Jump to content

cd plejer vs zvučna karta i još po nešto


kefalo81

Preporučeni Komentari

E da kvalitet izrade spolja je identičan, CA možda malo i ljepši ali to je subjetivno.Medjutim kvalitet vratanaca na CA je kriminalno loš, ali baš .

Šaltanje pjesama je takodje lošije, malo i zacvili kad se prodje par pjesama odjednom.Kod denona je sve kao podmazano.Niti šuška niti cvili.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ljestvica je podignuta, budžet proširen i u razmatranje su ušli skuplji uredjaji 250-350EUR-a , govorim o cijenama vani.

Danas su tesirani uporedo 

Denon DCD720AE

Postavljena slika

 

Vrlo vrlo solidna sprava kada govoromo o izradi. Zvučno neutralna, nema neku finesu koja bi je izvdojila u odnosu na druge uredjaje.
Sa svim žanrovima se korektno snalazila, nije išlo u distorziju niti u jednoj dionici.

Mehanizam za CD-ove najtiši od svega ponudjenog.

Drugi uredjaj je bio Cambrige audio Azur 350

Postavljena slika

Razlog testiranja ovog najskupljeg od tri probana uredjaja je jučerašnje razočarenje sa onim što drugi u redu model kompanije CA , konkretno topaz 10 nudi.
Juče je zamjerka topazu bila distorzija visokih kod složenijih dionica, slabije kontrolisan bas i kriminalno loše odradjen mehanizam za cd-ove.
Radi kao traktor.
Za azur350 smo se ponadali da bi mogao da ispravi greške koje je jefitniji prethodnik ispoljio i na taj način barem malo popravio utisak o CA kao proizvodjaču plejera.
I jeste bolje, mehanizam kao druga klasa da je, otvara prilično bešumno, medjutim i dalje ne dobro kako to uvjerljivo radi Denon.
Zvučno solidan, nema distorzije medjutim kako je testiran  posljednji  kad smo već imali uštimano uho za dionice numera koje smo koristili za test, obostrani utisak je bio da radi dobro posao, čak šta više vrlo dobro ali da ima plejera koji to rade bolje.

Moralo je to biti bolje za ove novce, ipak je najskuplji a iznutrica mu je da kažemo najegzotičnije uradjena.

 

i treći poslednjiu testu je Maranzt cd5004

Postavljena slika

 

Zbog ovog plejera smo ponovili test jer juče nismo mogli sve da stignemo.
Razlog više je i to što je neki utisak taj da marantz vrlo dobro kotira na našem tržištu što mi je bilo nejazno zbog čega naročito nakon jučerašnjeg utiska od denonu.

Čitao sam i o tom marantz zvuku što je ok, medjutim bilo mi je nelogično da se o tome priča kao o nekoj fami obzirom da to nije accuphase pa da imamo o čemu da pričamo.
U pitanju su pristupačni uredjaji, zbog čega smo se i zaintrigirali od kud ta fama te smo isti morali i da probamo.

U pitanju je osnovni model Marantza što nije bio slučaj kod Denona i kod Cambrige audio.

Na prvi pogled izgleda lijepo, što je subjetivno ali u svakom slučaju manje klasično nego Denon i CA.

Mehanizam CD-a malo glasniji od Denona medjutim za razliku od Denona bolje se snalazi sa cd-ovima nešto brže učitava a može i da premotava pjesme što kod Denona nije slučaj.

Zvučno vrlo vrlo sličan Denon-u, finese su u pitanju zaista je teško bilo uočiti razliku, medjutim postojala je kod nekih numera i zbog toga se Maranzt izdvojio.
Ne mogu da kažem da je bolji ali mom uvetu i uvetu mog brata je bolje legao a složili smo se da neke stvari radi ako ne bolje onda našem uvu prijemčivije.

Izboru je kumovalo što je dostupan u šampanj boji što je onako atraktivno za kupovinu i mislim da su ti primjerci uvjek traženi.

 

Inače zaista su finese u pitanju i zaista je tačno da su razlike kod biranja izvora najmanje u odnosu na razlike koje postoje kod poredjenja zvučnika/slušalica i pojačala.

Sve je to veoma blizu a razlika u novcu je višestruko veća, nema proporcionalnosti.

 

Kako sve ovo zvuči u odnosu na moju xonar dx karticu ne mogu da kažem nisam direktno poredio.
Nadam se napretku, ipak koša 3.5puta više u podstvjesti po sjećanju bi rekao da ima razlike.

 

E sad kako je namjera da izbjegnem carinu i ostale dažbine plejer ću naručiti u najskorije vrijeme a stići će tamo negdje do septembra do kad bi i dac trebao da stigne i da se sastavi pa bi tek onda znao na čemu sam i kako ovo putovanje nastavlja: kartica , dac ili plejer.

 

Potajno se nadam da će to izgledati ovako :)

 

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 7 months later...

I na kraju je pao Marantz CD5001.

Svidja mi se što je kažu podoban za modovanje.
Nabavio sam i stolić sličan ovom samo što mu moram još točkiće nabaviti , i cd-ova pod hitno.
Jedva čekam sljedeće okupljanje u mikser hausu da nabacim koji original.
Naravno i rezaće se :)

 

Putešestija su gotova, barem par mjeseci dok me ne uhvati neki neizdrživitis pa ponovo krenem po oglasima surfati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dok me ne uhvati neki neizdrživitis

 

e to je problem...zove se GAS ili GAF u fotografiji 'gear aquisition syndrome' neko kaze i 'fever'

 

i drago mi je sto je Marantz u pitanju ne zato sto je fama o brendu nego zato sto je najnoviji ako se ne varam ili bar spada u novije modele.

 

sve je u redu i da ti se dopadne zato sto je sampanj boja i da lepo 'svetli' i sl. i da mehanizam bude tishi ili bucniji...samo kad je zvuk u pitanju slusaj samo sopstveno uho i ne pravi kompromise.

cestitam na kupovini!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ponekada, iznenađenja nas sačekaju iz busije. Kada sam ja pre tačno godinu dana odlučio da kupim novi CD čitač, ne zato što sam nezadovoljan sa starim, nego zato što sa računao da su za 12 godina ipak uspeli da naprave nešto bitnije bolje (stari je Yamaha CDX 993 ili sa svojim ili sa spoljnim "Real Time DAC-om"). Nije nikakva tajna da ja ne cenim firmmu NAD, smatram ih samo još jednom "hoću i ja, hoću i ja" firmom, koja za mje pojmove prodaje opremu sa pomalo tamnim zvukom, pomalo tromim zvukom, kada me je jedan drugar čije ukuse i kriterijume dobro znam meni kaže da pod obavezno pogledam NAD C 565 BEE. A tada mi je glavni igrač bio Marantz 600x, ganc nov, baš tada se pojavio. Odem i poslušam ga, ma nema veze, ništa bitno, što me jeste razočaralo. NAD ga je pojeo za doručak, bukvalno nebo i zemlja, da li je to zbog Wolferson DAC-a ili nečeg drugoga ne znam, ali kupio sam ga samo tako i iskreno govoreći, ne bih ga sada menjao ni za šta u njegovoj klasi (kod nas po ceni, klasa do €500). Čista, jasan, bistar, prostora koliko hoćeš. Dakle, ume i NAD kada se malo potrudi, a Marantz nije sada više ni deo onoga što je bio, znam po sebi, posedovao sam model 63 koji je u ono vreme, 1992. godine, stvarno bio poprilično iznad proseka.

 

Bilo pa se priča. Mani sve tekstove po svim časopisima, veruj samo svojim ušima. To možda negde i radi bolje, ali ti imaš ono što imaš, a ne nešto drugo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na čestitkama.

 

Iskreno ne očekujem ja mnogo od ove klase uredjaja.
Ta serija 500x se danas prodaje za oko 250EUR-a nova a ovo je prvi iz te serije.

 

Kao što sam na početku teme rekao, cilj kupovine je da vratim taj neki ritual slušanja muzike.
Jeste gramofon bolji ali iskreno bez 500EUR-a nema slušanja muzike na gramofonu. To je moje skromno mišljenje.

A na stranu i to što su ploče daleko teže za održavanje, daleke skuplje za nabavku, u to nisam ni ušao.

 

CD plejer će mi vratiti taj ritual.

CD-ovi imaju omote, spisak numera, nemaju monitor koji mi odvraća pažnju.

Rekoh već sam našao jednu dobru fotelju iz 60tih, resauiranu.
Imam stolčić rustičnog tipa, staviću mu točkiće.

 

I to je za mene to.

Da napomenem. 
Imam ja vrlo dobru zvučnu kartu, imam i dac i sve sam to konzumirao preko računara.
Medjutim to nije to. 

Sadržaj na računaru odvlači pažnju i muzici sam posvećen 20%.

 

Ova kombinacija fotelja/stolić/cd plejer/pojačalo i slušalice je dobitna kombinacija. Barem za mene.

 

E sad što se tiče brendova odnosno proizvodjača.

Rekoh gore, par postova iznad šta sam testirao.

I u toj klasi raspored na osnovu slušanja  je bio.

1. Marantz/NAD

2. Denon

3. Cambrige audio

4. Yamaha

5. Onkyo

 

 

I da napomenem još jednu stvar.

Dosta toga sam čitao na ovu temu, dosta dobrih savjeta sam dobio preko PM.
Sa nekima sam se čuo i telefonom i ako neko ima dilemu šta uzeti kao što sam je ja imao.

Moja preporuka je da se uzme polovan uredjaj od prije 2000te ako ga je moguće naći očuvanog i ako je laser zamjenjiv.

 

Kačio sam slike gore kako izgledaju današnji plejeri a evo kako su nekada izgledali

 

3998846.jpg

 

 

 

 

Nužno ne mora da znači da zvuče superiornije, mada se ne bi kladio da nije upravo tako.

Medjutim tehnički na njima je sve odradjeno kako treba i to se svakako računa i utiče na zvuk.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne zaboravi da neke firme ipak neguju jednu vrstu zvuka. npr. za mene nema mnogo razlike izmedju Philipsa CD 104 i 202ke i jedno 15 do 20g mladjeg CD 930? meni je NAD doneo osvezenje i vecu dinamiku, potpuno drugaciji zvuk i najmladji je od svega gore pomenutog. subjektivnost igra ulogu.

denon kojeg sam ja slusao u kombinaciji sa Denon pojacalom i jednim razvaljenim Rotelom (840bx5) delovao je zastrasujuce...na Philips pojacalu delovao je drugacije.

ako zelis da se zezas sa ozbiljnim tweakovim neki jeftin Denon ili Philips mogao bi biti prava stvar...taj denon je imao skoro besuman mehanizam :wink2: . samo bi morao da ostavis samo mehanizam lasera i fijoke i da pobacas sve ostalo pa nanovo...

ima zadivljujuci tweak koji zapravo i nije tweak nego potpuno nova masina na bazi CDM1 mehanizma u Philipsu 104 na kraju ogromnog threada na big DIY...vredi videti

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ko za inat, problem.
Radio 3 dana, poslušao možda 5 diskova i u po reprodukcije malo preskakanja i isključim

Sad kad ubacim disk samo uradi par puta klik klik i ništa.

Neću da se nerviram sad kasno, prebaciću za sutra ujutro.

Šta bi moglo da bude.

Laser ili nešto treće.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

rezanac.

Čuo sam se sa prodavcem, nemam ja nikakvu zamjerku na njega, stvarno smo slušali prije kupovine sat ili dva, kod mene isto nekih 5-6 sati.

Kod njega je stajao godinu dana i nije slušan, jer ima zaista skupe plejere, 5 komada ukupno.

Kaže možda je onaj navoj po kome šeta laser, možda ga treba podmazati.
Inače kaže nije nikad otvaran i čačkan.

 

Što je kuriozitet, jutros ga upalim i radi najnormalnije, iz prve prepoznao disk, i pušta normalno, isto rezanac.
Jedino što sam opet u jednom momentu ali samo jednom čuo ono tak od sinoć.

Možda je taktao i ranije ali nisam obraćao pažnju.

Šta bi moglo da bude?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

uzmi pare nazad i ne lupaj glavu. narocito ne slusaj gluposti o navoju koji treba podmazati.

taktanje ali kratkotrajno je normalno kada stavis disk... plejer pocne da ga cita...druga situacija je kada pustas numeru koja nije na pocetku ili skipujes onu koju trenutno slusas.

 

nije nikad otvaran i cackan ili podvarijanta osvezeni lemovi, promenjeni kondenzatori druga uobicajena laz (probao na sopstvenoj kozi...lagao me profesor iz srednje skole, stanuje u blizini Rudarskog fakulteta, da bih otkrio unutra bar 2 nalepnice poznatih servisa u Bg)

 

lakse prepoznaje rezance jer lakse cita sprzenu braonkastu farbu nego crveni print... jos jedna glupost

 

ako sam dobro razumeo dao si 250 eurica za to...skupi jos samo malko i kupi ovo dole, neces se pokajati

NAD C 516BEE

 

http://www.av-online.hu/pictures/gallery/nad-c-516bee_2013-07-29/NAD_C_516BEE_detail.jpg

 

 

neces imati problema sa tzv TOCom koji ti je u bedaku a podrazumeva mnogo toga sto moze biti lose, od banalnih 20eu do preko 150eu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobijen je  u razmjeni i nije me puno došao. 
Zato bi mu dao šansu, inače za sada radi najnormalnije, kao da su dva različiti plejera.

Čovjek ima wadia transporte i cd plejere i još trista čuda.
Član je onog foruma i iz prve rekao bih vrlo vrlo koretkan čovjek.

 

Vidjeću šta se dešava dalje.
Ono što mi se mnogo svidja je slušanje diskova u odnosu na računarsko slušanje.
Pravi mali ritual :)

 

EDIT:

Jedan od razloga uzimanja ovog plejera je i to što je pogodan za upgrade, tako da ću ga prvo pustiti malo nek svira po svom a onda ću mu crijeva izvaditi pa će svirati po mom :) Ima prilično detaljnih uputstava na netu.

Tako da li radi ili ne radi, sve jedno, kopanje po njemu mu ne gine.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...