Jump to content

EL34 vs EL36 SE OT impedance


stein

Preporučeni Komentari

Šareno po internetu i forumima pa reko', da pitam pametnije.

EL34 je jača (Pa=25W), EL36 (Pa=10W) ali pitanje nije direktno vezano za snagu nego za impedansu primara izlaznog trafoa za SE izvedbu. Ima sijaset opcija, kako u napisanom, tako i u objavljenim šemama, EL34 se u zavisnosti od slučaja do slučaja opterećuje sa (SE izlaznim) trafoima impedanse od 2k5 pa sve do 5k a tu dolazi do preklapanja sa podacima za vrednosti za EL36 - tj, dođe na to da se u zavisnosti od slučaja i za EL36, kao i za EL34 može praktično cevka opteretiti sa bilo kojom od vrednosti između 2k5 do 5k - jašta, ne nasumično...

Jesam li ja to sad dobro shvatio ili sam omašio nešto jako očigledno? (ponavljam, ne govorim o snazi nego isključivo o impedansi primara izlaznog transformatora)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 13
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

trafo koji imas je strktno projektovan i izradjen  za EL36/PL36

 

u triodnom spoju je linearna ko djavo , tako da razmisljanej o zameni iste bas i nije opravdano

 

na stranu sto za EL34 , da bi izvukao sto treba da izvuces , treba veci trafo - po svakom osnovu .......... i kilazi i debljini zice itd.

 

sama cifra za Ra nije onda toliko ni bitna

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

trafo koji imas je strktno projektovan i izradjen  za EL36/PL36

 

u triodnom spoju je linearna ko djavo , tako da razmisljanej o zameni iste bas i nije opravdano

 

na stranu sto za EL34 , da bi izvukao sto treba da izvuces , treba veci trafo - po svakom osnovu .......... i kilazi i debljini zice itd.

 

sama cifra za Ra nije onda toliko ni bitna

 

Nije reč o tome šta ja imam ili nemam nego sam razmišljao o tome zašto bi neko radio sa EL/PL36 kad za samo malo više para po lampi može da radi i sa EL34 - a sve zasnovano, kako rekoh, na podacima koji ukazuju da se u literaturi (šemama) vrednost impedanse primara uglavnom "poklapa"... Inače, ti trafoi za PL36 koji su kod mene nisu moji, samo su ostavljeni kod mene - nisam niti šta platio niti uradio da postanu moji... (zapravo, nisam ih ni hteo, ni tražio - desilo se šta se desilo pa su ostali do daljnjeg kod mene)

 

Objašnjenje o linearnosti u triodnom spoju je zapravo dalo sve odgovore koji su mi bili potrebni da razumem zašto je odabrana PL36 a ne EL34... Thnx.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein, koliko sam shvatio tebi je ustvari potreban podatak

sa kojom će statičkom radnom pravom,

(opterećanju anode) EL36 raditi optimalno - što veća moguća snaga (ispod max. granice, a što manja izobličenja?

U triodnom spoju.

Ne?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein, koliko sam shvatio tebi je ustvari potreban podatak

sa kojom će statičkom radnom pravom,

(opterećanju anode) EL36 raditi optimalno - što veća moguća snaga (ispod max. granice, a što manja izobličenja?

U triodnom spoju.

Ne?

 

Ne - mene je zanimalo zašto bi neko, namesto lako dobavljive EL34 (veće snage tj Pa) radio sa (slabijom) EL36 koja jest možda malo jeftinija u PL varijanti a sa malo više lima i debljom žicom može da se dobije na primer lepih 3-3.5W u SET modu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa dobro... Ja volem moj SE sa EL34... i Fostexi ga volu, a i žena kazla da možem prodavat šta oću al taj mali amp ne može jer je to njeno. I ne da ga i tačka. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne - mene je zanimalo zašto bi neko, namesto lako dobavljive EL34 (veće snage tj Pa) radio sa (slabijom) EL36 koja jest možda malo jeftinija u PL varijanti a sa malo više lima i debljom žicom može da se dobije na primer lepih 3-3.5W u SET modu...

Pa Zen ti lepo reče - linearnost. implicira manje izobličenja, uravnoteženiji harmonički sadržaj.

(pogledaj fabričke podatke za famoznih 2.5K za EL34 SE mod od 10% izobličenja koliko se sećam

i sve će ti biti jasno

:)

Sad ću da pogledam datasheet za EL36...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo i švargla od EL36 - uh kolika anoda... :)

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:EL36-2.jpg?uselang=ru

i izmerene anodne krive u triodnom spoju

.

mali unutrašnji otpor (barem prema podacima Toma S.)

implicira "zgodan" izlazni trafo - ne previše Hy :)

A veoma linearne anodne krive...

Sve drugo umereno i solidno transkonduktansa = prava cev, no tranzistor

pojačanje malo manje od 5...

Anoda velike površine i zatvorena.

.

Jedina "zamerka" možda da je ostavljena 3 rešetka na posebnom pinu (da nije interno vezana za katodu)

.

A sad snaga - pa dobro mozda malo manje snage, ali one "prave" :)

EL36-as-triode.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ubila se za preamp sa izlaznim trafoom 1:1 ili blagi step down za 600 oma output... :)

ili pošto ima malo veći dozvoljeni napon na G2 275V od anodnog koji je 250V

za super triodni spoj SE (google supertriode) :)

.

otprilike po parametrima i dimenzijama jedinica to mu dođe kao neka verzija 2A3 indirektno grejana... :)

sa opcijom pentode.

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...