Jump to content

Banane za zvucnicke kablove - lemiti ili ne


Beli_Ninja

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 42
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Možeš samo zarad probe da upredeš kraj žice i zašarafiš ali se onda dešavaju dve stvari: prvo, vremenom će veoma izvesno bakar da oksidira (osim ako nije neki super OFC) a uvek se može desiti i to što se ne retko dešava sa tanjim licnama, kidaju se tamo gde ih vijak pritisne. Ako kraj žice blago "napojiš" lemom, dakle, ne da ga zaliješ da ima oblik kapljice na kraju, nego tek toliko da sve licne spojiš u relativno kompaktnu celinu, onda će se tako formiran kraj moći pod pritiskom vijka deformisati do neke mere ali se neće "rasuti" i kidati i dobićeš kompaktan spoj i nema oksidacije kao kod golog bakra. Konektori (banane) koje su me oduševile su ove:

 

Postavljena slika

 

http://globiz.rs/index.php?page=product&product_id=05399PI

 

Fazon je u načinu na koji se kabal spaja sa bananom a istovremeno i način na koji je predviđeno da se nakon priključivanja spoj kabela sa uređajem osigura i učvrsti. Naravno, ne forsiram sad pozlatu i kerefeke i priče kako ovo dobro svira jer pojma nemam da li ima ikakvog uticaja na to, pričam samo o principu spajanja i osiguravanja spojeva. Teško je naći (ne i nemoguće) kombinaciju muško - ženskih konektora koji imaju onaj "klak" spoj kada bukvalno treba određena sila da bananu uguraš i potom je i izvadiš. Uglavnom se to posle određenog broja spajanja i razdvajanja olabavi pa bude klimavo. Ovde toga jednostavno nema. Spoj kabela i tela bananice je višestruko osiguran.

 

post-13-0-78669500-1379304556_thumb.jpg

 

Kabel se uvlači u segment sa leve strane i provlači kroz rascepljeni deo (na slici levo) te potom uvrće u telo (na slici desno) a nakon toga osigurava vijkom na telu. Može se spojiti i lemljenjem ali nema neke posebne potrebe. Preko toga se navlači košuljica kojom se pri spajanju konektora nabija osovinica u sredini kroz kontakt bananice i širi je sve dok se ona potpuno ne fiksira unutar tela prihvata. Nema mrdanja, nema labavih spojeva. Zapneš li za kabel, budi siguran da ćeš pomeriti ili pojačalo ili zvučnike, spoj konektora, sigurno nećeš tako rastaviti...

 

Naravno, to ima i svoju cenu, mnogostruko veću od cene onoga što si ti kupio, ja sam ove poslednji put plaćao 350 RSD po komadu ali uopšte mi nije žao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Doco, to nije banana za zvucnicki kabl, toje valjda RCA konektor ili ti chinch muski :D

 

Mozda i gresim.

 

Inace, ove bananice prvi put montiram, do sada su bili goli kablovi ali na zvucnicima mi to nije dobro resenje jer nije predvidjeno da moze tako da se stegne kabal, negi ili vilica ili banana.

 

Inace, taj RCA jeste dobar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Doco, to nije banana za zvucnicki kabl, toje valjda RCA konektor ili ti chinch muski :D

 

Mozda i gresim.

 

Inace, ove bananice prvi put montiram, do sada su bili goli kablovi ali na zvucnicima mi to nije dobro resenje jer nije predvidjeno da moze tako da se stegne kabal, negi ili vilica ili banana.

 

Inace, taj RCA jeste dobar.

@Beli_Ninja

moja greska ( sto bi se reklo na latinskom - mea culpa ). Ne zameri mi.

Staro pravilo, ne radi dva posla u isto vreme, narocito ne i tri. :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nema potrebe za brenerisanjem, možeš ti te tvoje i da zalemiš. pogledaj sa koje strane se navlači obloga (ako je sa strane kabla da je ne zaboraviš)

a sigurno ima mesta i da se cevka banane zapuni kalajem onda greješ suvim vrhom cevku, žicu uguraš (i nju možeš poklalajisati al ne preteruj na obe strane da ti kalaj ne zapuni rupu sa navojem) vratiš oblogu i zavrneš šrafić

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma napisah u nekom postu, zvucnicki terminali nisu predvidjeni za golu zicu, vec ili za viljusku ili za bananu. ili da stezem golu zicu kao viljusku oko srafa ali to je lose resenje jer navrtka tako kida licne. Ma nabudzicu ja banane i to je to. To su i onako neku prelazni kablo vi i resenje. Sutra mi stizu delovi za kutiju pa da sastavim pojacalo i onda cu da stavim i adekvatne kablove i najverovatnije viljuske.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...