Jump to content

AC sinhroni motor - pitanje


stein

Preporučeni Komentari

Evo ovako. Došao sam u posed malog AC sinhronog motora za negdašnji Lenco L450. Isti se, ako je verovati priloženoj šemi, napajao preko električnog sklopa koji je po mom skromnom razumevanju šema omogućavao elektronsku regulaciju broja obrtaja namesto da se to rešava premeštanjem remena na remenicu drugog prečnika.

 

Motor koji trenutačno koristim ima 4 žice i ima konstantan broj obrtaja a ovaj novi ima 6 izvoda, pa ako sam u pravu ona dodatna dva izvoda (zakačena u šemi direktno na plus ispravljača) omogućavaju da se vrši promena broja obrtaja. Ako kojim slučajem motor budem (makar pokušao) da koristim sa svega 4 uvezana izvoda (nominalno crveni, plavi i 2x beli) onda ću imati neku konstantnu brzinu okretanja motora i to je to. Dakle, suštinski, ako sam u pravu, meni ona dodatna dva izvoda (2x ljubičasto) nisu neophodni da motor funkcioniše.

 

Da li sam u pravu i ako nisam, u čemu grešim? (iliti, moram li da sagradim ceo elektronski sklop kao na šemi - ili adekvatan - koji radi isti posao) ako me ne zanima ona druga brzina okretanja motora, tj, nije mi potrebna?

 

Šema:

 

post-13-0-94730700-1384454304_thumb.jpg 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 29
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

ommetar u ruke i rastumaci sta predstavljaju tih 6 zica

 

ovo ispade reg za 4-polni motor i tesko da ce da radi sa bilo kakvom drugom pobudom

 

ljudi pisu traktate i uposljavaju prepucijumom placenu opremu da razviju sklopove pogona za vrtilo , a ti 'oces em prosto em jeftino

 

nece da moze

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i bez ommmetra, 2 viška nisu višak več komoni namotaja (ma baš ko na šemi)motor je dvospratni i ima 2x3 žice, znači organizovan kao 2+2 namotaja sa zajedničkim izvodom.tako da če drug stein ponovo zaroniti u vode elektronike iako je najavio da je ama baš sve napraviobueheheoš ti napravim pcb?(opet buehehe)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne prevelikog precnika ( ovaj je oko 35-40mm, a vece duzine (mislim da bese oko 100mm od dekle do dekle )

 

nisu bas skroz idealni ,ali su mnogo slatki poneki iz VCR - a puni otpadi,podrumi i tavani istih

 

kacio sam ja negde ovde txt(ove) iz Sound Practices o motorima , izmedju ostalog i txt cike koji je Teres tata

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

polupao sam loncice - najo Teres , nego Verdier (srcu mome miliji )

 

eve vam texat

 

otvarajte vidoje po komsiluku i trazite motore koji imaju dve zice - ili ako i imaju taho , da je evidentno dodatni segment na kucistu

Verdier Pages from SP 11.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne drobimo previše, ovaj motor će ili raditi ili neće, a bilo je samo u pitanju da li se može ovde očekivati neka konstruktivna pomoć. Na gramofonu imam motor koji savršeno zadovoljava sva moja očekivanja kako po stabilnosti broja obrtaja tako i po nivou buke koji (ne) stvara a ovaj motor o kome sada pričam je za neki drugi projekat. Rekao sam da više neću da lemim ako ne moram i pri tome ostajem, ako ovaj ne budem mogao da iskoristim za ono za čega sam nameravao, onda ide u kutiju sa ostalima. Mada, neću da batalim tek tako lako, to što sada i ovde ne nađoh odgovor to ne znači da odgovora nema nego da ga u ovom trenutnku niko ne ume dati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa dat ti je odgovor al ajd da ponovimo pooolakoo:

motor nije dvofazni već ima 4 faze i da bi vrteo treba mu sled koji ne možeš načiniti tako jednostavno kao kod dvofaznog.

a ti probaj , razvuci mu krajnje žice u poznatu koniguraciju, turi na manji ac napon i ako mrda-mrda a ako ne, eto odgovora da ne može

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ommetar u ruke i rastumaci sta predstavljaju tih 6 zica

 

ovo ispade reg za 4-polni motor i tesko da ce da radi sa bilo kakvom drugom pobudom

 

ljudi pisu traktate i uposljavaju prepucijumom placenu opremu da razviju sklopove pogona za vrtilo , a ti 'oces em prosto em jeftino

 

nece da moze

 

 

i bez ommmetra, 2 viška nisu višak več komoni namotaja (ma baš ko na šemi)motor je dvospratni i ima 2x3 žice, znači organizovan kao 2+2 namotaja sa zajedničkim izvodom.tako da če drug stein ponovo zaroniti u vode elektronike iako je najavio da je ama baš sve napraviobueheheoš ti napravim pcb?(opet buehehe)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...