Jump to content

Sta je ovde plus,a sta minus?


Okibokis

Preporučeni Komentari

Ako imaš unimer sa zujalicom onda jednostavno provjeri koji spoj zuji u dodiru sa drugim i tako spoji nove žice, odnosno spoji ih kako je i sad spojeno. Ne moraš ni znati što je plus, a što minus.P.S.Iz ove slike će ti teško netko reči što je što.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako imaš unimer sa zujalicom onda jednostavno provjeri koji spoj zuji u dodiru sa drugim i tako spoji nove žice, odnosno spoji ih kako je i sad spojeno. Ne moraš ni znati što je plus, a što minus.P.S.Iz ove slike će ti teško netko reči što je što.

Kad se vezuje u cvor jedna zica ,da li se to radi za plus,posto vidim da je jedna zica neposredno pre skretnice vezana u cvor?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Men' to deluje kao trosistemska 12db, čvor bi po toj logici bio minus a tamo gde sa minusa (plavo čvorište) ide crvena žica, to bi išlo na srednjotonac kome se okreće faza zbog zbira 12+12 što na donji, što na gornji propust. Al' što kaže Zero, i nije kritično... U ovom slučaju, žica je žica. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Men' to deluje kao trosistemska 12db, čvor bi po toj logici bio minus a tamo gde sa minusa (plavo čvorište) ide crvena žica, to bi išlo na srednjotonac kome se okreće faza zbog zbira 12+12 što na donji, što na gornji propust. Al' što kaže Zero, i nije kritično... U ovom slučaju, žica je žica. 

Znaci cvorom se obelezava uglavnom minus?E dobro,ja ne mogu da vidim kad bas ide napolje,a kad na unutra jer se maska ne skida,i odatle ova moja nedoumica,inace zvucnici su Telefunken,iz 60-ih i ovakva ikebana od skretnice je za mene spansko selo:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa valjda možeš sa unutrašnje strane da vidiš kako se pomera membrana basa pa da tako odrediš koja je žica za plus a koja za minus.

I još nešto: iz minus čvorišta najčešće idu žice direktno na minus stopicu na basu i na visokotoncu, a srednjak ne mora biti tako povezan - može biti u kontra fazi, znači iz čvorišata minusa na plus srednjaka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa valjda možeš sa unutrašnje strane da vidiš kako se pomera membrana basa pa da tako odrediš koja je žica za plus a koja za minus.

I još nešto: iz minus čvorišta najčešće idu žice direktno na minus stopicu na basu i na visokotoncu, a srednjak ne mora biti tako povezan - može biti u kontra fazi, znači iz čvorišata minusa na plus srednjaka.

ne moze jer ima platno na korpi koje je zalepljeno.

post-1130-0-63690700-1401135798_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa kad su ti zvučnici izvađeni iz kutije, šta je problem da se odredi plus i minus. :notthinking:

Ma nisu to moji zvucnici nego sam postavio sliku da se vidi o cemu pricam.Zar bih pitao da su izvadjeni?Nego je komplikovano skidanje,a i povezano je cudno,tako da bih morao da odlemljujem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro, posto sam pricu poceo od kraja,jer nisam hteo da opterecujem auditorijum,evo o cemu se radi.Ovo je Telefunken iz 60-ih rekao bih po mrezici i ovalnom obliku,i posto je pronadjen u relativno ocuvanom stanju,resio sam da mu zamenim kablove koji se leme direktno na skretnicu.Kutije su radjene brizljivo sto zakljucujem po kolicini damp mase za srednjetonac,i za skretnicu.Bas je potpuno oklopljen staklenom vunom,tako da praznog prostora nema.Basovi su sa zadnje strane zatvoreni platnom,tako da ih je neko skockao vodeci racuna po starim standardima.Problem je nastao kad sam ja pogledao nacin na koji su vezani drajveri.Na skretnici nema nikakvih oznaka,ali je jedan kabl vezan u cvor,i postoji razlika na kablu,gde je jedan deo rebrast,ad ruga zica,glatka,verovatno plus i minus.Medjutim ne mora da znaci:)

Moze li neko na osnovu prilozenih slika da mi kaze nesto vise o skretnici,i sta je pisac hteo da kaze sa onakvim vezivanjem drajvera unutar kutije?.Model Telefunkena jos ne znam,ali naci ce se i to.Lici na L seriju,

post-1130-0-37790500-1401179117_thumb.jp

post-1130-0-28138500-1401179119_thumb.jp

post-1130-0-02145900-1401179122_thumb.jp

post-1130-0-40133700-1401179124_thumb.jp

post-1130-0-72987500-1401179127_thumb.jp

post-1130-0-04198000-1401179130_thumb.jp

post-1130-0-05020500-1401179133_thumb.jp

post-1130-0-12854000-1401179136_thumb.jp

post-1130-0-78680600-1401179144_thumb.jp

post-1130-0-94611900-1401179148_thumb.jp

post-1130-0-93469600-1401179151_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

do tih informacija , koje trazis , se dolazi tako sto se izmere vrednosti spulni i skine sema skretnice , ukljucujuci odredjivanje polariteta drivera .

 

sad , hoces li imati srece da je to vec neko uradio , ili ces sam to morati uraditi ........... je jednostavno pitanje verovatnoce

 

u svakom slucaju je to daleko lakse uraditi in vivo , nego gledajuci fotke

 

naravno da se podrazumeva da se moras resiti te staklene vune , ocistiti kutiju od nje , upraznjavajuci sve mere zdravstveno-tehnicke zastite

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A koje kablove si mislio da menjaš, u kutiji - kompletno ožičenje ili samo dovod signala sa konektora na kutiji do same skretnice.

Ne vidim razlog za zamenu celokupnog ožičenja unutar kutije, odnosno od skretnice do drajvera, a kablove do skretnice možeš i sam da vidiš koji su i kako su povezani.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A koje kablove si mislio da menjaš, u kutiji - kompletno ožičenje ili samo dovod signala sa konektora na kutiji do same skretnice.

Ne vidim razlog za zamenu celokupnog ožičenja unutar kutije, odnosno od skretnice do drajvera, a kablove do skretnice možeš i sam da vidiš koji su i kako su povezani.

Zvucnicke kablove mislim da menjam,nema konektora,nego kabl ide direktno na skretnicu,a crn je.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znaci pitate koji je plus a koji minus na kablu koji ide od pojacala do zvucnika? Odgovor je vrlo jednostavam: stavite kako zelite, svejedno je, ali na oba zvucnika identicno. Da ste odmah tako pitali bilo bi mnogo lakse.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znaci pitate koji je plus a koji minus na kablu koji ide od pojacala do zvucnika? Odgovor je vrlo jednostavam: stavite kako zelite, svejedno je, ali na oba zvucnika identicno. Da ste odmah tako pitali bilo bi mnogo lakse.

Znaci nema veze,i nece da uvlaci bas umesto da ga izbacuje?Mene interesuje,posto je sve radjeno po ps-u,sta se obelezava cvorom u tim starim zvucnicima?Plus ili minus?Unutrasnje ozicenje ne bih dirao,jer ne mislim da su skrtarili,ili nesto traljavo odradili.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zvucnik radi i napolje i unutra kad svira. Dovoljno je da Vam neka karika u lancu prilikom obrade signala okrece fazu i dobicete isti slucaj kao da ste povezali minus kabla na plus pojacala. Neke firme u svojim specifikacijama navode da li amp ili preamp okrecu fazu ili ne ali samo na skupim vrhunskim modelima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...