traži uparivanje izlaznih tranzistora i konstruktor kao i mnogi drugi koji su ga izradili ti je više-manje pri ruci i govori isti jezik kao i ti.

Zvučne razlike? Neću nikad saznati jer vjerojatno neću čuti nijedan ALeph J, a Babelfish ću čuti najranije do proljeća.

Koliko znam nema na youtube babelfish.

Iskreno ja sam se vise zagrejao za aleph 5 ili aleph 3 ili aleph mini. Ali sad vidim da i babelfish nazivaju alephom..... Sta ja to propustam i nerazumem? :dubbio:  . Ako je babelfish aleph, ako je nellson pass isto aleph, sta je onda ustavri aleph?. Shvatio sam dosad da postoje clonovi pass-ova. Ali sta  znaci onda Aleph?.

 

p.s. sad sam stvarno zbunjen  :confused1:

 

p.p.s Izvinjavam se ali stvarno sam los u pretrazivanju foruma......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Aleph je Passova linija pojačala. 
U jednom trenutku je odlučio poigrati se sa ulaznim stupnjem na Alephu 3 i staviti mu J-fet na ulaz. 
Tako je najavio na čemu radi i opisao ideju u nekoliko rečenica. Legenda kaže da je Zen Mod to veće popio kavu i nije mu išao san na oči, pa je prema šturom opisu kojeg je ostavio Nelson Pass napravio shemu i nazvao ju "Babelfish".
Babelfish je inače biće koje se pojavljuje u knjizi (i filmu) "Vodič za autostopere kroz galaksiju". Ima sposobnost čitanja misli (ili se čak hrani mislima drugih??? Ne sjećam se.).
To make long story short - Pass je rekao da je to jako blizu onome na čemu radi i dosta vremena je Babelfish bio najbliža stvar Alephu J koju su samograditelji imali na raspolaganju što se tiče gotove sheme. Nekima je čak i bolje legao od samog Aleph J-a. Nekima opet nije. Uglavnom, vodi se mrtva trka oko toga koji je amp bolji.
Zen kaže da je Babel bolji. Ja sam sklon vjerovati mu. ;)

Ako sam išta izostavio ili dao netočnu informaciju neka me drugi slobodno isprave. Ipak nisam kroničar niti biograf nijednog od spomenutih konstruktora. :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa hvala na odgovoru sad mi je sve mnogo jasnije. Ipak se nisam bas toliko pogubio. samo te informacije jednostavno nisam znao. ^_^  Nemam nista protiv uparivanja tranzistora ili mosfet tranzistora... ili.... Ma ok sve u svemu bistrije je u glavi :) .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dakle ovako. Popravio sam brum ili brujanje. Bilo je u pitanju razlemljeno uzemljenje na vise mesta, :haha: Sve sam doveo skoro do savrsenstva koliko je moguce za tu klasu, stim da nemenjam nista. :dance4:​  I onda sam vracao crevca nazad i  :bomb: BUUUUUM!!!!!!! napravim kratak spoj sa metalnim delom zvucnika...... :doh:  I ode sav trud.......  :cray: Sad kada ukljucim cuje se mnogo jace brujanje. Diode koje ispravljaju napon se pregrevaju do usijanja i to najvise u delu mase. Kabel koji vodi do prekidaca pocne da dimi posle nekog vremena, hladnjak se usija, kao i trafo.

 

Lici mi na kratak spoj. Uredjaj i dalje radi i funkionise sa povelikim brujanjem ali nebih da ga skroz izgorim. Trafo sam proverio ok je radi sasvim pristojno pod opterecenjem i ne pregreva se.

 

Napravicu zamenu. 2.1 sistem od tda7375 posto mi je on pri ruci, a posle polako pregledati plocu da utvrdim gde li je kvar....

 

Savet za buduce majstore i samograditelje!. Ne radite pod naponom moze da ubije!!!!!!. Ako ne vas, onda uredjaj. :dash1:   :magarac:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako si napravio kratak spoj negde na izlazu, moguće je da si spržio neki deo čipa pojačala ali je izvesnije da ako svira, a greje se deo ispravljačke sekcije da je neka od dioda(e) u ispravljaču geknula. Nemoj više da uključuješ dok ne kupiš nove diode za ispravljač i SVE ih lepo zameni. Tek onda probaj da uključiš, sa sve rukom na prekidaču da možeš trenutačno da ugasiš ako zatreba...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako si napravio kratak spoj negde na izlazu, moguće je da si spržio neki deo čipa pojačala ali je izvesnije da ako svira, a greje se deo ispravljačke sekcije da je neka od dioda(e) u ispravljaču geknula. Nemoj više da uključuješ dok ne kupiš nove diode za ispravljač i SVE ih lepo zameni. Tek onda probaj da uključiš, sa sve rukom na prekidaču da možeš trenutačno da ugasiš ako zatreba...

Vrlo je moguce da je jedan od izlaznih cipova pod kratkim spojem ... Delimicno kao sto kazes. Jer diode sam proverio ispravne su a srednji od cipova (ima ih 3 ) se strasno greje. Naravno da cu poslusati savet i postupiti oprezno. Hvala! :) .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za proveru pokušaj da odvojiš napajanje sa izlaznih čipova. Ako se onda ispravljač ne greje, onda su čipovi, tačnije, onaj kod kojeg je došlo do kratkog spoja na izlazu. Pokušaj potom, prikačiti onaj čip koji bi trebalo da bude ispravan. Ako se ispravljač ni onda ne greje, onda je definitivno onaj drugi čip (power amplifier)... Onda nema druge nego zamena čipa...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Beli dim sa odvratnim ukusom i mirisom :russian_ru:  . Zeleci da uradim bas to sto si predlozio ukljucih danas pre pocetka rada pojacalce na nekih 2 sekunde i pojavise beli dim iz jednog izlaznog pojacavackog cipa. TDA 2030A. Aha!!! reko tu smo. Odlemim cip, ukljucim pojacalce.... Nista.... Nema dima, ne greje se, ne bruji..... Extra. proverim jedan kanal, drugi kanal, rade... perfektno.... Ustanovim na kraju daj e izgoreli tda2030A sluzio za pogon woofera. Posto mi woofer ionako nije bio potreban jer sam na izlazu levog i desnog kanala imao redovne kutije, sklopim sve ukljucim i evo me opet uzivam u dosta dobrom stereu, koliko to moze za jedan cip u ab klasi ;) . :music:  Presretan!. Em dva glavna kanala rade, em znam sta je kvar i kako ga popraviti do kraja :). Hapy end!!!.

 

Stein hvala na ovim vrlo korisnim savetima ;) . Hvala takodje i ostalima na pomoci. Problem resen. :dance4:

 

U nastavku.... Par mojih prijatelja trazi da im napravim jeftina pojacalca sa cipovima na izlazu. Moj predlog je bio ili tda 2050 ili lm 3886. pitanje iz vase prakse, koje zvuci bolje?. Ili ako mozete da predlozite neko na osnovu vasih iskustava. Prioritet, mali broj komponenata i laka izrada. Hvala!. :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

lm 3886.  zvuci bolje mali broj komponenata i laka izrada

 

Imas li iskustva sa tim cipom?. Kakva su?. 

 

TDA7294

 

Cuo sam i za taj. Snazniji je od ovog tda2050. Imas li direktni link do oglasa?, ili mi posalji kratak opis na moj email. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imas li iskustva sa tim cipom?. Kakva su?. 

 

Kupio sam pločice, i imam hladnjake i kutiju da sklopim taj gainclone.. eto tu sam ostao sa iskustvom sa tim čipom :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...